Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

EU en lidstaten gaven 28,5 miljard euro aan klimaatfinanciering

EU en lidstaten gaven 28,5 miljard euro aan klimaatfinanciering

BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie en de landen die daarbij horen, hebben het afgelopen jaar 28,5 miljard euro in klimaatfinanciering gestopt. Dat is ruim vijf miljard meer dan in voorgaande jaren. De Raad van de EU heeft de cijfers bekendgemaakt en wil zich daarmee waarschijnlijk van de beste kant laten zien in aanloop naar de klimaattop COP28 die 30 november in Dubai begint.

Klimaatfinanciering is al jaren een heikel punt in de onderhandelingen op klimaattoppen. Rijke landen hebben ooit beloofd tussen 2020 en 2025 jaarlijks 100 miljard dollar te verstrekken aan armere landen. Dat geld moet de landen helpen zich voor te bereiden op klimaatverandering, maar de belofte is de eerste jaren niet waargemaakt. Ontwikkelingslanden zeggen dat het vertrouwen in rijkere landen daardoor een deuk heeft opgelopen.

In 2021 hebben rijkere landen 86,6 miljard dollar bij elkaar gelegd, volgens cijfers van de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO). Bloomberg berichtte dat de rijke landen het doel van 100 miljard dollar in 2022 waarschijnlijk wel gehaald hebben.

Eurocommissaris Wopke Hoekstra sprak onlangs nog met klimaatgezant Xie Zhenhua van China. Hij benadrukte in dat gesprek al dat de EU de grootste verstrekker is van internationale klimaatfinanciering. Ook vindt hij het belangrijk dat "alle partijen die een bijdrage kunnen leveren dit in het algemeen moeten doen, met name als het gaat over een toekomstig klimaatschadefonds". Dit is al langer een standpunt van Europa, dat vindt dat China inmiddels dermate ontwikkeld is dat het land mee kan betalen.

Meer uit Buitenland

Bestand tussen Pakistan en Afghanistan verlopen

KABUL/ISLAMABAD (ANP/AFP/RTR) - Een 48 uur durende wapenstilstand tussen Pakistan en Afghanistan is vrijdagmiddag verlopen. De landen hebben niets gemeld over verlenging, maar volgens bronnen is besloten dat het staakt-het-vuren blijft gelden tot na afronding van een gepland overleg in Qatar.

1 uur geleden
Strafhof rekent op arrestatie Poetin op weg naar Boedapest-top

DEN HAAG (ANP) - De Russische president Vladimir Poetin moet op weg naar de geplande top met zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump in Boedapest worden gearresteerd, vindt het Internationaal Strafhof (ICC). De landen die voor het ICC hebben getekend zijn nu eenmaal verplicht aanhoudingsbevelen uit te voeren, laat het hof weten. Dat geldt voor zowel Hongarije als de omringende landen, die Poetin zou moeten passeren.

4 uur geleden
Rechter wil borgtocht van 11 miljoen dollar voor zoon Kadaffi

BEIROET (ANP/AFP) - De zoon van de voormalige Libische dictator Muammar Kaddafi mag van een rechter in Libanon vrijkomen, maar wel pas na betaling van 11 miljoen dollar borg (9,4 miljoen euro). Hannibal Kaddafi werd in 2015 opgepakt in Libanon. Hij wordt ervan beschuldigd dat hij informatie achterhoudt over de verdwijning van een invloedrijke geestelijke.

4 uur geleden
Trump verwacht snelle uitbreiding van de Abraham-akkoorden

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt snel een uitbreiding te verwachten van de Abraham-akkoorden, de verdragen die de diplomatieke betrekkingen tussen Israël en andere landen in het Midden-Oosten normaliseren. Volgens Trump zou ook Saudi-Arabië zich daarbij kunnen aansluiten.

4 uur geleden
Opnieuw slachtoffers bij uitvaart Keniaanse oppositieleider

NAIROBI (ANP/AFP) - Bij de staatsbegrafenis van de Keniaanse oppositieleider Raila Odinga zijn opnieuw mensen gewond geraakt. Tientallen mensen werden onder de voet gelopen. Donderdag kwamen drie mensen om het leven.

4 uur geleden
Von der Leyen: meeting Poetin-Trump die leidt tot vrede is welkom

BRUSSEL (ANP) - Voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen verwelkomt een ontmoeting tussen de presidenten Donald Trump en Vladimir Poetin "als deze zou leiden tot vrede in Oekraïne", laat haar woordvoerder weten. De Amerikaanse en Russische president zeggen elkaar te ontmoeten in de Hongaarse hoofdstad Boedapest, maar wanneer is nog onduidelijk.

5 uur geleden
WFP: terugdringen hongersnood in Gaza gaat tijd kosten

GENÈVE (ANP/RTR/AFP) - Het gaat tijd kosten om de hongersnood in Gaza terug te dringen, zegt een woordvoerder van het Wereldvoedselprogramma (WFP). Gaza-stad blijft onbereikbaar en het aantal vrachtwagens dat het gebied ingaat is nog niet toereikend, aldus de VN-organisatie.

5 uur geleden