EU dient klacht in tegen Chinese straf op verdediging patenten
BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie stapt naar de Wereldhandelsorganisatie (WTO) uit protest tegen Chinese boetes voor Europese bedrijven die opkomen voor hun patentrecht. Onder meer bedrijven met patenten op 4G- en 5G-technologie krijgen soms hoge boetes opgelegd, klaagt de Europese Commissie.
Europese bedrijven zien zich soms genoodzaakt om naar de rechter te stappen als concurrenten, bijvoorbeeld Chinese telefoonfabrikanten, er clandestien met hun vondsten vandoor gaan of niet of te weinig betalen voor hun licenties. Maar sinds anderhalf jaar dwingen Chinese rechtbanken hen om hun recht niet te halen in het buitenland. Doen ze dat wel, dan kunnen ze hoge boetes en dwangsommen verwachten, stelt de commissie.
De EU heeft zich al meermaals bij China beklaagd maar krijgt geen gehoor, zegt het dagelijks bestuur van de unie. Omdat de praktijken tegen de WTO-afspraken ingaan, begint Brussel nu een procedure om de Wereldhandelsorganisatie de zaak te laten beslechten.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Federal Reserve heeft Jerome Powell benoemd tot tijdelijk voorzitter van de raad van bestuur. Dit blijft hij totdat zijn opvolger Kevin Warsh officieel wordt beëdigd als hoofd van de Amerikaanse centrale bank.
48 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met forse verliezen het weekend ingegaan, na de koerswinsten een dag eerder. De chipfondsen op Wall Street stonden bij de dalers. De olieprijzen gingen juist flink omhoog.
11 uur geledenHOUSTON (ANP/BLOOMBERG) - Door de sterk gestegen olieprijzen vanwege de oorlog in het Midden-Oosten zijn er meer boorplatforms in de Verenigde Staten actief aan het boren naar olie. Volgens de grote Amerikaanse oliedienstverlener Baker Hughes zijn er deze week 415 boorplatforms daarmee bezig. Dat is het hoogste aantal sinds november vorig jaar.
12 uur geledenMOSKOU (ANP/BLOOMBERG) - De economie van Rusland is in het eerste kwartaal met 0,2 procent gekrompen vergeleken met een jaar eerder. Dat meldt het Russische statistiekbureau. Daarmee is de economie van Rusland voor het eerst sinds 2023 gekrompen. Eerder deze week verlaagde het ministerie van Economische Zaken al zijn groeiverwachting voor de economie voor heel dit jaar.
14 uur geledenBEIJING (ANP/RTR/AFP) - China en de Verenigde Staten gaan een handelsraad en een investeringsraad oprichten. Dat zijn de landen volgens de Chinese minister van Buitenlandse Zaken Wang Yi overeengekomen na een topontmoeting.
15 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - The Magnum Ice Cream Company was vrijdag de grote winnaar bij de hoofdfondsen op de aandelenbeurs in Amsterdam. Het ijsjesbedrijf profiteerde op het Damrak van geruchten over een mogelijke overname en steeg bijna 9 procent. De koerswinst van Magnum kon echter niet voorkomen dat de AEX-index de handelsdag flink lager eindigde.
15 uur geledenMUMBAI (ANP) - De wereldwijde marktomstandigheden voor de staalindustrie zijn door de oorlog in het Midden-Oosten "zeer uitdagend" geworden vanwege de sterk gestegen energieprijzen. Dat zei het Indiase staalconcern Tata Steel, het moederbedrijf van de staalfabriek in IJmuiden, bij de bekendmaking van kwartaalcijfers.
16 uur geleden