EU houdt sancties op zak, gunt Moskou tijd voor vrijlaten Navalni
BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie gunt Rusland nog wat tijd om oppositieleider Aleksej Navalni vrij te laten. Ze houdt sancties op zak, in ieder geval tot de buitenlandchef van de Europese Unie volgende week Moskou heeft bezocht.
Josep Borrell zal de regering in Moskou "een heldere boodschap" overbrengen over de arrestatie van Navalni, zegt hij. De EU wil in ieder geval dat bezoek afwachten, maar ook of de Russische rechter hem volgende maand misschien al op vrije voeten stelt. "We hebben afgesproken op het besluit van de rechtbank te wachten", zegt de Duitse buitenlandminister Heiko Maas.
Sommige EU-landen willen Moskou uit protest voorlopig juist mijden. Ook in het Europees Parlement gingen zulke stemmen op. Maar Borrell maakte vorige week al duidelijk dat hij een bezoek aan Rusland juist "noodzakelijker dan ooit" vindt. De EU-buitenlandchef zou dan graag ook langsgaan bij Navalni, zei hij desgevraagd. Maar hij kondigde niet aan daarop bij de Russen te zullen aandringen.
Vrijlating
De lidstaten onderstreepten wel nog eens dat Rusland de belangrijkste binnenlandse rivaal van president Vladimir Poetin onmiddellijk moet vrijlaten. Navalni is net hersteld van een moordaanslag waarin hij de hand herkende van de Russische geheime dienst. De EU wil ook dat medestanders van Navalni vrijkomen. De afgelopen dagen zijn er heel wat opgepakt toen ze uit protest de straat opgingen. De EU veroordeelt de "wreedheden" van de politie.
De ministers van Buitenlandse Zaken van de EU-landen bogen zich maandag over extra sancties tegen Rusland, zoals Nederland en sommige andere lidstaten willen. Maar "een concreet plan kwam niet op tafel", zei Borrell. Er is ook geen tijdsbestek afgesproken om over strafmaatregelen te beslissen. De EU-leiders nemen in maart de verstandhouding met Rusland weer eens door.
De EU kan in ieder geval niet met sancties volstaan, zei Borrell eerder al. Diplomatieke druk is volgens hem ook belangrijk en Brussel moet dus in gesprek blijven met Moskou.
Meer uit Buitenland
STOCKHOLM (ANP/AFP) - Een in Iran ter dood veroordeelde Zweed is volgens het ministerie van Buitenlandse Zaken van Zweden woensdag geëxecuteerd. Minister Maria Malmer Stenergard heeft geschokt gereageerd.
12 minuten geledenJERUZALEM (ANP/AFP/RTR) - Israël zegt opnieuw een topfunctionaris van de Iraanse regering te hebben gedood. Het gaat om de inlichtingenminister Esmail Khatib, meldt de Israëlische minister van Defensie Israel Katz. Iran heeft de dood van de bewindsman nog niet bevestigd.
2 uur geledenOSLO (ANP) - Het Noorse Openbaar Ministerie heeft woensdag in de rechtbank in Oslo een celstraf van zeven jaar en zeven maanden geëist tegen Marius Borg Høiby, zoon van de Noorse kroonprinses Mette-Marit. Dat melden Noorse media woensdagochtend. Høiby wordt verdacht van onder meer verkrachtingen en mishandeling.
2 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Rusland heeft berichten in de Amerikaanse krant Wall Street Journal over hoogwaardige technische bijstand aan Iran tegengesproken. De Kremlinwoordvoerder zei dat het bericht dat Rusland satellietbeelden deelt met Iran en het land aan nog betere drones helpt volstrekt niet waar is.
2 uur geledenBEIROET (ANP/AFP/RTR) - Israëlische bombardementen hebben in het centrum van Beiroet het leven gekost aan zeker twaalf personen. Dat melden de Libanese autoriteiten, die ook spreken over 41 gewonden.
3 uur geledenKABUL/KARACHI (ANP/RTR) - Bij het recente bombardement op een kliniek voor verslaafden in de Afghaanse hoofdstad Kabul zijn 143 doden gevallen. De VN-organisatie voor hulp aan Afghanistan heeft dat bekendgemaakt.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Belgische overheid doet berichtenapps WhatsApp en Messenger in de ban voor ambtenaren en militairen. In plaats daarvan is er voor de overheidsapp Beam gekozen. Die moeten ongeveer 750.000 ambtenaren en militairen gaan gebruiken ter vervanging van veelgebruikte berichtenapps. Dat meldt de Belgische krant De Standaard woensdag.
3 uur geleden