EU eens over verbod op vernietiging onverkochte kleding
BRUSSEL (ANP) - Onverkochte kleding en schoenen mogen in de Europese Unie binnenkort niet meer zomaar worden vernietigd. Ook tal van andere producten moeten duurzamer worden ontworpen en minder vaak op de vuilnisbelt of in de verbrandingsoven belanden, hebben de EU-landen en het Europees Parlement afgesproken.
Nu gaan jaarlijks nog miljoenen tonnen aan ongedragen kledingstukken de oven in. Fabrikanten danken veel kleding af en iedere Europeaan gooit elk jaar ongeveer 11 kilo textiel weg. Dat geldt ook voor veel andere spullen. Verspilling van schaarse materialen en slecht voor het milieu, het klimaat en de portemonnee van de burger, vinden de onderhandelaars van de EU-landen en het parlement.
Om dat te voorkomen, zullen er nog meer vernietigingsverboden volgen. Fabrikanten moeten daarom alvast gaan melden wat ze wegdoen en waarom, staat in het onderhandelaarsakkoord. Maar ze moeten hun producten vooral ook duurzamer gaan ontwerpen, zodat ze langer meegaan en makkelijker kunnen worden hergebruikt of gerepareerd. Dat zal in eerste instantie gelden voor onder meer meubels, matrassen, banden, wasmiddelen en verf, maar ook materialen als ijzer, staal en aluminium. Onder andere voedsel en medicijnen blijven buiten schot.
Ingang verbod
De EU-lidstaten en het voltallige EU-parlement moeten begin volgend jaar nog instemmen met het akkoord, maar dat geldt als een formaliteit. Het verbod op de vernietiging van kleding kan vervolgens twee jaar later ingaan.
De nieuwe ontwerpeisen zijn "een no-brainer", vindt VVD-Europarlementariër Jan Huitema, die meeonderhandelde. Hij wijst erop dat "maar liefst 80 procent van de milieu-impact van een product wordt bepaald door het ontwerp ervan". En met de veel zwakkere regels die nu al gelden, heeft de EU volgens hem per jaar al meer energie bespaard dan Nederland verbruikt.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De uitgaven aan televisiereclames in Nederland zijn in de eerste helft van dit jaar gegroeid. Het is voor het eerst sinds 2022 dat het eerste halfjaar weer groei laat zien, aldus cijfers van tv-marketingorganisatie Screenforce.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De uitgaven aan televisiereclames in Nederland zijn in de eerste helft van dit jaar gegroeid. Het is voor het eerst sinds 2022 dat het eerste halfjaar weer groei laat zien, aldus cijfers van tv-marketingorganisatie Screenforce.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - Wall Street heeft woensdag wat terrein teruggewonnen na een verliesreeks van drie dagen. Beleggers gingen volgens kenners op koopjesjacht. Door de verliezen van de afgelopen dagen leken sommige aandelen opeens aantrekkelijk geprijsd. De koerswinsten werden wel enigszins getemperd door een verkoopgolf op de obligatiemarkt.
5 uur geledenCARACAS (ANP/RTR) - Het Amerikaanse Chevron, het Italiaanse Eni en andere buitenlandse energiebedrijven hebben woensdag in Caracas handtekeningen gezet onder grote projectuitbreidingen om de olieproductie in Venezuela op te krikken. Ze willen er komende jaren veel geld investeren. Chevron heeft zelfs meer dan 7 miljard dollar toegezegd.
6 uur geledenALEXANDRIA (ANP/RTR) - Google heeft in een rechtszaak een gedwongen verkoop van een bedrijfsonderdeel ontlopen. Het is al de derde keer in korte tijd dat Amerikaanse autoriteiten achter het net vissen in pogingen een techconcern op te knippen.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nog steeds zijn er burgers, bedrijven en andere organisaties die het oude rekeningnummer van de Belastingdienst gebruiken. Volgens de fiscus komt vier maanden na de overstap naar Rabobank nog een op de tien betalingen binnen via het oude ING-nummer. Daarom komt de Belastingdienst binnenkort met een campagne op radio en internet om iedereen nogmaals te attenderen op de verandering.
7 uur geledenLONDEN (ANP) - Scheepvaartconcern Maersk heeft een contract getekend om een groot containerschip voor het eerst uit te rusten met een soort zeil. Het Britse bedrijf Anemoi gaat een zogenoemd rotorzeil maken met een hoogte van 35 meter. Dat wordt volgend jaar voor een proef geplaatst op een containerschip en moet helpen het brandstofverbruik terug te dringen.
7 uur geleden