EU is Orbán-moe, verzucht Poolse premier
BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie is Orbán-moe, meent de premier van Polen. Premier Donald Tusk beklaagt zich over de "egoïstische" spelletjes van zijn Hongaarse collega, die nieuwe miljardenhulp voor Oekraïne blijft blokkeren. De EU-leiders zijn in Brussel bijeen om Orbán over te halen zijn verzet op te geven.
Het is geen "Oekraïne-vermoeidheid" die de EU parten speelt, bezweert Tusk, ondanks her en der groeiende twijfels over de kansen van Oekraïne om de Russische invasiemacht te verjagen. "Er is Orbán-vermoeidheid nu, hier in Brussel", zei hij bij aankomst op de top.
Tusk verwoordt de frustraties die ook veel andere EU-leiders voelen, zeggen EU-diplomaten. Ze hebben meer aan hun hoofd, maar moesten opdraven voor weer een EU-top om Orbán alsnog aan boord te krijgen. Terwijl "we zoveel hebben om op te lossen", kijk maar naar de protesten van boeren die Brussel lamleggen, brengt Tusk in herinnering.
Orbán overtuigen
De Poolse premier "kan dit heel rare en heel egoïstische spel van Viktor Orbán niet accepteren". Ook de Estse premier Kaja Kallas, steevast zij aan zij met Tusk om op te komen voor Oekraïne, is het beu. "Viktor wil het middelpunt van de aandacht zijn", klaagt ze.
Tusks "instinct" zegt hem niettemin dat de 26 andere EU-leiders Orbán donderdag moeten kunnen overtuigen.
Meer uit Buitenland
JERUZALEM (ANP/AFP) - Het kantoor van de Israëlische premier Benjamin Netanyahu spreekt tegen dat hij in aanloop naar de Hamas-aanval op 7 oktober 2023 al was gewaarschuwd. "De berichten in de media zijn onjuist", staat in een verklaring op X. "De premier is voor 7 oktober niet gewaarschuwd vanuit de Verenigde Arabische Emiraten."
17 minuten geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Iran claimt dat het een Amerikaanse onderzeedrone in handen heeft gekregen. Het zou gaan om een hypermodern toestel.
58 minuten geledenOSLO (ANP) - Tienduizenden Noren hebben afgelopen week gebruikgemaakt van de gelegenheid om de overleden koning Harald een laatste groet te brengen. In totaal hebben meer dan 46.000 mensen afscheid genomen, meldt het Noorse hof dinsdagavond.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten hebben sancties ingesteld tegen tientallen bedrijven die de Iraanse luchtvaartsector ondersteunen. Het gaat onder meer om luchtvaartmaatschappijen als Kish Airlines, Iran Air Tour en ATA Airlines.
1 uur geledenCEUTA (ANP/AFP) - Spanje geeft woensdag een aantal inlichtingenrapporten vrij over de plotselinge aankomst van tienduizenden migranten in Ceuta eind juli. De regering probeert twijfels weg te nemen over welke kennis er al op voorhand was over de toestroom en over de rol die Marokko daar mogelijk bij gespeeld heeft.
1 uur geledenBERLIJN (ANP) - Duitsland geeft Oekraïne uit eigen voorraad nog wat luchtafweerraketten voor de cruciale Patriot-luchtafweer. Het gaat niet om de geavanceerdste Patriot-raketten maar om een variant die minder goed is opgewassen tegen Ruslands verwoestende ballistische raketten.
2 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - De Israëlische regering sluit het Britse consulaat in Oost-Jeruzalem. Dat maakte minister van Buitenlandse Zaken Gideon Saar bekend nadat het Verenigd Koninkrijk maatregelen had aangekondigd tegen illegale nederzettingen op de Westelijke Jordaanoever.
2 uur geleden