EU-hof: geld terug voor door covidbeperkingen verpeste pakketreis
LUXEMBURG (ANP) - Reizigers hebben recht op een prijsverlaging van hun pakketreis wanneer zij tijdens die vakantie werden getroffen door onverwacht opgelegde coronamaatregelen. Dat oordeelt het Europees Hof van Justitie over een zaak waarin twee vakantiegangers een deel van hun geld terugeisen van een Duitse reisorganisator. De twee konden door de invoering van beperkingen op het Spaanse eiland Gran Canaria in maart 2020 ineens letterlijk geen kant meer op, en moesten hun vakantie voortijdig afbreken.
Het tweetal had een pakketreis geboekt voor twee weken vanaf 13 maart 2020. Op de 15e voerden de Spaanse autoriteiten allerlei beperkingen op het eiland in om de verspreiding van het virus tegen te gaan. Zo werden de stranden gesloten, ging het zwembad van het hotel dicht en mochten de gasten geen gebruik meer maken van de ligstoelen. Er werd een avondklok ingesteld waarna de vakantiegangers hun hotelkamer alleen mochten verlaten om te eten. Ook werd het animatieprogramma geannuleerd. Op 18 maart kregen de reizigers te horen dat zij klaar moesten zijn om het eiland elk moment te kunnen verlaten. Twee dagen erna werden ze naar Duitsland teruggevlogen.
De getroffen klanten vorderen een prijsverlaging van 70 procent van de reisorganisator vanwege de verknalde vakantie. Die zei voor de Duitse rechter dat hij niet aansprakelijk kan worden gesteld voor de ontstane situatie tijdens de uitbraak van corona. De Duitse rechter vroeg het hof in Luxemburg vervolgens te oordelen over de toepassing van de Europese richtlijn over pakketreizen.
Volgens het hof doet de oorzaak van de verpeste reis en met name de vraag of deze aan de organisator toe te rekenen is, niet ter zake. In de richtlijn voor pakketreizen is geregeld dat de aansprakelijkheid van de organisator voor niet of gebrekkig uitgevoerde reisdiensten alleen vervalt als het de schuld van de reiziger zelf is. En dat is hier niet het geval. Een klant heeft recht op een verlaging van de prijs van zijn pakketreis als het afgeleverde product niet voldoet aan de (redelijke) verwachtingen van de klant en dit te wijten is aan beperkingen die op zijn reisbestemming zijn opgelegd om de verspreiding van een besmettelijke ziekte, zoals Covid-19, tegen te gaan, aldus de hoogste Europese rechter. De Duitse rechter moet zich nu gaan buigen over een "passende" prijsverlaging, stelt het hof.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Steeds meer Nederlanders gebruiken AI-tools bij het plannen van hun vakantie, zo blijkt uit de zogenoemde vakantiemonitor van de ANWB. Kunstmatige hulpmiddelen zoals ChatGPT en Gemini worden niet alleen ingezet om inspiratie op te doen, maar ook om reisschema's samen te stellen, een passende bestemming te vinden en activiteiten te plannen. Zowel vooraf als tijdens de reis. Van alle Nederlanders gebruikt ruim 34 procent zo'n tool daarvoor.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn dinsdag met verliezen de handelsdag uitgegaan. Onder meer JPMorgan Chase ging omlaag, ondanks dat de grootste bank van de Verenigde Staten het beste vierde kwartaal ooit kende en beter presteerde dan verwacht. Het aandeel zakte 4,2 procent.
8 uur geledenKOPENHAGEN (ANP) - Rusland heeft de controle overgenomen van de lokale dochteronderneming van Rockwool, meldt de Deense isolatiefabrikant. Het gaat om vier fabrieken in Rusland. Het bedrijf noemt de stap in een verklaring "onmiskenbaar illegaal".
9 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump denkt binnen "enkele weken" zijn kandidaat voor de opvolging van Federal Reserve-voorzitter Jerome Powell bekend te maken. Dat is ondanks de ontstane ophef over een onderzoek van het Amerikaanse ministerie van Justitie naar de huidige Fed-baas.
10 uur geledenARLINGTON (ANP/BLOOMBERG/AFP) - Boeing heeft voor het eerst in zeven jaar meer vliegtuigorders binnengekregen dan de Europese concurrent Airbus. De Amerikaanse vliegtuigbouwer kreeg vorig jaar in totaal 1175 bestellingen voor verkeersvliegtuigen, terwijl dat er 1000 waren voor Airbus.
12 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index is dinsdag hoger geƫindigd en heeft daarmee de opmars voortgezet richting het historische niveau van 1000 punten. De Amsterdamse hoofdindex was maandag ook al geƫindigd op een nieuw slotrecord, onder aanvoering van chiptoeleverancier Besi.
12 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York lieten dinsdag weinig beweging zien na het bereiken van nieuwe recordstanden een dag eerder. Beleggers verwerkten nieuwe inflatiegegevens van de Verenigde Staten. In december stegen de consumentenprijzen in de grootste economie ter wereld minder dan verwacht. Het meevallende inflatiecijfer versterkte de hoop op een verdere renteverlaging door de Federal Reserve.
15 uur geleden