EU-idee om geldstroom naar halsstarrig Hongarije stil te leggen
BRUSSEL (ANP) - EU-ambtenaren hebben een plan opgesteld om de uitkering van EU-subsidies aan Hongarije stop te zetten als de EU-lidstaat extra hulp aan Oekraïne blijft dwarsbomen. De andere EU-leiders zouden daarmee kunnen dreigen als de Hongaarse premier Viktor Orbán zich op de ingelaste EU-top donderdag niet laat vermurwen. EU-bronnen haasten zich te benadrukken dat de onderhandelingen met Hongarije nog altijd mikken op een compromis.
De andere 26 EU-landen, die het wel eens zijn over het uittrekken van nog eens 50 miljard euro voor Oekraïne, voeren de druk op Hongarije de laatste dagen op. Oekraïne kan, nu de hulp uit de Verenigde Staten opdroogt, volgens hen niet langer wachten. En het geduld met Orbán is op. Na een eerdere mislukte poging op de top in december moet en zal hij donderdag bijdraaien.
Als de Hongaarse premier niet zwicht, zouden de andere 26 EU-leiders "publiekelijk verklaren dat ze zich niet kunnen voorstellen" dat er nog EU-subsidies aan Hongarije worden uitgekeerd, opperden EU-ambtenaren die de top voorbereiden volgens de Financial Times. EU-bronnen bevestigen dat, maar willen niet van een plan spreken. Het zou om niet meer dan een "suggestie" gaan, en de onderhandelaars zijn nog steeds uit op een vergelijk.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR) - Een Amerikaanse rechter heeft de regering-Trump tijdelijk verboden voedselhulp voor miljoenen Amerikanen op te schorten tijdens de aanhoudende gedeeltelijke sluiting van de overheid (shutdown). Steden, organisaties en een vakbond hadden geklaagd. Ook de rechter vindt het illegaal dat het ministerie van Landbouw wil stoppen met het uitdelen van voedselbonnen.
8 uur geledenCHISINAU (ANP/RTR/AFP) - Het parlement van Moldavië heeft ingestemd met de pro-Europese econoom en zakenman Alexandru Munteanu als nieuwe premier van het land. De eveneens pro-Europese president Maia Sandu had hem voorgedragen nadat haar partij vorige maand de parlementsverkiezingen had gewonnen.
8 uur geledenSANAA (ANP/RTR) - Het Houthi-bewind in Jemen vervolgt 43 VN-medewerkers die vastzitten in dat land. Dat meldt de Houthi-minister van Buitenlandse Zaken aan persbureau Reuters. De medewerkers worden verdacht van betrokkenheid bij een Israëlische luchtaanval gericht tegen de Houthi-top in augustus. Daarbij vielen meerdere doden, onder wie de Houthi-premier en enkele ministers van die groepering.
13 uur geledenANKARA (ANP/AFP) - Een Turkse rechtbank heeft elf mensen tot levenslange gevangenisstraffen veroordeeld voor een hotelbrand in het skigebied Kartalkaya. Door de brand van begin dit jaar kwamen 78 mensen om het leven. Er vielen 137 gewonden.
14 uur geledenEL-FASHER (ANP/AFP) - De paramilitaire groepering Rapid Support Forces (RSF) in Soedan zegt meerdere strijders te hebben gearresteerd voor misdrijven gepleegd tijdens de inname van el-Fasher. Die stad in het westen van Soedan werd anderhalf jaar lang belegerd. Daarbij werd veelvuldig gebombardeerd en was er sprake van hongersnood onder de bevolking. Ongeveer 260.000 inwoners zouden vastzitten, meldde de VN-Veiligheidsraad, die de inname donderdag sterk veroordeelde vanwege berichten van onder meer etnische zuiveringen en massamoord.
14 uur geledenLONDEN (ANP) - De naam van Andrew Mountbatten-Windsor staat niet langer op de peerage, de officiële lijst van de adelstand in Groot-Brittannië, meldt de BBC. Voorheen stond Andrew daarin als hertog van York. Naast prins en hertog was Andrew ook graaf van Inverness en baron van Killyleagh.
15 uur geledenDODOMA (ANP/AFP/RTR) - De oppositie in Tanzania stelt dat ongeveer zevenhonderd doden zijn gevallen bij de demonstraties tegen de verkiezingen. Betogers zijn boos omdat de belangrijkste tegenstanders van president Samia Suluhu Hassan waren uitgesloten van deelname.
16 uur geleden