EU-idee om geldstroom naar halsstarrig Hongarije stil te leggen
BRUSSEL (ANP) - EU-ambtenaren hebben een plan opgesteld om de uitkering van EU-subsidies aan Hongarije stop te zetten als de EU-lidstaat extra hulp aan Oekraïne blijft dwarsbomen. De andere EU-leiders zouden daarmee kunnen dreigen als de Hongaarse premier Viktor Orbán zich op de ingelaste EU-top donderdag niet laat vermurwen. EU-bronnen haasten zich te benadrukken dat de onderhandelingen met Hongarije nog altijd mikken op een compromis.
De andere 26 EU-landen, die het wel eens zijn over het uittrekken van nog eens 50 miljard euro voor Oekraïne, voeren de druk op Hongarije de laatste dagen op. Oekraïne kan, nu de hulp uit de Verenigde Staten opdroogt, volgens hen niet langer wachten. En het geduld met Orbán is op. Na een eerdere mislukte poging op de top in december moet en zal hij donderdag bijdraaien.
Als de Hongaarse premier niet zwicht, zouden de andere 26 EU-leiders "publiekelijk verklaren dat ze zich niet kunnen voorstellen" dat er nog EU-subsidies aan Hongarije worden uitgekeerd, opperden EU-ambtenaren die de top voorbereiden volgens de Financial Times. EU-bronnen bevestigen dat, maar willen niet van een plan spreken. Het zou om niet meer dan een "suggestie" gaan, en de onderhandelaars zijn nog steeds uit op een vergelijk.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky hoopt de samenwerking met Finland te versterken door een overeenkomst te sluiten over drones. Dat betekent onder meer dat Kyiv zijn technologie en gevechtsexpertise, ontwikkeld tijdens de vier jaar durende oorlog met Rusland, gaat delen met de Finnen.
3 minuten geledenNABLUS (ANP/AFP) - Het Israëlische leger heeft een 26-jarige man gedood in Nablus, in de door Israël bezette Westelijke Jordaanoever. Dat meldt het Palestijnse ministerie van Volksgezondheid. Vier anderen zouden gewond zijn geraakt.
1 uur geledenBOURGES (ANP/AFP) - De Franse minister van Binnenlandse Zaken Laurent Nunez heeft beloofd strenger te gaan optreden tegen illegale feesten. Nunez vloog zondag met een helikopter over een illegale rave in Zuid-Frankrijk, die vrijdag begon en waar tienduizenden bezoekers op afkwamen.
1 uur geledenISLAMABAD (ANP) - Al Jazeera meldt details over het nieuwste vredesvoorstel van Iran, dat via Pakistan aan de Verenigde Staten is voorgelegd. Volgens bronnen van de zender bestaat het plan uit drie fasen en is het erop gericht het bestand binnen dertig dagen om te zetten in een einde aan de oorlog.
1 uur geledenWENEN (ANP) - Het Internationaal Atoomenergieagentschap (IAEA) heeft toegang gevraagd tot een laboratorium bij de kerncentrale Zaporizja in Oekraïne. Die staat onder controle van Rusland en werd zondag aangevallen met een drone.
3 uur geledenASJKELON (ANP/AFP) - Twee activisten van de Global Sumud Flotilla zijn voorgeleid in Israël. De rechter heeft hun detentie met twee dagen verlengd.
6 uur geledenVATICAANSTAD (ANP/AFP) - De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio reist komende week naar Italië en Vaticaanstad. Volgens Italiaanse media komt hij om de relatieschade te herstellen die vorige maand is ontstaan toen president Donald Trump meerdere malen de paus schoffeerde.
8 uur geleden