Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

EU-buitenlandchef wil Hongaars veto omzeilen bij geld Oekraïne

EU-buitenlandchef wil Hongaars veto omzeilen bij geld Oekraïne

LUXEMBURG (ANP) - De EU-buitenlandchef Josep Borrell zegt een manier gevonden te hebben om geld naar Oekraïne te zenden zonder dat Hongarije dit blokkeert. Dat heeft Borrell gezegd bij binnenkomst bij een vergadering van EU-ministers van Buitenlandse Zaken in Luxemburg.

Het bedoelde geld voor Oekraïne is geen EU-geld, maar geld dat op rekeningen staat van Europese financiële instellingen die Russische tegoeden beheren. Die tegoeden zijn vanwege sancties bevroren, maar de EU-landen hebben eerder besloten om van de rentes en dividenden op de tegoeden Oekraïne te gaan helpen. Alleen, nu het op de uitkering van de eerste betaling aankomt, ligt Hongarije dwars. Dat land wil onder meer niet dat er wapens van worden gekocht die tegen Rusland kunnen worden gebruikt.

Maar volgens Borrell verschaft het Europese verdrag een oplossing als één lidstaat niet wil meedoen aan de uitvoering van een beslissing die eerder al is genomen. Hongarije zou in dat geval niet aan de uitvoering van het besluit hoeven meewerken, maar kan ook niet tegenhouden dat de andere EU-lidstaten het al genomen besluit uitvoeren. De EU-ministers vergaderen maandag over of ze inderdaad deze methode willen inzetten.

Reizen Poetin

De eerste betaling aan Oekraïne van de rente op de Russische tegoeden zou dan al volgende week plaatsvinden. "Oekraïne heeft meer hulp nodig en die hulp moet er nu komen, voor de zomer", aldus Borrell.

Borrell stelt ook vast dat de Russische president Vladimir Poetin "zich duidelijk aan het voorbereiden is op een lange oorlog". Borrell baseert dat op het feit dat Poetin naar Noord-Korea reist en "naar alle plaatsen waar hij wapens kan krijgen".

Meer uit Buitenland

Britse sancties na rapport over vergiftigingen uit 2018

LONDEN (ANP) - De Britse regering heeft extra maatregelen aangekondigd tegen Rusland voor de vergiftigingen in Salisbury in 2018. De Russische militaire inlichtingendienst GROe, die handelde in opdracht van president Vladimir Poetin, was daarvoor verantwoordelijk, zegt de regering naar aanleiding van een onafhankelijk onderzoek. Er zijn extra sancties ingesteld en de Russische ambassadeur is ontboden.

1 uur geleden
Ex-buitenlandchef EU treedt af als rector om fraudeonderzoek

BRUSSEL (ANP/RTR) - Ex-buitenlandchef van de EU Federica Mogherini treedt af als rector van het Europacollege in Brugge vanwege een onderzoek naar fraude bij een opleiding van jonge diplomaten. Zij en twee anderen werden eerder deze week aangehouden voor een fraudeonderzoek over de aanbesteding van de opleiding aan het Europacollege.

1 uur geleden
Irak noemt vroegtijdige publicatie terrorismelijst een 'fout'

BAGDAD (ANP/RTR/AFP) - Irak zegt een lijst met organisaties die het land ziet als terroristisch te herzien. Eerder op donderdag werd bekend dat in de staatscourant stond dat Bagdad onder meer het Libanese Hezbollah en de Jemenitische Houthi's als zodanig had aangemerkt. Banktegoeden van die door Iran gesteunde organisaties zouden zijn bevroren. De publicatie zou een conceptversie zijn, die al afgelopen maand per abuis werd gepubliceerd.

2 uur geleden
Ingelast gesprek Merz met EU-chef en premier België

BERLIJN/MOSKOU (ANP/RTR) - Bondskanselier Friedrich Merz heeft een bezoek aan Noorwegen afgezegd en gaat vrijdag dineren met voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen en premier van België Bart De Wever.

2 uur geleden
New York Times klaagt ministerie aan over beperking verslaggeving

NEW YORK (ANP) - The New York Times begint een procedure tegen het Pentagon, dat de Amerikaanse grondwet zou schenden met een reeks beperkingen voor journalisten in het defensiedepartement. Dat heeft recent verslaggevers opgedragen een verklaring van ruim twintig pagina's te ondertekenen waarin hun werkzaamheden worden beperkt.

3 uur geleden
Britse en Noorse marine gaan 'poort naar Noordzee' bewaken

LONDEN (ANP) - De Britse en Noorse marine gaan samen een vloot vormen om de toegang tot de Noordzee te bewaken tegen Russische onderzeeboten. De wateren tussen Groenland, IJsland en Schotland zijn cruciaal voor de aanvoer van Amerikaanse versterkingen en er liggen belangrijke verbindingskabels en pijpleidingen.

3 uur geleden
Tienduizenden zonder verwarming in regio Kherson na aanvallen

KHERSON (ANP/RTR) - Een warmte- en elektriciteitscentrale in de Oekraïense stad Kherson kan geen energie leveren door Russische aanvallen. Daardoor zitten circa 40.500 mensen zonder verwarming, meldt de lokale overheid.

4 uur geleden