EU-Commissie: situatie Syrië nog te onzeker om veilig te verklaren
BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie vindt het te vroeg om te bepalen of Syrië veilig genoeg is voor Syrische vluchtelingen in Europa om terug te keren. "De huidige situatie zorgt voor veel hoop maar ook veel onzekerheid", stelt de Commissie. De Commissie wil eerst zien wat de volgende stappen zijn van de winnende partijen in Syrië.
In oktober stelde het Nederlandse kabinet nog voor om delen van Syrië veilig te verklaren, omdat er niet meer gevochten werd. De afgelopen week namen oprukkende rebellengroepen in een hoog tempo steden in en dit weekend ook de hoofdstad Damascus.
Brussel kijkt vooral naar de islamitische rebellengroep Hayat Tahrir al-Sham (HTS). De groep staat op de terreurlijst van de Verenigde Naties. Na de val van het regime van dictator Bashar al-Assad werpt de leider van HTS, Abu Mohammed al Jolani, zich op als hét kopstuk van de rebellen. De Commissie roept partijen die betrokken zijn bij de val van Assad op om te streven naar een vreedzame, inclusieve toekomst voor het land.
Meer uit Buitenland
HERAKLION (ANP/AFP) - In de buurt van het Griekse eiland Kreta zijn zeventien doden gevonden in een migrantenboot. Er waren nog twee levende mensen aan boord, meldt de kustwacht. Volgens hen was de boot in slecht weer terechtgekomen en hadden de opvarenden niets om onder te schuilen en niets om te eten of drinken.
1 uur geledenGAZA-STAD (ANP/AFP) - De Palestijnse beweging Hamas zegt bereid te zijn al zijn wapens in te leveren, als de Israëlische bezetting van de Gazastrook ten einde is gekomen. Hamas zou de wapens overdragen aan een Palestijnse autoriteit, die het gebied zou gaan besturen.
3 uur geledenAMMAN (ANP) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz heeft voor zijn reis naar Israël ook een bezoek gebracht aan Jordanië. Hij prees de rol die dat land heeft gespeeld in de Gaza-oorlog.
4 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky reist maandag naar Londen, voor een gesprek met een aantal Europese leiders. Dat meldt de Franse president Emmanuel Macron op X. Ook de Britse premier Keir Starmer en de Duitse bondskanselier Friedrich Merz schuiven aan bij het overleg over de onderhandelingen die de Oekraïners houden met de Amerikanen.
5 uur geledenKYIV (ANP/DPA) - Oekraïne zegt opnieuw een aanval te hebben uitgevoerd op de Russische olie-industrie. Doelwit was een raffinaderij diep in Rusland, op 200 kilometer ten zuidoosten van Moskou.
6 uur geledenDOHA (ANP/AFP/RTR/DPA) - De onderhandelingen over het lot van de Gazastrook zijn volgens de premier van Qatar, Mohammed bin Abdulrahman al-Thani, in een kritieke fase beland. Hij dringt aan op een volledige terugtrekking van Israëlische troepen uit de Gazastrook. "De wapenstilstand is niet compleet" als Israël de strook niet verlaat.
10 uur geledenBANDA ATJEH (ANP/AFP) - Het dodental door het noodweer op het Indonesische eiland Sumatra is opgelopen tot boven de 900. Er worden nog steeds honderden mensen vermist.
11 uur geleden