EU-buitenlandchef wil Palestijnse Autoriteit terug in Gaza
BRUSSEL (ANP) - EU-buitenlandchef Josep Borrell wil dat de Palestijnse Autoriteit, die nu de Westelijke Jordaanoever bestuurt, de macht in Gaza overneemt. Het is voor het eerst dat de hoogste diplomaat van de Europese Unie dat uitdrukkelijk bepleit.
Israël belegert de Gazastrook sinds de bloedige aanval vorige maand van Hamas, dat er de dienst uitmaakt. Het probeert Hamas uit het dichtbevolkte Palestijnse gebied te verdrijven. Maar wie Gaza vervolgens zou moeten besturen, is onduidelijk. Borrell wees al eerder een permanente Israëlische bezetting af en pleitte voor "een Palestijnse autoriteit". Hij haastte zich te zeggen dat het niet per se om dé Palestijnse Autoriteit (PA) zou moeten gaan.
Maar die heeft toch de voorkeur, zei de buitenlandvertegenwoordiger van de EU na een bezoek aan de PA-leiders op de Westoever. "We moeten de terugkeer van de Palestijnse Autoriteit naar Gaza op de middellange termijn steunen", twitterde Borrell na afloop. President Mahmoud Abbas en zijn premier hebben Borrell volgens een EU-bron duidelijk gemaakt dat ze de leiding over de Gazastrook "op enig moment" kunnen en willen overnemen.
Hamas en Abbas' Fatah-partij zijn rivalen. Na de verkiezingswinst in 2006 verjoeg Hamas Fatah uit Gaza.
Meer uit Buitenland
RIYAD (ANP/AFP) - Het Saudische ministerie van Defensie heeft gemeld een drone te hebben onderschept die gericht was op de diplomatenwijk ten westen van het centrum van de hoofdstad Riyad. Elders in het land werden nog twee drones neergehaald.
41 minuten geledenPARIJS (ANP/AFP) - Een Franse militair is gedood "tijdens een aanval" in de regio Erbil in Iraaks-Koerdistan, zo maakte president Emmanuel Macron in de nacht van donderdag op vrijdag bekend op X.
2 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR) - Iran is niet van plan de Straat van Hormuz volledig te sluiten, maar het is wel Irans onvervreemdbare recht om de veiligheid op de zeestraat te garanderen. Dat zegt de Iraanse ambassadeur voor de VN tegen journalisten. Amir Saeid Iravani voegde eraan toe dat "de huidige situatie in de regio, waaronder ook de Straat van Hormuz, niet het resultaat is van Irans rechtmatige zelfverdediging", verwijzend naar de gevechten met Israël en de Verenigde Staten.
8 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - Zes Franse militairen zijn gewond geraakt bij een droneaanval in het noorden van Irak. Dat meldt het Franse leger, dat eveneens meldt dat de gewonden zijn overgebracht naar een nabijgelegen medische post.
9 uur geledenWARSCHAU (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De Poolse president Karol Nawrocki zegt zijn veto uit te spreken over wetgeving die zijn land toegang moet geven tot een EU-programma dat de Europese defensie-industrie moet versterken.
9 uur geledenWEST BLOOMFIELD (ANP) - De man die met zijn auto op een synagoge in Michigan inreed, is overleden. Dat bevestigt sheriff Michael Bouchard aan CNN. De politie meldde dat er sprake was van een situatie met een actieve schutter. De verdachte zou na de botsing de Temple Israel-synagoge zijn binnengelopen, waarna er werd geschoten door de beveiliging.
10 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP/BLOOMBERG) - NASA zegt "op de goede weg" te zijn om de Artemis II-missie de ruimte in te sturen. Aanvankelijk stond een lancering van die maanmissie gepland voor februari, maar die moest worden uitgesteld door technische mankementen. De ruimtevaartorganisatie spreekt nu van op zijn vroegst 1 april. Wel waarschuwde NASA dat er "nog werk te doen is" voordat het zover is.
11 uur geleden