EU eens over strengere maatregelen nieuw emissiehandelssysteem
BRUSSEL (ANP/RTR) - De Europese Unie heeft overeenstemming bereikt over strengere maatregelen om de prijzen in haar nieuwe koolstofmarkt te beheersen. Dat meldt het Europees Parlement donderdag. De aanpassingen volgen op zorgen van onder meer Frankrijk dat het nieuwe emissiehandelssysteem zou kunnen leiden tot hogere brandstofkosten.
De maatregelen gaan over het emissiehandelssysteem ETS2, dat vanaf 2028 moet gelden. Dat houdt in dat brandstofleveranciers en -distributeurs CO2-emissierechten moeten kopen om het broeikasgas uit te mogen stoten. Het systeem moet de overstap naar elektrisch rijden en schonere verwarmingssystemen voor woningen stimuleren.
Onderhandelaars van EU-landen en het Europees Parlement zijn nu een maatregel overeengekomen voor het geval de prijs van emissierechten uitkomt op meer dan 45 euro per ton CO2. Dan worden 40 miljoen emissierechten uit de stabiliteitsreserve op de markt gebracht om het aanbod te reguleren. Eerder waren dat er nog 20 miljoen.
Voorlopig akkoord
De extra emissierechten mogen maximaal twee keer per jaar worden vrijgegeven. Dat betekent dat er per jaar 80 miljoen extra emissierechten op de markt kunnen komen. Opbrengsten van het verkopen van de emissierechten moeten worden gebruikt om burgers te ondersteunen met hun energierekening, de aanschaf van elektrische auto's of het energiezuiniger maken van hun woning, zo is overeengekomen.
Het gaat om een voorlopig akkoord tussen de EU-instituten. Een meerderheid van de lidstaten en het parlement moet nog officieel instemmen met de nieuwe afspraken.
Meer uit Financieel
SYDNEY (ANP/AFP/RTR) - Australië gaat de boete voor techbedrijven die het socialmediaverbod voor kinderen omzeilen verdubbelen. Daarnaast krijgt de toezichthouder meer bevoegdheden om socialmediabedrijven te toetsen. Het verbod voor jongeren onder de 16 jaar lijkt nog weinig effect te hebben gehad.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nieuwe aanvallen tussen de Verenigde Staten en Iran hoeven niet te betekenen dat de olie- en gasprijzen weer flink zullen oplopen. Dat zal vooral afhangen van hoe beide landen reageren op de aanvallen, verwachten energiedeskundigen. Zowel de olie- als gasprijzen zijn de afgelopen dagen fors gedaald na het voorlopige vredesakkoord tussen de VS en Iran en de heropening van de Straat van Hormuz.
3 uur geledenSTUTTGART (ANP) - Sportwagenmaker Porsche wil de productie van het Cayenne-model verplaatsen van Slowakije naar Duitsland. Dat meldt de Duitse krant Frankfurter Allgemeine Zeitung. De Duitse autobouwer wil daarmee de capaciteit in de fabrieken in eigen land beter benutten.
5 uur geledenCUPERTINO (ANP) - Apple wil geheugenchips kopen bij een Chinese chipfabrikant die op de zwarte lijst staat van het Pentagon. Dat schrijft de Financial Times op basis van ingewijden. CXMT zou banden hebben met het Chinese leger. Het bedrijf achter de iPhone lobbyt daarvoor bij de Amerikaanse regering.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Anthropic mag zijn meest geavanceerde AI-model Mythos weer beschikbaar stellen aan een selecte groep organisaties. De Amerikaanse regering heeft het AI-bedrijf daartoe toestemming gegeven. Het Amerikaanse bedrijf schakelde zijn AI-model eerder uit na exportrestricties vanuit Washington.
8 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP) - ChatGPT-maker OpenAI heeft vrijdag een voorlopige versie van zijn nieuwe AI-model GPT-5.6 alleen in de Verenigde Staten beschikbaar gemaakt voor een beperkte groep partijen. Volgens het bedrijf gebeurt dat op verzoek van de Amerikaanse overheid vanwege zorgen over de nationale veiligheid.
15 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenbeurzen zijn vrijdag met kleine koersdalingen het weekend ingegaan. Apple stond bij de winnaars op Wall Street na een dag eerder nog flink te zijn gedaald door het nieuws dat het techconcern de prijzen van onder meer MacBooks en iPads verhoogt vanwege de sterk gestegen kosten voor geheugenchips. Chipbedrijf Micron Technology deed juist een stap terug na de sterke stijging een dag eerder.
19 uur geleden