EU is Orbán-moe, verzucht Poolse premier
BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie is Orbán-moe, meent de premier van Polen. Premier Donald Tusk beklaagt zich over de "egoïstische" spelletjes van zijn Hongaarse collega, die nieuwe miljardenhulp voor Oekraïne blijft blokkeren. De EU-leiders zijn in Brussel bijeen om Orbán over te halen zijn verzet op te geven.
Het is geen "Oekraïne-vermoeidheid" die de EU parten speelt, bezweert Tusk, ondanks her en der groeiende twijfels over de kansen van Oekraïne om de Russische invasiemacht te verjagen. "Er is Orbán-vermoeidheid nu, hier in Brussel", zei hij bij aankomst op de top.
Tusk verwoordt de frustraties die ook veel andere EU-leiders voelen, zeggen EU-diplomaten. Ze hebben meer aan hun hoofd, maar moesten opdraven voor weer een EU-top om Orbán alsnog aan boord te krijgen. Terwijl "we zoveel hebben om op te lossen", kijk maar naar de protesten van boeren die Brussel lamleggen, brengt Tusk in herinnering.
Orbán overtuigen
De Poolse premier "kan dit heel rare en heel egoïstische spel van Viktor Orbán niet accepteren". Ook de Estse premier Kaja Kallas, steevast zij aan zij met Tusk om op te komen voor Oekraïne, is het beu. "Viktor wil het middelpunt van de aandacht zijn", klaagt ze.
Tusks "instinct" zegt hem niettemin dat de 26 andere EU-leiders Orbán donderdag moeten kunnen overtuigen.
Meer uit Buitenland
BRASILIA (ANP/BLOOMBERG) - Brazilië stelt een onderzoek in naar mogelijke illegale buitenlandse financiering van de presidentscampagne van senator Flávio Bolsonaro, die zondag de verkiezingen verloor. Een rechter heeft de federale politie die opdracht gegeven. Het onderzoek richt zich onder meer op financiering door een groep die banden heeft met de Amerikaanse vicepresident JD Vance.
32 minuten geledenJERUZALEM (ANP/RTR) - Het verzoek van onder meer de partij van de Israëlische premier Benjamin Netanyahu om de stembussen in het land later te sluiten, is verworpen. Dat meldt de krant Haaretz op gezag van de kiescommissie.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Donald Trump gaat het gebruik van de term AI (Artificial Intelligence) binnenkort verbieden, schrijft hij in een bericht op Truth Social. De Amerikaanse president wil dat er voortaan wordt gesproken over SI (Super Intelligence).
2 uur geledenBRASILIA (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Flávio Bolsonaro heeft Brazilië verlaten, zeggen bondgenoten van de senator en een Amerikaanse functionaris tegen CNN Brasil en persbureau Reuters. Hij zou met zijn vrouw en twee dochters onderweg zijn naar de VS. Het hooggerechtshof in Brazilië had Bolsonaro verboden het land te verlaten. Afgelopen zondag verloor hij de presidentsverkiezingen van de zittende president Luiz Inácio Lula da Silva.
2 uur geledenJERUZALEM (ANP) - De Likoed-partij van de huidige Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft verzocht of de stembureaus dinsdag langer geopend kunnen blijven, meldt de partij op Telegram. Vooralsnog sluiten die om 21.00 uur Nederlandse tijd, waarna voorlopige uitslagen snel verwacht worden.
3 uur geledenBRASILIA (ANP/RTR/AFP) - Flávio Bolsonaro, die zondag de Braziliaanse presidentsverkiezingen verloor van de zittende president Luiz Inácio Lula da Silva, heeft de deadline gemist om zijn paspoorten in te leveren. Die zijn daarom als vervallen verklaard, vertellen bronnen bij de politie.
3 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - De aantijgingen van de Israëlische premier Benjamin Netanyahu aan het adres van de Arabisch-Israëlische Ra'ampartij zijn bedoeld om rechtse kiezers naar de stembus te lokken. Dat zegt partijleider van Ra'am, Mansour Abbas. In een video noemt het kopstuk van de voor de coalitievorming mogelijk belangrijke partij Netanyahu een opruier en een leugenaar.
3 uur geleden