EU eens over verbod op vernietiging onverkochte kleding
BRUSSEL (ANP) - Onverkochte kleding en schoenen mogen in de Europese Unie binnenkort niet meer zomaar worden vernietigd. Ook tal van andere producten moeten duurzamer worden ontworpen en minder vaak op de vuilnisbelt of in de verbrandingsoven belanden, hebben de EU-landen en het Europees Parlement afgesproken.
Nu gaan jaarlijks nog miljoenen tonnen aan ongedragen kledingstukken de oven in. Fabrikanten danken veel kleding af en iedere Europeaan gooit elk jaar ongeveer 11 kilo textiel weg. Dat geldt ook voor veel andere spullen. Verspilling van schaarse materialen en slecht voor het milieu, het klimaat en de portemonnee van de burger, vinden de onderhandelaars van de EU-landen en het parlement.
Om dat te voorkomen, zullen er nog meer vernietigingsverboden volgen. Fabrikanten moeten daarom alvast gaan melden wat ze wegdoen en waarom, staat in het onderhandelaarsakkoord. Maar ze moeten hun producten vooral ook duurzamer gaan ontwerpen, zodat ze langer meegaan en makkelijker kunnen worden hergebruikt of gerepareerd. Dat zal in eerste instantie gelden voor onder meer meubels, matrassen, banden, wasmiddelen en verf, maar ook materialen als ijzer, staal en aluminium. Onder andere voedsel en medicijnen blijven buiten schot.
Ingang verbod
De EU-lidstaten en het voltallige EU-parlement moeten begin volgend jaar nog instemmen met het akkoord, maar dat geldt als een formaliteit. Het verbod op de vernietiging van kleding kan vervolgens twee jaar later ingaan.
De nieuwe ontwerpeisen zijn "een no-brainer", vindt VVD-Europarlementariër Jan Huitema, die meeonderhandelde. Hij wijst erop dat "maar liefst 80 procent van de milieu-impact van een product wordt bepaald door het ontwerp ervan". En met de veel zwakkere regels die nu al gelden, heeft de EU volgens hem per jaar al meer energie bespaard dan Nederland verbruikt.
Meer uit Financieel
UTRECHT (ANP) - De vakbonden en de werkgevers in het streekvervoer blijven in gesprek over de nieuwe cao. Dat zeggen vakbonden FNV en CNV. Om eruit te komen hebben de partijen vrijdag nog een extra dag ingepland om verder te praten.
23 minuten geledenHILVERSUM (ANP) - Universal Music Group (UMG), 's werelds grootste muziekconcern, heeft in het derde kwartaal een hogere omzet behaald. Daarbij profiteerde het bedrijf dat artiesten als Taylor Swift en Billie Eilish vertegenwoordigt vooral van meer opbrengsten uit betaalde streamingabonnementen. Deze omzet steeg harder dan in het voorgaande kwartaal.
47 minuten geledenINGOLSTADT (ANP) - De raad van commissarissen van autofabrikant Audi komt vrijdag extra bijeen om het te hebben over de geplande fabriek in de Verenigde Staten en het bekritiseerde optreden van topman Gernot Döllner bij de bekendmaking. Dat meldt het Duitse persbureau dpa op basis van ingewijden.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Chinese laboratoria kunnen straks geen elektronische apparaten meer testen die in de Verenigde Staten gebruikt moeten gaan worden. Dat komt doordat de Amerikaanse toezichthouder Federal Communications Commission (FCC) donderdag nieuwe regels heeft aangenomen. Volgens FCC-voorzitter Brendan Carr werd in 2025 82 procent van de elektronica getest in China.
1 uur geledenLUXEMBURG (ANP) - Vanuit Europese lidstaten worden de komende maanden 42,6 miljoen vaten diesel en andere brandstof uit reserves versneld op de markt gebracht. Dat verduidelijkte Eurocommissaris Dan Jørgensen donderdag na afloop van overleg met EU-ministers van Energie. Daarmee voldoet Europa aan de belofte van G7-landen van eerder deze maand om 100 miljoen vaten olie en diesel uit reserves vrij te geven.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is met een winst de handel uitgegaan. Ook elders in Europa waren plussen te zien op de koersenborden, nadat de Europese Centrale Bank de rente gelijk had gehouden en centralebankpresident Christine Lagarde haar vroegtijdige vertrek had aangekondigd. Beleggers verwerkten daarnaast de kwartaalcijfers van veel aan de Amsterdamse beurs genoteerde bedrijven.
1 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Rusland verlengt zijn exportverbod voor diesel tot het einde van dit jaar, meldt persbureau Reuters op basis van ingewijden. De Russische regering geeft volgens Reuters bepaalde bedrijven wel toestemming om de brandstof naar het buitenland te vervoeren binnen een quotasysteem, om zo de dieseldeal met de Amerikaanse regering na te komen.
2 uur geleden