EU-buitenlandchef wil Hongaars veto omzeilen bij geld Oekraïne
LUXEMBURG (ANP) - De EU-buitenlandchef Josep Borrell zegt een manier gevonden te hebben om geld naar Oekraïne te zenden zonder dat Hongarije dit blokkeert. Dat heeft Borrell gezegd bij binnenkomst bij een vergadering van EU-ministers van Buitenlandse Zaken in Luxemburg.
Het bedoelde geld voor Oekraïne is geen EU-geld, maar geld dat op rekeningen staat van Europese financiële instellingen die Russische tegoeden beheren. Die tegoeden zijn vanwege sancties bevroren, maar de EU-landen hebben eerder besloten om van de rentes en dividenden op de tegoeden Oekraïne te gaan helpen. Alleen, nu het op de uitkering van de eerste betaling aankomt, ligt Hongarije dwars. Dat land wil onder meer niet dat er wapens van worden gekocht die tegen Rusland kunnen worden gebruikt.
Maar volgens Borrell verschaft het Europese verdrag een oplossing als één lidstaat niet wil meedoen aan de uitvoering van een beslissing die eerder al is genomen. Hongarije zou in dat geval niet aan de uitvoering van het besluit hoeven meewerken, maar kan ook niet tegenhouden dat de andere EU-lidstaten het al genomen besluit uitvoeren. De EU-ministers vergaderen maandag over of ze inderdaad deze methode willen inzetten.
Reizen Poetin
De eerste betaling aan Oekraïne van de rente op de Russische tegoeden zou dan al volgende week plaatsvinden. "Oekraïne heeft meer hulp nodig en die hulp moet er nu komen, voor de zomer", aldus Borrell.
Borrell stelt ook vast dat de Russische president Vladimir Poetin "zich duidelijk aan het voorbereiden is op een lange oorlog". Borrell baseert dat op het feit dat Poetin naar Noord-Korea reist en "naar alle plaatsen waar hij wapens kan krijgen".
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP) - De Libanese ambassadeur in Washington zegt in het gesprek met de Israëlische ambassadeur in de VS te hebben opgeroepen tot een staakt-het-vuren in Libanon. Het eerdere bestand dat in 2024 werd gesloten tussen Israël en Libanon moet volledig worden nageleefd, zei zij.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Het gesprek tussen de Libanese en Israëlische ambassadeurs in Washington is na ongeveer twee uur afgelopen, meldt het Libanese staatspersbureau NNA. Volgens de Israëlische ambassadeur zijn Israël en Libanon het erover eens dat Libanon "niet langer bezet zal worden door Hezbollah".
2 uur geledenPARAMARIBO (ANP) - Bij het kantongerecht in Paramaribo is dinsdag de behandeling begonnen van de rechtszaak die zestig erfgenamen van slachtoffers van de Decembermoorden van 1982 hebben aangespannen tegen de staat Suriname. Hun advocaat Hugo Essed spreekt van "een goed begin": de staat gaf, best uitzonderlijk, direct een eerste reactie op de eis. Toch wil Essed niet te optimistisch zijn. "Het kan alles bij elkaar toch wel een jaar duren."
4 uur geledenGENÈVE (ANP) - Een Frans voorstel voor een strenge wet tegen antisemitisme zou "de vrijheid van meningsuiting ernstig ondermijnen", waarschuwen speciaal rapporteurs van de Verenigde Naties. De onafhankelijke experts zeggen dat het voorstel van parlementslid Caroline Yadan meerdere mensenrechten zou schenden.
4 uur geledenTEKNAF (ANP/AFP) - Een boot met daarin ongeveer 250 vluchtelingen is gekapseisd tijdens een reis van Bangladesh naar Maleisië, meldt vluchtelingenorganisatie UNHCR. Aan boord zouden Rohingya-vluchtelingen en mensen met de Bengaalse nationaliteit zijn geweest, onder wie ook kinderen.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Israël en Libanon zijn begonnen aan hun eerste directe topoverleg sinds 1993. Ambassadeurs van de landen zijn samengekomen op het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken in Washington.
5 uur geledenLONDEN (ANP) - De ministers van Buitenlandse Zaken van zeventien landen, waaronder Nederland, roepen Libanon en Israël op om "de kans die het staakt-het-vuren tussen de Verenigde Staten en Iran biedt" aan te grijpen. Het aanhouden van de oorlog in Libanon brengt "de huidige de-escalatie in de regio" in gevaar, stellen de Europese landen en Australië in een verklaring.
6 uur geleden