EU is Orbán-moe, verzucht Poolse premier
BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie is Orbán-moe, meent de premier van Polen. Premier Donald Tusk beklaagt zich over de "egoïstische" spelletjes van zijn Hongaarse collega, die nieuwe miljardenhulp voor Oekraïne blijft blokkeren. De EU-leiders zijn in Brussel bijeen om Orbán over te halen zijn verzet op te geven.
Het is geen "Oekraïne-vermoeidheid" die de EU parten speelt, bezweert Tusk, ondanks her en der groeiende twijfels over de kansen van Oekraïne om de Russische invasiemacht te verjagen. "Er is Orbán-vermoeidheid nu, hier in Brussel", zei hij bij aankomst op de top.
Tusk verwoordt de frustraties die ook veel andere EU-leiders voelen, zeggen EU-diplomaten. Ze hebben meer aan hun hoofd, maar moesten opdraven voor weer een EU-top om Orbán alsnog aan boord te krijgen. Terwijl "we zoveel hebben om op te lossen", kijk maar naar de protesten van boeren die Brussel lamleggen, brengt Tusk in herinnering.
Orbán overtuigen
De Poolse premier "kan dit heel rare en heel egoïstische spel van Viktor Orbán niet accepteren". Ook de Estse premier Kaja Kallas, steevast zij aan zij met Tusk om op te komen voor Oekraïne, is het beu. "Viktor wil het middelpunt van de aandacht zijn", klaagt ze.
Tusks "instinct" zegt hem niettemin dat de 26 andere EU-leiders Orbán donderdag moeten kunnen overtuigen.
Meer uit Buitenland
KATHMANDU (ANP) - Het dodental na de overstromingen in Nepal is opgelopen naar 332, meldt de BBC op basis van de Nepalese politie. Net over de grens in Tibet, dat ook door het natuurgeweld is getroffen, staat het aantal omgekomen mensen nog steeds op 3.
17 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen reist volgende week af naar Groenland, laat haar woordvoerder weten. Ze is op zondag 6 en maandag 7 september in het land. Op de planning staat een ontmoeting met de Groenlandse premier Jens-Frederik Nielsen, de Deense premier Mette Frederiksen en premier Beinir Johannesen van de Faeröer.
22 minuten geledenRIGA/TALLINN (ANP) - Estland en Letland zeggen geen grotere kans te zien op een Russische aanval sinds de berichten daarover uit de Verenigde Staten. Het verrassingsbezoek aan Moskou van de Amerikaanse CIA-baas, die Rusland volgens Amerikaanse media zo'n actie uit het hoofd wilde praten, is voor de Baltische landen geen reden het dreigingsniveau te verhogen.
44 minuten geledenMOSKOU (ANP/RTR/AFP) - Het Kremlin spreekt stellig tegen dat een verrassingsbezoek van de baas van de Amerikaanse CIA bedoeld was om Rusland te weerhouden van een confrontatie met de NAVO. De berichten daarover in Amerikaanse media zijn "spookverhalen", zegt de woordvoerder van president Vladimir Poetin. "Dit heeft natuurlijk niets met de werkelijkheid en met de bedoelingen van de Russische Federatie van doen."
1 uur geledenGYIRONG (ANP/RTR) - De Chinese premier Li Qiang is in Tibet aangekomen voor een bezoek aan het door natuurgeweld getroffen grensgebied met Nepal, melden Chinese staatsmedia. Daar worden honderden mensen vermist.
1 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Groot-Brittannië en Frankrijk "spelen met vuur" met de levering van geavanceerde rakettechnologie aan Oekraïne. Dit kan volgens de woordvoerdster van het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken "onvoorziene consequenties" hebben.
1 uur geledenKATHMANDU (ANP/RTR/DPA) - De Nepalese politie meldt dat 270 lichamen zijn gevonden na de overstromingen in het land. Honderden mensen worden er nog vermist. Het vorige dodental dat de politie deelde, was 177.
2 uur geleden