EU en China willen snel een top beleggen
BRUSSEL (ANP) - De leiders van de Europese Unie en China willen snel weer een gezamenlijke top beleggen. De twee economische grootmachten, die de afgelopen tijd meermaals onvriendelijkheden uitwisselden, hebben elkaar al jaren niet op zo'n hoog niveau ontmoet.
De Chinese president Xi Jinping en de voorzitter van de EU-regeringsleiders, Charles Michel, hebben met elkaar gebeld en afgesproken elkaar te treffen, zegt een hoge EU-bron. Hij noemde nog geen datum. Later willen Xi en Michel ook eens bijeenkomen met de regeringsleiders van alle 27 EU-landen.
De EU en China sloten vorig jaar nog een belangrijke overeenkomst over wederzijdse handel en toegang voor elkaars bedrijven. Maar die belandde in de ijskast toen de EU China strafmaatregelen oplegde voor het onderdrukken van een islamitische minderheid en Beijing prompt terugsloeg met sancties voor onder anderen EU-ambassadeurs en Europarlementariƫrs.
Handelspartner
Brussel zag China voorheen vooral als handelspartner, maar tegenwoordig ook meer en meer als concurrent en ideologische tegenstander. Dat gebeurt ook onder druk van de Verenigde Staten, die China als voornaamste rivaal zijn gaan beschouwen en de confrontatie aangaan.
Sinds Michel en voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie in 2019 aantraden, kwam het nog niet van een top met Xi. Onder meer de coronacrisis kwam ertussen.
Meer uit Buitenland
SUTATAUSA (ANP/AFP) - Bij de mijnexplosie in Colombia zijn negen doden gevallen. Zes mijnwerkers konden worden gered, meldt het nationale mijnagentschap van het land.
15 minuten geledenTEHERAN (ANP) - Volgens Iran hebben de Verenigde Staten tijdens acties in de Straat van Hormuz twee kleine boten aangevallen waarop zich burgers bevonden. Daarbij zijn vijf mensen omgekomen, meldt de Iraanse staatstelevisie.
2 uur geledenCHANGSHA (ANP/RTR/AFP) - Bij een explosie in een vuurwerkfabriek in de Chinese provincie Hunan zijn zeker 21 mensen omgekomen. Ruim zestig anderen raakten gewond.
3 uur geledenZAPORIZJA (ANP) - Deskundigen van het Internationaal Atoomenergieagentschap IAEA hebben geconstateerd dat er meetapparatuur in de kerncentrale van Zaporizja is beschadigd bij een droneaanval.
4 uur geledenSUTATAUSA (ANP) - Na een mijnexplosie in Colombia zijn twaalf mijnwerkers opgesloten geraakt. Volgens de gouverneur van de regio in Centraal-Colombia werd de explosie waarschijnlijk veroorzaakt door een ophoping van gassen. In het land vinden geregeld mijnongelukken plaats, meestal als gevolg van slechte ventilatie.
4 uur geledenKINSHASA (ANP) - Rebellen van de Allied Democratic Forces (ADF) in de Democratische Republiek Congo plegen massale mensenrechtenschendingen in het oosten van het land, meldt Amnesty International. Volgens de hulporganisatie kunnen de schendingen neerkomen op oorlogsmisdrijven en misdaden tegen de menselijkheid.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - Tijdens de uitreiking van de Pulitzerprijzen zijn maandag in New York verschillende reportages over het beleid van de Amerikaanse president Donald Trump in de prijzen gevallen. De organisatie achter de journalistieke prijzen hekelde tijdens de bekendmaking onder meer de beperkte toegang van de media tot het Witte Huis en het Pentagon.
6 uur geleden