Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

EU-hof: Polen, Hongarije en Tsjechië fout met weren asielzoekers

EU-hof: Polen, Hongarije en Tsjechië fout met weren asielzoekers

LUXEMBURG/BOEDAPEST (ANP/DPA) - Polen, Tsjechië en Hongarije hebben in strijd met EU-afspraken in 2015 gehandeld met hun weigering om gedurende twee jaar asielzoekers vanuit Italië en Griekenland op te nemen. Dat stelt het Europees Hof van Justitie in een zaak die was aangespannen door de Europese Commissie.

De EU-landen hadden op het hoogtepunt van de migrantencrisis afgesproken Italië en Griekenland tijdelijk te ontlasten van de toestroom van tienduizenden vluchtelingen en migranten door 120.000 van hen te verdelen over de andere lidstaten. De drie voormalige Oostbloklanden weigerden dit. Alleen Tsjechië heeft een keer twaalf mensen uit Griekenland herplaatst. Aan een eerdere afspraak om vrijwillig 40.000 asielzoekers te herplaatsen, gaven Polen en Tsjechië geen gehoor.

Volgens de hoogste Europese rechter hebben de drie lidstaten zich onttrokken aan hun verplichtingen. Ze hadden een "passend aantal aanvragers van internationale bescherming" op hun grondgebied moeten herplaatsen.

Vervolgstappen

De Europese Commissie moet nu over de vervolgstappen beslissen. Voorzitter Ursula von der Leyen zei in een reactie blij te zijn met de uitspraak. "Het Hof is zeer duidelijk over de verantwoordelijkheid van de lidstaten. Wij zullen dit meenemen in de nieuwe migratiewetgeving die we na Pasen zullen presenteren."

De Hongaarse minister van Justitie Judit Varga noemde het oordeel van de Europese magistraten "'zonder betekenis". Deze uitspraak heeft volgens Varga verder geen consequenties. Naar haar mening zijn de afspraken over de quota al lang niet meer geldig en vloeien hier dan ook geen verplichtingen voor Hongarije uit voort.

Meer uit Buitenland

VK ontbiedt Iraanse ambassadeur om spionage in Londen

LONDEN (ANP/AFP) - Het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de Iraanse ambassadeur ontboden om vermeende spionage in Londen. Het Verenigd Koninkrijk spreekt van "roekeloze en ontwrichtende acties" van het Iraanse regime.

36 minuten geleden
Vicepresident VS belt met Netanyahu over onderhandelingen

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse vicepresident JD Vance heeft maandag met de Israëlische premier Benjamin Netanyahu gebeld over beoogde onderhandelingen met Iran. Dat zegt een ingewijde tegen de Amerikaanse nieuwssite Axios.

51 minuten geleden
Treinstation Brussel-Zuid ontruimd om twee verdachte pakketten

BRUSSEL (ANP/BELGA) - Het treinstation Brussel-Zuid is maandagavond volledig ontruimd, nadat er twee verdachte pakketten zijn aangetroffen. Het treinverkeer ligt volledig stil en ook het metrostation wordt ontruimd. Dat melden spoorbeheerder Infrabel, spoormaatschappij NMBS en de politie.

1 uur geleden
Mogelijk tientallen doden bij crash militair vliegtuig Colombia

BOGOTÁ (ANP/RTR/AFP) - In Colombia is een militair vliegtuig neergestort, kort na het opstijgen. Dat heeft het ministerie van Defensie bekendgemaakt. Een bron bij het leger zegt tegen persbureau AFP dat waarschijnlijk tachtig soldaten zijn omgekomen. Het lokale medium Blu Radio schrijft dat er 110 militairen aan boord waren en er vooralsnog twintig zijn gered.

1 uur geleden
Meloni geeft nederlaag toe bij referendum over rechtssysteem

ROME (ANP/AFP/DPA) - De Italiaanse premier Giorgia Meloni heeft haar verlies toegegeven bij het referendum over hervormingen van het rechtssysteem. "De Italianen hebben hun keuze gemaakt. En we respecteren deze beslissing", schreef ze online.

2 uur geleden
Iraanse parlementsvoorzitter noemt gesprekken met VS nepnieuws

TEHERAN (ANP/RTR) - De voorzitter van het Iraanse parlement, Mohammad Baqer Qalibaf, heeft ontkend dat er gesprekken met de Verenigde Staten zijn geweest over een einde aan de oorlog. Hij doet die bewering van de Amerikaanse president Donald Trump af als nepnieuws, dat volgens hem bedoeld is "om de financiële en oliemarkten te manipuleren en te ontsnappen aan het moeras waarin de VS en Israël gevangenzitten".

2 uur geleden
Oekraïne beschuldigt Rusland van steun aan Iran

KYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky beschuldigt Rusland ervan het regime in Iran te blijven helpen door inlichtingen te verstrekken. Zelensky claimt in een bericht op X daar "onweerlegbaar bewijs" van te hebben.

2 uur geleden