Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

EU-energieministers over drie weken op herhaling over prijsplafond

EU-energieministers over drie weken op herhaling over prijsplafond

BRUSSEL (ANP) - De energieministers van de EU-landen zijn donderdag nog niets dichter bij overeenstemming over een prijsplafond voor gas gekomen, ook niet nu daarvoor eindelijk een plan ligt. Ze komen over drie weken opnieuw bijeen zodat het plan kan worden aangepast aan hun bezwaren. Maar dat wordt "nog heel veel werk", zei minister Rob Jetten na afloop van het overleg met zijn collega's. De bedenkingen zijn vaak regelrecht tegengesteld.

De druk om eruit te komen loopt wel op, want andere maatregelen die de energiecrisis moeten verlichten liggen zolang stil. Over de gezamenlijke inkoop van gas en het versnellen van de vergunningen voor hernieuwbare energie zijn de ministers het wel eens. Maar voorvechters van een prijsplafond als België, Italië en Polen blokkeren deze maatregelen tot ook dat er ligt. En dan wel een krachtiger variant dan die de Europese Commissie deze week heeft voorgesteld. Want dat is volgens meerdere lidstaten "een lachertje".

Maar het is moeilijk voor de commissie om bijvoorbeeld de lat lager te leggen voor het prijsplafond in werking treedt, zoals deze landen willen. Nederland, Duitsland en Denemarken vinden het commissieplan juist veel te ver gaan. Het zoveelste overleg van de energieministers van de laatste maanden verliep dan ook "verhit", zei hun Tsjechische voorzitter.

Hard werken

"Er zal nog heel, heel hard gewerkt moeten worden" om het eens te worden, zei ook de Belgische energieminister Tinne Van der Straeten. De vergadering van donderdag was daarom niet meer dan "een tussenstap". Dinsdag 13 december gaan de ministers op herhaling.

Ze doen dat "zeker niet" tegen beter weten in, bezweert Jetten. Hij sluit niet uit dat een prijsplafond mogelijk is dat er bijvoorbeeld niet toe leidt dat lng-tankers Europa inruilen voor beter betalende klanten. "We zijn het aan elkaar verplicht om gewoon door te blijven werken. En we hebben gelukkig nog wel een paar weken om dat verder af te ronden. We grappen onder elkaar al over samen Kerstmis vieren."

Haast maken

Andere ministers willen haast maken, al was het maar omdat andere energiemaatregelen nu onnodig vertraging oplopen. Dat gaat ook de vijftien landen die nu nog dwarsliggen aan het hart, verzekert een van de prijsplafondvoorvechters. "We kunnen die niet blijven blokkeren, want die zijn ook heel belangrijk."

Nederland zorgt er in ieder geval voor dat er geen tijd verloren gaat zodra er een akkoord is, zegt Jetten. "Nederland staat dan helemaal klaar om ook echt te beginnen" met het samen inkopen van gas, verzekert hij.

Meer uit Financieel

Senator VS kondigt uitzonderingen aan op Canadese importheffingen

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten breiden de uitzonderingen van de importheffingen op bepaalde Canadese producten uit. Dat heeft senator Susan Collins vrijdag gezegd op X. De stap kan de herverkiezingscampagne van de Republikeinse Collins een impuls geven.

13 minuten geleden
Shein schikt Amerikaans onderzoek voor 100 miljoen, meldt Reuters

LONDEN (ANP/RTR) - Webwinkel Shein heeft ingestemd om een onderzoek van de Amerikaanse toezichthouder FTC te schikken voor 100 miljoen dollar, omgerekend ongeveer 89 miljoen euro. Dat zegt een ingewijde tegen persbureau Reuters. Het onderzoek zou gaan over vertragingen bij leveringen en andere klachten van klanten.

2 uur geleden
Amerikaanse boete voor KLM om vliegen boven Irak

WASHINGTON (ANP) - KLM heeft een boete van 320.000 dollar gekregen van het Amerikaanse ministerie van Transport. De Amerikanen bestraffen de maatschappij, omdat ze bij vluchten met zogenoemde codeshare van Delta Air Lines door luchtruim is gevlogen waarvoor beperkingen van de Amerikaanse luchtvaartautoriteit FAA gelden.

3 uur geleden
AEX sluit licht hoger, Shell bovenaan na stijgende olieprijzen

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag met een kleine plus gesloten. Beleggers waren voorzichtig door de stijgende olieprijzen en zorgen rond AI. Olie- en gasproducent Shell en oliedienstverlener SBM Offshore profiteerden op het Damrak van de duurdere olie.

3 uur geleden
NCSC: kans fors misbruik kwetsbaarheden PHP kleiner dan gedacht

DEN HAAG (ANP) - Het misbruiken van de twee kwetsbaarheden in programmeertaal PHP is ingewikkeld en de kans op grootschalig misbruik is kleiner dan eerder ingeschat. Dat meldt het Nationaal Cyber Security Centrum (NCSC) na verder onderzoek.

4 uur geleden
Politie start strafrechtelijk onderzoek naar cyberaanval Ahold

ZAANDAM (ANP) - De politie is een strafrechtelijk onderzoek gestart naar de cyberaanval die de afgelopen tijd voor grote problemen zorgde bij Albert Heijn en andere ketens van winkelconcern Ahold Delhaize. Dat meldt een woordvoerder van de politie aan het ANP.

4 uur geleden
KLM schrapt vrijdag en zaterdag klein aantal vluchten om wind

SCHIPHOL (ANP) - Luchtvaartmaatschappij KLM heeft vrijdag twintig vluchten geannuleerd vanwege de harde wind in Nederland. Zaterdag komen er daar nog 22 bij, laat een woordvoerster weten.

4 uur geleden