EU en China willen snel een top beleggen
BRUSSEL (ANP) - De leiders van de Europese Unie en China willen snel weer een gezamenlijke top beleggen. De twee economische grootmachten, die de afgelopen tijd meermaals onvriendelijkheden uitwisselden, hebben elkaar al jaren niet op zo'n hoog niveau ontmoet.
De Chinese president Xi Jinping en de voorzitter van de EU-regeringsleiders, Charles Michel, hebben met elkaar gebeld en afgesproken elkaar te treffen, zegt een hoge EU-bron. Hij noemde nog geen datum. Later willen Xi en Michel ook eens bijeenkomen met de regeringsleiders van alle 27 EU-landen.
De EU en China sloten vorig jaar nog een belangrijke overeenkomst over wederzijdse handel en toegang voor elkaars bedrijven. Maar die belandde in de ijskast toen de EU China strafmaatregelen oplegde voor het onderdrukken van een islamitische minderheid en Beijing prompt terugsloeg met sancties voor onder anderen EU-ambassadeurs en Europarlementariërs.
Handelspartner
Brussel zag China voorheen vooral als handelspartner, maar tegenwoordig ook meer en meer als concurrent en ideologische tegenstander. Dat gebeurt ook onder druk van de Verenigde Staten, die China als voornaamste rivaal zijn gaan beschouwen en de confrontatie aangaan.
Sinds Michel en voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie in 2019 aantraden, kwam het nog niet van een top met Xi. Onder meer de coronacrisis kwam ertussen.
Meer uit Buitenland
BERN (ANP/RTR) - De Zwitserse regering geeft geen toestemming meer voor de export van wapens naar de VS vanwege de oorlog die dat land voert in Iran. Ze baseert zich op het beginsel van de neutraliteit: "De export van oorlogswapens naar landen die zijn betrokken bij een internationaal gewapend conflict, kan niet worden toegestaan gedurende dat conflict."
23 minuten geledenABU DHABI (ANP/AFP) - De politie in Abu Dhabi heeft meer dan honderd arrestaties verricht voor het filmen van incidenten en het verspreiden van "misleidende" informatie tijdens de oorlog in het Midden-Oosten. Het gaat om 109 mensen met uiteenlopende nationaliteiten, staat in een verklaring.
25 minuten geledenMADRID (ANP/AFP) - De grootschalige stroomstoring in Spanje en Portugal van april vorig jaar kwam door een "noodlottige samenloop van verschillende factoren", concluderen deskundigen in een rapport. "Er was niet één enkele oorzaak", aldus Damian Cortinas, van de netbeheerdersorganisatie ENTSO-E die opdracht gaf tot het onderzoek.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De woordvoerder van de Iraanse Revolutionaire Garde, Ali Mohammad Naini, is gedood bij de Amerikaanse en Israëlische luchtaanvallen op Iran, meldt de Garde in een verklaring.
3 uur geledenTEL AVIV (ANP/RTR) - De Israëlische krijgsmacht zegt in de nacht van donderdag op vrijdag infrastructuur van de Syrische regering te hebben aangevallen, als reactie op aanvallen tegen druzen in de provincie Suwayda. Doelwitten waren een commandocentrum en wapens in militaire complexen in Zuid-Syrië.
5 uur geledenOSLO (ANP) - De Noorse kroonprinses Mette-Marit zegt dat zij spijt heeft van haar vriendschap met de veroordeelde zedendelinquent Jeffrey Epstein. Dat zegt zij vrijdag in een interview met de Noorse omroep NRK. "Ik ben gemanipuleerd en bedrogen", aldus Mette-Marit.
5 uur geledenDUBAI (ANP/AFP) - Iran heeft zijn vergeldingsaanvallen op de Golfstaten in de nacht van donderdag op vrijdag voortgezet. Onder meer de Verenigde Arabische Emiraten, Koeweit en Bahrein meldden luchtaanvallen.
8 uur geleden