EU-klimaatman Hoekstra wil in 2040 af van 90 procent broeikasgas
STRAATSBURG (ANP) - De Europese Commissie wil de uitstoot van broeikasgassen in 2040 met 90 procent hebben verminderd. Dat nieuwe, ambitieuze tussendoel vraagt om meer klimaatmaatregelen dan er nu al zijn. Maar daarover moeten politici, bedrijfsleven en boeren eerst in gesprek, onderstreept klimaatcommissaris Wopke Hoekstra.
De Europese Unie heeft afgesproken in 2050 klimaatneutraal te zijn. Om dat te halen, streeft zij ernaar de uitstoot van CO2 en andere gassen die de aarde opwarmen in 2030 met 55 procent terug te dringen. Tussendoelen zijn volgens de commissie nodig om de druk op de ketel te houden en niet te laat te moeten constateren dat de EU niet genoeg is opgeschoten. Zo'n tussendoel ontbrak nog voor 2040.
De commissie heeft ook overwogen om op 80 of 85 procent te mikken in 2040. Maar dat is te weinig om aan de afspraken uit het klimaatakkoord van Parijs te kunnen voldoen en de opwarming van de aarde te beperken tot liefst niet meer dan anderhalve graad, stelden haar klimaatadviseurs. Hoekstra beloofde bij zijn aantreden als opvolger van Frans Timmermans, onder druk van groene en linkse Europarlementariërs, al dat hij zijn best zou doen om dat advies over te nemen.
Nieuw doel
Het nieuwe doel voor 2040 is vooralsnog niet meer dan een aanbeveling van de commissie. Als de EU-lidstaten die omarmen, zet de volgende Europese Commissie die in wetgeving om.
Om het nieuwe doel te halen, zijn wel meer klimaatmaatregelen nodig, stelt Hoekstra. Met alleen de huidige aanpak zou de EU in 2040 op hooguit 88 procent minder broeikasgas blijven steken. Hij verwacht vooral veel van de energiesector, die rond 2040 al vrijwel zonder fossiele brandstof kan. De transportsector zou rond dat moment 80 procent minder kunnen uitstoten. Hoekstra rekent verder op het afvangen en opslaan van CO2.
Duurzame economie
De landbouw "kan ook een cruciale rol spelen in de overgang" naar een duurzame economie. Maar Hoekstra haast zich te zeggen dat boeren wel genoeg voedsel moeten blijven produceren en zeker moeten zijn van een goed inkomen. Ontevreden boeren hebben de laatste tijd de aandacht van de commissie.
Het ambitieuzere doel is niet per se duurder dan een streven naar 80 of 85 procent, raamt Hoekstra. De kosten dienen zich alleen wat eerder aan. De klimaatinvesteringen kosten hoe dan ook vele biljoenen euro's, erkent hij. Maar die betalen zich ook uit.
Nederland en onder meer Duitsland lieten al doorschemeren dat ze op minstens 90 procent in 2040 wilden mikken. Klimaatminister Rob Jetten beraadt zich officieel nog op Hoekstra's aanbeveling, maar stelt al wel vast dat "het draagvlak voor deze ambitie onder de lidstaten breed lijkt te zijn. Dat is mooi".
Meer uit Financieel
BRUSSEL (ANP) - Brancheverenigingen voor boeren uit Europa en Australië hebben hun onvrede geuit over het vrijhandelsakkoord dat de Europese Unie en Australië afgelopen nacht sloten. Daarin is onder meer afgesproken dat Australië de komende jaren meer rundvlees naar de EU mag exporteren en dat een deel wordt vrijgesteld van importheffingen. Ook de uitvoer van suiker en lamsvlees naar de EU wordt eenvoudiger.
47 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Ondersteuning voor Nederlandse bedrijven en medewerkers kan niet wachten tot de besluitvorming in augustus rond Prinsjesdag, zoals het kabinet van premier Rob Jetten vorige week aankondigde. Daarvoor waarschuwen MKB Nederland en VNO-NCW. De ondernemersorganisaties pleiten onder meer voor een tijdelijk publiek fonds voor bedrijven die liquiditeitsproblemen hebben. Daar kunnen bedrijven geld lenen om deze periode door te kunnen komen, aldus de belangenbehartigers.
56 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De oorlog in het Midden-Oosten kan de inflatie in Nederland flink aanjagen en de economische groei ondermijnen. Dat voorziet De Nederlandsche Bank (DNB), die dinsdag verschillende scenario's heeft geschetst. Toch verwacht de centrale bank niet dat de impact zo groot wordt als tijdens de energiecrisis van 2022 na de Russische inval in Oekraïne.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het is verstandig dat het kabinet nog niet meteen een besluit heeft genomen over eventuele compensatie voor huishoudens van de door de Iranoorlog gestegen energieprijzen. Dat zei president Olaf Sleijpen van De Nederlandsche Bank (DNB) dinsdag bij de presentatie van het jaarverslag van de centrale bank.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Nederlandsche Bank (DNB) heeft in 2025 voor het derde jaar op rij verlies geleden. De rode cijfers pakten zoals verwacht minder fors uit dan in het voorgaande jaar. Wel voorziet de centrale bank dat de verliezen de komende jaren aanhouden, langer dan waarmee eerder rekening werd gehouden.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het overgrote deel van Nederlandse webwinkels is onvoldoende of helemaal niet toegankelijk voor mensen met een beperking. Dat ziet de Autoriteit Consument & Markt (ACM) na tests bij ongeveer honderd van de grootste Nederlandse webshops en websites van telecom- en energieaanbieders. Sinds juni 2025 zijn onlinewinkels wettelijk verplicht om hun diensten zo in te richten dat mensen met een beperking er ook gebruik van kunnen maken.
1 uur geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG) - Het Franse ministerie van Landbouw neemt maatregelen om boeren financieel te ondersteunen na de sterke stijging van de brandstof- en kunstmestprijzen. De maatregelen maken het voor boeren mogelijk om hun sociale premies later te betalen, meer tijd te krijgen voor hun belastingaangifte en tijdelijk geld te lenen bij de Franse staatsbank Bpifrance.
1 uur geleden