EU-instellingen verbieden TikTok op zakentelefoons personeel
BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie heeft haar personeel opdracht gegeven TikTok-apps op zakelijke telefoons en andere apparaten te verwijderen. Het dagelijks EU-bestuur heeft zorgen over de veiligheid van de uit China afkomstige videoapp. De Raad van de Europese Unie, waarin de 27 EU-landen zijn vertegenwoordigd, heeft besloten het commissiebesluit te volgen, maakte een functionaris donderdagavond bekend.
"We doen wat we moeten doen in de huidige context", lichtte Eurocommissaris Thierry Breton (Industrie) donderdagmorgen de maatregel toe. Er werken meer dan 30.000 ambtenaren bij de commissie. Bij de raad zijn dat er ongeveer 3500. "De Europese Commissie als EU-instelling is sterk gefocust op de veiligheid van onze data", aldus Breton.
TikTok is eigendom van het Chinese technologiebedrijf ByteDance en ligt onder vuur sinds het bedrijf toegaf dat bepaalde werknemers toegang hadden tot gegevens van gebruikers in de Verenigde Staten en Europa.
App verwijderen
Vorige maand nog was TikTok-topman Shou Zi Chew in Brussel voor een onderhoud met vicevoorzitter Vera Jourová van de Europese Commissie. Na afloop zei ze "erop te rekenen" dat het bedrijf zich "extra inspant om te voldoen aan de Europese wetgeving voor databescherming en het vertrouwen van de Europese toezichthouders terug te winnen". "Er mag geen enkele twijfel bestaan dat de gegevens van gebruikers in Europa veilig zijn", zei ze.
Het commissiepersoneel moet de app zo snel mogelijk voor 15 maart verwijderen van apparaten die voor zakelijke doeleinden worden gebruikt. Volgens een woordvoerder is de "veiligheidsmaatregel tijdelijk" maar hij wou niet zeggen waarom het besluit juist nu is genomen of wat er moet gebeuren om de app weer toe te staan. "We monitoren constant." Ook over handhaving van het besluit "communiceren we niet". In een reactie zei TikTok dat het commissiebesluit "misplaatst" is.
In de Verenigde Staten is de app sinds vorig jaar al verboden op apparaten van de federale overheid. Een meerderheid van de Tweede Kamer is ook voorstander van een TikTok-verbod voor de werktelefoons van rijksambtenaren.
Meer uit Buitenland
PALM BEACH (ANP) - Palm Beach International Airport in Florida zal vanaf 9 juli officieel naar de Amerikaanse president Donald Trump vernoemd worden. Dat heeft de Federal Aviation Administration (FAA) bekendgemaakt.
13 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse Hooggerechtshof heeft donderdag besloten de toegang tot mifepristone na een telefonisch consult per post tijdelijk te handhaven. Mifepristone is de pil die in de overgrote meerderheid van de abortussen in het land gebruikt wordt.
1 uur geledenBEIJING (ANP) - De relatie tussen de VS en China "zal hopelijk sterker en beter zijn dan ooit tevoren". Dat schrijft de Amerikaanse president Donald Trump op Truth Social.
1 uur geledenWENEN (ANP) - Denemarken en Australië zijn donderdag doorgedrongen tot de finale van het Eurovisie Songfestival. Beide landen worden gezien als kanshebbers voor de winst. Ook Malta, dat met een door de Nederlander Joep van den Boom geschreven nummer meedoet, heeft de tweede halve finale overleefd.
3 uur geledenKYIV (ANP/AFP/RTR) - Het dodental door de zware Russische aanvallen op Kyiv is opgelopen tot zeker zestien, onder wie twee kinderen. Rusland bestookt Oekraïne al twee dagen lang met honderden drones en tientallen raketten, met Kyiv als voornaamste doelwit. Voor vrijdag is een dag van rouw afgekondigd in de hoofdstad.
3 uur geledenAMMAN (ANP/AFP) - De strijdende partijen in Jemen gaan zeker 1600 gevangenen uitwisselen. De door Iran gesteunde Houthi-rebellen en de door Saudi-Arabië gesteunde internationaal erkende regering kwamen dat overeen op een door de VN georganiseerde bijeenkomst in Jordanië.
5 uur geledenWARSCHAU (ANP/AFP) - In Polen is voor het eerst een huwelijk erkend tussen partners van hetzelfde geslacht dat werd gesloten in een ander EU-land. Jakub Cupriak-Trojan en Mateusz Trojan kregen hun Poolse huwelijksakte van de gemeente Warschau.
8 uur geleden