EU en Servië werken samen aan lithium- en accu-industrie
BELGRADO (ANP/AFP) - De Europese Unie en Servië hebben een overeenkomst gesloten waarin ze afspreken samen te werken rond de winning van lithium en de productie van accu's voor elektrische auto's. In de bodem van het Balkanland zit veel lithium, een belangrijke grondstof voor batterijen en de energietransitie.
Met een intentieverklaring zegt de EU toe om zich samen met Servië in te zetten voor de ontwikkeling van "waardeketens voor grondstoffen, batterijen en elektrische voertuigen". Dat moet gebeuren door de samenwerking tussen industriële concerns en andere betrokkenen te faciliteren. Onder andere in Duitsland zijn grote autofabrikanten als Volkswagen en Mercedes-Benz bezig meer elektrische auto's te ontwikkelen, waarvoor ze de lithium voor batterijen goed kunnen gebruiken.
De ondertekening in Belgrado komt vlak nadat de Servische regering weer toestemming had gegeven voor de ontwikkeling van een grote lithiummijn in het westen van het land door mijnbouwbedrijf Rio Tinto. In 2022 blokkeerde de toenmalige premier de komst van die mijn, na felle protesten van Serviërs die bang waren voor milieuvervuiling in de streek rond de mijn. Vorige week oordeelde de hoogste rechter in het land dat ze dat niet had mogen doen.
De Europese Unie wil voor 'kritieke' grondstoffen zoals lithium minder afhankelijk worden van China. De Duitse bondskanselier Olaf Scholz, die aanwezig was bij de ondertekening, zei dat de afspraken Europa helpen "soeverein te blijven in een veranderende wereld".
Meer uit Financieel
ALKMAAR (ANP) - Huurders in een wooncomplex in Alkmaar moeten meewerken aan het aansluiten van hun woningen op het warmtenet. Dat heeft een rechter in Noord-Holland bepaald. Als ze niet meewerken, wordt een dwangsom van 500 euro per dag opgelegd.
6 minuten geledenBRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - Europa heeft over drie weken een structureel tekort aan kerosine als de Straat van Hormuz gesloten blijft. Dat stelt de koepelorganisatie van Europese luchthavens ACI Europe. Een tekort aan vliegtuigbrandstof zal tot grote verstoringen leiden op luchthavens in Europa, waarschuwt de organisatie.
11 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag aan het begin van de handelsdag niet ver van hun plek gekomen. De aandacht op de financiële markten blijft gericht op het broze bestand dat de Verenigde Staten en Israël hadden afgesproken met Iran. Dit weekend beginnen naar verwachting vredesonderhandelingen tussen de VS en Iran.
16 minuten geledenDUBLIN (ANP/DPA/AFP) - Protesten tegen hoge brandstofprijzen in Ierland gaan hun vierde dag in, waardoor problemen bij de bevoorrading van tankstations toenemen. Demonstranten blokkeren onder andere brandstofdepots en een belangrijke raffinaderij.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Intertoys neemt de bekende speelgoedwebshop Lobbes.nl over. De speelgoedwinkelketen krijgt een meerderheidsbelang van 75 procent in moederbedrijf Wings Holding.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bouwmarkten zien de verkoop van jerrycans verder toenemen, blijkt uit een rondgang van het ANP. Doordat de brandstofprijzen in de buurlanden nog altijd lager zijn, loont het om meer benzine mee te nemen uit het buitenland. De ANWB raadt Nederlanders af om dit te doen.
4 uur geledenMONTREAL (ANP/RTR) - Piloten van luchtvaartmaatschappijen die zich zorgen maken over de veiligheid bij het vliegen in het Midden-Oosten vrezen negatieve gevolgen als ze weigeren vluchten uit te voeren. Dit hebben piloten volgens IFALPA, een wereldwijde pilotenvakbond, aangegeven. De zorgen gaan bijvoorbeeld over ontslag of minder salaris.
5 uur geleden