EU gaat algemeen sanctieregime rond Rusland opzetten
BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie gaat een apart en algemeen EU-sanctieregime tegen Rusland ontwikkelen. Dat is nodig "vanwege de situatie in Rusland en zijn destabiliserende acties in het buitenland", staat te lezen in de conclusies van de EU-top in Brussel.
Zo'n afzonderlijk Russisch sanctieregime was er nog niet, maar is wel dringend nodig, vinden de EU-leiders. Want de bestaande sancties tegen Rusland zijn juridisch nu steeds beperkt tot ofwel Oekraïne ofwel mensenrechtenschendingen. In het nieuwe sanctieregime kan straks een veel breder scala aan Russische acties worden bestraft, zoals de Russische infiltratie in Georgië of Afrika.
Intussen maakten vrijdag de EU-landen ook de namen bekend van 33 individuen en twee instellingen die worden gelinkt aan de onverwachte dood van de Russische dissident Aleksej Navalny. Deze sancties vallen onder het al bestaande EU-sanctiesysteem voor wereldwijde mensenrechtenschendingen.
Navalny
De EU wil met deze nieuwe sancties de dood van Navalny bestraffen en duidelijk maken dat ze de Russische stromingen steunt die zich hard maken voor democratie en mensenrechten. "We weten dat Poetin geen Rusland is, en Rusland is geen Poetin. We willen doorgaan met de steun aan de Russische burgerbeweging en onafhankelijke stemmen", aldus EU-buitenlandchef Josep Borrell in een toelichting.
Maandag werd al bekend dat de EU-landen aan betrokkenen van de dood van Navalny sancties wilden opleggen. De namen en om hoeveel mensen het zou gaan, werden toen niet onthuld om te voorkomen dat de betrokkenen zich konden voorbereiden. Want van deze mensen en instellingen worden de Europese tegoeden bevroren en zij mogen ook niet meer naar Europa reizen.
De namen zijn nu gepubliceerd in het officiële publicatieblad van de Europese Unie, waarmee de sancties rechtsgeldig zijn. Het gaat onder meer om rechters en cipiers betrokken bij Navalny's detentie, en om twee Siberische gevangenissen waar hij werd vastgehouden.
Meer uit Buitenland
ISLAMABAD (ANP) - De Pakistaanse premier Shehbaz Sharif heeft de Amerikaanse president Donald Trump bedankt voor zijn bereidheid het bestand met Iran te verlengen. "Ik hoop oprecht dat beide partijen het staakt-het-vuren zullen blijven respecteren en tijdens de tweede gespreksronde die gepland staat in Islamabad een alomvattend 'vredesakkoord' kunnen sluiten om definitief een einde te maken aan het conflict", schreef hij op X.
3 uur geledenLONDEN (ANP) - Het Britse parlement heeft ingestemd met een levenslang rookverbod voor jongere generaties. Dat betekent dat iedereen die na 2008 is geboren nooit meer tabaksproducten zoals sigaretten mag kopen, schrijven Britse media.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump verlengt het bestand met Iran tot het overleg met het land is afgerond. Dat schrijft hij op zijn platform Truth Social.
4 uur geledenTEHERAN (ANP) - De Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araqchi heeft kort voor het aflopen van het staakt-het-vuren uitgehaald naar de VS. "Het blokkeren van Iraanse havens is een oorlogsdaad en dus een schending van het bestand. Het aanvallen van een koopvaardijschip en het gijzelen van de bemanning is een nog ernstigere schending", schrijft hij op X.
5 uur geledenBEIROET (ANP/AFP/DPA) - Libanon zegt een half miljard euro nodig te hebben om de humanitaire crisis in het land te bestrijden. Dat verklaarde premier Nawaf Salam tijdens een persconferentie in Parijs met de Franse president Emmanuel Macron.
6 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Justitie in Iran ontkent dat acht vrouwen op het punt staan geëxecuteerd te worden, nadat de Amerikaanse president Donald Trump om hun vrijlating had gevraagd. "Trump is opnieuw misleid door nepnieuws", staat op de site van de Iraanse rechtspraak, Mizan Online.
7 uur geledenLUXEMBURG (ANP) - Ierland, Slovenië en Spanje vonden bij een vergadering tussen EU-buitenlandministers niet genoeg medestanders om het associatieverdrag tussen de EU en Israël gedeeltelijk op te schorten. Daarvoor is een zogenaamde 'gekwalificeerde meerderheid' van de lidstaten nodig. Die kon als verwacht niet worden gevonden, meldde EU-buitenlandchef Kaja Kallas na de bespreking in Luxemburg.
7 uur geleden