Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

EU geeft miljard euro extra voor opvang Syriërs in Turkije

EU geeft miljard euro extra voor opvang Syriërs in Turkije

ANKARA (ANP) - De Europese Commissie stelt een miljard euro extra beschikbaar aan Turkije voor de opvang van Syrische vluchtelingen. Dat heeft voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen dinsdag in Ankara bekendgemaakt. Het geld is onder meer bedoeld voor gezondheidszorg en onderwijs voor Syrische vluchtelingen in Turkije.

Turkije heeft "consequent de verantwoordelijkheid op zich genomen voor de opvang van miljoenen Syrische vluchtelingen door de jaren heen. De EU heeft Turkije daarin gesteund", zei Von der Leyen. Sinds 2011 heeft de EU bijna 10 miljard euro ter beschikking gesteld voor hulp aan vluchtelingen.

De voorzitter benadrukte dat terugkeer van Syrische vluchtelingen altijd vrijwillig en veilig moet zijn, of ze nu in Turkije of in een andere EU-lidstaat verblijven. De Europese Unie werkt samen met de VN-vluchtelingenorganisatie UNHCR om ervoor te zorgen dat aan die noodzakelijke voorwaarden wordt voldaan, zei Von der Leyen op een persconferentie na een ontmoeting met de Turkse president Recep Tayyip Erdogan.

Voorzichtigheid

"De val van het Assad-regime geeft het Syrische volk hoop, maar het gebrek aan voorspelbaarheid vraagt om uiterste voorzichtigheid", benadrukte de voorzitter van de Europese Commissie.

Turkije heeft "een essentiële rol te spelen in het stabiliseren van de regio", zei Von der Leyen. "Samen moeten we ook waakzaam blijven tegen terrorisme", waarvan volgens haar de kans op opleving in vooral Oost-Syrië reëel is. "Dat mogen we niet laten gebeuren."

De zorgen van Turkije daarover moeten worden weggenomen, maar de commissievoorzitter zei er ook meteen bij dat de veiligheid van alle Syriërs, ook van alle minderheden, gegarandeerd moet worden.

Herstellen

Het regime van Assad heeft Syrië verwoest, zei Erdogan op de persconferentie. Syrië moet snel herstellen "met de sterke steun van zijn buren, bevriende en broederlijke landen, en de sterke steun van de Europese Unie en internationale organisaties."

Hij gaf daarbij een sneer naar de internationale gemeenschap, die volgens hem "niet genoeg steun aan het Syrische volk heeft gegeven toen het dertien jaar lang werd afgeslacht." De internationale gemeenschap kan het echter goedmaken, zei Erdogan. "De manier om dit te doen is door de wederopbouw- en ontwikkelingsinspanningen van Syrië te steunen."

Meer uit Buitenland

Laat Oekraïne met EU-geld ook wapens in VS kopen, maant Rutte

BRUSSEL (ANP) - Oekraïne moet de 90 miljard euro die het van de EU leent ook kunnen gebruiken om Amerikaanse wapens te kopen, maant NAVO-chef Mark Rutte. Vooral Frankrijk wil dat Oekraïne de miljarden alleen in Europa besteedt, maar landen als Nederland wijzen erop dat het land bijvoorbeeld nog niet zonder Amerikaanse Patriot-luchtverdedigingsraketten kan.

17 minuten geleden
Duitse die 15 mensen neerstak moet naar psychiatrische kliniek

HAMBURG (ANP/DPA) - Een Duitse vrouw moet permanent psychiatrisch worden opgenomen nadat zij vorig jaar op het centraal station van Hamburg vijftien mensen had gestoken. De rechtbank in de Noord-Duitse havenstad verklaarde dat de 40-jarige vrouw ontoerekeningsvatbaar is en een gevaar vormt voor de samenleving.

19 minuten geleden
Begraafplaats Margraten krijgt deze week nieuw paneel na rel

DEN HAAG (ANP) - De militaire begraafplaats in Margraten krijgt deze week een nieuw paneel met aandacht voor onder meer zwarte militairen. De Amerikaanse ambassadeur Joe Popolo en beheerder American Battle Monuments Commission presenteerden het bord in Den Haag. Dat gebeurde na maandenlange onrust over de verwijdering van informatie over de Afro-Amerikaanse militairen die Nederland hielpen bevrijden.

1 uur geleden
Rode Kruis en UNICEF klaar voor hulp bij opengaan grens bij Rafah

DEN HAAG (ANP) - Het Rode Kruis en UNICEF staan klaar met hulpmiddelen voor als de grensovergang bij Rafah tussen de Gazastrook en Egypte opengaat. Dit laten woordvoerders van beide hulporganisaties weten. In Gaza zijn maandag de overblijfselen gevonden van het lichaam van de laatste Israëlische gijzelaar. Eerder zei Israël de grensovergang pas weer open te stellen als de zoektocht naar het laatste lichaam is voltooid.

1 uur geleden
Berlijn wil snel zeerecht vernieuwen voor bestrijden schaduwvloot

RIGA (ANP) - Duitsland wil snel het internationale zeerecht "moderniseren" om het ontduiken van sancties door Rusland met schimmige tankers tegen te gaan. "Het kan niet zo zijn dat onze handen hier steeds eenzijdig gebonden zijn", zei buitenlandminister Johann Wadephul maandag.

1 uur geleden
Trump stuurt 'grenstsaar' naar Minnesota rond protesten tegen ICE

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump stuurt zijn zogenoemde "grenstsaar" Tom Homan naar Minnesota. Homan is verantwoordelijk voor grensbewaking en de uitzetting van immigranten. Trump schrijft op zijn Truth Social dat hij hem maandagavond naar de staat stuurt. "Tom is streng doch rechtvaardig en zal rechtstreeks aan mij rapporteren."

1 uur geleden
IDF: Overblijfselen van laatste gijzelaar gevonden

TEL AVIV (ANP/RTR/AFP) - De overblijfselen van het lichaam van Ran Gvili, de laatste Israëlische gijzelaar in Gaza, zijn gevonden, meldt het Israëlische leger. Het overschot is teruggebracht naar Israël voor een begrafenis. Daarmee zijn alle gijzelaars die in de Gazastrook werden vastgehouden overgebracht naar Israël.

3 uur geleden