Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

EU eens over vierde pakket sancties tegen Rusland

EU eens over vierde pakket sancties tegen Rusland

BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie treft opnieuw een reeks strafmaatregelen tegen Rusland voor diens oorlog tegen Oekraïne. Het inmiddels vierde sanctiepakket raakt Russen als Chelsea-eigenaar Roman Abramovitsj, die volgens de EU een aandeel hebben in de invasie, maar ook de Russische economie, meldt huidig EU-voorzitter Frankrijk.

Onder de gestraften zijn opnieuw meerdere rijke zakenlieden uit de kring rond president Vladimir Poetin. Ook wordt de Russische handel en toegang tot luxegoederen geraakt, zegt minister Sigrid Kaag van Financiën. De EU wil "het net rondom Poetin en de zijnen" en zijn "oorlogskas gewoon sluiten".

De EU-landen besloten verder het mes te zetten in handelsprivileges die Rusland geniet als mede-lid van de Wereldhandelsorganisatie (WTO). Door Rusland die status af te nemen, geldt ook de bijbehorende limiet op in- en uitvoerheffingen niet langer. Die kunnen ze vervolgens dus opschroeven.

Handelspartner

De Verenigde Staten en Canada kondigden dezelfde stap al eerder aan, maar met hen drijft Rusland veel minder handel. De EU is zijn belangrijkste handelspartner.

De precieze nieuwe sancties zijn nog niet naar buiten gebracht, maar die treffen volgens Kaag onder meer de staal- en ijzerindustrie. Dure auto's en andere luxegoederen mogen verder niet meer aan Rusland worden verkocht, kondigden EU-kopstukken eerder aan. Ook wordt het voor Russische energiebedrijven nog meer bemoeilijkt om aan Europees kapitaal te komen, al blijft de aanvoer van gas, olie en steenkool nog altijd ongemoeid.

Kaag, in Brussel voor overleg met haar EU-collega's en daardoor de eerste die kon reageren, sluit niet uit dat er nog meer strafmaatregelen volgen. "Ik denk dat er continu gesproken wordt over hoe de druk nog verder opgevoerd kan worden." Tenzij Moskou bijdraait. Want ook al is niet direct zichtbaar wat de sancties teweegbrengen in het Kremlin, inmiddels moet "zelfs een autocraat zich zorgen maken over hoe je deze oorlog kunt blijven volhouden".

Meer uit Buitenland

Olievlek van lekkende tanker bij Oman breidt zich verder uit

MUSCAT (ANP/RTR) - Een olievlek voor de zuidoostelijke kust van Oman is verder uitgebreid. De olie, afkomstig van een lekkend schip, beslaat inmiddels een gebied van ongeveer 390 vierkante kilometer, meldt de Omaanse regering.

20 minuten geleden
Aanval op Roemeense ambulance na verspreiding nepnieuws op TikTok

RECEA-CRISTUR (ANP/DPA) - Een Roemeense ambulance is in het weekend aangevallen met bijlen, knuppels en stenen nadat op TikTok nepnieuws was verspreid, melden Roemeense media. Volgens de berichten, die al langer rondgaan in het land, zouden ambulances worden gebruikt om kinderen te ontvoeren.

26 minuten geleden
Situatie Høiby blijft onveranderd, voorarrest weer verlengd

OSLO (ANP) - De rechtbank van Oslo heeft het voorarrest van Marius Borg Høiby maandag opnieuw met vier weken verlengd. Net als afgelopen maand mag hij dat thuis uitzitten, melden Noorse media. Daarmee blijft zijn situatie onveranderd.

56 minuten geleden
Spanje evenaart warmste maand ooit sinds begin metingen

MADRID (ANP/AFP) - Afgelopen juli was voor het vasteland van Spanje de warmste maand sinds het begin van de metingen in 1961. De gemiddelde temperatuur was 25,7 graden, aldus de Spaanse weerdienst AEMET. Zo warm werd het alleen eerder in juli 2022.

2 uur geleden
Vliegverkeer Sicilië opnieuw verstoord door vulkaan Etna

ROME (ANP/RTR) - Door een nieuwe uitbarsting van de vulkaan Etna op Sicilië zijn aankomende vluchten op de luchthaven van Catania geannuleerd. Vulkanische as in de lucht zorgt voor problemen rondom het vliegveld. De luchthaven verwacht dat het vliegverkeer maandag vanaf 17.00 uur geleidelijk volledig kan worden hervat.

3 uur geleden
Opnieuw natuurbrand uitgebroken bij Athene

ATHENE (ANP/AFP) - In de buurt van Athene is maandag een nieuwe natuurbrand uitgebroken. Het vuur verspreidt zich snel door windstoten van meer dan 70 kilometer per uur, meldt de Griekse brandweer.

4 uur geleden
8 verminkte lichamen gevonden in illegale mijn in Ecuador

CUENCA (ANP/AFP) - In een illegale mijn in de Ecuadoraanse provincie Azuay zijn zondag acht verminkte lichamen aangetroffen. Dat maakte de politie bekend.

8 uur geleden