EU-buitenlandchef wil Palestijnse Autoriteit terug in Gaza
BRUSSEL (ANP) - EU-buitenlandchef Josep Borrell wil dat de Palestijnse Autoriteit, die nu de Westelijke Jordaanoever bestuurt, de macht in Gaza overneemt. Het is voor het eerst dat de hoogste diplomaat van de Europese Unie dat uitdrukkelijk bepleit.
Israël belegert de Gazastrook sinds de bloedige aanval vorige maand van Hamas, dat er de dienst uitmaakt. Het probeert Hamas uit het dichtbevolkte Palestijnse gebied te verdrijven. Maar wie Gaza vervolgens zou moeten besturen, is onduidelijk. Borrell wees al eerder een permanente Israëlische bezetting af en pleitte voor "een Palestijnse autoriteit". Hij haastte zich te zeggen dat het niet per se om dé Palestijnse Autoriteit (PA) zou moeten gaan.
Maar die heeft toch de voorkeur, zei de buitenlandvertegenwoordiger van de EU na een bezoek aan de PA-leiders op de Westoever. "We moeten de terugkeer van de Palestijnse Autoriteit naar Gaza op de middellange termijn steunen", twitterde Borrell na afloop. President Mahmoud Abbas en zijn premier hebben Borrell volgens een EU-bron duidelijk gemaakt dat ze de leiding over de Gazastrook "op enig moment" kunnen en willen overnemen.
Hamas en Abbas' Fatah-partij zijn rivalen. Na de verkiezingswinst in 2006 verjoeg Hamas Fatah uit Gaza.
Meer uit Buitenland
GENÈVE (ANP/AFP) - De verkiezingen in Myanmar van komende zondag worden getekend door "toenemend geweld, onderdrukking en intimidatie", stelt VN-mensenrechtenchef Volker Türk. Volgens hem dreigen zowel de militaire junta als gewapende oppositiegroepen met geweld tegen burgers. Het zijn de eerste verkiezingen in Myanmar sinds het leger in februari 2021 de macht overnam en de junta wil dat zoveel mogelijk mensen gaan stemmen. Maar een lage opkomst dreigt, omdat er nauwelijks pro-democratische oppositiepartijen meedoen.
24 minuten geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Het Amerikaanse ministerie van Justitie heeft minstens 8000 nieuwe documenten vrijgegeven over de overleden zedendelinquent Jeffrey Epstein. Vorige week werden de eerste 300.000 pagina's al gepubliceerd. Hierop kwam toen veel kritiek omdat het niet alle documenten betrof.
28 minuten geledenSYDNEY (ANP) - De Australische premier Anthony Albanese heeft de Israëlische president Isaac Herzog gebeld en hem uitgenodigd om naar Australië te komen, schrijft hij in een bericht op X. Eerder waren Israëlische politici kritisch op Albanese. Zijn regering zou te weinig hebben gedaan om antisemitisme tegen te gaan en daardoor de aanslag op Bondi Beach niet hebben kunnen voorkomen.
1 uur geledenKYIV (ANP/AFP/RTR) - Verschillende Oekraïense regio's kampen met stroomuitval nadat Rusland een grootschalige aanval had uitgevoerd met drones en raketten, meldden Oekraïense autoriteiten.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Een fragment uit het Amerikaanse nieuwsprogramma 60 Minutes dat afgelopen weekend op het laatste moment niet werd uitgezonden, is toch online te zien, schrijft CNN. Het item gaat over de gevangenis in El Salvador waar de regering van president Donald Trump Venezolaanse migranten naartoe heeft gestuurd.
3 uur geledenMIAMI (ANP/RTR) - Het Amerikaanse leger heeft opnieuw een dodelijke aanval uitgevoerd op een boot in de oostelijke Stille Oceaan. Dat schrijft Southcom, het centrale commando van het Amerikaanse leger in de regio, op X. Er kwam een man om het leven bij de aanval.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Een Amerikaanse rechter heeft geoordeeld dat de regering van president Donald Trump moet zorgen voor de terugkeer van ongeveer 137 uitgezette Venezolanen. De vermeende bendeleden werden in maart naar de beruchte CECOT-gevangenis in El Salvador gestuurd.
6 uur geleden