
EU heeft lijst mogelijke tegentarieven als VS niet meewerken
BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie heeft een lijst van Amerikaanse producten gepubliceerd waarop mogelijk tegentarieven worden geheven als de onderhandelingen met de Verenigde Staten over het opheffen van tarieven spaaklopen. Het gaat om 218 pagina's aan Amerikaanse producten die goed zijn voor 95 miljard euro.
Op de lijst staan voornamelijk agrarische en industriële producten zoals whiskey, onderdelen van motorfietsen en vliegtuigen. Het Amerikaanse luchtvaartbedrijf Boeing kan daardoor mogelijk ook geraakt worden, zegt een EU-bron. De Commissie wil ook de EU-export van staalschroot en chemische producten beperken, goed voor 4,4 miljard euro.
Er staan geen farmaceutische producten of producten die lastig zijn elders te importeren op de lijst, zegt een commissiebron. Ook kunnen producenten of andere betrokkenen tot 10 juni bezwaren indienen over de lijst. "We willen onszelf immers niet in de voet schieten", zegt de bron.
Vergelding
De lijst wijkt af van de lijst die de Commissie vorige maand publiceerde als vergelding. De EU besloot deze tegenmaatregelen voor negentig dagen op pauze te zetten nadat de Amerikaanse president Donald Trump hetzelfde had gedaan voor een algeheel importtarief van 20 procent.
De pauze loopt tot 14 juli. De EU gebruikt die tijd om te onderhandelen met de VS, waarin ze graag alle wederzijdse tarieven wil opheffen. Hoe die onderhandelingen gaan, wil de Europese Commissie niet kwijt. Wel houdt de Commissie er rekening mee dat er tarieven blijven bestaan, de reden dat deze lijst met tegentarieven is opgesteld.
10 procent
Er gelden nog altijd een algeheel Amerikaans importtarief van 10 procent en een tarief van 25 procent op staal, aluminium en auto's. Deze extra heffingen van de VS beslaan 370 miljard euro aan export uit de EU. De nieuwe lijst is bedoeld als reactie op de algehele tarieven en tarieven op auto's.
De EU wil blijven onderhandelen met de Verenigde Staten over het opheffen van handelstarieven, zegt voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen. "Wij zijn ervan overtuigd dat er goede deals te sluiten zijn ten behoeve van consumenten en bedrijven aan beide kanten van de Atlantische Oceaan."
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De hoofdgraadmeters op de aandelenbeurzen in New York zijn dinsdag met gemengde uitslagen de handelsdag uitgegaan. De elektrische autofabrikant Tesla eindigde 5,3 procent lager na de opgelaaide ruzie tussen topman Elon Musk en de Amerikaanse president Donald Trump. Trump heeft gedreigd om te bezuinigen op overheidsgeld voor Musks bedrijven.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt niet na te denken over een mogelijke verlenging van de pauze die hij heeft ingesteld op hogere importheffingen voor tientallen handelspartners. Dat zei hij tegen journalisten aan boord van het presidentiële vliegtuig Air Force One.
1 uur geledenBUNNIK (ANP) - De verkoop van nieuwe caravans en campers in Nederland is in de eerste helft van dit jaar gestegen. Dat melden brancheorganisaties BOVAG en Kampeer en Caravan Industrie (KCI). Van alle caravans en kampeerauto's in ons land staan de meeste geregistreerd in de provincie Noord-Brabant.
2 uur geledenPARIJS (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Franse luchtvaartautoriteit DGAC heeft luchtvaartmaatschappijen gevraagd hun vluchten van en naar Parijse luchthavens op donderdag met een kwart te verminderen. Dat is het gevolg van een aangekondigde staking door luchtverkeersleiders. De oproep geldt onder meer voor de drukke Parijse luchthaven Charles de Gaulle.
3 uur geledenLIJNDEN (ANP) - Slechts een kleine groep uitzendkrachten bij enkele distributiecentra van Albert Heijn heeft het werk neergelegd, stelt de werkgeversorganisatie voor de uitzendbranche ABU. Volgens de organisatie geldt voor de "overgrote meerderheid van de uitzendkrachten" dat die gewoon werkt of wil werken. Dinsdag heeft vakbond FNV aangekondigd dat de staking van uitzendkrachten is uitgebreid van twee naar vier locaties.
4 uur geledenLEIDEN (ANP) - Nederlanders kiezen op een festival steeds vaker voor alcoholvrij bier. De consumptie van 0.0-bieren op festivals is dit jaar met 35 procent gestegen ten opzichte van een jaar eerder, meldt Heineken op basis van eigen cijfers over de verkopen. De brouwer verkoopt zijn biermerken, waaronder Heineken, Heineken 0.0, Brand en Desperados, naar eigen zeggen op 70 procent van alle festivals en evenementen in Nederland.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is op de eerste handelsdag van de tweede helft van het jaar in het rood geëindigd. Beleggers hadden onder meer oog voor de ontwikkelingen rondom de handelsgesprekken tussen de Verenigde Staten en de belangrijkste handelspartners.
5 uur geleden