EU keert eerste geld van migratiedeal uit aan Tunesië
BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie maakt voor het eerst geld over aan Tunesië dat in het migratieakkoord met het Noord-Afrikaanse land is afgesproken. Dat liet tot nog toe op zich wachten, net als de uitwerking van de ruim twee maanden geleden gesloten overeenkomst.
De EU maakt "in de komende dagen" bijna 127 miljoen euro over naar de autoriteiten in Tunis, laat de Europese Commissie weten. Daarvan is 67 miljoen bedoeld voor het tegengaan van illegale migratie naar Europa, zegt een woordvoerder. Van dat bedrag was 25 miljoen al eerder beloofd. Dat geldt ook voor de resterende 60 miljoen, die Tunesië moeten helpen de wankele overheidsbegroting overeind te houden. Het land verkeert in een diepe economische crisis.
Op het akkoord met Tunesië, dat werd gesloten door voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie, demissionair premier Mark Rutte en zijn Italiaanse collega Giorgia Meloni, klonk van meet af aan veel kritiek. Tegenstanders wezen op het Tunesische regime, dat weinig op zou hebben met de democratie en al evenmin met migranten. Ook het optreden van een geïmproviseerd trio namens de hele EU wekte verbazing. Ook het enthousiasme van voorstanders begon te tanen toen de uitvoering van de deal maar niet opschoot.
105 miljoen
Tunesië kan volgens het akkoord rekenen op 105 miljoen euro om de illegale overtocht van migranten over de Middellandse Zee tegen te gaan. De EU legt daar direct 150 miljoen euro aan begrotingssteun bovenop. Op de lange duur, als Tunesië en het Internationaal Monetair Fonds het eens worden over internationale financiële hulp, kan daar nog 900 miljoen bijkomen.
Van het migratiehulpgeld worden onder meer het uitrusten van reddingsschepen en ander materieel voor de Tunesische kustwacht en marine betaald. Ook is het bedoeld voor de opvang en het terugsturen van migranten.
Meer uit Buitenland
RAMALLAH (ANP/AFP) - Israëlische troepen hebben op de Westelijke Jordaanoever vier leden van een Palestijns gezin doodgeschoten in een auto, meldt het Palestijnse ministerie van Gezondheid. Volgens Israël reageerden de militairen op een veiligheidsdreiging.
45 minuten geledenTEHERAN (ANP/RTR) - De Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi ontkent dat Iran burger- of woongebieden in het Midden-Oosten heeft aangevallen. Volgens Araghchi is Teheran bereid een commissie met zijn buurlanden op te richten om te onderzoeken wie wel verantwoordelijk is voor de aanvallen.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump is momenteel niet bereid om een akkoord te sluiten om de oorlog met Iran te beëindigen. Dat zegt Trump in een verklaring tegen NBC News.
5 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP/DPA) - De Iraanse Revolutionaire Garde heeft gezworen de Israëlische premier Benjamin Netanyahu als doelwit te nemen in de aanhoudende oorlog met Israël en de Verenigde Staten.
5 uur geledenKAMPALA (ANP/AFP) - De Oegandese oppositieleider Bobi Wine is Oeganda ontvlucht. Hij zat sinds januari ondergedoken, nadat hij had gezegd dat er gefraudeerd was bij de presidentsverkiezingen. Zittend president Yoweri Museveni werd uitgeroepen tot winnaar.
17 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft andere landen opgeroepen om oorlogsschepen naar de Golfregio te sturen. Hij wil dat ze meehelpen om ervoor te zorgen dat olieschepen ongehinderd door de belangrijke Straat van Hormuz bij Iran kunnen varen.
18 uur geledenNAIROBI (ANP/RTR) - Het dodental door de overstromingen in Kenia is opgelopen tot boven de zestig. De politie schrijft in een bericht op X dat er 62 mensen zijn omgekomen, onder wie acht kinderen. Zware regenval en overstromingen treffen het Afrikaanse land al dagen. In de hoofdstad Nairobi zijn de meeste doden gevallen: 33. Meer dan 2000 mensen zijn ontheemd geraakt.
18 uur geleden