EU-buitenlandchef wil sancties tegen opruiende ministers Israël
BRUSSEL (ANP) - EU-buitenlandchef Josep Borrell wil dat de EU-landen sancties opleggen aan een aantal leden van de Israëlische regering die oproepen tot humanitair geweld tegen Palestijnen.
"Ik ben de procedure gestart", zei Borrell bij binnenkomst voor een vergadering van EU-ministers van Buitenlandse Zaken in Brussel. "Sommige Israëlische ministers hebben onacceptabele haatboodschappen geuit richting de Palestijnen". Wat zij zeggen "gaat duidelijk in tegen het internationale recht" en is een "aansporing tot het plegen van oorlogsmisdaden", aldus Borrell.
Borrell noemde geen namen, maar het Duitse persbureau dpa zegt van Brusselse bronnen te hebben vernomen dat het gaat om de Israëlische minister van Financiën, Bezalel Smotrich, en minister van Nationale Veiligheid Itamar Ben-Gvir. De laatste heeft recent opgeroepen om de hulpleveringen aan de Gazastrook te stoppen om zo de Hamasbeweging onder druk te zetten. Smotrich zei iets dergelijks en suggereerde om de hulp aan Gaza te stoppen, totdat Hamas de Israëlische gijzelaars heeft vrijgelaten.
7 oktober
De oorlog tussen Israël en Hamas begon op 7 oktober vorig jaar met een inval van Hamas in Israël. Daarbij nam Hamas naar schatting ruim tweehonderd Israëlische burgers gevangen. Volgens Israël zijn er nu nog ruim honderd Israëliërs in handen van Hamas.
Borrell zegt dat de Europese Unie "taboes niet uit de weg moet gaan om onze middelen in te zetten om humanitaire wetten te respecteren". Hij benadrukte wel dat hijzelf niet meer kan doen dan een voorstel op tafel leggen. Uiteindelijk zijn het de EU-lidstaten die unaniem moeten beslissen over sancties.
Meer uit Buitenland
MEXICO-STAD (ANP/AFP) - Mexico ziet af van het plan om het schooljaar eerder te beëindigen in verband met het WK voetbal deze zomer. Vorige week maakte het ministerie van Onderwijs bekend dat het overwoog de schoolvakantie veertig dagen eerder te laten beginnen.
48 minuten geledenWASSENBERG (ANP/DPA) - Bij een schietpartij in de Duitse plaats Wassenberg, vlak bij de Nederlandse grens ter hoogte van Roermond, is maandagavond een man om het leven gekomen. De politie is een klopjacht begonnen op de dader en heeft onder meer een helikopter ingezet, meldt een woordvoerder van de Duitse politie.
1 uur geledenMONTERREY (ANP/BLOOMBERG) - De Mexicaanse politie heeft de leider gearresteerd van een groep die nauwe banden heeft met het beruchte drugskartel Cartel del Noreste. Tijdens de arrestatie werden naast wapens, drugs, auto's en motoren ook zeven tijgers in beslag genomen.
1 uur geledenLONDEN (ANP) - Meerdere ministers hebben de Britse premier Keir Starmer gevraagd op te stappen, melden Britse media. Volgens The Times hebben drie leden van het kabinet, onder wie de minister van Binnenlandse Zaken Shabana Mahmood, Starmer verteld dat hij zijn positie moet heroverwegen. Sky News schrijft dat de ministers hem dinsdag in een vergadering gaan vertellen dat "het spel voorbij is".
5 uur geledenJERUZALEM (ANP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft de EU-sancties voor gewelddadige kolonisten afgedaan als het "moreel bankroet" van de Europese Unie. In een verklaring van zijn kantoor op X staat dat de Europeanen op deze manier de kolonisten op de Westelijke Jordaanoever gelijkstellen aan Hamas.
5 uur geledenKYIV (ANP/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky stelt dat het maandag op de laatste dag van het staakt-het-vuren "niet stil was aan het front". Rusland en Oekraïne hebben elkaar beschuldigd van schendingen van het driedaagse bestand.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft de Iraanse reactie op een Amerikaans voorstel om de oorlog te beëindigen "stom" genoemd. Hij spreekt daarnaast over "een stuk afval" dat hij niet volledig heeft gelezen, omdat hij zijn "tijd niet wil verspillen".
9 uur geleden