EU keert eerste geld van migratiedeal uit aan Tunesië
BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie maakt voor het eerst geld over aan Tunesië dat in het migratieakkoord met het Noord-Afrikaanse land is afgesproken. Dat liet tot nog toe op zich wachten, net als de uitwerking van de ruim twee maanden geleden gesloten overeenkomst.
De EU maakt "in de komende dagen" bijna 127 miljoen euro over naar de autoriteiten in Tunis, laat de Europese Commissie weten. Daarvan is 67 miljoen bedoeld voor het tegengaan van illegale migratie naar Europa, zegt een woordvoerder. Van dat bedrag was 25 miljoen al eerder beloofd. Dat geldt ook voor de resterende 60 miljoen, die Tunesië moeten helpen de wankele overheidsbegroting overeind te houden. Het land verkeert in een diepe economische crisis.
Op het akkoord met Tunesië, dat werd gesloten door voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie, demissionair premier Mark Rutte en zijn Italiaanse collega Giorgia Meloni, klonk van meet af aan veel kritiek. Tegenstanders wezen op het Tunesische regime, dat weinig op zou hebben met de democratie en al evenmin met migranten. Ook het optreden van een geïmproviseerd trio namens de hele EU wekte verbazing. Ook het enthousiasme van voorstanders begon te tanen toen de uitvoering van de deal maar niet opschoot.
105 miljoen
Tunesië kan volgens het akkoord rekenen op 105 miljoen euro om de illegale overtocht van migranten over de Middellandse Zee tegen te gaan. De EU legt daar direct 150 miljoen euro aan begrotingssteun bovenop. Op de lange duur, als Tunesië en het Internationaal Monetair Fonds het eens worden over internationale financiële hulp, kan daar nog 900 miljoen bijkomen.
Van het migratiehulpgeld worden onder meer het uitrusten van reddingsschepen en ander materieel voor de Tunesische kustwacht en marine betaald. Ook is het bedoeld voor de opvang en het terugsturen van migranten.
Meer uit Buitenland
JERUZALEM (ANP/AFP) - Steun aan Israël is voor Duitsland "een onveranderlijk kernprincipe". Dat zei de Duitse bondskanselier Friedrich Merz na een gesprek met de Israëlische president Isaac Herzog zaterdag.
1 uur geledenHERAKLION (ANP/AFP) - In de buurt van het Griekse eiland Kreta zijn zeventien doden gevonden in een migrantenboot. Er waren nog twee levende mensen aan boord, meldt de kustwacht. Volgens hen was de boot in slecht weer terechtgekomen en hadden de opvarenden niets om onder te schuilen en niets om te eten of drinken.
3 uur geledenGAZA-STAD (ANP/AFP) - De Palestijnse beweging Hamas zegt bereid te zijn al zijn wapens in te leveren, als de Israëlische bezetting van de Gazastrook ten einde is gekomen. Hamas zou de wapens overdragen aan een Palestijnse autoriteit, die het gebied zou gaan besturen.
5 uur geledenAMMAN (ANP) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz heeft voor zijn reis naar Israël ook een bezoek gebracht aan Jordanië. Hij prees de rol die dat land heeft gespeeld in de Gaza-oorlog.
6 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky reist maandag naar Londen, voor een gesprek met een aantal Europese leiders. Dat meldt de Franse president Emmanuel Macron op X. Ook de Britse premier Keir Starmer en de Duitse bondskanselier Friedrich Merz schuiven aan bij het overleg over de onderhandelingen die de Oekraïners houden met de Amerikanen.
7 uur geledenKYIV (ANP/DPA) - Oekraïne zegt opnieuw een aanval te hebben uitgevoerd op de Russische olie-industrie. Doelwit was een raffinaderij diep in Rusland, op 200 kilometer ten zuidoosten van Moskou.
8 uur geledenDOHA (ANP/AFP/RTR/DPA) - De onderhandelingen over het lot van de Gazastrook zijn volgens de premier van Qatar, Mohammed bin Abdulrahman al-Thani, in een kritieke fase beland. Hij dringt aan op een volledige terugtrekking van Israëlische troepen uit de Gazastrook. "De wapenstilstand is niet compleet" als Israël de strook niet verlaat.
12 uur geleden