Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

EU haalt klimaatdoel van 55 procent minder CO2 in 2030 net niet

EU haalt klimaatdoel van 55 procent minder CO2 in 2030 net niet

BRUSSEL (ANP) - De EU ligt momenteel op koers om per 2030 54 procent van de CO2-uitstoot te verminderen ten opzichte van 1990. Dat stellen Eurocommissarissen Teresa Ribera (Schone Transitie), Wopke Hoekstra (Klimaat) en Dan Jørgensen (Energie) vast op basis van de landelijke klimaatplannen. Daarmee wordt het vastgestelde doel van 55 procent minder uitstoot per 2030 van de Europese Commissie net niet gehaald.

De 54 procent minder uitstoot wordt gehaald "als de lidstaten bestaande en geplande nationale maatregelen en EU-beleidsmaatregelen volledig implementeren", zeiden de drie Eurocommissarissen tijdens een persconferentie. Zo blijft de EU op koers haar klimaatplannen te halen. Als alles wordt uitgevoerd zoals gepland, bestaat bovendien in 2030 42 procent van de EU-energie uit hernieuwbare energie, verwacht de Commissie.

Ambities naar praktijk

De Eurocommissarissen zien dat lidstaten "verbetering" hebben getoond in hun landelijke klimaatplannen. Het halen van het doel van 55 procent minder uitstoot is dan ook nog altijd in zicht, verwachten ze.

Papieren ambities moeten nu worden omgezet naar de praktijk, zei Hoekstra. Er moet meer worden geïnvesteerd in bijvoorbeeld schone technologieën en landbouw waarbij koolstof in de grond wordt gehouden. Daar wil de EU ook geld voor vrijmaken, beloofde Hoekstra.

'Intensiever samenwerken'

De Europese Commissie wil dat de EU in 2050 klimaatneutraal is. Oorspronkelijk zou er gestreefd worden de uitstoot in 2040 terug te dringen naar 90 procent, maar dat getal ligt onder druk vanuit het bedrijfsleven, de industrie en enkele lidstaten. Bij de presentatie hebben de Eurocommissarissen een streefpercentage voor 2040 dan ook niet genoemd.

Wel zegt de Commissie "intensiever met de lidstaten te willen samenwerken" om de doelen te halen. Zo moet er meer gebeuren om koolstof te kunnen verwijderen via bijvoorbeeld ander landgebruik en de aanleg van bossen. Slechts negen lidstaten hebben hiervoor plannen ingeleverd die haalbaar lijken, noteert de Commissie.

Fossiele brandstoffen

Ook hebben maar weinig lidstaten echt concrete plannen ingeleverd hoe ze fossiele brandstoffen willen uitfaseren. Slechts enkele EU-landen hebben bijvoorbeeld een overzicht gegeven van hun subsidies voor fossiele brandstoffen of een tijdlijn van de afbouw daarvan.

Nog niet alle EU-lidstaten hebben hun volledige klimaatplannen ingeleverd. De Commissie wacht nog op de plannen van België, Estland en Polen.

Meer uit Buitenland

Veel gewonden bij explosie in café in Madrid

MADRID (ANP/RTR) - Bij een explosie in de Spaanse hoofdstad Madrid zijn zaterdag 21 mensen gewond geraakt, van wie zeker drie ernstig. Dat melden de Spaanse hulpdiensten.

33 minuten geleden
Partij VOX start in Madrid congres zonder Argentijnse eregast

MADRID (ANP) - De rechtse nationalistische Spaanse partij VOX is in een congrescentrum in het zuidwesten van Madrid begonnen aan een jaarcongres dat dit jaar in het teken staat van 'Het begin van de Reconquista'. De term verwijst naar de herovering van het Iberisch schiereiland in de achtste eeuw op de islamitische overheersers. De meeste publieke evenementen en de komst van buitenlandse gasten worden zondag verwacht. De Argentijnse president Javier Milei heeft op de valreep laten weten niet naar Madrid te komen en zou een boodschap per video sturen.

2 uur geleden
Meer dan honderdduizend demonstranten in Londen

LONDEN (ANP/RTR) - De demonstratie van de radicaalrechtse Tommy Robinson in Londen heeft meer dan honderdduizend mensen op de been gebracht. Er is ook een tegenbetoging, waar vooralsnog enkele duizenden demonstranten op af zijn gekomen.

2 uur geleden
Trump tot NAVO-landen: eerst stoppen met olie uit Rusland

WASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - President Donald Trump heeft NAVO-landen een brief geschreven waarin hij zegt dat ze eerst moeten stoppen met olie uit Rusland te importeren en zelf met strenge sancties moeten komen, voordat de VS overgaan tot meer sancties tegen Rusland.

4 uur geleden
Kritiek op voorstel voor Albanese 'AI-minister'

TIRANA (ANP/DPA) - De aankondiging van de regering in Albanië om een computerprogramma als 'AI-minister' op te nemen in het nieuwe kabinet leidt tot kritiek van de oppositie in het land. Volgens de leider van de conservatieve Democratische Partij kan het helemaal niet.

5 uur geleden
Leger Israël meldt dat kwart miljoen mensen Gaza-Stad verlieten

JERUZALEM (ANP/AFP) - Het Israëlische leger stelt dat al meer dan een kwart miljoen mensen uit de stad Gaza zijn weggetrokken in de afgelopen weken. Gaza is de grootste stad van de Gazastrook en nog dichter bevolkt dan de rest van het Palestijnse gebied. Volgens een legerwoordvoerder vertrekken de mensen voor hun eigen veiligheid. Er zouden voor de Israëlische beslissing de stad in te nemen ongeveer een miljoen mensen hebben verbleven.

5 uur geleden
Studio Paramount veroordeelt oproep van sterren voor Israëlboycot

LOS ANGELES (ANP) - Paramount, een van de grote filmstudio's in Hollywood, heeft in een verklaring expliciet afstand genomen van een oproep van bijna 4000 sterren om niet meer samen te werken met Israëlische filminstellingen. Volgens Variety beklemtoont Paramount "te geloven in de kracht van verhalen vertellen en mensen te verbinden."

5 uur geleden