EU gaat algemeen sanctieregime rond Rusland opzetten
BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie gaat een apart en algemeen EU-sanctieregime tegen Rusland ontwikkelen. Dat is nodig "vanwege de situatie in Rusland en zijn destabiliserende acties in het buitenland", staat te lezen in de conclusies van de EU-top in Brussel.
Zo'n afzonderlijk Russisch sanctieregime was er nog niet, maar is wel dringend nodig, vinden de EU-leiders. Want de bestaande sancties tegen Rusland zijn juridisch nu steeds beperkt tot ofwel Oekraïne ofwel mensenrechtenschendingen. In het nieuwe sanctieregime kan straks een veel breder scala aan Russische acties worden bestraft, zoals de Russische infiltratie in Georgië of Afrika.
Intussen maakten vrijdag de EU-landen ook de namen bekend van 33 individuen en twee instellingen die worden gelinkt aan de onverwachte dood van de Russische dissident Aleksej Navalny. Deze sancties vallen onder het al bestaande EU-sanctiesysteem voor wereldwijde mensenrechtenschendingen.
Navalny
De EU wil met deze nieuwe sancties de dood van Navalny bestraffen en duidelijk maken dat ze de Russische stromingen steunt die zich hard maken voor democratie en mensenrechten. "We weten dat Poetin geen Rusland is, en Rusland is geen Poetin. We willen doorgaan met de steun aan de Russische burgerbeweging en onafhankelijke stemmen", aldus EU-buitenlandchef Josep Borrell in een toelichting.
Maandag werd al bekend dat de EU-landen aan betrokkenen van de dood van Navalny sancties wilden opleggen. De namen en om hoeveel mensen het zou gaan, werden toen niet onthuld om te voorkomen dat de betrokkenen zich konden voorbereiden. Want van deze mensen en instellingen worden de Europese tegoeden bevroren en zij mogen ook niet meer naar Europa reizen.
De namen zijn nu gepubliceerd in het officiële publicatieblad van de Europese Unie, waarmee de sancties rechtsgeldig zijn. Het gaat onder meer om rechters en cipiers betrokken bij Navalny's detentie, en om twee Siberische gevangenissen waar hij werd vastgehouden.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft luitenant-generaal Francis L. Donovan benoemd tot commandant van de Amerikaanse strijdkrachten voor Latijns-Amerika (Southcom). Hij wordt onder andere verantwoordelijk voor de troepenopbouw in het Caribisch gebied bij Venezuela, na kritiek op de vorige commandant.
10 minuten geledenSYDNEY (ANP/RTR) - De Australische premier Anthony Albanese noemt de Joodse gemeenschap van het land "volledig onbreekbaar", nadat hij vrijdagavond een herdenkingsdienst in een synagoge in Sydney bijwoonde voor de slachtoffers van een schietpartij tijdens een chanoekaviering aan zee.
40 minuten geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Een flink deel van de honderdduizenden pagina's uit het dossier rond zedendelinquent Jeffrey Epstein die het Amerikaanse ministerie van Justitie vrijdag heeft vrijgegeven, is zwartgelakt. Dat leidt tot kritiek en nieuwe twijfels over de transparantie van het onderzoek naar de overleden zakenman.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - In de honderdduizenden stukken die het Amerikaanse ministerie van Justitie vrijdag heeft vrijgegeven over de overleden zedendelinquent Jeffrey Epstein wordt nauwelijks verwezen naar president Donald Trump. Oud-president Bill Clinton komt er veelvuldig in voor.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP/DPA) - Het Amerikaanse ministerie van Justitie gaat vrijdag alleen een deel van de documenten over zedendelinquent Jeffrey Epstein vrijgeven. Het Congres gaf vorige maand opdracht om alle documenten vrij te geven, met een deadline op 19 december.
11 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben nieuwe sancties ingevoerd als maatregel tegen de Venezolaanse president Nicolás Maduro en zijn echtgenote, waarmee de druk op Caracas verder wordt verhoogd. De sancties gelden voor zeven familieleden en medewerkers.
11 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio is mogelijk zaterdag bij een deel van het overleg tussen de VS en Oekraïne. De tweedaagse gesprekken over het stoppen van de oorlog tussen Oekraïne en Rusland vinden plaats in Miami.
13 uur geleden