EU dreigt met nieuwe sancties Wit-Rusland na dood demonstrant
BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie dreigt nieuwe sancties in te stellen tegen het Wit-Russische regime, nadat bij protesten in hoofdstad Minsk donderdag een actievoerder van de oppositie om het leven was gekomen. "De Europese Unie heeft al sancties ingesteld tegen 55 personen verantwoordelijk voor repressie en intimidatie, en staat klaar om aanvullende sancties in te voeren", laat EU-buitenlandchef Josep Borrell weten.
De 31-jarige Roman Bondarenko werd donderdag doodverklaard, nadat hij een dag eerder was gearresteerd bij een protestactie van de oppositie op een plein in Minsk. Volgens getuigen braken er bij het protest onlusten uit tussen de demonstranten en politiemensen in burger. De dood van Bondarenko, een kunstenaar en voormalig soldaat, zorgde voor een golf van verontwaardiging vanuit de oppositie, die claimt dat de veiligheidsdiensten van president Aleksandr Loekasjenko verantwoordelijk zijn.
"Dit is een schandelijk en schaamtevol gevolg van de acties van de Wit-Russische autoriteiten", zei Borrells woordvoerder over de dood van Bondarenko. Volgens hem duiden de eerste berichten erop dat de man door "wreed politiegeweld" om het leven kwam.
Geweld
In een verklaring beschuldigt Brussel de Wit-Russische regering ervan geweld in te zetten tegen de eigen bevolking. Ook roept Brussel op tot vrijlating van alle "willekeurig gedetineerde personen" en een onderzoek naar mensenrechtenschendingen.
Vorige week voegde de EU president Loekasjenko en veertien anderen uit diens machtsapparaat toe aan haar sanctielijst. De strafmaatregelen, waaronder een inreisverbod en een bevriezing van hun Europese tegoeden, gingen afgelopen vrijdag in.
Verontwaardiging
De dood van Bondarenko leidt ook in Wit-Rusland tot grote verontwaardiging. Duizenden mensen gingen vrijdag de straat op. Op de plek waar Bondarenko is opgepakt, verzamelden zich honderden mensen. Zij hielden een minuut stilte en scandeerden toen "we zullen het niet vergeten, we zullen het niet vergeven".
Loekasjenko is ruim een kwart eeuw aan de macht in Wit-Rusland. De protesten tegen zijn heerschappij begonnen na diens verkiezingsoverwinning van 9 augustus. Volgens de oppositie was er gefraudeerd met de stembusgang. De veiligheidsdiensten hebben duizenden demonstranten gearresteerd, die meldingen maken van martelingen en misbruik tijdens hun hechtenis.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De NAVO zou de Verenigde Staten eigenlijk moeten helpen bij het verkrijgen van Groenland, zegt de Amerikaanse president Donald Trump op Truth Social. Alleen de VS zijn in staat om het gebied te verdedigen tegen Rusland en China, en dat is essentieel voor de veiligheid van de VS, aldus Trump. Hij noemt iedere andere uitkomst vlak voor Amerikaans overleg met Groenland en Denemarken "onaanvaardbaar".
2 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Rusland is bereid te onderhandelen over vrede in Oekraïne, al zijn gesprekken over een staakt-het-vuren niet serieus te nemen voordat er een vredesakkoord ligt. Dat zegt de Russische minister van Buitenlandse Zaken Sergej Lavrov tijdens een persconferentie. Het zou daarbij helpen, zei Lavrov, als de VS het Kremlin op de hoogte houden van de vredesvoorstellen zoals die nu besproken worden.
2 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - Het Oekraïense parlement heeft ingestemd met de benoeming van Mychajlo Fedorov als nieuwe minister van Defensie. De 34-jarige was vicepremier en minister van Digitale Transformatie. Hij speelde een rol bij technische innovaties in de oorlog tegen Rusland.
2 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - De Franse president Emmanuel Macron waarschuwt voor "ongekende gevolgen" als de Verenigde Staten Groenland innemen. Het eiland hoort bij Denemarken, maar de Amerikaanse president Donald Trump wil het bij de VS voegen omdat dat volgens hem "nodig is voor de nationale veiligheid".
2 uur geledenBANGKOK (ANP/AFP) - Het dodental na een treinongeluk in het noordoosten van Thailand is opgelopen naar 31, meldt het ministerie van Gezondheid. Het ongeluk vond woensdagochtend plaats toen een bouwkraan op rijtuigen van een trein viel. De trein, die onderweg was naar hoofdstad Bangkok, ontspoorde en stond korte tijd in brand.
2 uur geledenTOKIO (ANP/AFP) - De Japanse premier is van plan binnen afzienbare tijd het Lagerhuis te ontbinden. Dat zegt de partijleider van coalitiepartner de Japanse Innovatiepartij. Daarmee maakt de coalitie van premier Sanae Takaichi de weg vrij voor vervroegde verkiezingen, in wat volgens verschillende media een poging is om een steviger mandaat te krijgen.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - 60 van de 90 miljard euro van de EU-lening voor Oekraïne voor 2026 en 2027 is bedoeld voor aankoop van militair materiaal, heeft voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie woensdag bekendgemaakt. Dat moet vooral in Europa worden gekocht. Alleen als het benodigde materiaal niet in Europa te koop is of niet op tijd kan worden geleverd, kan het buiten Europa worden aangeschaft.
3 uur geleden