
EU komt met nieuwe sancties voor Iran om smoren protesten
BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie legt Iran nieuwe strafmaatregelen op voor het onderdrukken van protesten. Ook de Iraanse hulp aan Rusland in de oorlog tegen Oekraïne blijft de EU grote zorgen baren, maar daarvoor volgen nog geen extra sancties.
De buitenlandministers van de EU-landen zullen de nieuwe maatregelen tijdens hun overleg in Brussel maandag goedkeuren, zei buitenlandchef Josep Borrell voor aanvang. Personen en organisaties die verantwoordelijk zijn voor het onderdrukken van de protestbeweging kunnen zich volgens EU-bronnen opmaken voor inreisverboden en de bevriezing van eventuele bezittingen in de EU.
Met name de Iraanse Revolutionaire Garde is doelwit, zegt de Duitse minister Annalena Baerbock. De nieuwe sancties moeten "de binnenste ringen van de macht" van het machtige keurkorps treffen. Daarnaast moeten volgens haar de vehikels getroffen worden waarmee de garde, "die verantwoordelijk is voor ongelooflijke misdaden in Iran", zijn geld verdient. De EU-landen "moeten ook kijken" of ze het elitekorps bijvoorbeeld op hun terrorismelijst moeten zetten, zoals de Verenigde Staten hebben gedaan.
Kamikazedrones
De EU strafte eerder al onder andere de Iraanse zedenpolitie, de oproerpolitie en een aantal politiecommissarissen voor het neerslaan van de protesten. Die braken uit na het overlijden van een jonge vrouw in handen van de zedenpolitie, maar lijken door de repressie dood te bloeden.
Ook voor het leveren van kamikazedrones voor de Russische oorlog in Oekraïne legde de EU Iran al sancties op. Daar blijft het vooralsnog bij, zegt Borrell. Ook al dringen landen als Litouwen en Zweden aan op strenger optreden. De unie is nagegaan of Iran Rusland mogelijk ook voorziet van raketten, maar vond daarvoor volgens haar hoogste diplomaat nog geen bewijs.
Meer uit Buitenland
SYRACUSE (ANP/AFP) - Vanaf Sicilië is opnieuw een boot van de Freedom Flotilla vertrokken om de mensen in Gaza van noodhulp te voorzien. Aan boord van de Handala zijn ongeveer vijftien activisten.
2 uur geledenBRUSSEL/WASHINGTON (ANP) - NAVO-topman Mark Rutte bezoekt maandag de Amerikaanse president Donald Trump. Oekraïne en zijn Europese bondgenoten kijken met spanning uit naar die dag, omdat Trump een "belangrijke verklaring" over Rusland heeft aangekondigd. Tegelijkertijd voert Trump de dreiging van een handelsoorlog met Europa op.
3 uur geledenTEHERAN (ANP) - De Iraanse president Massoud Pezeshkian is tijdens de twaalfdaagse oorlog met Israël gewond geraakt, schrijft het Iraanse staatspersbureau Fars. Hij liep lichte verwondingen op aan zijn been tijdens een aanval op een gebouw van de Nationale Veiligheidsraad in Teheran.
3 uur geledenWONSAN (ANP/AFP) - De Noord-Koreaanse dictator Kim Jong-un heeft zijn volledige steun voor de Russische oorlog in Oekraïne uitgesproken. Dat deed hij zaterdag tijdens een ontmoeting met de Russische minister van Buitenlandse Zaken Sergej Lavrov, berichten Noord-Koreaanse staatsmedia zondag.
5 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse Gisèle Pelicot (72) heeft de hoogste onderscheiding in haar thuisland toegewezen gekregen. Ze is benoemd tot ridder in de Nationale Orde van het Legioen van Eer. Pelicot wordt internationaal geroemd voor haar moed in een grote misbruikzaak.
6 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Frankrijk heeft een akkoord met Nieuw-Caledonië aangekondigd. Het overzeese gebied blijft Frans, maar wordt wel een staat. "Een staat Nieuw-Caledonië binnen de Republiek: het is een keuze gebaseerd op vertrouwen", schreef de Franse president Emmanuel Macron op X, en prees het "historische" akkoord.
18 uur geledenBARCELONA (ANP/AFP) - In en rondom Barcelona is het leven flink ontregeld door zware regenval. Het treinverkeer in Catalonië werd kortstondig stilgelegd en enkele wegen werden afgesloten, omdat een groot deel van de regio in het noordoosten van Spanje getroffen was door stortregens, aldus autoriteiten.
18 uur geleden