EU-hof haalt streep door FIFA-regels bij transfers profvoetbal
LUXEMBURG (ANP) - Het Europese Hof van Justitie heeft een streep gehaald door FIFA-regels over afkoopsommen als spelers voortijdig hun contract bij een club verbreken. Wereldvoetbalbond FIFA moet nu de regels over de contracten van profvoetballers, althans in Europa, wellicht aanpassen.
De zaak belandde bij het EU-hof nadat een Belgische rechter vragen had gesteld over de schadevergoeding die de Belgische club Charleroi eventueel zou moeten betalen aan de Russische club Lokomotiv voor de overname van de Franse voetballer Lassana Diarra.
"De regels zijn dusdanig dat ze het vrije verkeer belemmeren van profvoetballers die hun activiteit willen ontplooien bij een nieuwe club", aldus een van de rechters bij het voorlezen van het vonnis.
Werknemer
De FIFA-regels bepalen namelijk dat een speler en zijn nieuwe club hoofdelijk aansprakelijk zijn voor de betaling van een schadevergoeding aan de club als het contract zonder rechtvaardige reden wordt verbroken.
In een vooradvies had een advocaat-generaal van het Europese Hof eind april al gezegd dat de transferregels mogelijk in strijd zijn met de Europese wetgeving over het vrije verkeer van werknemers en de regels voor vrije concurrentie tussen commerciƫle bedrijven. Een voetballer is, met andere woorden, een werknemer die over zijn eigen contract mag onderhandelen.
Gevolgen
De gevolgen voor de voetbalwereld zijn groot, want voor sommige clubs is de transfermarkt een manier om geld te verdienen. Ze trekken voor weinig geld een speler aan en verkopen die, jaren later, voor een veelvoud. Het EU-hof spreekt zich niet uit over wat FIFA nu moet doen met zijn eigen regels, maar stelt alleen vast dat die tegen de EU-afspraken ingaan.
Meer uit Sport
DEN BOSCH (ANP) - De hockeyers van Kampong hebben de Euro Hockey League gewonnen. De club uit Utrecht was in de finale ook te sterk voor titelverdediger Gantoise uit Belgiƫ: 3-2.
42 minuten geledenBILBAO (ANP) - Paul Seixas heeft de eerste etappe van de Ronde van Baskenland gewonnen. Het Franse wielertalent was de snelste in een tijdrit over 13,8 kilometer met start en aankomst in Bilbao.
51 minuten geledenDEN BOSCH (ANP) - De hockeysters van SCHC (De Stichtsche) hebben in Den Bosch voor het eerst in het bestaan van de club de Euro Hockey League gewonnen. De ploeg uit Bilthoven verraste in de finale titelverdediger Den Bosch: 1-0.
3 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - De volleybalsters van Sliedrecht Sport hebben voor de achtste keer in de clubgeschiedenis de nationale beker veroverd. De ploeg versloeg in de sfeervolle Maaspoort van Den Bosch in de finale Apollo 8 in vijf sets: 3-2 (20-25 25-17 20-25 25-20 15-12).
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Belgische wielrenner Remco Evenepoel ziet alsnog af van deelname aan Parijs-Roubaix komende zondag. De olympisch kampioen hield die mogelijkheid open na zijn sterke debuut in de Ronde van Vlaanderen, maar zijn ploeg Red Bull-Bora-hansgrohe bevestigde aan de Belgische sportzender Sporza dat hij zijn eerste optreden in de kasseienklassieker uitstelt.
3 uur geledenLONDEN (ANP) - Tennisser Botic van de Zandschulp is tien plaatsen gestegen op de wereldranglijst. Hij klom op de laatste ranking van de ATP van de 62e naar de 52e plaats. Dat is nog wel ver verwijderd van zijn hoogste positie ooit; de 22e in augustus 2022.
9 uur geledenOUDENAARDE (ANP) - Parijs-Roubaix komt nog te vroeg voor Demi Vollering, zei de winnares van de Ronde van Vlaanderen zondag na afloop van die wedstrijd. "We hebben voor nu ons plan gemaakt en we houden Roubaix in ons achterhoofd voor een ander jaar."
22 uur geleden