Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

EU-buitenlandchef wil Palestijnse Autoriteit terug in Gaza

EU-buitenlandchef wil Palestijnse Autoriteit terug in Gaza

BRUSSEL (ANP) - EU-buitenlandchef Josep Borrell wil dat de Palestijnse Autoriteit, die nu de Westelijke Jordaanoever bestuurt, de macht in Gaza overneemt. Het is voor het eerst dat de hoogste diplomaat van de Europese Unie dat uitdrukkelijk bepleit.

Israël belegert de Gazastrook sinds de bloedige aanval vorige maand van Hamas, dat er de dienst uitmaakt. Het probeert Hamas uit het dichtbevolkte Palestijnse gebied te verdrijven. Maar wie Gaza vervolgens zou moeten besturen, is onduidelijk. Borrell wees al eerder een permanente Israëlische bezetting af en pleitte voor "een Palestijnse autoriteit". Hij haastte zich te zeggen dat het niet per se om dé Palestijnse Autoriteit (PA) zou moeten gaan.

Maar die heeft toch de voorkeur, zei de buitenlandvertegenwoordiger van de EU na een bezoek aan de PA-leiders op de Westoever. "We moeten de terugkeer van de Palestijnse Autoriteit naar Gaza op de middellange termijn steunen", twitterde Borrell na afloop. President Mahmoud Abbas en zijn premier hebben Borrell volgens een EU-bron duidelijk gemaakt dat ze de leiding over de Gazastrook "op enig moment" kunnen en willen overnemen.

Hamas en Abbas' Fatah-partij zijn rivalen. Na de verkiezingswinst in 2006 verjoeg Hamas Fatah uit Gaza.

Meer uit Buitenland

Liberaal verslaat rechtse populist en is burgemeester Boekarest

BOEKAREST (ANP/RTR) - De Roemeense hoofdstad Boekarest heeft bij de lokale verkiezingen een liberale burgemeester gekozen, zo blijkt uit de gedeeltelijke resultaten. Dit geeft premier Ilie Bolojan de overhand in de fragiele pro-Europese regeringscoalitie en betekent een nederlaag voor de radicaal-rechtse kandidaat die als favoriet gold.

2 uur geleden
Acht Henri Matisse-gravures gestolen uit bibliotheek in São Paulo

SÃO PAULO (ANP/AFP) - Acht gravures van de Franse schilder Henri Matisse zijn gestolen uit een bibliotheek in de Braziliaanse stad São Paulo. Dat heeft de lokale overheid bekendgemaakt. De dieven maakten ook vijf werken buit van de Braziliaanse schilder Candido Portinari.

2 uur geleden
Nabestaanden Decembermoorden eisen eerherstel en compensatie

PARAMARIBO (ANP) - Zestig erfgenamen van de vijftien slachtoffers van de Decembermoorden van 1982 hebben een vordering ingesteld tegen de staat Suriname. Zij eisen eerherstel van de slachtoffers en hun nabestaanden en schadeloosstelling van de erfgenamen, vertelde advocaat Hugo Essed zondag in het programma Welingelichte Kringen van Radio ABC Suriname. Hij heeft de afgelopen week het verzoekschrift ingediend bij de kantonrechter, namens nabestaanden in Suriname en Nederland.

2 uur geleden
Omroep: 100 ontvoerde schoolkinderen vrijgelaten in Nigeria

ABUJA (ANP/RTR) - De Nigeriaanse overheid heeft de vrijlating bewerkstelligd van honderd schoolkinderen die vorige maand waren ontvoerd van een kostschool in de staat Niger. Dat meldt de Nigeriaanse omroep Channels Television, die geen details gaf over de vrijlating.

3 uur geleden
President Benin na couppoging: situatie volledig onder controle

COTONOU (ANP/RTR) - President Patrice Talon van Benin heeft verklaard dat de situatie in zijn land "volledig onder controle" is nadat veiligheidstroepen een ​​couppoging van een groep soldaten hadden beëindigd. "Het verraad zal niet ongestraft blijven", zei Talon in een tv-toespraak. Eerder zondag meldde een regeringswoordvoerder dat veertien mensen waren opgepakt voor een couppoging. Alle arrestanten zouden militairen en ex-militairen zijn.

4 uur geleden
Legerchef Israël: terugtrekkingslijn in Gaza is 'nieuwe grens'

JERUZALEM (ANP/AFP) - De Israëlische legerchef Eyal Zamir heeft gezegd dat de demarcatielijn waarachter Israëlische troepen zich in Gaza hebben teruggetrokken een "nieuwe grens" is. Dat zei Zamir tegen Israëlische reservisten in de Palestijnse Gazastrook, aldus een militaire verklaring.

6 uur geleden
Oekraïense aanvoerroute onbegaanbaar door Russische aanval op dam

PETSJENIHY (ANP/DPA) - Rusland heeft met een raketaanval een dam in de regio Charkiv geraakt, meldt de burgemeester van het nabijgelegen Petsjenihy. Daardoor is een belangrijke aanvoerroute voor het Oekraïense leger onbegaanbaar geworden.

6 uur geleden