Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

EU-heffingen raken 30 procent van Nederlandse import uit VS

EU-heffingen raken 30 procent van Nederlandse import uit VS

DEN HAAG (ANP) - De aangekondigde tegenheffingen van de Europese Commissie op Amerikaanse goederen kunnen ongeveer 30 procent van de Nederlandse import raken. Het gaat dan om de waarde van deze import, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). De heffingen zullen vooral hightechproducenten raken, waaronder medische apparatuur en datatechnologie.

De Verenigde Staten dreigen de import van Europese goederen vanaf 1 augustus te belasten met een heffing van 30 procent, mocht de Europese Unie voor die tijd geen handelsovereenkomst sluiten. Als het zover komt, wil de EU met tegenheffingen ter waarde van 93 miljard euro komen.

De Amerikaanse goederen die te maken krijgen met deze tegenheffingen en Nederland binnenkomen, vertegenwoordigen een waarde van ruim 19 miljard euro. Dat komt neer op 30 procent van de Nederlandse goederenimportwaarde uit de VS in 2024. Nederland draagt daarmee volgens het CBS na Duitsland het grootste deel van de maatregelen.

Zelf houden

Vooral medische apparatuur die ons land binnenkomt wordt daardoor hard getroffen, zoals bijvoorbeeld pacemakers en stents. Daarvan lag de waarde van de import uit de VS vorig jaar op bijna 2,5 miljard euro. Ook producten als computers, laptops en tablets worden geraakt door de tegenheffingen, evenals meetinstrumenten om bijvoorbeeld afstanden of snelheden te meten.

Het CBS merkt evenwel op dat ruim de helft van dit aandeel direct wordt doorgevoerd naar de rest van Europa. Daardoor blijft de economische last voor Nederland beperkt. Bovendien leveren de heffingen ook extra inkomsten op voor importeurs. Van de geïnde heffingen mogen EU-lidstaten namelijk 25 procent zelf houden. Dat kan de Nederlandse schatkist volgens het CBS naar schatting ongeveer 1,5 miljard euro opleveren.

Meer uit Financieel

AI-aandelen stuwen Wall Street, Nasdaq stijgt naar nieuw record

NEW YORK (ANP) - Wall Street is de eerste handelsdag van de week met overtuigende winsten gesloten, waarbij de Nasdaq een nieuw record bereikte. Vooral aandelen van AI-bedrijven waren gewild bij beleggers, na de koersval in de sector vorige week door sombere uitspraken van AI-topbestuurders over de gevaren van de technologie. Beurshandelaren lieten zich maandag echter weer leiden door de groeivooruitzichten van de techsector. Ook een aanhoudende daling van de olieprijzen verminderde de vrees dat de energieprijzen de inflatie verder zullen aanjagen.

5 uur geleden
WSJ: Trump wil investeren in energie-infrastructuur Midden-Oosten

WASHINGTON (ANP) - De regering-Trump heeft voorgesteld om 5 miljard dollar te investeren in een nieuw fonds dat landen in het Midden-Oosten moet helpen bij de wederopbouw van energie-infrastructuur die tijdens de Iranoorlog is beschadigd. Dat meldt de Wall Street Journal maandag.

6 uur geleden
Paramount dichter bij overname Warner Bros. na akkoord met staten

NEW YORK (ANP) - Amerikaanse staten bevestigen een akkoord met entertainmentconcern Paramount over de overname van Hollywoodconcurrent Warner Bros. Daarmee heeft Paramount een belangrijke hindernis voor de deal, ter waarde van meer dan 110 miljard dollar, weggenomen. De staten probeerden de overname eerder via een rechtszaak tegen te houden.

7 uur geleden
Vliegverkeer naar Amerikaanse luchthavens hervat na storing

NEW YORK (ANP/RTR) - Het vliegverkeer naar verschillende bestemmingen aan de Amerikaanse oostkust kan weer worden hervat, nadat een telecomstoring eerder op de dag voor problemen zorgde. De Amerikaanse luchtvaartautoriteit FAA zegt dat een vliegverbod voor de luchthaven in Boston is opgeheven. Ook vluchten op de luchthavens LaGuardia en JFK Airport in New York worden hervat.

7 uur geleden
Telecomstoring legt vliegverkeer stil op Amerikaanse luchthavens

NEW YORK (ANP/RTR) - De Amerikaanse luchtvaartautoriteit FAA heeft vliegverkeer stilgelegd op de luchthavens JFK Airport en LaGuardia in New York en Logan Airport in Boston door een telecomstoring die zich verder uitbreidt. Het gaat om vertrekkende vluchten.

8 uur geleden
Chipbedrijf AMD bereikt marktwaarde van 1 biljoen dollar

SANTA CLARA (ANP/BLOOMBERG/RTR/AFP) - Advanced Micro Devices (AMD) bereikte maandag voor het eerst een marktwaarde van 1 biljoen dollar, ofwel 1000 miljard dollar. Het Amerikaanse chipbedrijf profiteert van de opleving van chipmakers op de aandelenbeurzen, door de enorme vraag naar chips voor AI-toepassingen.

8 uur geleden
Damrak hoger door dalende olieprijs, Shell verliest

AMSTERDAM (ANP) - De aandelenkoersen op het Damrak gingen maandag over een breed front omhoog. Een verdere daling van de olieprijzen temperde de zorgen over de inflatie. Die daling hing samen met diplomatieke inspanningen om de oorlog in Iran te beëindigen.

10 uur geleden