EU-buitenlandchef wil Hongaars veto omzeilen bij geld Oekraïne
LUXEMBURG (ANP) - De EU-buitenlandchef Josep Borrell zegt een manier gevonden te hebben om geld naar Oekraïne te zenden zonder dat Hongarije dit blokkeert. Dat heeft Borrell gezegd bij binnenkomst bij een vergadering van EU-ministers van Buitenlandse Zaken in Luxemburg.
Het bedoelde geld voor Oekraïne is geen EU-geld, maar geld dat op rekeningen staat van Europese financiële instellingen die Russische tegoeden beheren. Die tegoeden zijn vanwege sancties bevroren, maar de EU-landen hebben eerder besloten om van de rentes en dividenden op de tegoeden Oekraïne te gaan helpen. Alleen, nu het op de uitkering van de eerste betaling aankomt, ligt Hongarije dwars. Dat land wil onder meer niet dat er wapens van worden gekocht die tegen Rusland kunnen worden gebruikt.
Maar volgens Borrell verschaft het Europese verdrag een oplossing als één lidstaat niet wil meedoen aan de uitvoering van een beslissing die eerder al is genomen. Hongarije zou in dat geval niet aan de uitvoering van het besluit hoeven meewerken, maar kan ook niet tegenhouden dat de andere EU-lidstaten het al genomen besluit uitvoeren. De EU-ministers vergaderen maandag over of ze inderdaad deze methode willen inzetten.
Reizen Poetin
De eerste betaling aan Oekraïne van de rente op de Russische tegoeden zou dan al volgende week plaatsvinden. "Oekraïne heeft meer hulp nodig en die hulp moet er nu komen, voor de zomer", aldus Borrell.
Borrell stelt ook vast dat de Russische president Vladimir Poetin "zich duidelijk aan het voorbereiden is op een lange oorlog". Borrell baseert dat op het feit dat Poetin naar Noord-Korea reist en "naar alle plaatsen waar hij wapens kan krijgen".
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP) - De burgemeester van Manchester, Andy Burnham, mag van zijn Labourpartij niet terugkeren in het parlement, schrijven Britse media als The Guardian en BBC. Dat besluit lijkt op een politieke zet van premier Keir Starmer en zijn medestanders om een potentiële rivaal voor het partijleiderschap buiten de deur te houden.
7 minuten geledenJUBA (ANP/AFP) - De VN-vluchtelingenorganisatie UNHCR uit haar "grote bezorgdheid" over opgelaaide gevechten in Zuid-Soedan. De situatie vergroot het "risico op massaal geweld tegen burgers", waarschuwen experts.
9 minuten geledenMOSKOU (ANP/DPA/RTR) - Moskou sluit uit dat het ooit met EU-buitenlandchef Kaja Kallas zal spreken over het beëindigen van de oorlog in Oekraïne. Kremlinwoordvoerder Dmitri Peskov noemde haar en de EU-leiders op de Russische staatstelevisie "incompetent".
25 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Meer dan 500.000 mensen in de Verenigde Staten zitten zonder stroom vanwege de enorme winterstorm die over een groot deel van het land trekt. Meteorologen voorspelden vanaf zondag in het oosten sneeuw, ijzel en gevaarlijk lage temperaturen.
1 uur geledenTOKIO (ANP/AFP/RTR) - Duizenden pandafans hebben zich zondag verzameld bij de Ueno-dierentuin in Tokio om afscheid te nemen van de twee reuzenpanda's die dinsdag terug naar China worden gestuurd. Het vertrek van de 4-jarige tweeling Xiao Xiao en Lei Lei betekent dat Japan voor het eerst sinds 1972 geen panda's meer heeft.
2 uur geledenTEHERAN (ANP) - Mogelijk zijn eerder deze maand 30.000 mensen in slechts twee dagen gedood bij de protesten in Iran. Dat schrijft het Amerikaanse Time Magazine op basis van twee topambtenaren van het Iraanse gezondheidsministerie.
2 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - De Britse politie heeft 86 mensen gearresteerd nadat demonstranten het terrein van een Londense gevangenis betraden. De groep protesteerde om een activist van Palestine Action te steunen die in de gevangenis in hongerstaking is gegaan. Volgens de politie blokkeerden ze de ingang voor gevangenispersoneel en bedreigden ze de politie.
3 uur geleden