EU-hof oordeelt dat miljardenboete voor Google terecht was
LUXEMBURG (ANP) - Google moet definitief 2,4 miljard euro boete betalen in de Europese Unie. De zoekmachine kreeg die geldstraf in 2017 opgelegd om vermeend machtsmisbruik bij zijn prijsvergelijkingsdienst, maar verzette zich daartegen. De hoogste rechtbank van de EU oordeelt nu dat de boete terecht was.
De Europese Commissie, het dagelijks EU-bestuur, legde de boete op omdat Google zijn eigen dienst Google Shopping bij de zoekresultaten voortrok en rivaliserende prijsvergelijkingsdiensten naar beneden duwde. Daarmee maakte het Amerikaanse techbedrijf misbruik van zijn dominante positie op de markt voor zoekmachines, vond de Commissie.
Ook het Hof van Justitie van de Europese Unie oordeelt nu dat er sprake was van oneerlijk spel. Daarbij benadeelde Google niet alleen concurrenten van zijn eigen prijsvergelijkingsdienst. Ook gebruikers van de zoekmachine kregen niet altijd de beste zoekresultaten eerst te zien, stipt het hof aan.
Opgetogen
Belangenbehartigers van Europese consumenten reageren daarom ook opgetogen over het oordeel van het EU-hof. "Het hof bevestigt dat Google Europese consumenten de toegang niet mag ontzeggen tot volledige en onbevooroordeelde online-informatie over de beste deals", zegt directeur-generaal Augustín Reyna van BEUC, een koepelorganisatie van Europese consumentenorganisaties.
"Illegale activiteiten van Google verhinderden dat consumenten bij rivaliserende shoppingdiensten mogelijk lagere prijzen en nuttige informatie konden vinden over tal van producten, van kleding tot wasmachines", vervolgt Reyna.
Monopolie
Google laat weten teleurgesteld te zijn. Een woordvoerder zegt ook dat het techbedrijf in 2017 wijzigingen doorvoerde om te voldoen een de eisen van de Europese Commissie.
De geldstraf van 2,4 miljard euro gold zeven jaar geleden als recordboete in de EU, maar later volgden nog hogere boetes voor Google om andere vormen van vermeend machtsmisbruik. Het dochterbedrijf van Alphabet krijgt in eigen land ook steeds meer juridische problemen. Een Amerikaanse rechter oordeelde onlangs dat Google zich illegaal een monopolie heeft toegeëigend op de markt voor zoekopdrachten op het internet. Daardoor gaan stemmen op om het bedrijf te verplichten zich op te splitsen.
Meer uit Financieel
HOOFDDORP (ANP) - Transavia wil jaarlijks 200 miljoen euro besparen met het grootschalig bezuinigingsprogramma dat vorige week bekend werd. Dat heeft de voorzitter van vakbond NVLT deze week tegen het ANP gezegd en is bevestigd door de luchtvaartmaatschappij zelf. De vakbond onderhandelt momenteel met Transavia over de invulling van de bezuinigingen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Steeds meer huishoudens gaan de gestegen energieprijzen merken in hun portemonnee. Dat concludeert de Autoriteit Consument & Markt (ACM) op basis van de Energiemonitor. Ook huishoudens van wie het vaste contract is afgelopen merken de hoge energieprijzen, naast de ongeveer 3,7 miljoen huishoudens met een variabel of dynamisch contract.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse cloud- en internetsector wil uitleg van de politie over de server die dinsdag in beslag werd genomen bij een datacenter in Amsterdam-Oost. Die inname gebeurde op verzoek van de Amerikaanse autoriteiten. De Dutch Cloud Community (DCC) heeft hier grote zorgen over.
1 uur geledenBERLIJN/PARIJS (ANP/AFP) - Frankrijk en Duitsland zijn definitief akkoord over gezamenlijke voorstellen om de Europese auto-industrie te verbeteren. De regels voor het terugdringen van de CO2-uitstoot worden versoepeld en productie binnen Europa wordt meer ondersteund. Aan de deal, die donderdag al in mediaberichtgeving werd aangekondigd, is maanden gewerkt.
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - Het is nog niet bekend op welke dag buschauffeurs en machinisten volgende week het werk neerleggen. Vakbonden FNV en CNV maken de volgende stakingsdag pas begin volgende week bekend. Woensdag legden werknemers in het streekvervoer voor het eerst het werk neer nadat onderhandelingen over een nieuwe cao waren vastgelopen. De vakbonden hebben aangekondigd een dag per week te staken tot kerst.
2 uur geledenBEIJING (ANP/RTR) - China wil veertig technologieën uit de sectoren kunstmatige intelligentie (AI), biogeneeskunde en zonne-energie toevoegen aan zijn lijst van technologieën waarvan de export verboden of aan beperkingen onderworpen is. Dat maakte het Chinese ministerie van Handel vrijdag bekend.
3 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De overslag van kolen in de Rotterdamse haven is in de eerste negen maanden van dit jaar flink toegenomen, meldt Havenbedrijf Rotterdam. Die stijging komt doordat er weer meer cokeskolen werden overgeslagen. Die kolen worden gebruikt in de hoogovens bij de productie van staal. Door problemen in de Europese staalindustrie lag de overslag vorig jaar op een uitzonderlijk laag niveau.
3 uur geleden