EU-buitenlandchef wil Hongaars veto omzeilen bij geld Oekraïne
LUXEMBURG (ANP) - De EU-buitenlandchef Josep Borrell zegt een manier gevonden te hebben om geld naar Oekraïne te zenden zonder dat Hongarije dit blokkeert. Dat heeft Borrell gezegd bij binnenkomst bij een vergadering van EU-ministers van Buitenlandse Zaken in Luxemburg.
Het bedoelde geld voor Oekraïne is geen EU-geld, maar geld dat op rekeningen staat van Europese financiële instellingen die Russische tegoeden beheren. Die tegoeden zijn vanwege sancties bevroren, maar de EU-landen hebben eerder besloten om van de rentes en dividenden op de tegoeden Oekraïne te gaan helpen. Alleen, nu het op de uitkering van de eerste betaling aankomt, ligt Hongarije dwars. Dat land wil onder meer niet dat er wapens van worden gekocht die tegen Rusland kunnen worden gebruikt.
Maar volgens Borrell verschaft het Europese verdrag een oplossing als één lidstaat niet wil meedoen aan de uitvoering van een beslissing die eerder al is genomen. Hongarije zou in dat geval niet aan de uitvoering van het besluit hoeven meewerken, maar kan ook niet tegenhouden dat de andere EU-lidstaten het al genomen besluit uitvoeren. De EU-ministers vergaderen maandag over of ze inderdaad deze methode willen inzetten.
Reizen Poetin
De eerste betaling aan Oekraïne van de rente op de Russische tegoeden zou dan al volgende week plaatsvinden. "Oekraïne heeft meer hulp nodig en die hulp moet er nu komen, voor de zomer", aldus Borrell.
Borrell stelt ook vast dat de Russische president Vladimir Poetin "zich duidelijk aan het voorbereiden is op een lange oorlog". Borrell baseert dat op het feit dat Poetin naar Noord-Korea reist en "naar alle plaatsen waar hij wapens kan krijgen".
Meer uit Buitenland
CARACAS (ANP) - UNICEF schat dat 1,8 miljoen mensen, onder wie 680.000 kinderen, humanitaire hulp nodig hebben na de twee zware aardbevingen die Venezuela op 24 juni troffen. Dat meldt de VN-kinderorganisatie in een persbericht.
1 uur geledenMOSKOU (ANP/DPA/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin heeft op een partijcongres van Verenigd Rusland gezegd dat het land een moeilijke tijd doormaakt. Maar die tijd heeft ons veel geleerd, aldus Poetin.
1 uur geledenNANCY (ANP) - In een buitenwijk van Nancy in Frankrijk is kort na het opstijgen een vliegtuigje neergestort en daarbij zijn elf doden gevallen volgens de autoriteiten. Plaatselijke media meldden dat in het toestel een groep parachutespringers zat. Het gaat om vijf instructeurs, vijf leerlingen en de piloot.
2 uur geledenBAGHDAD (ANP/RTR) - De Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi zei tijdens een bezoek aan Irak dat Iran verantwoordelijk blijft voor de Straat van Hormuz. Als onderdeel van een voorlopig akkoord met de Verenigde Staten moest die belangrijke zeestraat open, maar de afgelopen dagen werden opnieuw aanvallen op schepen gemeld.
4 uur geledenJERUZALEM (ANP/DPA) - De Israëlische regering heeft de volkerenmoord op de Armeense bevolkingsgroep tijdens de Eerste Wereldoorlog in het Ottomaanse Rijk officieel erkend. De erkenning was een initiatief van minister van Buitenlandse Zaken Gideon Saar.
4 uur geledenTEL AVIV (ANP) - Het Israëlische leger zegt eerder op de dag meerdere Hezbollah-strijders te hebben gedood in het zuiden van Libanon. Daarnaast zou een Israëlische militair zijn omgekomen bij gevechten met de gewapende Libanese groepering.
4 uur geledenLA GUAIRA (ANP) - De Nederlandse USAR-teams hebben tijdens de eerste 24 uur van hun reddingsactie na de aardbevingen in Venezuela nog geen mensen uit ingestorte gebouwen kunnen halen. Wel is geprobeerd om iemand te redden, maar tijdens de poging bleek dat die actie niet zou slagen, vertelde een woordvoerder. "Hoe moeilijk dat ook is, er werd besloten door te gaan naar mensen die we mogelijk wel kunnen redden."
4 uur geleden