'EU hindert Amsterdam bij aanpak vakantieverhuur'
AMSTERDAM (ANP) - Amsterdam kan niet goed optreden tegen vakantieverhuur van privéwoningen omdat Europese regels dat bemoeilijken. Dat schrijft de Amsterdamse wethouder Laurens Ivens (wonen, SP) in een ingezonden stuk in de Volkskrant. "De Europese wetten en regels waar wij mee te maken hebben, zijn er meer op gericht bezit te beschermen en bedrijven geld te laten verdienen dan buurten leefbaar te maken en bewoners zeggenschap te geven", aldus Ivens.
Hij wijst erop dat de "neoliberale" Europese dienstenrichtlijn "vastgoedeigenaren volop de ruimte geeft om geld te verdienen door handelswaar te maken van hun huis". Amsterdam zoekt de randen van die regel op door in een aantal buurten vakantieverhuur te verbieden. Dat is sinds 1 juli het geval in drie wijken in de binnenstad. Ivens zou het liefst een verbod in de hele stad zien, maar "Europese regels maken het heel moeilijk".
Ook de "e-commerce-richtlijn", waar verhuur via websites als Airbnb onder valt, hindert hem. Die regel zou moeten worden aangepast om "de 'neutrale’ platforms - die helemaal niet neutraal zijn want ze verdienen aan elke advertentie" te verplichten mee te werken aan het tegengaan van illegale vakantieverhuur. Nu ontkomen ze daaraan door te stellen dat ze een platform zijn dat alleen "faciliteert en niet zelf handelt".
Toeristische verhuur
"Wetten en regels moeten erop gericht zijn de samenleving te beschermen tegen hen die voor financieel gewin de leefbaarheid en de woningvoorraad schade toebrengen", betoogt de wethouder. "Laten we dat systeem en de ideeën daarachter zelf ter discussie stellen. Dán kunnen we fundamentele verandering bewerkstelligen."
Amsterdam probeert al jaren vat te krijgen op de toeristische verhuur van woningen, die de afgelopen jaren sterk is gegroeid. Momenteel wordt 1 op de 15 woningen in de hoofdstad online aangeboden en is het aanbod op de verschillende verhuurplatforms vervijfvoudigd, naar ongeveer 25.000 advertenties per maand.
Buiten de drie wijken waar sinds kort een verbod van kracht is, gelden sinds 1 juli strenge regels. Zo mag vakantieverhuur alleen nog met een vergunning en dan voor maximaal 30 nachten per jaar aan ten hoogste vier personen.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Boekingssite Booking.com laat weten dat "onbevoegde derden" toegang hebben gekregen tot boekingsinformatie van klanten. Sommige klanten van Booking.com ontvingen zondag een mail over een mogelijk gegevenslek. Het bedrijf bevestigt zondagavond dat er dus gegevens zijn ingezien.
1 uur geledenHILVERSUM (ANP) - BNNVARA komt zondag met twee extra uitzendingen ter ere van Sonja Barend, heeft de omroep laten weten. Eerder op de dag werd bekendgemaakt dat de televisiepersoonlijkheid op 86-jarige leeftijd is overleden.
2 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Sonja Barend heeft "ontzettend veel" betekend voor het televisie-interview, zegt Nieuwsuur-presentator Marielle Tweebeeke naar aanleiding van het overlijden van de talkshowpresentatrice. Zondag werd bekend dat Barend zaterdag op 86-jarige leeftijd is overleden.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Met het overlijden van Sonja Barend is "een Amsterdammer in hart en nieren heengegaan", reageert Femke Halsema. Volgens de Amsterdamse burgemeester kon je Barend in de Amsterdamse binnenstad dikwijls tegenkomen. "Statig, vrolijk, met altijd een scherpe observatie gereed."
3 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Televisiepersoonlijkheid Sonja Barend is op 86-jarige leeftijd overleden. Dat meldt omroep BNNVARA namens haar familie. Barend overleed zaterdag thuis in het bijzijn van haar familie.
8 uur geledenBARCELONA (ANP) - De eerste veertig van in totaal zo'n tachtig boten zijn vanuit de haven in Barcelona vertrokken richting Gaza om daar hulp te bieden. Op deze Global Sumud Flotilla zijn ongeveer vijfhonderd mensen, de andere helft vertrekt later vanuit Italië en Griekenland. Vanuit Spanje zijn zes Nederlanders mee, een meer dan gedacht omdat op de boot van Greenpeace ook een landgenoot meevaart, weet hoofd van de Nederlandse delegatie Marieke Stam sinds kort.
8 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De man die afgelopen vrijdag op klaarlichte dag een buschauffeur mishandelde in Rotterdam, wordt ook gezocht voor het eerder mishandelen van dezelfde buschauffeur. De vorige mishandeling vond op zaterdag 7 maart plaats, meldt de politie zondag. Er is inmiddels beeld van de verdachte verspreid waar hij herkenbaar op staat.
12 uur geleden