Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

EU-energieministers over drie weken op herhaling over prijsplafond

EU-energieministers over drie weken op herhaling over prijsplafond

BRUSSEL (ANP) - De energieministers van de EU-landen zijn donderdag nog niets dichter bij overeenstemming over een prijsplafond voor gas gekomen, ook niet nu daarvoor eindelijk een plan ligt. Ze komen over drie weken opnieuw bijeen zodat het plan kan worden aangepast aan hun bezwaren. Maar dat wordt "nog heel veel werk", zei minister Rob Jetten na afloop van het overleg met zijn collega's. De bedenkingen zijn vaak regelrecht tegengesteld.

De druk om eruit te komen loopt wel op, want andere maatregelen die de energiecrisis moeten verlichten liggen zolang stil. Over de gezamenlijke inkoop van gas en het versnellen van de vergunningen voor hernieuwbare energie zijn de ministers het wel eens. Maar voorvechters van een prijsplafond als België, Italië en Polen blokkeren deze maatregelen tot ook dat er ligt. En dan wel een krachtiger variant dan die de Europese Commissie deze week heeft voorgesteld. Want dat is volgens meerdere lidstaten "een lachertje".

Maar het is moeilijk voor de commissie om bijvoorbeeld de lat lager te leggen voor het prijsplafond in werking treedt, zoals deze landen willen. Nederland, Duitsland en Denemarken vinden het commissieplan juist veel te ver gaan. Het zoveelste overleg van de energieministers van de laatste maanden verliep dan ook "verhit", zei hun Tsjechische voorzitter.

Hard werken

"Er zal nog heel, heel hard gewerkt moeten worden" om het eens te worden, zei ook de Belgische energieminister Tinne Van der Straeten. De vergadering van donderdag was daarom niet meer dan "een tussenstap". Dinsdag 13 december gaan de ministers op herhaling.

Ze doen dat "zeker niet" tegen beter weten in, bezweert Jetten. Hij sluit niet uit dat een prijsplafond mogelijk is dat er bijvoorbeeld niet toe leidt dat lng-tankers Europa inruilen voor beter betalende klanten. "We zijn het aan elkaar verplicht om gewoon door te blijven werken. En we hebben gelukkig nog wel een paar weken om dat verder af te ronden. We grappen onder elkaar al over samen Kerstmis vieren."

Haast maken

Andere ministers willen haast maken, al was het maar omdat andere energiemaatregelen nu onnodig vertraging oplopen. Dat gaat ook de vijftien landen die nu nog dwarsliggen aan het hart, verzekert een van de prijsplafondvoorvechters. "We kunnen die niet blijven blokkeren, want die zijn ook heel belangrijk."

Nederland zorgt er in ieder geval voor dat er geen tijd verloren gaat zodra er een akkoord is, zegt Jetten. "Nederland staat dan helemaal klaar om ook echt te beginnen" met het samen inkopen van gas, verzekert hij.

Meer uit Financieel

President Duitse centrale bank: economie kan 1 procent groeien

ROSTOCK (ANP/BLOOMBERG) - De Duitse economie kan dit jaar met 1 procent groeien, denkt de president van de Duitse centrale bank Joachim Nagel. Eerder dit jaar had de Bundesbank nog op een groei van maar 0,5 procent voor de grootste economie van Europa gerekend.

7 uur geleden
Trump zegt geen exportverbod op diesel in te voeren

WASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt geen exportverbod op diesel in te voeren. Trump had eerder gedreigd met een exportstop, maar zei vrijdag tegen verslaggevers dat zo'n maatregel nooit echt op tafel heeft gelegen. Trumps uitspraken volgen op de aankondiging van de G7-landen dat ze miljoenen vaten olie en diesel uit hun noodvoorraden beschikbaar stellen.

7 uur geleden
Wall Street wint na banenrapport VS, Tesla en SpaceX bij winnaars

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met winst gesloten nadat de banengroei in de Verenigde Staten in september zwakker uitviel dan verwacht. Het banenrapport van de Amerikaanse overheid is van belang voor het rentebeleid van de Amerikaanse centrale bank: bij een zwakkere arbeidsmarkt is er minder ruimte om de rente verder te verhogen.

7 uur geleden
Minister Italië wil duidelijkheid van Lagarde over einde bij ECB

ROME (ANP/BLOOMBERG) - Christine Lagarde moet duidelijkheid geven over haar toekomst als president van de Europese Centrale Bank (ECB), vindt de Italiaanse minister van Financiën Giancarlo Giorgetti. Lagardes termijn loopt af in oktober volgend jaar, maar er wordt al langer gespeculeerd over een mogelijk vertrek voor dat moment.

9 uur geleden
Na Samsung verhoogt ook Google prijs telefoons vanwege chiptekort

MOUNTAIN VIEW (ANP/BLOOMBERG) - Smartphonefabrikanten verhogen de prijzen van telefoons door het aanhoudende tekort aan geheugenchips. Google kondigde vrijdag een prijsverhoging aan op een ouder model. Samsung verhoogde donderdag al de prijzen van meerdere modellen.

9 uur geleden
Chipbedrijven stuwen AEX-index naar flinke plus

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is vrijdag met een flinke winst gesloten. Chipbedrijven sloten met forse plussen, onder meer door een koersstijging van Nvidia in New York. Chipbedrijf Besi klom 7 procent en eindigde bovenaan de AEX-index, gevolgd door ASMI met een stijging van 5,5 procent. Chipmachinefabrikant ASML won 3,5 procent.

11 uur geleden
G7-landen akkoord over vrijgave diesel na dreigement Trump

PARIJS (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De G7-landen stellen de komende vier maanden tot 100 miljoen vaten olie en diesel uit hun noodvoorraden beschikbaar. Dit gebeurt na aandringen van de Amerikaanse president Donald Trump, die Frankrijk en Duitsland had bedreigd met een exportverbod. Trump spreekt op zijn socialemediaplatform Truth Social van een "enorme hoeveelheid".

13 uur geleden