Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

EU en lidstaten gaven 28,5 miljard euro aan klimaatfinanciering

EU en lidstaten gaven 28,5 miljard euro aan klimaatfinanciering

BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie en de landen die daarbij horen, hebben het afgelopen jaar 28,5 miljard euro in klimaatfinanciering gestopt. Dat is ruim vijf miljard meer dan in voorgaande jaren. De Raad van de EU heeft de cijfers bekendgemaakt en wil zich daarmee waarschijnlijk van de beste kant laten zien in aanloop naar de klimaattop COP28 die 30 november in Dubai begint.

Klimaatfinanciering is al jaren een heikel punt in de onderhandelingen op klimaattoppen. Rijke landen hebben ooit beloofd tussen 2020 en 2025 jaarlijks 100 miljard dollar te verstrekken aan armere landen. Dat geld moet de landen helpen zich voor te bereiden op klimaatverandering, maar de belofte is de eerste jaren niet waargemaakt. Ontwikkelingslanden zeggen dat het vertrouwen in rijkere landen daardoor een deuk heeft opgelopen.

In 2021 hebben rijkere landen 86,6 miljard dollar bij elkaar gelegd, volgens cijfers van de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO). Bloomberg berichtte dat de rijke landen het doel van 100 miljard dollar in 2022 waarschijnlijk wel gehaald hebben.

Eurocommissaris Wopke Hoekstra sprak onlangs nog met klimaatgezant Xie Zhenhua van China. Hij benadrukte in dat gesprek al dat de EU de grootste verstrekker is van internationale klimaatfinanciering. Ook vindt hij het belangrijk dat "alle partijen die een bijdrage kunnen leveren dit in het algemeen moeten doen, met name als het gaat over een toekomstig klimaatschadefonds". Dit is al langer een standpunt van Europa, dat vindt dat China inmiddels dermate ontwikkeld is dat het land mee kan betalen.

Meer uit Buitenland

Spanje sluit zich niet aan bij Trumps Vredesraad

BRUSSEL (ANP/DPA) - Premier Pedro Sánchez heeft gezegd dat Spanje zich niet aansluit bij de door de Amerikaanse president Donald Trump opgerichte Vredesraad, een initiatief dat volgens critici de Verenigde Naties ondermijnt. "We stellen de uitnodiging op prijs, maar we wijzen deze af", zei Sánchez tegen verslaggevers na een EU-top in Brussel.

2 uur geleden
Trump: Amerikaanse vloot is op weg naar Iran

AIR FORCE ONE (ANP/RTR) - President Donald Trump zei donderdag dat de Verenigde Staten een "armada" onderweg hebben naar Iran, die hij hoopt "niet te hoeven gebruiken". Hij herhaalde zijn waarschuwingen aan Teheran om geen demonstranten te doden of het nucleaire programma te hervatten.

6 uur geleden
Von der Leyen: snel meer investeren in Arctische veiligheid

BRUSSEL (ANP) - Er moet snel meer worden geïnvesteerd in de Arctische veiligheid en het Arctische gebied, zei voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie na afloop van de extra top van EU-regeringsleiders. "We hebben collectief te weinig geïnvesteerd. Het is dus hoog tijd om de verantwoordelijkheid te nemen."

6 uur geleden
Costa na top: EU zal lidstaten blijven verdedigen tegen dwang

BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie zal haar belangen en haar lidstaten blijven verdedigen tegen elke vorm van dwang, zei voorzitter van de EU-leiders António Costa na afloop van de extra top donderdag. "Zij heeft de macht en de middelen om dit te doen en zal dit doen wanneer nodig", benadrukte hij.

7 uur geleden
Trump over blauwe plekken: hand gestoten aan tafel

AIR FORCE ONE (ANP/AFP) - Foto's van blauwe plekken op de hand van Donald Trump leidden onlangs tot hernieuwde speculaties over de gezondheid van de 79-jarige Amerikaanse president. Trump wuifde die aan boord van het presidentiële vliegtuig Air Force One weg: hij zou simpelweg zijn hand aan een tafel hebben gestoten.

8 uur geleden
Oekraïne: moeilijkste dag voor stroomvoorziening sinds eind 2022

KYIV (ANP/RTR) - De elektriciteitsvoorziening in Oekraïne kende donderdag de grootste problemen sinds de grootschalige stroomuitval in november 2022 door Russische aanvallen. De situatie blijft "uiterst moeilijk", aldus minister van Energie Denys Sjmyhal.

11 uur geleden
EU-buitenlandchef: onze betrekkingen met VS hebben klap gekregen

BRUSSEL (ANP) - Volgens EU-buitenlandchef Kaja Kallas hebben de betrekkingen met de VS deze week een behoorlijke klap gekregen vanwege de situatie rondom Groenland. "En die onderlinge meningsverschillen komen vooral Rusland en China ten goede", zei ze voorafgaand aan overleg met de EU-leiders.

12 uur geleden