
EU-hof verbiedt wolvenjacht in Spaanse regio
LUXEMBURG (ANP) - Er mag niet op wolven worden gejaagd in een regio van een land als voor het hele land de bescherming van de soort nog verbeterd moet worden, oordeelt het Europese Hof van Justitie over een zaak in Spanje. Dat geldt ook als in die regio voldoende wolven leven, of als de regio eigen regelgeving heeft over de status van de wolf.
De uitspraak is ook van belang voor Nederland en andere EU-landen, want uitspraken van het Europese Hof zijn bindend voor alle EU-landen in vergelijkbare gevallen.
Het hof verwijst naar de EU-wetgeving voor de bescherming van planten en dieren. Het hof onderstreept dat die wetgeving als doel heeft om soorten "op niveau te houden of te krijgen". Om dat doel te bereiken is dus de situatie op nationaal niveau doorslaggevend. Een regio mag geen eigen koers varen als "de beschermingsstatus op nationaal niveau ongunstig is", aldus het vonnis. Dat is bijvoorbeeld voor de Iberische wolf voor heel Spanje het geval, zoals Spanje eerder zelf al aan de Europese Commissie had laten weten.
Een dierenorganisatie had de zaak in Spanje aangespannen tegen de Spaanse autonome regio Castilië en León. De overheid van Castilië en León had plannen om de jacht op 339 wolven goed te keuren. De rechter in die zaak heeft deze vervolgens voorgelegd aan de Europese rechter om zo duidelijkheid te krijgen over de status van regionale natuurbescherming. Nu hierover duidelijkheid is, doet de Spaanse rechter binnenkort uitspraak.
Meer uit Buitenland
STOCKHOLM (ANP) - De Zweedse autoriteiten onderzoeken hoe Greta Thunberg en andere Zweedse opvarenden van de Global Sumud Flotilla zijn behandeld in Israëlische detentie. Dat schrijft de Zweedse nieuwszender SVT Nyheter op basis van uitspraken van het hoofd consulaire zaken bij het ministerie van Buitenlandse Zaken.
1 uur geledenBOEDAPEST (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump zal binnenkort een nieuwe ontmoeting hebben met zijn Russische ambtgenoot Vladimir Poetin. Trump meldt op Truth Social dat het gesprek zal plaatsvinden in de Hongaarse hoofdstad Boedapest. Het is nog niet duidelijk wanneer de ontmoeting zal plaatsvinden.
2 uur geledenRAFAH (ANP) - De grensovergang in het zuiden van Gaza bij Rafah opent vermoedelijk zondag. Dat melden onder meer Al Jazeera en het Italiaanse persbureau ANSA, die zich baseren op uitspraken van de Israëlische minister van Buitenlandse Zaken Gideon Saar. De minister zei er niet bij of de grens opent voor alleen mensen, of ook noodhulp vanaf dat moment bij Rafah de grens over mag.
3 uur geledenGAZA-STAD (ANP/AFP) - Turkije heeft een team van 81 reddingswerkers naar de Gazastrook gestuurd. Een deel van hen moet gaan helpen met het vinden van de lichamen van gijzelaars die nog onder het puin van de door Israël gebombardeerde gebouwen liggen.
3 uur geledenSANAA (ANP/RTR/AFP) - Een van de hoogste Houthi-militairen, Muhammad al-Ghamari, is overleden. Dat meldt de Jemenitische groepering. Al-Ghamari, de opperbevelhebber van de militaire tak van de rebellengroep, zou zijn overleden aan verwondingen die hij opliep bij Israëlische luchtaanvallen in juni of augustus, aldus de Israëlische minister van Defensie Israel Katz in reactie op de bekendmaking.
5 uur geledenGENÈVE (ANP) - Frankrijk maakt zich schuldig aan "ernstige en systematische schendingen" van de rechten van niet-begeleide migrantenkinderen, oordeelt het Comité voor de Rechten van het Kind (CRC) van de Verenigde Naties. Velen van hen zijn dakloos, hebben geen toegang tot basiszorg en leven in vernederende omstandigheden, aldus het VN-comité, dat eraan toevoegt dat dit "in strijd is met de menselijke waardigheid".
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De regering-Trump wil geld bestemd voor terrorismepreventie weghalen bij zogeheten Democratische staten en onderbrengen bij Republikeinse staten. Dat meldt Reuters op basis van overheidsdocumenten die het persbureau inzag. Twaalf staten waarin de Democraten de zeggenschap hebben, zien de stap als afstraffing voor hun onwil om mee te werken met de arrestatiecampagnes van landelijke immigratiediensten en spanden zaken aan tegen de beslissing.
6 uur geleden