EU-buitenlandchef waarschuwt voor 'catastrofe' in Rafah
BRUSSEL/RAFAH (ANP/AFP) - EU-buitenlandchef Josep Borrell heeft zaterdag gewaarschuwd dat een mogelijk offensief van het Israëlische leger in de stad Rafah, in het zuiden van Gaza, tot een "humanitaire catastrofe" kan leiden.
"Ik sluit me aan bij de waarschuwing van verschillende EU-lidstaten dat een Israëlisch offensief op Rafah zou leiden tot een onbeschrijfelijke humanitaire catastrofe en ernstige spanningen met Egypte", zei Borrell in een bericht op X. "Het hervatten van de onderhandelingen om de gijzelaars vrij te krijgen en de vijandelijkheden op te schorten is de enige manier om een bloedbad te voorkomen", voegde hij eraan toe.
De internationale gemeenschap maakt zich zorgen nadat de Israëlische premier Benjamin Netanyahu de krijgsmacht (IDF) vrijdag opdracht gaf om Rafah te ontruimen. Er lijkt al langer een grootschalige militaire operatie aanstaande te zijn in Rafah. De Verenigde Staten verklaarden eerder deze week dat een grootschalige operatie niet op Amerikaanse steun kan rekenen. De VS zijn een belangrijke bondgenoot van Israël.
Rafah ligt aan de grens met Egypte. In de stad verblijven inmiddels bijna anderhalf miljoen Palestijnen. Hamas waarschuwde eerder op zaterdag dat een offensief op Rafah zou kunnen leiden tot "tienduizenden doden en gewonden".
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky stelt dat het maandag op de laatste dag van het staakt-het-vuren "niet stil was aan het front". Rusland en Oekraïne hebben elkaar beschuldigd van schendingen van het driedaagse bestand.
35 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft de Iraanse reactie op een Amerikaans voorstel om de oorlog te beëindigen "stom" genoemd. Hij spreekt daarnaast over "een stuk afval" dat hij niet volledig heeft gelezen, omdat hij zijn "tijd niet wil verspillen".
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De EU wil een actievere rol gaan spelen in toekomstige vredesonderhandelingen tussen Rusland en Oekraïne. De EU-ministers van Buitenlandse Zaken gaan eind deze maand bepalen waarover de EU met Rusland wil praten en "wat onze rode lijnen zijn", zei EU-buitenlandchef Kaja Kallas maandag na afloop van de vergadering met de ministers in Brussel.
2 uur geledenOVIEDO (ANP/DPA) - Een Duits koppel is in Spanje veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee jaar en tien maanden, omdat ze hun kinderen jarenlang hadden opgesloten in een ernstig vervuild huis. De drie kinderen werden vorig jaar april bevrijd uit de woning in Noord-Spanje, die door een agent werd omschreven als een "horrorhuis".
2 uur geledenTENERIFE (ANP) - Maandag vertrekken er toch twee evacuatievluchten vanaf Tenerife naar Eindhoven, meldt een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken op het Spaanse eiland. Eerder leek er maar één vliegtuig met opvarenden van het cruiseschip Hondius te gaan. Op het Nederlandse schip brak de Andesvariant van het hantavirus uit.
3 uur geledenJERUZALEM (ANP) - De Israëlische minister van Buitenlandse Zaken Gideon Saar wijst EU-sancties tegen gewelddadige kolonisten op de Westoever resoluut af. De sancties werden maandag goedgekeurd door de ministers van Buitenlandse Zaken van de lidstaten.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De man die vorige maand langs de beveiliging van het Amerikaanse Correspondents' Dinner rende en schoten loste, heeft voor de rechter ontkend schuldig te zijn aan alle aanklachten. De 31-jarige Cole Allen is onder meer aangeklaagd voor een moordpoging op president Donald Trump.
4 uur geleden