EU en Britten vinden nog geen oplossing over Noord-Ierse kwestie
BRUSSEL (ANP) - De gesprekken tussen het Verenigd Koninkrijk en de Europese Unie over de handel met Noord-Ierland gaan volgende week verder in Londen. Volgens bronnen rond de Britse onderhandelaars waren de gesprekken in Brussel deze week constructief en is er op sommige punten toenadering gekomen. "Maar de waarheid is dat er op de belangrijke punten nog grote verschillen zijn." De Britten geven aan dat er snel een doorbraak moet komen.
Als onderdeel van het brexit-akkoord, dat vorig jaar december werd gesloten, werd afgesproken dat goederen die van Groot-Brittannië naar Noord-Ierland worden vervoerd aan Europese eisen moeten voldoen en dus ook moeten worden gecontroleerd. Op die manier kon worden voorkomen dat er een harde grens tussen EU-staat Ierland en Noord-Ierland komt te liggen. Zo'n harde grens zou de zwaarbevochten vrede tussen Brits-gezinde protestanten en pro-Ierse katholieken in Noord-Ierland namelijk op het spel kunnen zetten.
De Britten noemen het Noord-Ierse protocol al een tijdje onwerkbaar en hebben publiekelijk gedreigd dat eenzijdig op te zeggen. Eurocommissaris Maros Šefčovič bood al een forse versoepeling van de controles op Britse goederen aan, maar dat is voor de Britten niet voldoende. Het feit dat het Europees Hof van Justitie arbiter is bij geschillen vinden ze namelijk ook onverteerbaar.
Het lijkt niet waarschijnlijk dat het schrappen van die rol bespreekbaar is voor de Europese Unie, waardoor het opzeggen van het verdrag de enige mogelijke stap lijkt voor het Verenigd Koninkrijk. De Europese Commissie zou volgens bronnen in Brussel hard terug willen slaan als de Britten dat doen.
Meer uit Financieel
STRAATSBURG (ANP) - Een deel van de Nederlandse Europese parlementariërs is tevreden over uitstel van stemming over het Mercosur-verdrag, een ander deel vindt het juist een gemiste kans. In een nauwe stemming van 334 voor- en 324 tegenstanders stemde het EU-parlement er woensdag voor de handelsdeal met Zuid-Amerikaanse landen voor te leggen aan het EU-hof. Daarmee is de stemming in het parlement over de deal met anderhalf tot mogelijk twee jaar uitgesteld.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Greenpeace toont zich opgelucht nu het Europees Parlement heeft besloten de zogeheten Mercosur-handelsdeal ter beoordeling voor te leggen aan het Europees Hof. Volgens de klimaatorganisatie moeten de Europese Commissie en de nationale regeringen de bezwaren serieus nemen.
1 uur geledenSTRAATSBURG (ANP/RTR) - De Europese Commissie heeft een wetsvoorstel gepresenteerd dat telecombedrijven in de EU makkelijker en langduriger toegang moet geven tot glasvezel- en mobiele netwerken. Daarmee wil Brussel investeringen in sneller en betrouwbaarder internet stimuleren, de regels voor telecomaanbieders eenvoudiger maken en ze beter op elkaar afstemmen.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie betreurt het besluit van het Europees Parlement om de vrijhandelsovereenkomst met de Mercosur-landen voor te leggen aan het Europees Hof van Justitie. Dat zei een commissiewoordvoerder woensdag.
2 uur geledenSTRAATSBURG (ANP) - Een meerderheid van het Europees Parlement heeft ervoor gestemd de handelsdeal met Zuid-Amerikaanse landen naar het Europees Hof te sturen voor beoordeling. Zij vinden dat het proces rondom de handelsdeal niet democratisch is verlopen, omdat de Europese Commissie al een voorlopig akkoord heeft gesloten zonder instemming van het parlement en nationale parlementen.
2 uur geledenDAVOS (ANP/RTR) - De Spaanse bank BBVA ziet grote mogelijkheden in Venezuela nu de Verenigde Staten de controle hebben genomen over de Venezolaanse olie-industrie. Dat zei BBVA-voorzitter Carlos Torres van de tweede bank van Spanje op het World Economic Forum. BBVA is de enige buitenlandse bank met een grote aanwezigheid in Venezuela.
3 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De staalproductie in Duitsland is vorig jaar gedaald naar het laagste niveau sinds 2009, tijdens de financiële crisis. De productie werd vooral gedrukt door een zwakkere vraag en concurrentie van geïmporteerd staal in Europa. Dat meldt de Duitse staalassociatie in haar jaarverslag, dat is ingezien door persbureau dpa. Duitsland is de grootste staalproducent van Europa, met staalbedrijven als Thyssenkrupp en Salzgitter.
3 uur geleden