EU en NAVO willen nauwer samenwerken en samen Oekraïne steunen
BRUSSEL (ANP) - De NAVO en de Europese Unie hebben nieuwe afspraken gemaakt over hun onderlinge samenwerking. Ze onderstrepen daarin dat ze pal achter Oekraïne staan, zeggen Rusland de wacht aan en spreken ook hun zorgen uit over de opkomst van China.
De derde gezamenlijke verklaring van het westerse militaire bondgenootschap en de EU liet vier jaar op zich wachten. In de tussentijd is door de Russische inval in Oekraïne veel veranderd. De NAVO en de EU hebben 21 en naar verwachting binnenkort 23 lidstaten gemeen en zagen zich sinds het uitbreken van de oorlog genoodzaakt nauw samen op te trekken. Waar de dertig NAVO-landen samen afspreken wapens naar Oekraïne te sturen en de oostgrens te versterken, legde de EU Rusland sanctiepakket na sanctiepakket op.
"We zijn vastbesloten om het partnerschap tussen NAVO en de EU een niveau hoger te tillen", zegt NAVO-chef Jens Stoltenberg. Daarvan is de gezamenlijke steun voor Oekraïne een belangrijk onderdeel. "We zullen onze uitstekende samenwerking uitdiepen en uitbreiden naar andere terreinen", aldus voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie. Ze kondigde nieuwe sancties aan tegen bondgenoten van Rusland als Belarus.
Turkije
De EU probeert de laatste tijd onafhankelijker te worden van bijvoorbeeld gas en olie uit Rusland en van grondstoffen en producten uit China. Maar ook van de bescherming van de Verenigde Staten, de machtige grote broer waarop de NAVO leunt. De alliantie is vanouds beducht voor Europese defensieplannen uit angst voor dubbel werk, kannibalisering en vervreemding van de VS.
De gezamenlijke verklaring liep vertraging op door onenigheid tussen NAVO-lidstaat Turkije en EU-land Cyprus. Die ruziën al decennia. Turkije blijft vooralsnog ook de toetreding van EU-landen Zweden en daardoor in de praktijk ook Finland tot de NAVO blokkeren.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft gebeld met zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump over de onderhandelingen met Rusland. Zelensky spreekt op X de verwachting uit dat binnenkort de voorbereidingen kunnen worden getroffen voor een gesprek tussen de leiders zelf, inclusief de Russische president Vladimir Poetin.
55 minuten geledenPARAMARIBO (ANP) - De Surinaamse president Jennifer Simons heeft drie directieleden van staatsbedrijven gevraagd om op te stappen. Er was ophef ontstaan over zeer lucratieve, langlopende contracten die de nieuwe directeur van het Staatsziekenfonds (SZF), waar circa 80 procent van de Surinamers verzekerd is, zou hebben gesloten met partijgenoten die niets te maken hebben met de ziektekostenverzekeringsbranche.
1 uur geledenRIO DE JANEIRO (ANP/AFP) - Het Braziliaanse Hooggerechtshof heeft twee voormalige parlementsleden veroordeeld voor het opdracht geven tot de moord op Marielle Franco, gemeenteraadslid in Rio de Janeiro in 2018. Ze werden beiden veroordeeld tot 76 jaar en drie maanden gevangenisstraf.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten laten weer toe dat Venezuela olie aan Cuba verkoopt, meldt het Amerikaanse ministerie van Financiën. Voorwaarde is dat olieleveringen niet de regering in Havana, maar het Cubaanse volk ten goede komen. Het ministerie noemt de beleidswijziging een maatregel "in solidariteit met het Cubaanse volk".
2 uur geledenHAVANA (ANP/AFP) - De Cubaanse kustwacht heeft vier opvarenden van een Amerikaanse speedboot doodgeschoten, meldt het Cubaanse ministerie van Binnenlandse Zaken. Er zou eerst vanaf de boot zijn geschoten, toen de kustwacht het vaartuig benaderde.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De voormalige Amerikaanse minister van Financiën Larry Summers neemt aan het einde van het academische jaar ontslag als docent aan de prestigieuze universiteit Harvard. Dat meldt The New York Times. Harvard heeft Summers vertrek bevestigd.
3 uur geledenREYKJAVIK (ANP/RTR) - IJsland gaat ergens "in de komende maanden" een referendum houden over het hervatten van de toetredingsgesprekken met de Europese Unie, zei premier Kristrún Frostadóttir. Het eiland zou de volksraadpleging eigenlijk pas in 2027 houden, maar volgens internationale media zijn de spanningen in het noordpoolgebied reden om die te vervroegen.
3 uur geleden