EU en lidstaten gaven 28,5 miljard euro aan klimaatfinanciering
BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie en de landen die daarbij horen, hebben het afgelopen jaar 28,5 miljard euro in klimaatfinanciering gestopt. Dat is ruim vijf miljard meer dan in voorgaande jaren. De Raad van de EU heeft de cijfers bekendgemaakt en wil zich daarmee waarschijnlijk van de beste kant laten zien in aanloop naar de klimaattop COP28 die 30 november in Dubai begint.
Klimaatfinanciering is al jaren een heikel punt in de onderhandelingen op klimaattoppen. Rijke landen hebben ooit beloofd tussen 2020 en 2025 jaarlijks 100 miljard dollar te verstrekken aan armere landen. Dat geld moet de landen helpen zich voor te bereiden op klimaatverandering, maar de belofte is de eerste jaren niet waargemaakt. Ontwikkelingslanden zeggen dat het vertrouwen in rijkere landen daardoor een deuk heeft opgelopen.
In 2021 hebben rijkere landen 86,6 miljard dollar bij elkaar gelegd, volgens cijfers van de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO). Bloomberg berichtte dat de rijke landen het doel van 100 miljard dollar in 2022 waarschijnlijk wel gehaald hebben.
Eurocommissaris Wopke Hoekstra sprak onlangs nog met klimaatgezant Xie Zhenhua van China. Hij benadrukte in dat gesprek al dat de EU de grootste verstrekker is van internationale klimaatfinanciering. Ook vindt hij het belangrijk dat "alle partijen die een bijdrage kunnen leveren dit in het algemeen moeten doen, met name als het gaat over een toekomstig klimaatschadefonds". Dit is al langer een standpunt van Europa, dat vindt dat China inmiddels dermate ontwikkeld is dat het land mee kan betalen.
Meer uit Buitenland
JERUZALEM (ANP/AFP/RTR) - Israël zegt opnieuw een topfunctionaris van de Iraanse regering te hebben gedood. Het gaat om de inlichtingenminister Esmail Khatib, meldt de Israëlische minister van Defensie Israel Katz. Iran heeft de dood van de bewindsman nog niet bevestigd.
1 uur geledenOSLO (ANP) - Het Noorse Openbaar Ministerie heeft woensdag in de rechtbank in Oslo een celstraf van zeven jaar en zeven maanden geëist tegen Marius Borg Høiby, zoon van de Noorse kroonprinses Mette-Marit. Dat melden Noorse media woensdagochtend. Høiby wordt verdacht van onder meer verkrachtingen en mishandeling.
1 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Rusland heeft berichten in de Amerikaanse krant Wall Street Journal over hoogwaardige technische bijstand aan Iran tegengesproken. De Kremlinwoordvoerder zei dat het bericht dat Rusland satellietbeelden deelt met Iran en het land aan nog betere drones helpt volstrekt niet waar is.
2 uur geledenBEIROET (ANP/AFP/RTR) - Israëlische bombardementen hebben in het centrum van Beiroet het leven gekost aan zeker twaalf personen. Dat melden de Libanese autoriteiten, die ook spreken over 41 gewonden.
3 uur geledenKABUL/KARACHI (ANP/RTR) - Bij het recente bombardement op een kliniek voor verslaafden in de Afghaanse hoofdstad Kabul zijn 143 doden gevallen. De VN-organisatie voor hulp aan Afghanistan heeft dat bekendgemaakt.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Belgische overheid doet berichtenapps WhatsApp en Messenger in de ban voor ambtenaren en militairen. In plaats daarvan is er voor de overheidsapp Beam gekozen. Die moeten ongeveer 750.000 ambtenaren en militairen gaan gebruiken ter vervanging van veelgebruikte berichtenapps. Dat meldt de Belgische krant De Standaard woensdag.
3 uur geledenPARIJS/JERUZALEM (ANP/RTR) - Het Israëlische leger heeft erkend eerder deze maand met een tank een positie van de VN-macht in Libanon, UNIFIL, te hebben beschoten. Daarbij raakten Ghanese blauwhelmen gewond.
4 uur geleden