Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

EU geeft miljard euro extra voor opvang Syriërs in Turkije

EU geeft miljard euro extra voor opvang Syriërs in Turkije

ANKARA (ANP) - De Europese Commissie stelt een miljard euro extra beschikbaar aan Turkije voor de opvang van Syrische vluchtelingen. Dat heeft voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen dinsdag in Ankara bekendgemaakt. Het geld is onder meer bedoeld voor gezondheidszorg en onderwijs voor Syrische vluchtelingen in Turkije.

Turkije heeft "consequent de verantwoordelijkheid op zich genomen voor de opvang van miljoenen Syrische vluchtelingen door de jaren heen. De EU heeft Turkije daarin gesteund", zei Von der Leyen. Sinds 2011 heeft de EU bijna 10 miljard euro ter beschikking gesteld voor hulp aan vluchtelingen.

De voorzitter benadrukte dat terugkeer van Syrische vluchtelingen altijd vrijwillig en veilig moet zijn, of ze nu in Turkije of in een andere EU-lidstaat verblijven. De Europese Unie werkt samen met de VN-vluchtelingenorganisatie UNHCR om ervoor te zorgen dat aan die noodzakelijke voorwaarden wordt voldaan, zei Von der Leyen op een persconferentie na een ontmoeting met de Turkse president Recep Tayyip Erdogan.

Voorzichtigheid

"De val van het Assad-regime geeft het Syrische volk hoop, maar het gebrek aan voorspelbaarheid vraagt om uiterste voorzichtigheid", benadrukte de voorzitter van de Europese Commissie.

Turkije heeft "een essentiële rol te spelen in het stabiliseren van de regio", zei Von der Leyen. "Samen moeten we ook waakzaam blijven tegen terrorisme", waarvan volgens haar de kans op opleving in vooral Oost-Syrië reëel is. "Dat mogen we niet laten gebeuren."

De zorgen van Turkije daarover moeten worden weggenomen, maar de commissievoorzitter zei er ook meteen bij dat de veiligheid van alle Syriërs, ook van alle minderheden, gegarandeerd moet worden.

Herstellen

Het regime van Assad heeft Syrië verwoest, zei Erdogan op de persconferentie. Syrië moet snel herstellen "met de sterke steun van zijn buren, bevriende en broederlijke landen, en de sterke steun van de Europese Unie en internationale organisaties."

Hij gaf daarbij een sneer naar de internationale gemeenschap, die volgens hem "niet genoeg steun aan het Syrische volk heeft gegeven toen het dertien jaar lang werd afgeslacht." De internationale gemeenschap kan het echter goedmaken, zei Erdogan. "De manier om dit te doen is door de wederopbouw- en ontwikkelingsinspanningen van Syrië te steunen."

Meer uit Buitenland

Trump ontkent meningsverschil met generaal over aanval op Iran

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump ontkent dat er onenigheid bestaat tussen hem en zijn generaal Daniel Caine over aanvallen op Iran. Amerikaanse media schreven dat Caine had gewaarschuwd dat zo'n aanval risico's met zich meebrengt.

3 uur geleden
Bijna 20 landen veroordelen stappen richting annexatie Westoever

JERUZALEM (ANP/AFP) - Een groot aantal landen heeft zich uitgesproken tegen recente stappen van Israël om de controle over de Westelijke Jordaanoever te vergroten. In een gezamenlijke verklaring bestempelden de buitenlandministers van bijna twintig landen, waaronder een groot aantal Europese landen, deze stappen als "pogingen om het gebied te annexeren en de Palestijnse staat te ondermijnen".

3 uur geleden
Opnieuw doden door Amerikaanse aanval op vermeende drugsboot

WASHINGTON (ANP/AFP) - Door een Amerikaanse aanval op een vermeende drugsboot in de Caribische Zee zijn opnieuw drie doden gevallen. Dat meldt het Amerikaanse leger.

4 uur geleden
Amerikanen spreken Russen en Chinezen in Genève over kernwapens

GENÈVE (ANP/AFP) - Amerikaanse functionarissen voeren in Genève gesprekken met Russische en Chinese delegaties over kernwapens. Maandag spraken ze al met de Russen, dinsdag volgen de Chinezen, meldt een hooggeplaatst figuur van het Amerikaanse buitenlandministerie.

4 uur geleden
Ontboden ambassadeur VS komt niet opdagen bij Frans ministerie

PARIJS (ANP/AFP) - De Amerikaanse ambassadeur Charles Kushner is niet komen opdagen bij het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken, dat hem zondag had ontboden. Het ministerie legt Kushner daarom beperkingen op voor het contact dat hij kan hebben met de Franse regering.

5 uur geleden
Zoon van Rob Reiner pleit onschuldig in moordzaak ouders

LOS ANGELES (ANP) - Nick Reiner zegt dat hij de moord op zijn vader en moeder, regisseur Rob Reiner en Michele Singer, niet heeft gepleegd. Tijdens een hoorzitting in Los Angeles pleitte hij onschuldig, melden Amerikaanse media.

7 uur geleden
Rechter blokkeert publicatie rapport geheime documenten Trump

WASHINGTON (ANP/AFP) - Een Amerikaanse rechter heeft de voormalige speciaal aanklager Jack Smith verboden om zijn rapport over president Donald Trumps achterhouden van geheime documenten te publiceren. Justitie liet die zaak vallen na de verkiezingsoverwinning van Trump in november 2024 en volgens rechter Aileen Cannon, die door Trump is aangesteld, is het niet eerlijk om informatie openbaar te maken uit een zaak die niet is afgerond.

7 uur geleden