Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

EU keert eerste geld van migratiedeal uit aan Tunesië

EU keert eerste geld van migratiedeal uit aan Tunesië

BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie maakt voor het eerst geld over aan Tunesië dat in het migratieakkoord met het Noord-Afrikaanse land is afgesproken. Dat liet tot nog toe op zich wachten, net als de uitwerking van de ruim twee maanden geleden gesloten overeenkomst.

De EU maakt "in de komende dagen" bijna 127 miljoen euro over naar de autoriteiten in Tunis, laat de Europese Commissie weten. Daarvan is 67 miljoen bedoeld voor het tegengaan van illegale migratie naar Europa, zegt een woordvoerder. Van dat bedrag was 25 miljoen al eerder beloofd. Dat geldt ook voor de resterende 60 miljoen, die Tunesië moeten helpen de wankele overheidsbegroting overeind te houden. Het land verkeert in een diepe economische crisis.

Op het akkoord met Tunesië, dat werd gesloten door voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie, demissionair premier Mark Rutte en zijn Italiaanse collega Giorgia Meloni, klonk van meet af aan veel kritiek. Tegenstanders wezen op het Tunesische regime, dat weinig op zou hebben met de democratie en al evenmin met migranten. Ook het optreden van een geïmproviseerd trio namens de hele EU wekte verbazing. Ook het enthousiasme van voorstanders begon te tanen toen de uitvoering van de deal maar niet opschoot.

105 miljoen

Tunesië kan volgens het akkoord rekenen op 105 miljoen euro om de illegale overtocht van migranten over de Middellandse Zee tegen te gaan. De EU legt daar direct 150 miljoen euro aan begrotingssteun bovenop. Op de lange duur, als Tunesië en het Internationaal Monetair Fonds het eens worden over internationale financiële hulp, kan daar nog 900 miljoen bijkomen.

Van het migratiehulpgeld worden onder meer het uitrusten van reddingsschepen en ander materieel voor de Tunesische kustwacht en marine betaald. Ook is het bedoeld voor de opvang en het terugsturen van migranten.

Meer uit Buitenland

Zelensky zegt 'klaar' te zijn voor referendum over vredesplan

KYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky zegt "klaar" te zijn om een referendum te houden over het plan dat een einde moet maken aan de oorlog in Oekraïne. Dat zegt het staatshoofd tegen nieuwssite Axios. Voorwaarde voor het houden van de volksraadpleging is wel dat Rusland instemt met een staakt-het-vuren van in ieder geval zestig dagen.

2 uur geleden
Russen: laatste stap nodig voor oplossing Oekraïne-conflict

MOSKOU (ANP) - Moskou en Washington zijn dichter bij een oplossing voor het Oekraïne-conflict, maar de partijen moeten nog "de laatste stap zetten". Dat zei de Russische viceminister van Buitenlandse Zaken, Sergej Rjabkov, op de Russische televisie, meldt het Russische persbureau TASS.

3 uur geleden
Israël eerste land dat afgescheiden Somaliland erkent

TEL AVIV (ANP/AFP/RTR) - Als eerste land heeft Israël Somaliland erkend als zelfstandige staat. Het land in de Hoorn van Afrika scheidde zich in 1991 af van Somalië. De president van Somaliland sprak over een historisch moment. Tegelijkertijd heeft het islamitische Somaliland Israël erkend, en komen er volledige diplomatieke betrekkingen.

4 uur geleden
Oud-premier Maleisië krijgt opnieuw cel in corruptieschandaal

KUALA LUMPUR (ANP/RTR) - De Maleisische oud-premier Najib Razak (72) moet nog eens vijftien jaar in de gevangenis doorbrengen voor machtsmisbruik en het witwassen van geld in een groot corruptieschandaal rond staatsinvesteringsfonds 1MDB. Hij zit sinds 2022 al een celstraf van zes jaar uit in een andere zaak rond dat fonds.

6 uur geleden
Ontmoeting Zelensky en Trump aanstaande zondag

KYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft bekendgemaakt dat hij zondag de Amerikaanse president Donald Trump ontmoet. Hij voegde eraan toe niet te kunnen zeggen of hun overleg zal leiden tot de ondertekening van akkoorden.

7 uur geleden
Kremlin: nieuwe onderhandelingen over Oekraïne met VS

MOSKOU (ANP/RTR) - Rusland en de VS hebben ingestemd verder te onderhandelen over een vredesakkoord voor Oekraïne. Dat meldt het Kremlin, dat stelt dat er contact is geweest met de Amerikaanse delegatie nadat Rusland afgelopen weekend van de VS voorstellen had ontvangen rond een mogelijk akkoord.

8 uur geleden
Meerdere doden bij aanslag op moskee in het Syrische Homs

HOMS (ANP/RTR/AFP) - Bij een aanslag in een alawitische moskee in de Syrische stad Homs zijn zeker acht mensen om het leven gekomen. Dat meldt het Syrische staatspersbureau Sana. Volgens het ministerie van Volksgezondheid raakten zeker achttien anderen gewond, al kan dat aantal nog oplopen, aldus een functionaris.

8 uur geleden