EU geeft miljard euro extra voor opvang Syriërs in Turkije
ANKARA (ANP) - De Europese Commissie stelt een miljard euro extra beschikbaar aan Turkije voor de opvang van Syrische vluchtelingen. Dat heeft voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen dinsdag in Ankara bekendgemaakt. Het geld is onder meer bedoeld voor gezondheidszorg en onderwijs voor Syrische vluchtelingen in Turkije.
Turkije heeft "consequent de verantwoordelijkheid op zich genomen voor de opvang van miljoenen Syrische vluchtelingen door de jaren heen. De EU heeft Turkije daarin gesteund", zei Von der Leyen. Sinds 2011 heeft de EU bijna 10 miljard euro ter beschikking gesteld voor hulp aan vluchtelingen.
De voorzitter benadrukte dat terugkeer van Syrische vluchtelingen altijd vrijwillig en veilig moet zijn, of ze nu in Turkije of in een andere EU-lidstaat verblijven. De Europese Unie werkt samen met de VN-vluchtelingenorganisatie UNHCR om ervoor te zorgen dat aan die noodzakelijke voorwaarden wordt voldaan, zei Von der Leyen op een persconferentie na een ontmoeting met de Turkse president Recep Tayyip Erdogan.
Voorzichtigheid
"De val van het Assad-regime geeft het Syrische volk hoop, maar het gebrek aan voorspelbaarheid vraagt om uiterste voorzichtigheid", benadrukte de voorzitter van de Europese Commissie.
Turkije heeft "een essentiële rol te spelen in het stabiliseren van de regio", zei Von der Leyen. "Samen moeten we ook waakzaam blijven tegen terrorisme", waarvan volgens haar de kans op opleving in vooral Oost-Syrië reëel is. "Dat mogen we niet laten gebeuren."
De zorgen van Turkije daarover moeten worden weggenomen, maar de commissievoorzitter zei er ook meteen bij dat de veiligheid van alle Syriërs, ook van alle minderheden, gegarandeerd moet worden.
Herstellen
Het regime van Assad heeft Syrië verwoest, zei Erdogan op de persconferentie. Syrië moet snel herstellen "met de sterke steun van zijn buren, bevriende en broederlijke landen, en de sterke steun van de Europese Unie en internationale organisaties."
Hij gaf daarbij een sneer naar de internationale gemeenschap, die volgens hem "niet genoeg steun aan het Syrische volk heeft gegeven toen het dertien jaar lang werd afgeslacht." De internationale gemeenschap kan het echter goedmaken, zei Erdogan. "De manier om dit te doen is door de wederopbouw- en ontwikkelingsinspanningen van Syrië te steunen."
Meer uit Buitenland
GAZA-STAD (ANP/RTR) - Hamas is bereid de macht in de Gazastrook over te dragen aan het Palestijnse comité dat tijdelijk de Gazastrook moet besturen, zegt een functionaris van de Palestijnse groepering. Egypte maakte woensdag bekend dat er overeenstemming is bereikt over de vijftien leden van het technocratische comité.
40 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Een deel van het Europees Parlement wil een stemming over de handelsdeal met de Verenigde Staten uitstellen in het licht van de huidige geopolitieke ontwikkelingen, waaronder die rondom Groenland. Deze maand stond een stemming op de planning over een deel van de handelsafspraak die de EU en de VS afgelopen zomer sloten. Maar de sociaaldemocraten, het liberale Renew en de Groenen willen uitstel.
1 uur geledenKOPENHAGEN (ANP/AFP) - De Deense premier Mette Frederiksen heeft in een verklaring op Facebook haar Europese bondgenoten bedankt voor het sturen van militairen naar Groenland. Ze is inmiddels door haar buitenlandminister Lars Løkke Rasmussen bijgepraat over het overleg met de Amerikanen en zegt dat het "geen makkelijk gesprek" was.
1 uur geledenKAMPALA (ANP/AFP) - In Oeganda worden donderdag presidentsverkiezingen gehouden, maar in veel gebieden zijn de stembureaus uren na de geplande opening nog steeds gesloten. President Yoweri Museveni spreekt over "technische problemen" met stemcomputers, maar volgens de oppositie veroorzaakt de regering de vertraging expres.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP/AFP) - Rusland maakt zich "ernstige zorgen" over de komst van militairen uit NAVO-landen naar Groenland. Dat ze in het noordpoolgebied Rusland en China het hoofd moeten bieden is onzin, stelt de Russische ambassade in Brussel.
1 uur geledenTEHERAN (ANP) - De internetblokkade in Iran is donderdag de zevende dag ingegaan, meldt internetwaakhond NetBlocks. De maatregel werd door Teheran ingevoerd wegens de aanhoudende demonstraties tegen het regime. De blokkade behoort volgens NetBlocks tot de langste ooit in Iran.
2 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Iran heeft zijn luchtruim heropend na een sluiting van bijna vijf uur vanwege mogelijke militaire acties van de Verenigde Staten.
7 uur geleden