EU-buitenlandchef waarschuwt voor 'catastrofe' in Rafah
BRUSSEL/RAFAH (ANP/AFP) - EU-buitenlandchef Josep Borrell heeft zaterdag gewaarschuwd dat een mogelijk offensief van het Israëlische leger in de stad Rafah, in het zuiden van Gaza, tot een "humanitaire catastrofe" kan leiden.
"Ik sluit me aan bij de waarschuwing van verschillende EU-lidstaten dat een Israëlisch offensief op Rafah zou leiden tot een onbeschrijfelijke humanitaire catastrofe en ernstige spanningen met Egypte", zei Borrell in een bericht op X. "Het hervatten van de onderhandelingen om de gijzelaars vrij te krijgen en de vijandelijkheden op te schorten is de enige manier om een bloedbad te voorkomen", voegde hij eraan toe.
De internationale gemeenschap maakt zich zorgen nadat de Israëlische premier Benjamin Netanyahu de krijgsmacht (IDF) vrijdag opdracht gaf om Rafah te ontruimen. Er lijkt al langer een grootschalige militaire operatie aanstaande te zijn in Rafah. De Verenigde Staten verklaarden eerder deze week dat een grootschalige operatie niet op Amerikaanse steun kan rekenen. De VS zijn een belangrijke bondgenoot van Israël.
Rafah ligt aan de grens met Egypte. In de stad verblijven inmiddels bijna anderhalf miljoen Palestijnen. Hamas waarschuwde eerder op zaterdag dat een offensief op Rafah zou kunnen leiden tot "tienduizenden doden en gewonden".
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - De Amerikaanse speciale gezant Steve Witkoff en Jared Kushner, de schoonzoon van president Donald Trump, ontmoeten donderdag in Florida een Oekraïense delegatie die wordt geleid door Roestem Oemjerov, de chef van de veiligheidsraad van Oekraïne. In de gesprekken staat vrede in Oekraïne centraal. De ontmoeting vindt volgens een Amerikaanse functionaris in de omgeving van Miami plaats.
42 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - President Donald Trump heeft een urenlange ontmoeting van zijn gezant Steve Witkoff en schoonzoon Jared Kushner met zijn Russische ambtgenoot Vladimir Poetin "een redelijk goede ontmoeting" genoemd en zei dat "Poetin de oorlog wil beëindigen". Maar Trump zei geen idee te hebben wat er nu gaat gebeuren. Hij zei niet te weten wat hieruit voortkomt: "We gaan het zien".
4 uur geledenGAZA-STAD (ANP/DPA) - Nadat volgens het Israëlische leger meerdere soldaten gewond waren geraakt tijdens een gevecht in de Gazastrook, heeft het Israëlische leger luchtaanvallen uitgevoerd op doelen in het kustgebied. Vijf Palestijnen, onder wie twee minderjarigen, zijn omgekomen, meldt de burgerbescherming in het Palestijnse gebied.
4 uur geledenNAQURA (ANP/AFP) - Afgevaardigden van Israël en Libanon hebben in het VN-hoofdkwartier in Naqura, aan de grens van Libanon met Israël, met elkaar gesproken. Volgens Israël was de sfeer "positief". De Libanese premier Nawaf Salam heeft beklemtoond dat het onderhoud onderdeel was van gesprekken over een afgelopen jaar overeengekomen staakt-het-vuren. "We zijn nog niet aan vredesgesprekken toe", zei Salam. Hij erkent dat economische banden met Israël voor Libanon goed kunnen zijn, maar daar zijn we volgens hem nog ver van.
7 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Ook niet-NAVO-landen Australië en Nieuw-Zeeland springen bij om Oekraïne aan noodzakelijke Amerikaanse wapens te helpen. De twee landen hebben toegezegd bij te dragen aan het zogeheten PURL-inkoopprogramma, zegt NAVO-topman Mark Rutte.
11 uur geledenNEW ORLEANS (ANP) - Het Amerikaanse Homeland Security is begonnen met een grote operatie in New Orleans om migranten op te pakken. Tientallen en mogelijk honderden agenten worden de komende weken naar de stad in de zuidelijke staat Louisiana gestuurd.
12 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - Oekraïne heeft de Russische Droezjba-oliepijplijn aangevallen, meldt onder meer The Kyiv Independent op basis van ingewijden. De aanval zou hebben plaatsgevonden in de regio Tambov, enkele honderden kilometers ten zuidoosten van Moskou.
13 uur geleden