Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

EU-hof: Hongaarse wet over financiering ngo's illegaal

EU-hof: Hongaarse wet over financiering ngo's illegaal

LUXEMBURG (ANP) - De Hongaarse wet die strenge regels oplegt aan door het buitenland gesteunde maatschappelijke organisaties (ngo’s) is in strijd met het Europees recht en de grondrechten. De wetgeving is discriminerend en schendt onder meer het recht op vrijheid van vereniging, vrij kapitaalverkeer en gegevensbescherming. Het Europees Hof van Justitie heeft dat bepaald in een zaak die de Europese Commissie tegen Hongarije had aangespannen.

De wet uit 2017 verplicht verenigingen en stichtingen die buitenlandse steun krijgen zich te registreren en op websites bekend te maken dat ze geld van over de grens ontvangen. Ook moeten ze de autoriteiten informatie geven over geldschieters die omgerekend meer dan 1400 euro bijdragen. Bij overtreding kunnen sancties volgen.

De wet van de regering van de conservatieve premier Viktor Orbán is onder meer gericht tegen de Hongaars-Amerikaanse miljardair George Soros, die politiek zou bedrijven door ngo’s te steunen.

Intrekken of aanpassen

De Europese Commissie bracht de zaak eind 2017 voor het hof en krijgt nu gelijk. De regering in Boedapest moet de wet nu intrekken of aanpassen.

Volgens Amnesty International delen de rechters met hun uitspraak "een klap uit aan de inspanningen van de Hongaarse autoriteiten om maatschappelijke organisaties die overheidsbeleid bekritiseren te brandmerken en ondermijnen". Directeur Dávid Vig van Amnesty Hongarije zegt dat de "repressieve" wet om kritische stemmen te "muilkorven" zo snel mogelijk moet worden geannuleerd.

Vaker negatief oordeel

De woordvoerder van Orbán liet zich daar niet over uit. "We blijven ons inzetten om zeker te stellen dat ngo’s transparant zijn", twitterde Zoltán Kovács. "De maatregelen die de StopSoros-wet in 2017 introduceerde belemmeren de financiering en het functioneren van ngo’s NIET", is zijn boodschap. De Europese Commissie liet via een woordvoerder weten dat lidstaten worden geacht uitspraken van het hof uit te voeren.

Het hof in Luxemburg heeft al vaker negatief geoordeeld over wetten van de regering-Orbán. Zo sloten de Hongaarse autoriteiten vorige maand twee omstreden transitkampen voor asielzoekers na een uitspraak van het EU-hof. En in april bepaalde het hof dat Hongarije, Polen en Tsjechië asielzoekers vanuit Italië en Griekenland op hadden moeten nemen.

Meer uit Buitenland

Trump: Houthi's hebben ons gevraagd niet in te grijpen in Jemen

DUBLIN (ANP/AFP/RTR) - De Houthi's hebben de VS gevraagd om niet in te grijpen in het opgelaaide conflict met Saudi-Arabië, zegt de Amerikaanse president Donald Trump. De Jemenitische beweging wist vrijdag controle te krijgen over de belangrijke zeestraat Bab al-Mandeb.

14 minuten geleden
Trump zou Ierse eenwording 'geweldig' vinden

DUBLIN (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump zou graag zien dat Ierland en Noord-Ierland één land worden. "Ik wil geen problemen veroorzaken, maar ik zal je zeggen: ik zou het geweldig vinden als het verenigd wordt." Trump is in Ierland voor onder meer een golftoernooi op zijn eigen golfbaan.

1 uur geleden
Chinese president Xi in India voor overleg en internationale top

NEW DELHI (ANP/AFP/RTR) - De Chinese president Xi Jinping is in New Delhi aangekomen voor een top van BRICS, melden Indiase en Chinese media. Hij heeft ook een ontmoeting met de gastheer, de Indiase premier Narendra Modi.

2 uur geleden
Bron: politie denkt aan opzet bij ontsporing Franse trein

ROUEN (ANP/AFP) - De politie denkt dat de ontsporing van een trein tussen de Noord-Franse steden Rouen en Caen vrijdag het gevolg was van sabotage, meldt een anonieme politiebron aan persbureau AFP. De trein had 186 passagiers aan boord en 44 mensen raakten gewond. Een van hen is er slecht aan toe.

3 uur geleden
Poetin wijt winst AfD aan 'systeemfouten' Westen

NEW DELHI (ANP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin wijt de verkiezingswinst van de radicaalrechtse AfD in de Duitse deelstaat Saksen-Anhalt aan "systeemfouten" van het Westen. Volgens hem zijn ook andere politieke ontwikkelingen in Europa daarvan het gevolg.

6 uur geleden
OpenAI bevestigt eerder incident met autonome AI

SAN FRANCISCO (ANP/RTR) - AI-systemen van ChatGPT-maker OpenAI hebben al in mei honderden schadelijke softwarepakketten geüpload naar het platform RubyGems. Dat zeggen AI-onderzoekers. Het incident gebeurde twee maanden voordat AI-systemen van OpenAI tijdens veiligheidstests inbraken bij het programmeursplatform Hugging Face.

12 uur geleden
Suriname en Venezuela versterken relatie tijdens bezoek Rodríguez

PARAMARIBO (ANP) - Caracas en Paramaribo halen de vriendschapsbanden aan en gaan nauwer samenwerken. Tijdens een staatsbezoek van waarnemend president Delcy Rodríguez van Venezuela aan Suriname zijn afspraken gemaakt over de gezamenlijke aanpak van onder meer onderwijs, toerisme, landbouw en de ontwikkeling van olie en gas. Dat maakten de Surinaamse president Jennifer Simons en haar Venezolaanse ambtsgenoot vrijdag bekend in Paramaribo.

20 uur geleden