EU en NAVO willen nauwer samenwerken en samen Oekraïne steunen
BRUSSEL (ANP) - De NAVO en de Europese Unie hebben nieuwe afspraken gemaakt over hun onderlinge samenwerking. Ze onderstrepen daarin dat ze pal achter Oekraïne staan, zeggen Rusland de wacht aan en spreken ook hun zorgen uit over de opkomst van China.
De derde gezamenlijke verklaring van het westerse militaire bondgenootschap en de EU liet vier jaar op zich wachten. In de tussentijd is door de Russische inval in Oekraïne veel veranderd. De NAVO en de EU hebben 21 en naar verwachting binnenkort 23 lidstaten gemeen en zagen zich sinds het uitbreken van de oorlog genoodzaakt nauw samen op te trekken. Waar de dertig NAVO-landen samen afspreken wapens naar Oekraïne te sturen en de oostgrens te versterken, legde de EU Rusland sanctiepakket na sanctiepakket op.
"We zijn vastbesloten om het partnerschap tussen NAVO en de EU een niveau hoger te tillen", zegt NAVO-chef Jens Stoltenberg. Daarvan is de gezamenlijke steun voor Oekraïne een belangrijk onderdeel. "We zullen onze uitstekende samenwerking uitdiepen en uitbreiden naar andere terreinen", aldus voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie. Ze kondigde nieuwe sancties aan tegen bondgenoten van Rusland als Belarus.
Turkije
De EU probeert de laatste tijd onafhankelijker te worden van bijvoorbeeld gas en olie uit Rusland en van grondstoffen en producten uit China. Maar ook van de bescherming van de Verenigde Staten, de machtige grote broer waarop de NAVO leunt. De alliantie is vanouds beducht voor Europese defensieplannen uit angst voor dubbel werk, kannibalisering en vervreemding van de VS.
De gezamenlijke verklaring liep vertraging op door onenigheid tussen NAVO-lidstaat Turkije en EU-land Cyprus. Die ruziën al decennia. Turkije blijft vooralsnog ook de toetreding van EU-landen Zweden en daardoor in de praktijk ook Finland tot de NAVO blokkeren.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP) - De Britse koning Charles heeft in de King's Speech voor het parlement de plannen herhaald van premier Keir Starmer, die onder druk staat om af te treden. Charles zei namens de regering onder meer dat die zich in gaat zetten voor meer gelijkheid in het Verenigd Koninkrijk en dat het land de samenwerking met de EU weer meer moet gaan opzoeken.
27 minuten geledenBEIROET (ANP/AFP) - Libanon meldt dat Israëlische aanvallen woensdag de levens hebben geëist van acht personen, onder wie twee kinderen. Bij de aanvallen werden auto's getroffen op een snelweg tussen de hoofdstad Beiroet en het zuiden van het land.
1 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De druk op de Britse premier Keir Starmer om af te treden neemt verder toe. Het aantal partijgenoten dat oproept tot zijn vertrek, is toegenomen tot circa negentig. Intussen heeft hij een kort overleg gehad met een potentiële uitdager, de minister van Volksgezondheid Wes Streeting.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De NAVO houdt voor het eerst een militaire oefening met Servië. De verstandhouding tussen het bondgenootschap en een van de weinige Europese landen die nog niet bij de NAVO of de EU horen is vaak moeizaam. Tijdens de Kosovo-oorlog in 1999 bombardeerde de NAVO Servië.
5 uur geledenWENEN (ANP) - Vier mensen die het optreden van Israël in de eerste halve finale van het Eurovisie Songfestival verstoorden zijn daarna uit de zaal verwijderd. Dat bevestigen de Oostenrijkse omroep ORF en songfestivalorganisator European Broadcasting Union desgevraagd aan het ANP.
13 uur geledenWENEN (ANP) - Israël heeft zich dinsdag in Wenen zoals verwacht geplaatst voor de finale van het Eurovisie Songfestival. Het omstreden land, dat meedoet met zanger Noam Bettan, kreeg in de eerste halve finale genoeg punten van jury en publiek.
14 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Het Golden Dome-project van de Amerikaanse president Donald Trump gaat 1,2 biljoen dollar kosten (ongeveer 1 biljoen euro). Dat heeft de rekenkamer van het Amerikaanse Congres, de Congressional Budget Office (CBO), berekend. Het bedrag moet over de komende twintig jaar worden uitgegeven.
15 uur geleden