EU heeft ernstige zorgen over buitenlandse agenten-wet Georgië
BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie maakt zich "ernstige zorgen" over het besluit van de regeringspartij in Georgië om opnieuw met wetgeving te komen waarmee organisaties als 'buitenlandse agent' kunnen worden aangemerkt als ze 20 procent van hun inkomsten uit het buitenland ontvangen.
Vorig jaar leidde dezelfde wetgeving tot felle protesten. Tegenstanders vrezen dat de wet zal worden gebruikt om mensen de mond te snoeren. Ook zou het wetsvoorstel volgens hen toetreding tot de EU moeilijker maken. Uiteindelijk trok de regering in Tbilisi na massale demonstraties het wetsvoorstel in.
Een woordvoerder van de EU wijst er donderdag in een verklaring op dat het Georgische kabinet en de regeringspartij vorig jaar hebben beloofd deze wetgeving "onvoorwaardelijk in te trekken". Er kwam toen ook uit andere landen al scherpe kritiek op het Georgische wetsvoorstel.
Kandidaat-lid
Regeringspartij Georgische Droom kondigde woensdag aan de wet opnieuw in te willen dienen, omdat die nodig zou zijn om transparantie te krijgen over de financiering van organisaties. De oppositie zou volgens de partij, die volgens critici nauwe banden onderhoudt met Rusland, de bevolking vorig jaar hebben misleid over het voorstel.
De EU roept Georgië op om zich te houden aan de belofte om democratie, de rechtstaat en de mensenrechten te bevorderen. Georgië is sinds december kandidaat-lid van de EU, maar moet nog wel aan een aantal voorwaarden voldoen. De EU vindt dat Tbilisi veel meer moet doen om ze te vervullen.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - Europarlementariërs uit elf landen en vier politieke groepen roepen de lidstaten op snel een Europese defensieunie op te richten. Alleen daarmee kan Europa zich zelfstandig verdedigen. Die unie moet een plek krijgen binnen de NAVO, maar ook los van de NAVO kunnen opereren.
4 minuten geledenLONDEN (ANP) - In Groot-Brittannië zijn de stembureaus geopend voor lokale verkiezingen. Er mag gestemd worden voor lokale overheden in Engeland en in Wales en Schotland vinden parlementsverkiezingen plaats. Bij de stembusgang wordt rekening gehouden met een flink verlies voor Labour. De partij van premier Keir Starmer, wiens populariteit flink is afgenomen, staat er volgens de peilingen zeer slecht voor en krijgt mogelijk te maken met een recordverlies aan zetels.
5 uur geledenGAZA-STAD (ANP) - De enorme voedseltekorten in Gaza hebben "verwoestende gevolgen" voor zwangere vrouwen en pasgeboren kinderen. Dat blijkt uit een analyse van de internationale tak van Artsen zonder Grenzen (AzG).
7 uur geledenSEOUL (ANP/AFP) - Een Zuid-Koreaans hof van beroep heeft donderdag de straf van voormalig premier Han Duck-soo met acht jaar verminderd. De 76-jarige werd veroordeeld voor zijn rol in de afkondiging van de staat van beleg door ex-president Yoon Suk-yeol.
9 uur geledenNEW YORK (ANP) - Een Amerikaanse rechter heeft een handgeschreven briefje vrijgegeven dat Jeffrey Epstein zou hebben geschreven voor een zelfmoordpoging. De veroordeelde zedendelinquent maakte enkele weken later een einde aan zijn leven.
10 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - In een nieuwe strategie voor terrorismebestrijding van de Amerikaanse overheid wordt Europa omschreven als broedplaats voor terrorisme, aangewakkerd door massamigratie.
10 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - Israël heeft een luchtaanval uitgevoerd op de Libanese hoofdstad Beiroet. Het is de eerste keer dat die stad weer wordt bestookt sinds het ingaan van het staakt-het-vuren halverwege april.
18 uur geleden