Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

EU is Orbán-moe, verzucht Poolse premier

EU is Orbán-moe, verzucht Poolse premier

BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie is Orbán-moe, meent de premier van Polen. Premier Donald Tusk beklaagt zich over de "egoïstische" spelletjes van zijn Hongaarse collega, die nieuwe miljardenhulp voor Oekraïne blijft blokkeren. De EU-leiders zijn in Brussel bijeen om Orbán over te halen zijn verzet op te geven.

Het is geen "Oekraïne-vermoeidheid" die de EU parten speelt, bezweert Tusk, ondanks her en der groeiende twijfels over de kansen van Oekraïne om de Russische invasiemacht te verjagen. "Er is Orbán-vermoeidheid nu, hier in Brussel", zei hij bij aankomst op de top.

Tusk verwoordt de frustraties die ook veel andere EU-leiders voelen, zeggen EU-diplomaten. Ze hebben meer aan hun hoofd, maar moesten opdraven voor weer een EU-top om Orbán alsnog aan boord te krijgen. Terwijl "we zoveel hebben om op te lossen", kijk maar naar de protesten van boeren die Brussel lamleggen, brengt Tusk in herinnering.

Orbán overtuigen

De Poolse premier "kan dit heel rare en heel egoïstische spel van Viktor Orbán niet accepteren". Ook de Estse premier Kaja Kallas, steevast zij aan zij met Tusk om op te komen voor Oekraïne, is het beu. "Viktor wil het middelpunt van de aandacht zijn", klaagt ze.

Tusks "instinct" zegt hem niettemin dat de 26 andere EU-leiders Orbán donderdag moeten kunnen overtuigen.

Meer uit Buitenland

Jean Smart en Matthew Rhys schrijven geschiedenis bij Emmy Awards

LOS ANGELES (ANP/RTR) - Jean Smart won haar vijfde Emmy Award voor haar vertolking van een vasthoudende stand-upcomedian in Hacks, terwijl Matthew Rhys de eerste werd die tijdens één ceremonie twee prijzen voor beste hoofdrol in de wacht sleepte. De Hollywoodsterren waren maandagavond in Los Angeles, waar de beste televisieproducties van het afgelopen seizoen werden bekroond.

46 minuten geleden
Politico: Amerikaanse senator McConnell keert terug na ziekte

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse senator Mitch McConnell (84) keert deze week terug naar de Senaat, meldden meerdere anonieme bronnen aan nieuwssite Politico. Hij was de afgelopen maanden afwezig vanwege gezondheidsproblemen. Door het gebrek aan informatie ontstonden er wilde complottheorieën.

8 uur geleden
Europees Parlement opent kantoor in Canada

BRUSSEL (ANP/RTR) - Het Europees Parlement gaat een kantoor openen in de Canadese hoofdstad Ottawa. In de aankondiging staat dat deze stap moet helpen bij het versterken van de relatie tussen de Europese en Canadese volksvertegenwoordigingen.

10 uur geleden
Zelensky wil stoppen met energieaanvallen, twijfelt aan Rusland

KYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky bevestigt dat het land wil stoppen met aanvallen op energiedoelen, als Rusland dit ook doet. Dat schrijft hij op X. De Amerikaanse president Donald Trump schreef maandag op zijn Truth Social dat beide landen daarmee akkoord zijn. Zelensky betwijfelt wel of Rusland zich aan een akkoord zal houden.

11 uur geleden
Trump: Kyiv en Moskou beloven geen energiedoelen meer te raken

WASHINGTON (ANP/AFP) - Oekraïne en Rusland hebben aan de Amerikaanse president Donald Trump beloofd geen energiedoelen van elkaar meer te zullen aanvallen. Dat zegt Trump op zijn Truth Social. Volgens Trump zorgen dit soort aanvallen in de oorlog tussen Oekraïne en Rusland voor hoge dieselprijzen wereldwijd.

13 uur geleden
Duitsland stuurt militairen verplicht naar Litouwen, meldt krant

BERLIJN (ANP) - Duitsland wil militairen verplicht naar Litouwen sturen, meldt Bild. Duitsland legert daar een brigade van zo'n 5000 man om te helpen de NAVO-bondgenoot te beschermen tegen Rusland. Die zou uit vrijwilligers bestaan, maar er blijkt volgens de Duitse krant te weinig animo.

14 uur geleden
Europese leiders roepen op tot versterken Noordpoolgebied

ROVANIEMI (ANP/AFP) - De Europese Unie moet zich meer inspannen om haar rol in het Arctisch gebied te versterken. Die oproep doen twaalf Europese leiders, onder wie de Duitse bondskanselier Friedrich Merz en de Deense premier Mette Frederiksen, maandag in de Finse stad Rovaniemi. Daar waren zij op uitnodiging van Finland bijeen om tot een verenigd antwoord te komen op de alsmaar toenemende druk op de regio, onder meer vanuit Rusland en de Verenigde Staten.

15 uur geleden