EU-klimaatdienst: 2024 is 'zeker' heetste jaar ooit
BRUSSEL (ANP) - Dit jaar is "effectief zeker" het warmste jaar ooit gemeten en het eerste jaar dat qua temperatuur uitkomt boven de kritieke drempel om de planeet te beschermen tegen gevaarlijke oververhitting, aldus de Europese klimaatdienst Copernicus Climate Change Service (C3S) maandag.
Vorige maand was de op een na warmste november wereldwijd sinds het begin van de metingen, blijkt uit gegevens van C3S. Dit bevestigt dat 2024 het eerste jaar zal zijn dat uitkomt boven de 1,5 graden Celsius klimaatnorm. De wereldwijde oppervlaktetemperatuur in november 2024 bedroeg gemiddeld 14,1 graden Celsius, wat 0,73 graden boven het gemiddelde was voor de jaren 1991 tot 2020. De maand november lag daarnaast 1,62 graden boven het pre-industriële niveau, aldus C3S dat de opwarming van de aarde in de gaten houdt. De warmste november ooit vond vorig jaar plaats, in 2023.
"Met Copernicus-gegevens van de voorlaatste maand van het jaar kunnen we nu met vrijwel zekerheid bevestigen dat 2024 het warmste jaar ooit zal zijn en het eerste kalenderjaar boven de 1,5 graden Celsius. Dit betekent niet dat het Klimaatakkoord van Parijs is geschonden, maar het betekent wel dat ambitieuze klimaatactie urgenter is dan ooit", zei Samantha Burgess, de adjunct-directeur van de klimaatdienst.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP/RTR) - In de Iraanse regio Yazd zijn tot nu toe 139 buitenlanders opgepakt wegens deelname aan de recente protesten in het land, meldt persbureau Tasnim. Yazd was een van de vele provincies waar de afgelopen tijd werd geprotesteerd. De nationaliteiten van de mensen die zijn opgepakt, zijn niet bekendgemaakt.
1 uur geledenOSLO (ANP/AFP) - In Noorwegen is de rechtszaak begonnen tegen Marius Borg Høiby. De 29-jarige zoon van de Noorse kroonprinses Mette-Marit ontkende aan het begin van het proces schuldig te zijn aan vier aanklachten van verkrachting.
2 uur geledenCAPE CANAVERAL (ANP) - De lancering van de eerste bemande missie naar de maan sinds 1972 is zeker een maand uitgesteld. Bij een generale repetitie zijn meerdere problemen bij het ruimteschip aan het licht gekomen. Zo lekte vloeibare waterstof uit een leiding in het 'motorblok'. In het gedeelte waar de bemanning zit, werkte een klep niet goed. Medewerkers op de grond konden niet goed met elkaar praten, hun communicatiesysteem haperde. Dat heeft de Amerikaanse ruimtevaartorganisatie NASA dinsdag bekendgemaakt.
3 uur geledenRAFAH (ANP) - Bij de beperkte heropening van de Rafah-grensovergang zijn maandag 5 gewonde Palestijnen en 7 begeleiders vanuit Gaza Egypte binnengekomen, meldt een ingewijde aan de grens tegen persbureau AFP. Maandag werd er nog gesproken van 150 mensen die Gaza mochten verlaten: 50 patiënten, met elk 2 begeleiders.
3 uur geledenKYIV (ANP/AFP) - In Kyiv zitten ruim 1100 huishoudens zonder verwarming door Russische aanvallen, meldt minister Oleksi Koeleba. Volgens president Volodymyr Zelensky hebben de Russen afgelopen nacht zeventig raketten en 450 drones gebruikt om energiefaciliteiten aan te vallen.
3 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - De president van Iran, Masoud Pezeshkian, heeft zijn minister van Buitenlandse Zaken opdracht gegeven om "zich voor te bereiden" op onderhandelingen met de Verenigde Staten. Dat meldt Pezeshkian dinsdagochtend op X na "verzoeken van bevriende regeringen in de regio".
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Voormalig Amerikaans president Bill Clinton en oud-minister van Buitenlandse Zaken Hillary Clinton zullen gaan getuigen voor een onderzoekscommissie van het Huis van Afgevaardigden in een onderzoek naar Jeffrey Epstein. De twee werden in augustus vorig jaar gedagvaard, maar zeiden tot dusver dat ze niet zouden getuigen.
6 uur geleden