EU en Nieuw-Zeeland ondertekenen handelsakkoord
BRUSSEL (ANP/AFP) - De Europese Unie en Nieuw-Zeeland hebben een akkoord ondertekend over een vrijhandelsverdrag. Ze beloven daarin importheffingen op veel van elkaars producten te verlagen of af te schaffen. Volgens Ursula von der Leyen, voorzitter van de Europese Commissie, zorgen de nieuwe afspraken voor 30 procent meer handel tussen lidstaten en Nieuw-Zeeland.
Von der Leyen noemde het akkoord, dat er na vier jaar onderhandelen kwam, om meerdere redenen bijzonder. Zo zijn er voor het eerst in een handelsakkoord van de EU toezeggingen gedaan over de klimaatdoelen van Parijs uit 2015. Ook is Nieuw-Zeeland volgens haar het eerste land dat in geografisch opzicht ver van de EU af ligt, maar wel meewerkt aan het onderzoeks- en innovatieprogramma Horizon Europe.
"Met ongeëvenaarde toezeggingen over de maatschappij en klimaat, bevordert dit rechtvaardige en groene groei", zei Von der Leyen bij de ondertekeningsceremonie. De Nieuw-Zeelandse premier Chris Hipkins sprak van "het groenste handelsakkoord ooit, in een markt met steeds kritischere consumenten."
Toename
De Europese Unie is de op twee na belangrijkste handelspartner van Nieuw-Zeeland. De wederzijdse handel in goederen had vorig jaar een waarde van ruim 9 miljard euro, waarbij de Nieuw-Zeelanders vooral fruit, wijn en vlees exporteren. De Europese Commissie denkt dat de investeringen vanuit de EU in Nieuw-Zeeland met 80 procent kunnen toenemen.
In 2017 kwamen Nieuw-Zeeland en de EU al tot een samenwerkingsovereenkomst, waarin ze een aantal economische afspraken maakten. Die overeenkomst gold vanaf juli 2022. Het vrijhandelsverdrag moet nog worden goedgekeurd door het Europees Parlement en geratificeerd in Nieuw-Zeeland.
Meer uit Financieel
CATANIA (ANP/RTR) - De luchthaven van Catania op Sicilië heeft dinsdag de vluchten hervat, nadat het vliegverkeer was stilgelegd door een uitbarsting van vulkaan Etna en slechte weersomstandigheden. KLM moest afgelopen weekend reizigers omboeken naar de luchthaven van Palermo op hetzelfde eiland.
43 minuten geledenDUBLIN (ANP) - De Europese Unie heeft dit jaar ruim 100 miljard extra aan energie besteed "zonder daarvoor een molecuul extra aan gas of olie te ontvangen", zei Eurocommissaris Dan Jørgensen (Energie) voorafgaand aan een overleg met EU-ministers van Energie. Voor hem toont dit aan hoe "onhoudbaar het is om afhankelijk te zijn van energiebronnen uit andere delen van de wereld".
1 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/RTR) - Anthropic waarschuwt potentiële beleggers dat AI "catastrofale en existentiële risico's voor de mensheid" met zich meebrengt. Dat meldt Reuters op basis van het prospectus van het AI-bedrijf, dat het persbureau heeft ingezien.
1 uur geledenDÜSSELDORF (ANP) - De Amerikaanse investeerder KKR en het Duitse energiebedrijf RWE hebben de krachten gebundeld voor een bod op het Duitse genationaliseerde energieconcern Uniper, dat ook in Nederland elektriciteitscentrales heeft. Dat meldt persbureau Bloomberg op basis van ingewijden. Duitsland begon in mei met het verkoopproces van het energieconcern.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is dinsdag met winst geopend. Bij de bedrijven op het Damrak kon advies- en ingenieursbureau Arcadis op belangstelling van beleggers rekenen na bekendmaking dat er duizend banen geschrapt gaan worden. Ook gaat Arcadis het merendeel van zijn architectuuractiviteiten afstoten, evenals de activiteiten in China.
2 uur geledenBRUSSEL/DEN HAAG (ANP) - Nederland herhaalt de eis dat er honderden miljarden van de aankomende EU-begroting (2028-2034) af moeten, aldus meerdere woordvoerders van het kabinet. Gaan die er niet af, dan komt er wat Nederland betreft voor het einde van het jaar geen akkoord, meldt een EU-bron.
3 uur geledenHOUTEN (ANP) - Bouwmarktketen Hornbach heeft in het afgelopen kwartaal meer omzet behaald. Volgens het bedrijf was er door de hete en droge zomer veel vraag naar producten voor verkoeling, zoals airconditioners, ventilatoren en zonwering.
4 uur geleden