EU-klimaatdienst: 2024 is 'zeker' heetste jaar ooit
BRUSSEL (ANP) - Dit jaar is "effectief zeker" het warmste jaar ooit gemeten en het eerste jaar dat qua temperatuur uitkomt boven de kritieke drempel om de planeet te beschermen tegen gevaarlijke oververhitting, aldus de Europese klimaatdienst Copernicus Climate Change Service (C3S) maandag.
Vorige maand was de op een na warmste november wereldwijd sinds het begin van de metingen, blijkt uit gegevens van C3S. Dit bevestigt dat 2024 het eerste jaar zal zijn dat uitkomt boven de 1,5 graden Celsius klimaatnorm. De wereldwijde oppervlaktetemperatuur in november 2024 bedroeg gemiddeld 14,1 graden Celsius, wat 0,73 graden boven het gemiddelde was voor de jaren 1991 tot 2020. De maand november lag daarnaast 1,62 graden boven het pre-industriële niveau, aldus C3S dat de opwarming van de aarde in de gaten houdt. De warmste november ooit vond vorig jaar plaats, in 2023.
"Met Copernicus-gegevens van de voorlaatste maand van het jaar kunnen we nu met vrijwel zekerheid bevestigen dat 2024 het warmste jaar ooit zal zijn en het eerste kalenderjaar boven de 1,5 graden Celsius. Dit betekent niet dat het Klimaatakkoord van Parijs is geschonden, maar het betekent wel dat ambitieuze klimaatactie urgenter is dan ooit", zei Samantha Burgess, de adjunct-directeur van de klimaatdienst.
Meer uit Buitenland
NEW YORK (ANP/RTR/AFP) - De ministers van Buitenlandse Zaken van de G7-landen hebben Iran opgeroepen om de Houthi's in Jemen niet langer van wapens te voorzien. Ook roept de G7 de Houthirebellen op om de aanvallen op doelen in Saudi-Arabië te staken.
1 uur geledenTOKIO (ANP/DPA/RTR) - Bij aardverschuivingen als gevolg van zware regenbuien veroorzaakt door de tyfoon Dujuan zijn in Japan twee mensen om het leven gekomen, meldt de Japanse omroep NHK. Vier anderen worden nog vermist. Bijna 50.000 huishoudens zitten zonder stroom.
1 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP/RTR) - De Franse president Emmanuel Macron heeft aan verslaggevers laten weten dat hij een "zeer goed" en "zeer constructief" gesprek heeft gehad met de Amerikaanse president Donald Trump over Oekraïne. "We hebben uitgebreid gesproken over Oekraïne en Rusland, over de noodzaak om onze Oekraïense vrienden sneller en beter te helpen met raketafweersystemen", zei Macron.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Donald Trump opende maandag een nieuwe landingsplek voor helikopters bij het Witte Huis, maar opmerkingen van de Amerikaanse president tijdens de openingsceremonie waren onverstaanbaar. Het mediamoment werd live uitgezonden op de website van het Witte Huis, maar de microfoon pikte het geluid van de president niet op, enkel de helikopter was te horen.
2 uur geledenMÜNCHEN (ANP/DPA) - In het Duitse München is maandagavond een 52-jarige medewerker van een kermisattractie van het Oktoberfest om het leven gekomen. De man werkte volgens de Süddeutsche Zeitung bij de Hangover, een vrijevaltoren van zo'n 85 meter hoog. De gebruikers van de kermisattractie waren volgens de politie niet in gevaar.
5 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De Britse premier Andy Burnham heeft ingestemd met een verzoek van Saudi-Arabië om een tankvliegtuig van de Britse luchtmacht in te zetten in het Midden-Oosten. Een zogenaamde Voyager, een Airbus A330-200 die gebruikt kan worden om straaljagers in de lucht van brandstof te voorzien, gaat naar het gebied. Volgens Burnham moet dit helpen stabiliteit te brengen in de bredere regio.
5 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR) - De Iraanse buitenlandminister Abbas Araghchi is aangekomen in New York voor zijn bezoek aan de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties, meldden Iraanse media. Dinsdag begint het plenaire debat, waarbij wereldleiders om de beurt het woord krijgen.
9 uur geleden