EU-buitenlandchef wil Hongaars veto omzeilen bij geld Oekraïne
LUXEMBURG (ANP) - De EU-buitenlandchef Josep Borrell zegt een manier gevonden te hebben om geld naar Oekraïne te zenden zonder dat Hongarije dit blokkeert. Dat heeft Borrell gezegd bij binnenkomst bij een vergadering van EU-ministers van Buitenlandse Zaken in Luxemburg.
Het bedoelde geld voor Oekraïne is geen EU-geld, maar geld dat op rekeningen staat van Europese financiële instellingen die Russische tegoeden beheren. Die tegoeden zijn vanwege sancties bevroren, maar de EU-landen hebben eerder besloten om van de rentes en dividenden op de tegoeden Oekraïne te gaan helpen. Alleen, nu het op de uitkering van de eerste betaling aankomt, ligt Hongarije dwars. Dat land wil onder meer niet dat er wapens van worden gekocht die tegen Rusland kunnen worden gebruikt.
Maar volgens Borrell verschaft het Europese verdrag een oplossing als één lidstaat niet wil meedoen aan de uitvoering van een beslissing die eerder al is genomen. Hongarije zou in dat geval niet aan de uitvoering van het besluit hoeven meewerken, maar kan ook niet tegenhouden dat de andere EU-lidstaten het al genomen besluit uitvoeren. De EU-ministers vergaderen maandag over of ze inderdaad deze methode willen inzetten.
Reizen Poetin
De eerste betaling aan Oekraïne van de rente op de Russische tegoeden zou dan al volgende week plaatsvinden. "Oekraïne heeft meer hulp nodig en die hulp moet er nu komen, voor de zomer", aldus Borrell.
Borrell stelt ook vast dat de Russische president Vladimir Poetin "zich duidelijk aan het voorbereiden is op een lange oorlog". Borrell baseert dat op het feit dat Poetin naar Noord-Korea reist en "naar alle plaatsen waar hij wapens kan krijgen".
Meer uit Buitenland
KOEWEIT (ANP/RTR/AFP) - Koeweit beschuldigt Iran vrijdag van een nieuwe aanval op een energie- en ontziltingsinstallatie in het land. Daarbij is schade ontstaan, aldus het ministerie van Elektriciteit, Water en Hernieuwbare Energie.
31 minuten geledenTEL AVIV (ANP) - De Israëlische krijgsmacht werkt aan een plan voor het instellen van een bufferzone in het zuiden van Libanon. Daar moeten dan dorpen worden afgebroken en militaire posten worden neergezet, schrijft nieuwssite Times of Israel.
33 minuten geledenHOUSTON (ANP) - De vier astronauten van de Artemis II-missie hebben inmiddels de baan om de aarde verlaten en zijn op weg naar de maan. Dat meldt het Amerikaanse ruimtevaartagentschap NASA donderdag.
7 uur geledenHAVANA (ANP) - Cuba heeft donderdag aangekondigd dat het vanwege Pasen 2010 gevangenen vrijlaat, zo melden Cubaanse staatsmedia. Het is de tweede keer dit jaar dat het land een amnestie voor gevangenen aankondigt.
7 uur geledenTEL AVIV (ANP) - Israëlische luchtverdedigingssystemen zijn in actie gekomen om vanuit Iran afgevuurde raketten neer te halen. Dat meldt het Israëlische leger vrijdag.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse aanvallen op Iran komen mogelijk neer op oorlogsmisdaden. Dat schrijven meer dan honderd deskundigen op het gebied van internationaal recht in de Verenigde Staten in een donderdag gepubliceerde open brief.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het project voor de balzaal in het Witte Huis van de Amerikaanse president Donald Trump is donderdag goedgekeurd door de stedenbouwkundige autoriteiten in Washington.
8 uur geleden