EU heeft ernstige zorgen over buitenlandse agenten-wet Georgië
BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie maakt zich "ernstige zorgen" over het besluit van de regeringspartij in Georgië om opnieuw met wetgeving te komen waarmee organisaties als 'buitenlandse agent' kunnen worden aangemerkt als ze 20 procent van hun inkomsten uit het buitenland ontvangen.
Vorig jaar leidde dezelfde wetgeving tot felle protesten. Tegenstanders vrezen dat de wet zal worden gebruikt om mensen de mond te snoeren. Ook zou het wetsvoorstel volgens hen toetreding tot de EU moeilijker maken. Uiteindelijk trok de regering in Tbilisi na massale demonstraties het wetsvoorstel in.
Een woordvoerder van de EU wijst er donderdag in een verklaring op dat het Georgische kabinet en de regeringspartij vorig jaar hebben beloofd deze wetgeving "onvoorwaardelijk in te trekken". Er kwam toen ook uit andere landen al scherpe kritiek op het Georgische wetsvoorstel.
Kandidaat-lid
Regeringspartij Georgische Droom kondigde woensdag aan de wet opnieuw in te willen dienen, omdat die nodig zou zijn om transparantie te krijgen over de financiering van organisaties. De oppositie zou volgens de partij, die volgens critici nauwe banden onderhoudt met Rusland, de bevolking vorig jaar hebben misleid over het voorstel.
De EU roept Georgië op om zich te houden aan de belofte om democratie, de rechtstaat en de mensenrechten te bevorderen. Georgië is sinds december kandidaat-lid van de EU, maar moet nog wel aan een aantal voorwaarden voldoen. De EU vindt dat Tbilisi veel meer moet doen om ze te vervullen.
Meer uit Buitenland
KOPENHAGEN (ANP) - Een Deense spermadonor met een ernstige genetische mutatie heeft bijna drie keer zoveel kinderen verwekt als bekend, volgt uit onderzoek van veertien Europese omroepen, waaronder de NOS en Nieuwsuur. Het gaat niet om 67 maar om 197 kinderen. Mogelijk ligt het werkelijke aantal hoger.
19 minuten geledenOSLO (ANP/AFP/RTR) - De Venezolaanse oppositiepolitica María Corina Machado is niet aanwezig bij de uitreiking van haar Nobelprijs voor de Vrede, later woensdag in Oslo. Het Nobelinstituut zegt tegen de Noorse publieke omroep NRK niet te weten waar zij is, maar dat ze in ieder geval niet in Noorwegen is.
50 minuten geledenPHNOM PENH (ANP/AFP) - Meer dan honderdduizend Cambodjanen zijn geëvacueerd uit het grensgebied tussen Cambodja en Thailand. Ruim twintigduizend families zijn ondergebracht in schuilplekken of bij familieleden thuis, meldt het ministerie van Defensie. Aan de Thaise kant zijn 400.000 mensen geëvacueerd, aldus het Thaise ministerie van Defensie.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De humanitaire situatie voor kinderen wereldwijd is in "een vrije val" terechtgekomen, waarschuwt UNICEF in zijn jaarrapport. Volgens de kinderrechtenorganisatie is de nood extremer dan in tientallen jaren en zullen in 2026 meer dan 200 miljoen kinderen humanitaire hulp nodig hebben.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Het opgelaaide geweld in Congo leidt tot groeiende internationale bezorgdheid. Westerse landen, waaronder Nederland, roepen de rebellen van M23 en hun Rwandese bondgenoten in een gezamenlijke verklaring op hun opmars te staken.
9 uur geledenBRADFORD (ANP/RTR/AFP) - Kunstenares Nnena Kalu heeft de Britse Turner Prize gewonnen. De jury prees onder meer de hangende sculpturen die ze maakt van allerlei materialen. "Gedurfd en pakkend", luidt het oordeel over haar werk.
9 uur geledenPARIJS (ANP/RTR/AFP/BLOOMBERG) - De Franse Nationale Vergadering heeft voorlopig een nieuwe politieke crisis afgewend. Een begrotingsvoorstel voor sociale zekerheid kreeg na onderhandelingen de steun van een meerderheid van de parlementariërs.
11 uur geleden