Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

EU-hof: Hongaarse wet over financiering ngo's illegaal

EU-hof: Hongaarse wet over financiering ngo's illegaal

LUXEMBURG (ANP) - De Hongaarse wet die strenge regels oplegt aan door het buitenland gesteunde maatschappelijke organisaties (ngo’s) is in strijd met het Europees recht en de grondrechten. De wetgeving is discriminerend en schendt onder meer het recht op vrijheid van vereniging, vrij kapitaalverkeer en gegevensbescherming. Het Europees Hof van Justitie heeft dat bepaald in een zaak die de Europese Commissie tegen Hongarije had aangespannen.

De wet uit 2017 verplicht verenigingen en stichtingen die buitenlandse steun krijgen zich te registreren en op websites bekend te maken dat ze geld van over de grens ontvangen. Ook moeten ze de autoriteiten informatie geven over geldschieters die omgerekend meer dan 1400 euro bijdragen. Bij overtreding kunnen sancties volgen.

De wet van de regering van de conservatieve premier Viktor Orbán is onder meer gericht tegen de Hongaars-Amerikaanse miljardair George Soros, die politiek zou bedrijven door ngo’s te steunen.

Intrekken of aanpassen

De Europese Commissie bracht de zaak eind 2017 voor het hof en krijgt nu gelijk. De regering in Boedapest moet de wet nu intrekken of aanpassen.

Volgens Amnesty International delen de rechters met hun uitspraak "een klap uit aan de inspanningen van de Hongaarse autoriteiten om maatschappelijke organisaties die overheidsbeleid bekritiseren te brandmerken en ondermijnen". Directeur Dávid Vig van Amnesty Hongarije zegt dat de "repressieve" wet om kritische stemmen te "muilkorven" zo snel mogelijk moet worden geannuleerd.

Vaker negatief oordeel

De woordvoerder van Orbán liet zich daar niet over uit. "We blijven ons inzetten om zeker te stellen dat ngo’s transparant zijn", twitterde Zoltán Kovács. "De maatregelen die de StopSoros-wet in 2017 introduceerde belemmeren de financiering en het functioneren van ngo’s NIET", is zijn boodschap. De Europese Commissie liet via een woordvoerder weten dat lidstaten worden geacht uitspraken van het hof uit te voeren.

Het hof in Luxemburg heeft al vaker negatief geoordeeld over wetten van de regering-Orbán. Zo sloten de Hongaarse autoriteiten vorige maand twee omstreden transitkampen voor asielzoekers na een uitspraak van het EU-hof. En in april bepaalde het hof dat Hongarije, Polen en Tsjechië asielzoekers vanuit Italië en Griekenland op hadden moeten nemen.

Meer uit Buitenland

China houdt tweede dag van grootschalige oefeningen bij Taiwan

TAIPEI (ANP/AFP/RTR) - China is dinsdag begonnen aan de tweede dag van grootschalige militaire oefeningen rond Taiwan die een volledige blokkade van het eiland simuleren. Taipei spreekt van "militaire intimidatie", waarbij met scherp wordt geschoten op zee en in de lucht.

1 uur geleden
Britse koninklijke onderscheiding voor voetbalcoach Wiegman

LONDEN (ANP) - Sarina Wiegman is door de Britse koning Charles benoemd tot Honorary Dame Commander of the Most Excellent Order of the British Empire (DBE) voor haar uitzonderlijke bijdrage aan het voetbal. De 56-jarige Nederlandse won als bondscoach van de Engelse voetbalsters afgelopen zomer het EK.

3 uur geleden
Zelensky: zonder steun van de VS kunnen we de oorlog niet winnen

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky zegt dat zijn land de oorlog tegen Rusland alleen kan winnen als de Verenigde Staten blijven helpen. Zonder die steun wordt het volgens hem erg moeilijk voor Oekraïne, zei Zelensky maandag in een interview met de Amerikaanse zender Fox News.

3 uur geleden
Schutters Bondi Beach handelden alleen, zegt politie

SYDNEY (ANP/AFP) - De vader en zoon die verantwoordelijk worden gehouden voor de dodelijke aanslag op Bondi Beach op 14 december hebben volgens de politie alleen gehandeld. Er zijn geen aanwijzingen dat het tweetal deel uitmaakte van een grotere terreurcel of werd aangestuurd door anderen.

3 uur geleden
Bouw 280 kilometer lang hek op grens Letland en Rusland afgerond

RIGA (ANP/DPA) - Letland heeft de bouw van een hek langs de hele grens met Rusland afgerond. De regering in Riga had daartoe besloten na de Russische inval in Oekraïne. Volgens minister van Binnenlandse Zaken Rihards Kozlovskis vormt Rusland ook een bedreiging voor Letland en moet de grens daarom goed bewaakt worden.

8 uur geleden
Trump zegt dat wederopbouw Gaza snel zal beginnen

WASHINGTON (ANP/RTR) - De wederopbouw in de Gazastrook zal volgens de Amerikaanse president Donald Trump binnenkort beginnen. Trump ontvangt de Israëlische premier Benjamin Netanyahu en zei bij zijn aankomst dat hij ook hoopt dat de volgende fase van het staakt-het-vuren snel zal ingaan.

10 uur geleden
Trump herhaalt claim dat VS Venezolaanse gronddoelen aanvielen

MIAMI (ANP/RTR) - De VS hebben een aanmeerplek in Venezuela aangevallen waar drugstransporten zouden worden voorbereid. Dat zegt de Amerikaanse president Donald Trump in reactie op vragen van journalisten voorafgaand aan zijn ontmoeting met de Israëlische premier Benjamin Netanyahu in zijn resort Mar-a-Lago. Volgens Trump zou er een "flinke explosie" hebben plaatsgevonden. Bewijs voor zijn claim leverde hij niet, noch details. Desgevraagd wilde Trump geen antwoord geven op de vraag welke instantie verantwoordelijk was voor de vermeende aanval.

10 uur geleden