EU dreigt met nieuwe sancties Wit-Rusland na dood demonstrant
BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie dreigt nieuwe sancties in te stellen tegen het Wit-Russische regime, nadat bij protesten in hoofdstad Minsk donderdag een actievoerder van de oppositie om het leven was gekomen. "De Europese Unie heeft al sancties ingesteld tegen 55 personen verantwoordelijk voor repressie en intimidatie, en staat klaar om aanvullende sancties in te voeren", laat EU-buitenlandchef Josep Borrell weten.
De 31-jarige Roman Bondarenko werd donderdag doodverklaard, nadat hij een dag eerder was gearresteerd bij een protestactie van de oppositie op een plein in Minsk. Volgens getuigen braken er bij het protest onlusten uit tussen de demonstranten en politiemensen in burger. De dood van Bondarenko, een kunstenaar en voormalig soldaat, zorgde voor een golf van verontwaardiging vanuit de oppositie, die claimt dat de veiligheidsdiensten van president Aleksandr Loekasjenko verantwoordelijk zijn.
"Dit is een schandelijk en schaamtevol gevolg van de acties van de Wit-Russische autoriteiten", zei Borrells woordvoerder over de dood van Bondarenko. Volgens hem duiden de eerste berichten erop dat de man door "wreed politiegeweld" om het leven kwam.
Geweld
In een verklaring beschuldigt Brussel de Wit-Russische regering ervan geweld in te zetten tegen de eigen bevolking. Ook roept Brussel op tot vrijlating van alle "willekeurig gedetineerde personen" en een onderzoek naar mensenrechtenschendingen.
Vorige week voegde de EU president Loekasjenko en veertien anderen uit diens machtsapparaat toe aan haar sanctielijst. De strafmaatregelen, waaronder een inreisverbod en een bevriezing van hun Europese tegoeden, gingen afgelopen vrijdag in.
Verontwaardiging
De dood van Bondarenko leidt ook in Wit-Rusland tot grote verontwaardiging. Duizenden mensen gingen vrijdag de straat op. Op de plek waar Bondarenko is opgepakt, verzamelden zich honderden mensen. Zij hielden een minuut stilte en scandeerden toen "we zullen het niet vergeten, we zullen het niet vergeven".
Loekasjenko is ruim een kwart eeuw aan de macht in Wit-Rusland. De protesten tegen zijn heerschappij begonnen na diens verkiezingsoverwinning van 9 augustus. Volgens de oppositie was er gefraudeerd met de stembusgang. De veiligheidsdiensten hebben duizenden demonstranten gearresteerd, die meldingen maken van martelingen en misbruik tijdens hun hechtenis.
Meer uit Buitenland
CARACAS (ANP/AFP) - De Venezolaanse interim-leider Delcy Rodríguez heeft een commissie opgericht die de vrijlating van president Nicolás Maduro en zijn vrouw moet regelen. Zij werden zaterdag gevangen genomen door de Verenigde Staten en zijn overgebracht naar New York.
8 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft zondag gedreigd met militaire actie in Colombia, het buurland van Venezuela. Aan boord van de Air Force One zei Trump tegen verslaggevers dat hij wel "oren heeft" naar een operatie in Colombia.
5 uur geledenMADRID (ANP) - De Venezolaanse oppositieleider Edmundo González Urrutia heeft voor het eerst gereageerd op de ontwikkelingen in Venezuela van de afgelopen dagen. In een Spaanstalige videoboodschap die hij zondagavond via X, Facebook en Instagram verspreidde, zei hij dat het vertrek van president Nicolás Maduro een "belangrijke stap, maar niet genoeg" is. In de video verwijst González naar zichzelf als "president" en "leider" van Venezuela.
5 uur geledenKOPENHAGEN (ANP/AFP) - Denemarken heeft de Verenigde Staten zondag opgeroepen te stoppen met het "bedreigen" van Groenland, nadat president Donald Trump tegen het Amerikaanse blad The Atlantic had gezegd dat zijn land het "absoluut" nodig heeft. Het Deense gebied is volgens Trump "omringd door Russische en Chinese schepen".
9 uur geledenCRANS (ANP/AFP) - Alle slachtoffers van de brand in een bar in het Zwitserse Crans-Montana zijn geïdentificeerd, melden de autoriteiten. De brand rond de jaarwisseling in bar Le Constellation, die mogelijk werd veroorzaakt door vuurwerkfonteinen in flessen, eiste veertig levens. Nog eens 119 mensen raakten gewond, voornamelijk tieners en jongvolwassenen.
10 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De landen van de EU, met uitzondering van Hongarije, hebben zondag "alle betrokkenen" in Venezuela opgeroepen tot terughoudendheid. Ze stellen dat respect voor de wil van het Venezolaanse volk de enige manier is om de democratie in het land te herstellen. Zaterdag namen Amerikaanse militairen president Nicolás Maduro in Caracas gevangen en brachten hem naar de VS.
11 uur geledenDÜSSELDORF (ANP/DPA) - De buit van de spectaculaire inbraak in een Duitse bank in Gelsenkirchen zou wel eens meer dan 100 miljoen euro kunnen bedragen. Dat meldden bronnen binnen de veiligheidsdiensten zondag aan persbureau dpa. De buit was aanvankelijk geschat op het bedrag waarvoor het verzekerd was, zo'n 30 miljoen euro.
11 uur geleden