Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

EU in grote lijnen eens over extra munitie voor Oekraïne

EU in grote lijnen eens over extra munitie voor Oekraïne

ARLANDA-STAD (ANP) - De EU-landen zijn het in grote lijnen eens over het leveren van extra munitie aan Oekraïne en de gezamenlijke inkoop van nieuwe munitie. "Iedereen stemt in met de dringendheid" van de maatregelen om dreigende tekorten af te wenden, zegt EU-buitenlandchef Josep Borrell.

Bij overleg van de defensieministers woensdag was volgens minister Kajsa Ollongren de stemming duidelijk: "We moeten dit doen, er is geen andere keus." De ministers handelen dan ook voor EU-begrippen "razendsnel. Over minder dan twee weken hopen we een finaal besluit te hebben".

Oekraïne zit ernstig verlegen om met name artilleriegranaten. Nu de Russische invasie is uitgemond in een uitputtingsslag jaagt Oekraïne er iedere dag meer munitie doorheen dan zijn bondgenoten kunnen aanvoeren.

Drie sporen

Met de brede steun van de defensieministers werkt Borrell nu verder aan "drie sporen die elkaar aanvullen". Voor de levering van munitie die lidstaten nog op de plank hebben liggen, zou 1 miljard euro worden vrijgemaakt. Dat geld komt uit het budget waaruit wapenleveringen van EU-landen aan Oekraïne worden vergoed.

Nog eens een miljard uit die pot moet gaan naar de gezamenlijke inkoop van nieuwe munitie. Daarbij zouden ook lidstaten hun eigen lopende contracten kunnen aanspreken. Duitsland bijvoorbeeld zegt graag bereid te zijn om binnen zijn eigen raamovereenkomsten met de wapenindustrie extra te bestellen.

Opstarten

Ten slotte moet de decennialang gekrompen wapenindustrie worden geholpen en aangemoedigd om weer op toeren te komen. Zo kunnen EU-landen ook gemakkelijker hun arsenalen voor Oekraïne aanspreken. Ze weten dan dat ze die op den duur weer kunnen vullen.

Ollongren heeft Borrell gevraagd over twee weken ook de industrie uit te nodigen, om van de fabrikanten te horen wat hen nog tegenhoudt om de productie op te voeren. "Dan kunnen we die obstakels wegnemen."

Het gaat een poos duren voor de extra aanvoer op gang komt, erkent Borrell. "Maar ik ken geen snellere manier dan deze."

Meer uit Buitenland

Dodental kabeltramongeluk Lissabon opgelopen

LISSABON (ANP) - Het dodental van het ongeluk met de kabeltram in Lissabon is gestegen naar zeventien. Twee gewonden zijn in de nacht van woensdag op donderdag overleden in het ziekenhuis, meldt de burgerbescherming volgens nieuwssite Journal de Notícias. Er zijn 21 gewonden, afkomstig uit zeker tien landen. Vooralsnog zijn geen Nederlandse slachtoffers bekend.

2 uur geleden
Media: Duitse vader dood door tramongeluk Lissabon, gezin gewond

LISSABON (ANP) - Het tramongeluk in de Portugese hoofdstad Lissabon heeft aan een Duitse man het leven gekost, meldt de Portugese nieuwssite Observador. Andere Portugese media meldden al dat zijn zoontje van 3 lichte verwondingen opliep. De moeder raakte volgens Expresso ernstig gewond en is geopereerd. Langzaam wordt meer duidelijk over de slachtoffers.

3 uur geleden
23 gewonden geteld in Lissabon na tramongeval

LISSABON (ANP) - Bij het tramongeval in de Portugese hoofdstad zijn 23 mensen gewond geraakt, van wie vijf ernstig. Onder hen is ook een driejarig kind, melden Portugese media op gezag van de politie. Volgens de autoriteiten is dit de definitieve balans van het aantal gewonden na de ontsporing, waarbij zeker vijftien doden vielen.

5 uur geleden
Texas laat aanklagen van verstrekkers van abortuspillen toe

AUSTIN (ANP) - Het parlement van Texas heeft een wet aangenomen die burgers toestaat artsen, distributeurs en farmaceuten aan te klagen die abortuspillen voorschrijven of naar de staat sturen, melden Amerikaanse media. Succesvolle aanklagers krijgen minimaal 100.000 dollar (ruim 85.000 euro) schadevergoeding.

7 uur geleden
Dodental van ontspoorde kabeltram in Lissabon loopt op

LISSABON (ANP/RTR/AFP) - Het dodental van de ontspoorde kabeltram in Lissabon is opgelopen tot vijftien, melden de hulpdiensten. Er zijn zo'n achttien gewonden. Volgens CNN Portugal zijn vijf van hen er ernstig aan toe. De regering heeft voor donderdag een dag van nationale rouw afgekondigd.

15 uur geleden
Doden en gewonden door ontsporen iconische kabeltram in Lissabon

LISSABON (ANP/RTR) - In de Portugese hoofdstad Lissabon is een iconische kabeltram ontspoord. Daarbij zijn volgens CNN Portugal zeker drie doden gevallen en twintig mensen gewond geraakt.

16 uur geleden
Zelensky en Europese leiders bellen Trump donderdag na meeting

PARIJS (ANP) - De Europese leiders die donderdag met elkaar gaan praten over veiligheidsgaranties voor Oekraïne zullen na afloop van dat gesprek bellen met de Amerikaanse president Donald Trump, meldt het kantoor van de Franse president Emmanuel Macron. De leden van de zogeheten coalitie van bereidwillige landen komen in Parijs samen om onder anderen met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky te overleggen.

17 uur geleden