Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

EU-klimaatdienst: 2024 is 'zeker' heetste jaar ooit

EU-klimaatdienst: 2024 is 'zeker' heetste jaar ooit

BRUSSEL (ANP) - Dit jaar is "effectief zeker" het warmste jaar ooit gemeten en het eerste jaar dat qua temperatuur uitkomt boven de kritieke drempel om de planeet te beschermen tegen gevaarlijke oververhitting, aldus de Europese klimaatdienst Copernicus Climate Change Service (C3S) maandag.

Vorige maand was de op een na warmste november wereldwijd sinds het begin van de metingen, blijkt uit gegevens van C3S. Dit bevestigt dat 2024 het eerste jaar zal zijn dat uitkomt boven de 1,5 graden Celsius klimaatnorm. De wereldwijde oppervlaktetemperatuur in november 2024 bedroeg gemiddeld 14,1 graden Celsius, wat 0,73 graden boven het gemiddelde was voor de jaren 1991 tot 2020. De maand november lag daarnaast 1,62 graden boven het pre-industriële niveau, aldus C3S dat de opwarming van de aarde in de gaten houdt. De warmste november ooit vond vorig jaar plaats, in 2023.

"Met Copernicus-gegevens van de voorlaatste maand van het jaar kunnen we nu met vrijwel zekerheid bevestigen dat 2024 het warmste jaar ooit zal zijn en het eerste kalenderjaar boven de 1,5 graden Celsius. Dit betekent niet dat het Klimaatakkoord van Parijs is geschonden, maar het betekent wel dat ambitieuze klimaatactie urgenter is dan ooit", zei Samantha Burgess, de adjunct-directeur van de klimaatdienst.

Meer uit Buitenland

VS veroordelen Russisch gebruik van hypersonische raket

WASHINGTON (ANP/AFP/DPA) - De Verenigde Staten veroordelen de Russische inzet van een hypersonische raket bij een aanval op Oekraïne. Het betreft een "onverklaarbare escalatie", aldus een Amerikaanse vertegenwoordiger tegen de VN-Veiligheidsraad.

4 uur geleden
Trump dreigt met sancties tegen landen die met Iran handelen

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump dreigt met sancties tegen landen die met Iran handelen. "Met onmiddellijke ingang zal elk land dat zaken doet met de Islamitische Republiek Iran een heffing van 25 procent betalen op alle handel en alle andere zakelijke activiteiten met de Verenigde Staten", aldus Trump op zijn platform Truth Social.

4 uur geleden
Staat Illinois klaagt regering-Trump aan om inzet ICE

CHICAGO (ANP) - De Amerikaanse staat Illinois heeft de regering van president Donald Trump aangeklaagd om de inzet van ICE-agenten in Chicago. Gouverneur JB Pritzker spreekt op X over het "gevaarlijke gebruik van geweld" door agenten van de immigratiedienst en de grenswacht.

5 uur geleden
Moldavische president voorstander van hereniging met Roemenië

CHISINAU (ANP/AFP) - De Moldavische president Maia Sandu is voorstander van een hereniging van haar land met Roemenië. In de Britse podcast 'The Rest Is Politics' zei ze dat ze bij een eventueel referendum voor de aansluiting zou stemmen.

7 uur geleden
Khamenei: grote betogingen vóór regering zijn waarschuwing aan VS

TEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse leider Ali Khamenei zegt dat in zijn land grote pro-regeringsdemonstraties zijn geweest als tegenreactie op de aanhoudende betogingen tegen het regime. De opkomst geldt volgens hem als een waarschuwing aan de Verenigde Staten.

7 uur geleden
Ex-leider separatisten Corsica doodgeschoten op begrafenis moeder

AJACCIO (ANP/AFP/BELGA) - De voormalige leider van de Corsicaanse separatistische beweging FLNC Alain Orsoni is doodgeschoten tijdens de begrafenis van zijn moeder, hebben gerechtelijke bronnen bekendgemaakt. Justitie heeft een onderzoek ingesteld naar moord door een georganiseerde bende.

7 uur geleden
Venezolaanse oppositieleider Machado ontmoet Trump donderdag

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Venezolaanse oppositieleider María Corina Machado heeft donderdag een ontmoeting met de Amerikaanse president Donald Trump, meldt het Witte Huis. Het wordt de eerste keer dat ze elkaar ontmoeten.

8 uur geleden