EU: China staat te dicht bij Rusland voor bemiddelaarsrol
MONTPELLIER (ANP) - China kan niet bemiddelen tussen Oekraïne en Rusland, vindt EU-buitenlandchef Josep Borrell. Daarvoor staan Beijing en Moskou volgens hem te dicht bij elkaar.
Toch kan China, dat vóór de Russische inval in Oekraïne begrip toonde voor Rusland maar zich sindsdien zoveel mogelijk op de vlakte houdt, volgens Borrell een zeer belangrijke bijdrage leveren om de wapens te laten zwijgen. Hij heeft de Chinese buitenlandminister Wang Yi nog eens gevraagd "al zijn invloed aan te wenden en deel uit te maken van het diplomatieke initiatief" om tot een wapenstilstand en vredesonderhandelingen "in de juiste vorm" te komen.
"Het is overduidelijk dat China een duidelijke invloed heeft op Rusland", zei de hoogste diplomaat van de EU na overleg met de EU-ministers van Ontwikkelingssamenwerking. Hij wijst op de banden, vriendschap en gemeenschappelijke opvattingen tussen beide grootmachten. Daardoor zou Beijing tegelijkertijd niet neutraal genoeg zijn om van bemiddeling te kunnen spreken.
Sinds de oorlog uitbrak wordt er naarstig gezocht naar een land of persoon die de strijdende partijen aan tafel kan brengen. Onder meer Turkije en Israël doen daartoe pogingen. Ook de naam van de gewezen Duitse bondskanselier Merkel valt.
Meer uit Buitenland
ADELANTO (ANP/RTR) - Een Mexicaanse immigrant is overleden in een Amerikaans immigratiedetentiecentrum in Los Angeles, meldde immigratiedienst ICE maandag. De man zou bewusteloos zijn aangetroffen in zijn bed. Het is niet bekend waar hij aan overleed. Volgens een lokale nieuwssite was hij 36 jaar.
39 minuten geledenANKARA (ANP/AFP) - Opnieuw is een Iraanse raket neergehaald die het Turkse luchtruim was binnengedrongen. De ballistische raket werd onschadelijk gemaakt door de NAVO-luchtverdediging in de oostelijke Middellandse Zee, meldt het Turkse ministerie van Nationale Defensie.
1 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA/RTR) - Duitsland en Syrië gaan samenwerken aan de terugkeer van honderdduizenden Syrische vluchtelingen in de komende jaren. Dat kondigden de Duitse bondskanselier Friedrich Merz en de Syrische president Ahmed al-Sharaa aan op een gezamenlijke persconferentie in Berlijn.
1 uur geledenBREST (ANP/AFP) - De Chinese kapitein van een olietanker die vermoedelijk behoort tot de Russische schaduwvloot, is in Frankrijk veroordeeld tot een jaar cel en een geldboete van 150.000 euro. Ook is een arrestatiebevel uitgevaardigd tegen kapitein Chen Zhangjie, die bij verstek werd veroordeeld voor het weigeren van het stilleggen van zijn schip toen hij hiertoe werd bevolen.
3 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Twee Chinese containerschepen zijn door de Straat van Hormuz gevaren, is te zien bij scheepvaartmonitor MarineTraffic. Iran heeft sinds het begin van de oorlog vorige maand slechts enkele schepen doorgelaten en heeft schepen aangevallen die ondanks de blokkade toch probeerden om door te varen.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump dreigt om het Iraanse eiland Kharg op te blazen als het regime niet snel een deal met hem sluit. Hij eist op Truth Social dat de Straat van Hormuz onmiddellijk wordt heropend voor de scheepvaart.
4 uur geledenGAZA-STAD (ANP/RTR) - Bij een Israëlische luchtaanval op de Gazastrook zijn zeker drie doden gevallen, meldden de lokale autoriteiten. Ook op de bezette Westelijke Jordaanoever is een persoon gedood door Israëlische militairen.
4 uur geleden