Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

EU en lidstaten gaven 28,5 miljard euro aan klimaatfinanciering

EU en lidstaten gaven 28,5 miljard euro aan klimaatfinanciering

BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie en de landen die daarbij horen, hebben het afgelopen jaar 28,5 miljard euro in klimaatfinanciering gestopt. Dat is ruim vijf miljard meer dan in voorgaande jaren. De Raad van de EU heeft de cijfers bekendgemaakt en wil zich daarmee waarschijnlijk van de beste kant laten zien in aanloop naar de klimaattop COP28 die 30 november in Dubai begint.

Klimaatfinanciering is al jaren een heikel punt in de onderhandelingen op klimaattoppen. Rijke landen hebben ooit beloofd tussen 2020 en 2025 jaarlijks 100 miljard dollar te verstrekken aan armere landen. Dat geld moet de landen helpen zich voor te bereiden op klimaatverandering, maar de belofte is de eerste jaren niet waargemaakt. Ontwikkelingslanden zeggen dat het vertrouwen in rijkere landen daardoor een deuk heeft opgelopen.

In 2021 hebben rijkere landen 86,6 miljard dollar bij elkaar gelegd, volgens cijfers van de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO). Bloomberg berichtte dat de rijke landen het doel van 100 miljard dollar in 2022 waarschijnlijk wel gehaald hebben.

Eurocommissaris Wopke Hoekstra sprak onlangs nog met klimaatgezant Xie Zhenhua van China. Hij benadrukte in dat gesprek al dat de EU de grootste verstrekker is van internationale klimaatfinanciering. Ook vindt hij het belangrijk dat "alle partijen die een bijdrage kunnen leveren dit in het algemeen moeten doen, met name als het gaat over een toekomstig klimaatschadefonds". Dit is al langer een standpunt van Europa, dat vindt dat China inmiddels dermate ontwikkeld is dat het land mee kan betalen.

Meer uit Buitenland

Media: Justitie VS begint strafrechtelijk onderzoek naar Tim Walz

WASHINGTON/SAINT PAUL (ANP) - Het Amerikaanse ministerie van Justitie begint een strafrechtelijk onderzoek naar de Democratische gouverneur van Minnesota Tim Walz. Dat melden ingewijden aan CBS News en The Washington Post. Ook de burgemeester van Minneapolis, Jacob Frey, wordt gedagvaard, aldus de ingewijden.

1 uur geleden
Sigrid Kaag lid van nieuwe ondersteunende raad voor Gaza

WASHINGTON/DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse oud-vicepremier en oud-VN-gezant Sigrid Kaag zit in een nieuw op te richten ondersteunende raad voor "vrede, stabiliteit en welvaart" in Gaza, meldt het Witte Huis vrijdagavond in een verklaring. Deze raad moet het Palestijnse overgangsbestuur en de door Trump voorgezeten vredesraad voor Gaza ondersteunen.

1 uur geleden
Rubio, Witkoff, Kushner en Blair in vredesraad voor Gaza

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft de leden gekozen voor de internationale vredesraad die toezicht zal houden op het toekomstige overgangsbestuur in de Gazastrook. Het gaat onder meer om zijn minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio, VS-gezant Steve Witkoff en Trumps schoonzoon Jared Kushner. Ook de Britse oud-premier Tony Blair zit in de raad, meldt het Witte Huis vrijdagavond.

1 uur geleden
Syrië erkent het Koerdisch als nationale taal

ALEPPO (ANP/AFP) - De Syrische president Ahmed al-Sharaa heeft een decreet ondertekend waarmee hij het Koerdisch de status van een nationale taal geeft. Het lijkt te gaan om een gebaar van goede wil na gevechten in de afgelopen dagen.

3 uur geleden
Venezuela stelt dodental bij na Amerikaanse aanval

CARACAS (ANP/AFP) - Het aantal doden door de Amerikaanse aanval op Venezuela is bijgesteld naar 83. Het Venezolaanse ministerie van Defensie zegt dat 47 Venezolaanse militairen zijn omgekomen en niet 23, zoals eerder werd gemeld.

4 uur geleden
Trump dreigt met tarieven tegen land dat Groenlandplan afwijst

WASHINGTON/NUUK (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft gezegd dat hij mogelijk tarieven kan opleggen aan landen die zijn beleid ten aanzien van Groenland niet steunen. Hij wil dat het eiland bij de Verenigde Staten gaat horen.

8 uur geleden
Palestijns comité om Gaza te besturen voor het eerst bijeen

CAÏRO (ANP/AFP) - Een Palestijns comité dat als technocraten de Gazastrook moet gaan besturen en herbouwen is voor het eerst bijeengekomen. De bijeenkomst van de vijftien leden van het comité was in Caïro, meldden Egyptische media.

10 uur geleden