EU-hof: makkelijker asiel voor oorlogsvluchtelingen
BRUSSEL (ANP) - Het EU-hof in Luxemburg heeft donderdag geoordeeld dat Nederland buitenlandse oorlogsslachtoffers makkelijker asiel moet verlenen. Niet alleen de mate van oorlogsdreiging in het vluchtland moet een criterium zijn voor asiel, maar ook bijkomende levensomstandigheden.
Het EU-hof deed de uitspraak donderdag in een zaak van een Libisch gezin dat in 2018 in Nederland een verzoek om internationale bescherming had ingediend. Het gezin had bij het verzoek gewezen op persoonlijke bedreigingen, maar ook humanitaire omstandigheden genoemd. Onder meer had het gezin geen toegang tot drinkwater en elektriciteit in Libië. Ook waren er zes minderjarige kinderen. Hun beschermingsverzoek werd afgewezen, maar het gezin ging met hulp van advocaten in beroep bij de rechtbank van Den Bosch.
Die Nederlandse rechtbank heeft daarop de Europese rechters om verduidelijking gevraagd van de internationale regels. Is bij de beoordeling voor asiel enkel het oorlogsgeweld criterium voor internationale bescherming of moeten ook andere, humanitaire, omstandigheden meegewogen worden? Het hof is daarover duidelijk: de individuele situatie en persoonlijke omstandigheden wegen mee in de beslissing voor internationale bescherming. Een eventuele lichte beoordeling van het geweld in het vluchtland mag de totale situatie van "reëel gevaar" voor vluchtelingen niet afzwakken.
Uitspraak bindend
De uitspraak van het EU-hof geldt niet alleen voor deze Libische familie, maar is ook bindend voor andere zaken van oorlogsvluchtelingen in Nederland en alle andere EU-landen.
Volgens Vluchtelingenwerk Nederland "onderstreept de uitspraak van het hof dat Nederland te streng heeft geoordeeld als het gaat om oorlogsvluchtelingen". Daarbij zoekt Nederland ook op andere terreinen de grenzen op van hoe streng het kan zijn, zoals beleid over gezinshereniging. Dat vindt de organisatie, die dat wijt aan druk door de politiek voor een streng asielbeleid. "Hoe streng is streng genoeg?", vraagt Vluchtelingenwerk zich af.
Meer uit Binnenland
APELDOORN (ANP) - Bij een demonstratie tegen een noodopvang voor asielzoekers in Apeldoorn heeft de politie dinsdagavond ingegrepen. Er werd op een gegeven moment met vuurwerk gegooid naar agenten, waarna de politie een rotonde heeft leeggeveegd waar de betogers zich hadden verzameld. Daarbij is volgens de politie geen geweld gebruikt.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Koning Willem-Alexander en koningin Máxima konden tijdens het 5 mei-concert in Amsterdam niet blijven stilstaan toen Rolf Sanchez aan het einde van de avond een mix van Spaanstalige muziek ten gehore bracht. De zanger sloot de jaarlijkse show af met latin-nummers als Vivir Mi Vida, Más Más Más en Danza Kuduro.
3 uur geledenMADRID (ANP/RTR/AFP) - Spanje zal het Nederlandse cruiseschip Hondius waarop het hantavirus is uitgebroken, ontvangen op de Canarische Eilanden. Het land doet dat "in overeenstemming met het internationaal recht en uit humanitaire overwegingen", schrijft het ministerie van Volksgezondheid op X.
4 uur geledenVLISSINGEN (ANP) - De evacuatie van drie opvarenden van het cruiseschip Hondius vindt "naar alle waarschijnlijkheid" woensdag plaats. Twee speciale vliegtuigen zijn al onderweg om het drietal op te halen en naar Nederland te brengen. Dat laat cruisemaatschappij Oceanwide Expeditions weten. Het gaat om twee zieke bemanningsleden en een persoon die een relatie had met een Duitse opvarende die is overleden.
7 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse premier Keir Starmer heeft zijn medeleven uitgesproken met landgenoten die vastzitten op het Nederlandse cruiseschip Hondius. "We werken nauw samen met internationale partners om de Britse staatsburgers aan boord te ondersteunen en we stellen plannen op voor hun veilige doorreis", schreef hij op X.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Drie zieke opvarenden van het cruiseschip Hondius, dat voor de kust van Kaapverdië ligt, worden van boord gehaald en naar Nederland gebracht voor medische verzorging. Onder hen is één Nederlander, meldt het ministerie van Buitenlandse Zaken. "Alle inzet is erop gericht om dit op zo kort mogelijke termijn te laten plaatsvinden." Op het schip zijn meerdere mensen besmet geraakt met het hantavirus.
10 uur geledenGENÈVE (ANP) - Hulpverleners zijn volgens de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) bezig met het weghalen van twee ernstig zieke patiënten van het Nederlandse cruiseschip Hondius, om ze vervolgens over te brengen naar Nederland voor behandeling. De zieken verkeren volgens infectieziektendirecteur Maria Van Kerkhove in stabiele toestand. Op het schip was een uitbraak van het hantavirus.
11 uur geleden