Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

EU en lidstaten gaven 28,5 miljard euro aan klimaatfinanciering

EU en lidstaten gaven 28,5 miljard euro aan klimaatfinanciering

BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie en de landen die daarbij horen, hebben het afgelopen jaar 28,5 miljard euro in klimaatfinanciering gestopt. Dat is ruim vijf miljard meer dan in voorgaande jaren. De Raad van de EU heeft de cijfers bekendgemaakt en wil zich daarmee waarschijnlijk van de beste kant laten zien in aanloop naar de klimaattop COP28 die 30 november in Dubai begint.

Klimaatfinanciering is al jaren een heikel punt in de onderhandelingen op klimaattoppen. Rijke landen hebben ooit beloofd tussen 2020 en 2025 jaarlijks 100 miljard dollar te verstrekken aan armere landen. Dat geld moet de landen helpen zich voor te bereiden op klimaatverandering, maar de belofte is de eerste jaren niet waargemaakt. Ontwikkelingslanden zeggen dat het vertrouwen in rijkere landen daardoor een deuk heeft opgelopen.

In 2021 hebben rijkere landen 86,6 miljard dollar bij elkaar gelegd, volgens cijfers van de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO). Bloomberg berichtte dat de rijke landen het doel van 100 miljard dollar in 2022 waarschijnlijk wel gehaald hebben.

Eurocommissaris Wopke Hoekstra sprak onlangs nog met klimaatgezant Xie Zhenhua van China. Hij benadrukte in dat gesprek al dat de EU de grootste verstrekker is van internationale klimaatfinanciering. Ook vindt hij het belangrijk dat "alle partijen die een bijdrage kunnen leveren dit in het algemeen moeten doen, met name als het gaat over een toekomstig klimaatschadefonds". Dit is al langer een standpunt van Europa, dat vindt dat China inmiddels dermate ontwikkeld is dat het land mee kan betalen.

Meer uit Buitenland

Iran: aanvallen op Amerikaanse bases in Koeweit en Bahrein

TEHERAN (ANP) - De Iraanse Revolutionaire Garde (IRG) meldt zaterdag dat zij Amerikaanse bases in Koeweit en Bahrein met ballistische raketten heeft aangevallen.

3 uur geleden
Koeweit meldt aanvallen met drones en raketten

KOEWEIT-STAD (ANP) - De Koeweitse luchtverdediging heeft drone- en raketaanvallen onderschept, zo meldt het staatspersbureau KUNA in de nacht van vrijdag op zaterdag op basis van verklaringen van de generale staf van het leger.

4 uur geleden
Raúl Castro verschijnt op de Cubaanse staatstelevisie

HAVANA (ANP) - De voormalige Cubaanse leider Raúl Castro (95) is vrijdag op de staatstelevisie verschenen. Hij was aanwezig op een evenement op het ministerie van Binnenlandse Zaken dat werd uitgezonden.

5 uur geleden
VS: aanvallen uitgevoerd op Iraanse radarinstallaties

WASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse leger heeft vrijdag aanvallen uitgevoerd op Iraanse radarinstallaties, nadat Iran vier aanvalsdrones richting de Straat van Hormuz had gelanceerd. Dat meldt het Amerikaanse Central Command (CENTCOM) in een bericht op X.

6 uur geleden
Trump: we vorderen heel snel met de oorlog tegen Iran

WASHINGTON (ANP) - Volgens de Amerikaanse president Donald Trump vordert hij "heel snel" met de oorlog tegen Iran. Dat heeft hij gezegd in een interview met NBC News dat zondag wordt uitgezonden.

6 uur geleden
Media: drones en waarschuwingsschoten nabij Straat van Hormuz

TEHERAN (ANP) - Iran heeft meerdere drones in de richting van de Straat van Hormuz gelanceerd. Dat meldt CNN vrijdag op basis van een Amerikaanse functionaris, die ook zei dat ten minste vier drones door Amerikaanse vliegtuigen zijn neergeschoten.

6 uur geleden
Palestijnse baby gedood door schoten Israëlisch leger

HEBRON (ANP) - Een zeven maanden oude Palestijnse baby is vrijdagavond om het leven gekomen door schoten van het Israëlische leger. Zijn ouders raakten gewond. Dat meldt het Palestijnse ministerie van Volksgezondheid.

6 uur geleden