EU-buitenlandchef wil Palestijnse Autoriteit terug in Gaza
BRUSSEL (ANP) - EU-buitenlandchef Josep Borrell wil dat de Palestijnse Autoriteit, die nu de Westelijke Jordaanoever bestuurt, de macht in Gaza overneemt. Het is voor het eerst dat de hoogste diplomaat van de Europese Unie dat uitdrukkelijk bepleit.
Israël belegert de Gazastrook sinds de bloedige aanval vorige maand van Hamas, dat er de dienst uitmaakt. Het probeert Hamas uit het dichtbevolkte Palestijnse gebied te verdrijven. Maar wie Gaza vervolgens zou moeten besturen, is onduidelijk. Borrell wees al eerder een permanente Israëlische bezetting af en pleitte voor "een Palestijnse autoriteit". Hij haastte zich te zeggen dat het niet per se om dé Palestijnse Autoriteit (PA) zou moeten gaan.
Maar die heeft toch de voorkeur, zei de buitenlandvertegenwoordiger van de EU na een bezoek aan de PA-leiders op de Westoever. "We moeten de terugkeer van de Palestijnse Autoriteit naar Gaza op de middellange termijn steunen", twitterde Borrell na afloop. President Mahmoud Abbas en zijn premier hebben Borrell volgens een EU-bron duidelijk gemaakt dat ze de leiding over de Gazastrook "op enig moment" kunnen en willen overnemen.
Hamas en Abbas' Fatah-partij zijn rivalen. Na de verkiezingswinst in 2006 verjoeg Hamas Fatah uit Gaza.
Meer uit Buitenland
BANGKOK (ANP/AFP/RTR) - De Thaise krijgsmacht beschuldigt Cambodja ervan het staakt-het-vuren tussen de landen te hebben geschonden met meer dan 250 drones. Het huidige bestand ging afgelopen zaterdag in, na bijna drie weken van dodelijke gevechten aan de grens.
24 minuten geledenKYIV (ANP/RTR) - In het zondag besproken ontwerp voor een vredesregeling tussen Oekraïne en Rusland bieden de VS volgens de Oekraïense president Volodymyr Zelensky veiligheidsgaranties voor zijn land gedurende vijftien jaar. Zelensky zei daarbij dat hij zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump om garanties tot vijftig jaar had gevraagd. Hij hoopt op langere garanties en dat die onmiddellijk ingaan wanneer een vredesregeling wordt gesloten.
36 minuten geledenMARIOEPOL (ANP/AFP) - De autoriteiten in het bezette Oekraïense Marioepol hebben een theater heropend dat in 2022 na een verwoestend bombardement symbool werd van de Russische omsingeling van de stad. Marioepol werd aan het begin van de Russische inval na een belegering van drie maanden ingenomen.
57 minuten geledenMOSKOU (ANP/DPA) - Een vicevoorzitter van het Russische hogerhuis en autoriteit op het gebied van buitenlandse politiek, Konstantin Kosatsjev, vindt de gesprekken afgelopen weekend over de beëindiging van de oorlog in Oekraïne hoopgevend. De Amerikaanse president Donald Trump sprak met zijn Russische ambtgenoot Vladimir Poetin en vervolgens met de president van Oekraïne, Volodymyr Zelensky.
1 uur geledenBEIJING (ANP/AFP/RTR) - Het Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken waarschuwt "externe krachten" Taiwan niet te steunen, kort nadat Beijing militaire oefeningen was begonnen rondom dat eiland. Elke poging om de hereniging van Taiwan met het vasteland van China te stoppen zal mislukken, aldus een woordvoerder.
1 uur geledenTEL AVIV (ANP/DPA) - Het Israëlische hooggerechtshof heeft een door de regering aangekondigd verbod van een publieke omroep van de strijdkrachten, Galei Zahal, voorlopig opgeschort. Van de ultrarechtse minister van Defensie Israel Katz moet de zender uiterlijk 1 maart stoppen.
2 uur geledenTAIPEI (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Chinese strijdkrachten zijn maandag begonnen met militaire oefeningen rond Taiwan. Die zijn bedoeld als waarschuwing voor "separatisten die streven naar Taiwanese onafhankelijkheid", aldus de Chinese kolonel Shi Yi.
5 uur geleden