EU: China staat te dicht bij Rusland voor bemiddelaarsrol
MONTPELLIER (ANP) - China kan niet bemiddelen tussen Oekraïne en Rusland, vindt EU-buitenlandchef Josep Borrell. Daarvoor staan Beijing en Moskou volgens hem te dicht bij elkaar.
Toch kan China, dat vóór de Russische inval in Oekraïne begrip toonde voor Rusland maar zich sindsdien zoveel mogelijk op de vlakte houdt, volgens Borrell een zeer belangrijke bijdrage leveren om de wapens te laten zwijgen. Hij heeft de Chinese buitenlandminister Wang Yi nog eens gevraagd "al zijn invloed aan te wenden en deel uit te maken van het diplomatieke initiatief" om tot een wapenstilstand en vredesonderhandelingen "in de juiste vorm" te komen.
"Het is overduidelijk dat China een duidelijke invloed heeft op Rusland", zei de hoogste diplomaat van de EU na overleg met de EU-ministers van Ontwikkelingssamenwerking. Hij wijst op de banden, vriendschap en gemeenschappelijke opvattingen tussen beide grootmachten. Daardoor zou Beijing tegelijkertijd niet neutraal genoeg zijn om van bemiddeling te kunnen spreken.
Sinds de oorlog uitbrak wordt er naarstig gezocht naar een land of persoon die de strijdende partijen aan tafel kan brengen. Onder meer Turkije en Israël doen daartoe pogingen. Ook de naam van de gewezen Duitse bondskanselier Merkel valt.
Meer uit Buitenland
STUTTGART (ANP/DPA) - De Groenen hebben in de Duitse deelstaat Baden-Württemberg een nipte overwinning behaald op de CDU van bondskanselier Friedrich Merz. Volgens de maandagochtend gepubliceerde voorlopige uitslag behaalden de Groenen 30,2 procent van de stemmen tegenover 29,7 procent voor de CDU.
1 uur geledenGAZA-STAD (ANP) - Bij twee Israëlische aanvallen in Gaza zijn zondag zes Palestijnen omgekomen. Onder de doden zijn twee minderjarigen. Dat melden lokale gezondheidsautoriteiten. Het waren volgens hen de dodelijkste aanvallen in Gaza sinds het begin van de oorlog tussen Israël, de Verenigde Staten en Iran.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Bij een Amerikaanse aanval op een boot in de oostelijke Stille Oceaan zijn zondag zes mensen omgekomen. Volgens het Amerikaanse leger was de boot betrokken bij drugshandel.
3 uur geledenSTOCKHOLM (ANP) - Europese landen hebben hun wapenimporten de afgelopen jaren verdrievoudigd. Het overgrote deel komt uit de Verenigde Staten, dat zijn export naar Europa zelfs nog meer zag groeien, becijferde onderzoeksinstituut SIPRI.
6 uur geledenGLASGOW (ANP) - Een grote brand nabij het centraal station van Glasgow heeft zondagavond voor grote problemen gezorgd voor treinreizigers, met tientallen annuleringen tot gevolg. Dat melden Britse media waaronder BBC en Sky News.
8 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Mojtaba Khamenei, een van de zonen van Ali Khamenei, is gekozen tot nieuwe opperste leider van Iran. Dat heeft de daartoe bevoegde Assemblee van Experts bekendgemaakt via Iraanse staatsmedia. Volgens ayatollah Hosseinali Eshkevari wordt de naam Khamenei als leider van Iran daarmee doorgezet.
9 uur geledenKOBLENZ (ANP/DPA/BELGA) - Volgens de politie hebben fragmenten van een meteoriet daken en huizen beschadigd in verschillende delen van de Zuidwest-Duitse deelstaat Rijnland-Palts.
9 uur geleden