EU en China willen snel een top beleggen
BRUSSEL (ANP) - De leiders van de Europese Unie en China willen snel weer een gezamenlijke top beleggen. De twee economische grootmachten, die de afgelopen tijd meermaals onvriendelijkheden uitwisselden, hebben elkaar al jaren niet op zo'n hoog niveau ontmoet.
De Chinese president Xi Jinping en de voorzitter van de EU-regeringsleiders, Charles Michel, hebben met elkaar gebeld en afgesproken elkaar te treffen, zegt een hoge EU-bron. Hij noemde nog geen datum. Later willen Xi en Michel ook eens bijeenkomen met de regeringsleiders van alle 27 EU-landen.
De EU en China sloten vorig jaar nog een belangrijke overeenkomst over wederzijdse handel en toegang voor elkaars bedrijven. Maar die belandde in de ijskast toen de EU China strafmaatregelen oplegde voor het onderdrukken van een islamitische minderheid en Beijing prompt terugsloeg met sancties voor onder anderen EU-ambassadeurs en Europarlementariërs.
Handelspartner
Brussel zag China voorheen vooral als handelspartner, maar tegenwoordig ook meer en meer als concurrent en ideologische tegenstander. Dat gebeurt ook onder druk van de Verenigde Staten, die China als voornaamste rivaal zijn gaan beschouwen en de confrontatie aangaan.
Sinds Michel en voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie in 2019 aantraden, kwam het nog niet van een top met Xi. Onder meer de coronacrisis kwam ertussen.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - Het Amerikaanse ministerie van Justitie heeft marihuana in een andere drugscategorie ingedeeld. Volgens justitieminister Todd Blanche gaat marihuana van de gevaarlijke klasse I naar klasse III en daarmee wordt dit verdovende middel veel toegankelijker voor onder anderen onderzoekers, geneeskundigen, patiënten en ondernemingen die producten met cannabis maken of verhandelen.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De leiders van de Europese Unie hebben het definitief toekennen van een krediet van 90 miljard euro aan Oekraïne toegejuicht, nadat het lang door Hongarije was geblokkeerd. Het geld wordt officieel omschreven als een lening en moet Oekraïne in 2026 en 2027 financieel ondersteunen.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Unie heeft donderdag ingestemd met een twintigste pakket strafmaatregelen voor Rusland. Hongarije en Slowakije hebben hun verzet tegen de nieuwe sancties opgegeven, net als ze bij de miljardenlening voor Oekraïne deden.
4 uur geledenBANGKOK (ANP/RTR) - Meer dan 30 miljoen mensen vallen terug in bittere armoede door de gevolgen van de oorlog die Israël en de VS tegen Iran zijn begonnen. Dit stelt de chef van het VN-ontwikkelingsprogramma, de voormalige Belgische premier Alexander De Croo.
4 uur geledenBOEDAPEST/BRATISLAVA (ANP/RTR) - Hongarije en Slowakije hebben de eerste leveringen Russische olie ontvangen sinds de heropening van de Droezjba-pijpleiding. Sinds woensdag stroomt er weer olie door de pijpleidingen in Oekraïne, na maandenlange reparaties.
4 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De voormalige kroonprins van Iran, Reza Pahlavi, is tijdens zijn bezoek aan Berlijn met een soort vloeistof bekogeld na een bijeenkomst met politici. Op zijn pak kreeg hij een rode vlek. Hij bleef ongedeerd. Zijn belager is aangehouden.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Oekraïne krijgt definitief de EU-lening van 90 miljard euro, zo zijn alle lidstaten overeengekomen. Hongarije heeft zijn blokkade opgeheven. Dit betekent dat Oekraïne nu zo snel mogelijk de eerste 45 miljard euro voor 2026 ontvangt, voor onder meer de aanschaf van militair materieel. Dat heeft een woordvoerder van het Cypriotische voorzitterschap van de EU donderdag bekendgemaakt.
5 uur geleden