EU-buitenlandchef wil Palestijnse Autoriteit terug in Gaza
BRUSSEL (ANP) - EU-buitenlandchef Josep Borrell wil dat de Palestijnse Autoriteit, die nu de Westelijke Jordaanoever bestuurt, de macht in Gaza overneemt. Het is voor het eerst dat de hoogste diplomaat van de Europese Unie dat uitdrukkelijk bepleit.
Israël belegert de Gazastrook sinds de bloedige aanval vorige maand van Hamas, dat er de dienst uitmaakt. Het probeert Hamas uit het dichtbevolkte Palestijnse gebied te verdrijven. Maar wie Gaza vervolgens zou moeten besturen, is onduidelijk. Borrell wees al eerder een permanente Israëlische bezetting af en pleitte voor "een Palestijnse autoriteit". Hij haastte zich te zeggen dat het niet per se om dé Palestijnse Autoriteit (PA) zou moeten gaan.
Maar die heeft toch de voorkeur, zei de buitenlandvertegenwoordiger van de EU na een bezoek aan de PA-leiders op de Westoever. "We moeten de terugkeer van de Palestijnse Autoriteit naar Gaza op de middellange termijn steunen", twitterde Borrell na afloop. President Mahmoud Abbas en zijn premier hebben Borrell volgens een EU-bron duidelijk gemaakt dat ze de leiding over de Gazastrook "op enig moment" kunnen en willen overnemen.
Hamas en Abbas' Fatah-partij zijn rivalen. Na de verkiezingswinst in 2006 verjoeg Hamas Fatah uit Gaza.
Meer uit Buitenland
OSLO (ANP) - De afscheidsdienst voor koning Harald in de Domkerk in Oslo is afgelopen. Even na 14.00 uur werd de kist met daarin het lichaam van de overleden koning de kerk uitgedragen. Vlak daarna volgde een fly-over van de luchtmacht. Vier gevechtsvliegtuigen vlogen in de zogenoemde missing-manformatie over de stad.
17 minuten geledenBERLIJN (ANP/AFP) - Een telefoongesprek tussen de Duitse bondskanselier Friedrich Merz en de Amerikaanse president Donald Trump is tot nader order opgeschort. Dat meldt een woordvoerder van de Duitse overheid. De twee bewindslieden zouden contact met elkaar hebben rond de 25e jaardag van de aanslagen op New York en Washington van 11 september 2001. Een reden voor het uitstel werd niet genoemd.
37 minuten geledenTEL AVIV (ANP/DPA) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu klaagt de krant Haaretz aan na een artikel over de aanval van Hamas op Israël in oktober 2023. Daarin stond dat hij door de president van de Verenigde Arabische Emiraten was gewaarschuwd voor het geweld.
50 minuten geledenOSLO (ANP) - De Noorse premier Jonas Gahr Støre is "diep dankbaar" voor de 35 jaar dat Harald koning van Noorwegen was. De vorst maakte zijn functie "menselijk", aldus Støre tijdens de uitvaartdienst voor Harald in de Domkerk in Oslo.
1 uur geledenBELGRADO (ANP/AFP) - De Servische president Aleksandar Vučić heeft per decreet het Servische parlement ontbonden. Verkiezingen waren aanvankelijk gepland voor december 2027, maar zullen nu 25 oktober worden gehouden. Vučić gaat daarmee mee in de eisen van demonstranten in het land, die al maandenlang protesteren tegen de regering.
1 uur geledenOSLO (ANP) - De rouwstoet rond de uitvaart van de Noorse koning Harald is aangekomen bij de Domkerk in Oslo. Bij aankomst werden koning Haakon en de overige leden van de Noorse koninklijke familie welkom geheten door de bisschop van Oslo, Sunniva Gylver, en Olav Fykse Tveit, de leider van de Noorse kerk.
1 uur geledenOSLO (ANP) - De kist met daarin het lichaam van de overleden Noorse koning Harald is op weg naar de Domkerk in Oslo. Rond het middaguur vertrok de rouwstoet vanaf het paleis, onder begeleiding van saluutschoten en muziek. Langs de route hebben zich honderden mensen verzameld. Het Noorse persbureau NTB omschrijft de sfeer als ingetogen en "ongewoon stil".
2 uur geleden