Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

EU gaat algemeen sanctieregime rond Rusland opzetten

EU gaat algemeen sanctieregime rond Rusland opzetten

BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie gaat een apart en algemeen EU-sanctieregime tegen Rusland ontwikkelen. Dat is nodig "vanwege de situatie in Rusland en zijn destabiliserende acties in het buitenland", staat te lezen in de conclusies van de EU-top in Brussel.

Zo'n afzonderlijk Russisch sanctieregime was er nog niet, maar is wel dringend nodig, vinden de EU-leiders. Want de bestaande sancties tegen Rusland zijn juridisch nu steeds beperkt tot ofwel Oekraïne ofwel mensenrechtenschendingen. In het nieuwe sanctieregime kan straks een veel breder scala aan Russische acties worden bestraft, zoals de Russische infiltratie in Georgië of Afrika.

Intussen maakten vrijdag de EU-landen ook de namen bekend van 33 individuen en twee instellingen die worden gelinkt aan de onverwachte dood van de Russische dissident Aleksej Navalny. Deze sancties vallen onder het al bestaande EU-sanctiesysteem voor wereldwijde mensenrechtenschendingen.

Navalny

De EU wil met deze nieuwe sancties de dood van Navalny bestraffen en duidelijk maken dat ze de Russische stromingen steunt die zich hard maken voor democratie en mensenrechten. "We weten dat Poetin geen Rusland is, en Rusland is geen Poetin. We willen doorgaan met de steun aan de Russische burgerbeweging en onafhankelijke stemmen", aldus EU-buitenlandchef Josep Borrell in een toelichting.

Maandag werd al bekend dat de EU-landen aan betrokkenen van de dood van Navalny sancties wilden opleggen. De namen en om hoeveel mensen het zou gaan, werden toen niet onthuld om te voorkomen dat de betrokkenen zich konden voorbereiden. Want van deze mensen en instellingen worden de Europese tegoeden bevroren en zij mogen ook niet meer naar Europa reizen.

De namen zijn nu gepubliceerd in het officiële publicatieblad van de Europese Unie, waarmee de sancties rechtsgeldig zijn. Het gaat onder meer om rechters en cipiers betrokken bij Navalny's detentie, en om twee Siberische gevangenissen waar hij werd vastgehouden.

Meer uit Buitenland

CBS News: regering-Trump bereidt nieuwe aanvallen op Iran voor

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse regering bereidt zich voor op een nieuwe reeks militaire aanvallen op Iran, melden bronnen aan CBS News. Er is nog geen definitief besluit genomen, benadrukken de bronnen. Vrijdag meldde nieuwssite Al Arabiya nog dat een conceptvoorstel voor een volledig bestand in Iran juist snel mogelijk is.

8 minuten geleden
Raket Starship van SpaceX succesvol gelanceerd

STARBASE (ANP) - Raket Starship van het ruimtevaartbedrijf SpaceX is in de nacht van vrijdag op zaterdag succesvol gelanceerd. Om 00.30 uur (Nederlandse tijd) steeg de onbemande raket op. Ruim tien minuten later was op beelden die SpaceX op X deelde te zien dat de raket in de ruimte was.

13 minuten geleden
Hoofd van Amerikaanse inlichtingendiensten Tulsi Gabbard stapt op

WASHINGTON (ANP) - Het hoofd van de Amerikaanse inlichtingendiensten, Tulsi Gabbard, stapt op. Fox News meldt dat op basis van haar ontslagbrief. Haar man kreeg onlangs de diagnose van een zeldzame vorm van botkanker. Ze stopt op 30 juni om haar man te steunen.

8 uur geleden
Dodental instorting pand in Fez loopt op

FEZ (ANP/AFP) - Het dodental door het instorten van een pand in de Marokkaanse stad Fez is opgelopen tot vijftien. Dat meldden lokale autoriteiten. Onder de doden zijn twee kinderen. Ook zijn er nog enkele gewonden.

8 uur geleden
Cubanen demonstreren in Havana tegen aanklacht VS tegen Castro

HAVANA (ANP/RTR) - Duizenden mensen hebben zich bij de Amerikaanse ambassade in de Cubaanse hoofdstad Havana verzameld om te protesteren tegen de aanklachten tegen de voormalige president Raúl Castro. Volgens de VS was Castro betrokken bij het neerhalen van twee civiele vliegtuigjes dertig jaar geleden. Daarbij vielen vier doden.

9 uur geleden
Rubio: VS hebben hulp NAVO niet ingeroepen in Straat van Hormuz

HELSINGBORG (ANP) - De Verenigde Staten hebben "geen concreet beroep" op de NAVO gedaan om te helpen de geblokkeerde Straat van Hormuz weer open te krijgen, zegt buitenlandminister Marco Rubio. Maar als de blokkade voortduurt, kunnen Europese bondgenoten niet blijven wachten tot de strijd echt voorbij is voor ze in actie komen, waarschuwt hij.

9 uur geleden
Europese landen: Israël moet stoppen met bouwen nederzettingen

LONDEN (ANP) - Het Verenigd Koninkrijk, Frankrijk, Italië en Duitsland roepen Israël gezamenlijk op om te stoppen met het uitbreiden van illegale nederzettingen op de Westelijke Jordaanoever. Het land moet beschuldigingen tegen Israëlische troepen, die zouden bijdragen aan het toenemende geweld op de Westoever, onderzoeken, aldus de landen in een verklaring.

10 uur geleden