EU-geld tegen belagen vrouwen bleef aan strijkstok hangen
LUXEMBURG (ANP) - Een derde van het geld waarmee de Europese Unie wereldwijd geweld tegen vrouwen wilde tegengaan, is opgegaan aan rompslomp. De Verenigde Naties, die de campagne voor de EU zouden uitvoeren, maakten zelf 152 miljoen van de vrijgemaakte 500 miljoen euro op, constateert de Europese Rekenkamer. Het is nog de vraag wat vrouwen met het project zijn opgeschoten.
De Europese Commissie deed in 2017 een "ambitieuze" poging vrouwen te beschermen tegen geweld, schrijft de rekenkamer in een rapport over het zogeheten Spotlight-initiatief. Hard nodig, want femicide (het doden van vrouwen omdát ze vrouw zijn, bijvoorbeeld door een partner, ex of familielid) is nog wijdverbreid. Naar schatting één op de drie vrouwen van 15 jaar en ouder krijgt minstens een keer te maken met fysiek of seksueel geweld.
De commissie besloot voor het project de VN in de arm te nemen om zo het stelsel van internationale regels en overleg te steunen. Maar dat was tegen "hoge kosten" voor het beheer, stelt de toezichthouder op de besteding van EU-geld vast. Bijna een derde van het budget van een half miljard ging daaraan op. De commissie verzuimde om andere uitvoerders een echte kans te geven.
Meer looptijd
Het is moeilijk om in te schatten wat er is verricht met het overgebleven "startkapitaal" van de EU voor Spotlight. Slachtoffers van gendergerelateerd geweld in Afrikaanse en Latijns-Amerikaanse landen zijn geholpen, erkent de rekenkamer. Er zijn trainingen georganiseerd en voorlichtingscampagnes gehouden. Maar "er moet meer geld bij de slachtoffers terechtkomen", stelt rekenkamerlid Bettina Jakobsen.
Bewijs dat geweld tegen vrouwen door de inspanningen is afgenomen ontbreekt. In Latijns-Amerika is femicide in ieder geval niet minder geworden. En in sommige projectlanden hebben inmiddels juist minder in plaats van meer mensen er moeite mee dat een man zijn vrouw slaat.
Het is ook maar de vraag of Spotlight een lang leven is beschoren, vreest de rekenkamer. Het is niet gelukt om andere geldschieters te vinden, zoals de bedoeling van de EU was. Terwijl juist dit project meer looptijd vraagt dan de vier jaar die de unie wilde dekken om werkelijk iets te veranderen.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP) - De BBC wil de zaak die de Amerikaanse president Donald Trump tegen de Britse omroep heeft aangespannen laten verwerpen. Trump klaagde de BBC eind vorig jaar aan vanwege de montage van een van zijn toespraken in een documentaire en eiste 10 miljard dollar.
17 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De EU-lidstaten hebben maandag nog eens zestien Iraniërs en drie Iraanse bedrijven op de EU-sanctielijst gezet. Zij speelden een sleutelrol in de onderdrukking van de straatprotesten in januari 2026, aldus de EU. Daarbij vielen duizenden burgerslachtoffers. Het gaat onder meer om de Iraanse viceminister van Binnenlandse Zaken.
1 uur geledenMINAB (ANP) - Amnesty International wil dat degenen die verantwoordelijk zijn voor de luchtaanval op een school in Iran ter verantwoording worden geroepen. De mensenrechtenorganisatie zegt uitgebreid onderzoek te hebben gedaan en stelt dat het Amerikaanse leger waarschijnlijk niet genoeg voorzorgsmaatregelen heeft genomen om burgerslachtoffers te voorkomen. In de school werden zeker 168 mensen gedood, onder wie meer dan honderd kinderen.
2 uur geledenMADRID (ANP) - Spanje doet niet mee aan een militaire missie in de Straat van Hormuz, zegt defensieminister Margarita Robles. Spanje noemt de oorlog van de Verenigde Staten en Israël tegen Iran al langer illegaal. Het peinst er volgens haar niet over om mee te gaan in pogingen om die oorlog te ondersteunen.
2 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Rusland heeft met Kenia afgesproken dat er geen Kenianen meer zullen worden ingezet in de oorlog met Oekraïne. De Keniaanse minister van Buitenlandse Zaken Musalia Mudavadi zei die toezegging te hebben gekregen in een gesprek met zijn Russische ambtgenoot Sergej Lavrov in Moskou.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie maakt dit jaar 458 miljoen euro vrij van het humanitaire budget voor hulp in het Midden-Oosten. Het grootste deel van het budget gaat naar Syrië (210 miljoen) en naar de Palestijnen (124 miljoen). Ook gaat er geld voor humanitaire hulp naar Libanon (100 miljoen), Jordanië (15,5 miljoen) en Egypte (8 miljoen).
4 uur geledenLINCOLN (ANP) - Meer dan 600.000 hectare van de Amerikaanse staat Nebraska ligt in de as door natuurbranden, schrijft persbureau Reuters. Het zou onder meer gaan om de grootste natuurbrand ooit in de staat en nog drie andere kleinere branden. Hoge windsnelheden, lage luchtvochtigheid en droge omstandigheden leidden tot de grote natuurbranden.
5 uur geleden