Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

EU is Orbán-moe, verzucht Poolse premier

EU is Orbán-moe, verzucht Poolse premier

BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie is Orbán-moe, meent de premier van Polen. Premier Donald Tusk beklaagt zich over de "egoïstische" spelletjes van zijn Hongaarse collega, die nieuwe miljardenhulp voor Oekraïne blijft blokkeren. De EU-leiders zijn in Brussel bijeen om Orbán over te halen zijn verzet op te geven.

Het is geen "Oekraïne-vermoeidheid" die de EU parten speelt, bezweert Tusk, ondanks her en der groeiende twijfels over de kansen van Oekraïne om de Russische invasiemacht te verjagen. "Er is Orbán-vermoeidheid nu, hier in Brussel", zei hij bij aankomst op de top.

Tusk verwoordt de frustraties die ook veel andere EU-leiders voelen, zeggen EU-diplomaten. Ze hebben meer aan hun hoofd, maar moesten opdraven voor weer een EU-top om Orbán alsnog aan boord te krijgen. Terwijl "we zoveel hebben om op te lossen", kijk maar naar de protesten van boeren die Brussel lamleggen, brengt Tusk in herinnering.

Orbán overtuigen

De Poolse premier "kan dit heel rare en heel egoïstische spel van Viktor Orbán niet accepteren". Ook de Estse premier Kaja Kallas, steevast zij aan zij met Tusk om op te komen voor Oekraïne, is het beu. "Viktor wil het middelpunt van de aandacht zijn", klaagt ze.

Tusks "instinct" zegt hem niettemin dat de 26 andere EU-leiders Orbán donderdag moeten kunnen overtuigen.

Meer uit Buitenland

Belgisch parlement keurt omstreden wet goed na lang debat

BRUSSEL (ANP) - Het Belgische parlement heeft een omstreden wet goedgekeurd na een fel debat dat de hele nacht heeft geduurd. De wet maakt het mogelijk woningen binnen te gaan van mensen zonder verblijfsrecht en hen te arresteren.

30 minuten geleden
Oud-premier Maleisië mag straf thuis uitzitten

KUALA LUMPUR (ANP/RTR/AFP) - De oud-premier van Maleisië, Najib Razak, mag de rest van zijn gevangenisstraf thuis onder huisarrest uitzitten. De 73-jarige Najib kreeg een koninklijk pardon en moest een boete betalen om aan de voorwaarden te voldoen. Dat is inmiddels gebeurd en hij is onderweg naar huis, laat zijn advocaat weten.

52 minuten geleden
Paus onderweg naar Zuid-Amerika voor rondreis

VATICAANSTAD (ANP/RTR) - Paus Leo XIV is onderweg naar Zuid-Amerika voor zijn bezoek aan Uruguay, Argentinië en Peru. De reis vindt plaats drie weken na zijn longkankeroperatie. Het Vaticaan liet deze week weten dat hij volledig hersteld is en er geen speciale voorzorgsmaatregelen worden getroffen.

1 uur geleden
Rechter blokkeert tijdelijk begin bouw van Trumps triomfboog

WASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Een nationale rechter heeft tijdelijk het begin van de bouw van een 76 meter hoge triomfboog in de Amerikaanse hoofdstad Washington geblokkeerd. De beslissing van de rechter kwam vrijwel direct nadat een federale commissie groen licht had gegeven voor de bouw van het monument. De triomfboog is een idee van president Donald Trump.

2 uur geleden
Trump maakt nationaal monument van Oval Office

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft het Oval Office, de presidentiële werkkamer in het Witte Huis, tot nationaal monument verklaard. Daartoe zette hij donderdag zijn handtekening. Trump wil zo vermijden dat zijn opvolgers de wijzigingen die hij aanbracht in het kantoor weer ongedaan kunnen maken. Hij liet er onder meer de muren met bladgoud decoreren.

6 uur geleden
Aankomend gouverneur Texas wil wetten om datacenters in te perken

AUSTIN (ANP) - De aankomende gouverneur van de Amerikaanse staat Texas, de Democraat Gina Hinojosa, wil dat de staat zijn coulante houding tegen datacenters laat varen zolang er geen maatregelen zijn getroffen om de inwoners van Texas te beschermen. Dat zei ze in een interview met CNN.

6 uur geleden
Hegseth wacht mogelijk volgende week afzettingsprocedure in Huis

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Thomas Massie, een Republikeins lid van het Huis van Afgevaardigden, heeft tegen persbureau Bloomberg gezegd dat hij "absoluut" een voorstel tot afzetting indient tegen minister van Defensie Pete Hegseth zodra het Huis volgende week weer bijeenkomt. Om zo'n procedure te starten is een gewone meerderheid in het Huis genoeg.

7 uur geleden