Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

EU is Orbán-moe, verzucht Poolse premier

EU is Orbán-moe, verzucht Poolse premier

BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie is Orbán-moe, meent de premier van Polen. Premier Donald Tusk beklaagt zich over de "egoïstische" spelletjes van zijn Hongaarse collega, die nieuwe miljardenhulp voor Oekraïne blijft blokkeren. De EU-leiders zijn in Brussel bijeen om Orbán over te halen zijn verzet op te geven.

Het is geen "Oekraïne-vermoeidheid" die de EU parten speelt, bezweert Tusk, ondanks her en der groeiende twijfels over de kansen van Oekraïne om de Russische invasiemacht te verjagen. "Er is Orbán-vermoeidheid nu, hier in Brussel", zei hij bij aankomst op de top.

Tusk verwoordt de frustraties die ook veel andere EU-leiders voelen, zeggen EU-diplomaten. Ze hebben meer aan hun hoofd, maar moesten opdraven voor weer een EU-top om Orbán alsnog aan boord te krijgen. Terwijl "we zoveel hebben om op te lossen", kijk maar naar de protesten van boeren die Brussel lamleggen, brengt Tusk in herinnering.

Orbán overtuigen

De Poolse premier "kan dit heel rare en heel egoïstische spel van Viktor Orbán niet accepteren". Ook de Estse premier Kaja Kallas, steevast zij aan zij met Tusk om op te komen voor Oekraïne, is het beu. "Viktor wil het middelpunt van de aandacht zijn", klaagt ze.

Tusks "instinct" zegt hem niettemin dat de 26 andere EU-leiders Orbán donderdag moeten kunnen overtuigen.

Meer uit Buitenland

Die Linke wint verkiezingen in Berlijn met recorduitslag

BERLIJN (ANP/DPA) - Die Linke heeft de verkiezingen voor het parlement van de Duitse deelstaat Berlijn gewonnen. De partij van lijsttrekker Elif Eralp kreeg 25,7 procent van de stemmen, meldt de kiescommissie. Het is de beste uitslag ooit voor de uiterst linkse partij in de Duitse hoofdstad.

27 minuten geleden
VS bereiden sancties voor tegen hele Strafhof in Den Haag

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse regering bereidt sancties voor tegen het Internationaal Strafhof (ICC) als geheel. De maatregelen zijn al uitgewerkt en worden naar verwachting binnenkort aangekondigd, zeggen twee ingewijden tegen persbureau Reuters. Het precieze moment is nog onduidelijk.

31 minuten geleden
VS en China gaan overleg voeren over risico's AI

NEW YORK (ANP/AFP) - De Verenigde Staten en China hebben afgesproken opnieuw met elkaar te overleggen over kunstmatige intelligentie (AI). De landen willen onder meer afspraken maken over het uitwisselen van informatie over veiligheidsrisico's. Dat zei de Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent na een overleg met de Chinese vicepremier He Lifeng.

2 uur geleden
Man zwaargewond door schoten immigratiedienst ICE in Texas

AUSTIN (ANP/RTR) - Een agent van de Amerikaanse immigratiedienst ICE heeft zondag in de Texaanse stad Austin een man neergeschoten. Het slachtoffer is met een schotwond in zijn bovenlichaam naar het ziekenhuis gebracht. Zijn toestand is ernstig maar stabiel, melden lokale autoriteiten.

4 uur geleden
Prognose: CDU zakt onder kiesdrempel in Mecklenburg-Voor-Pommeren

SCHWERIN (ANP/DPA) - De Duitse christendemocraten zijn in een verkiezingsprognose voor de deelstaat Mecklenburg-Voor-Pommeren voor het eerst onder de kiesdrempel van 5 procent gezakt. Volgens de zender ARD staat de CDU van bondskanselier Friedrich Merz nu op 4,9 procent, terwijl de laatste prognose van de zender ZDF de partij op 5,0 procent zet.

8 uur geleden
Zelensky: met Trump afgesproken elkaar in New York te ontmoeten

KIEV (ANP/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky zegt dat hij met zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump heeft afgesproken elkaar in New York te ontmoeten. De twee voerden zondag een telefoongesprek.

9 uur geleden
Russische regeringspartij ruim aan kop bij parlementsverkiezingen

MOSKOU (ANP/RTR/AFP) - Met zo'n 14 procent van de stemmen geteld gaat de regeringspartij Verenigd Rusland van president Vladimir Poetin met 57,5 procent van de stemmen ruim aan de leiding in de Russische parlementsverkiezingen. Dat meldt de Centrale Kiescommissie van het land, die een opkomst van ruim 56 procent meldt.

9 uur geleden