EU-buitenlandchef waarschuwt voor 'catastrofe' in Rafah
BRUSSEL/RAFAH (ANP/AFP) - EU-buitenlandchef Josep Borrell heeft zaterdag gewaarschuwd dat een mogelijk offensief van het Israëlische leger in de stad Rafah, in het zuiden van Gaza, tot een "humanitaire catastrofe" kan leiden.
"Ik sluit me aan bij de waarschuwing van verschillende EU-lidstaten dat een Israëlisch offensief op Rafah zou leiden tot een onbeschrijfelijke humanitaire catastrofe en ernstige spanningen met Egypte", zei Borrell in een bericht op X. "Het hervatten van de onderhandelingen om de gijzelaars vrij te krijgen en de vijandelijkheden op te schorten is de enige manier om een bloedbad te voorkomen", voegde hij eraan toe.
De internationale gemeenschap maakt zich zorgen nadat de Israëlische premier Benjamin Netanyahu de krijgsmacht (IDF) vrijdag opdracht gaf om Rafah te ontruimen. Er lijkt al langer een grootschalige militaire operatie aanstaande te zijn in Rafah. De Verenigde Staten verklaarden eerder deze week dat een grootschalige operatie niet op Amerikaanse steun kan rekenen. De VS zijn een belangrijke bondgenoot van Israël.
Rafah ligt aan de grens met Egypte. In de stad verblijven inmiddels bijna anderhalf miljoen Palestijnen. Hamas waarschuwde eerder op zaterdag dat een offensief op Rafah zou kunnen leiden tot "tienduizenden doden en gewonden".
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky hoopt de samenwerking met Finland te versterken door een overeenkomst te sluiten over drones. Dat betekent onder meer dat Kyiv zijn technologie en gevechtsexpertise, ontwikkeld tijdens de vier jaar durende oorlog met Rusland, gaat delen met de Finnen.
32 minuten geledenNABLUS (ANP/AFP) - Het Israëlische leger heeft een 26-jarige man gedood in Nablus, in de door Israël bezette Westelijke Jordaanoever. Dat meldt het Palestijnse ministerie van Volksgezondheid. Vier anderen zouden gewond zijn geraakt.
1 uur geledenBOURGES (ANP/AFP) - De Franse minister van Binnenlandse Zaken Laurent Nunez heeft beloofd strenger te gaan optreden tegen illegale feesten. Nunez vloog zondag met een helikopter over een illegale rave in Zuid-Frankrijk, die vrijdag begon en waar tienduizenden bezoekers op afkwamen.
2 uur geledenISLAMABAD (ANP) - Al Jazeera meldt details over het nieuwste vredesvoorstel van Iran, dat via Pakistan aan de Verenigde Staten is voorgelegd. Volgens bronnen van de zender bestaat het plan uit drie fasen en is het erop gericht het bestand binnen dertig dagen om te zetten in een einde aan de oorlog.
2 uur geledenWENEN (ANP) - Het Internationaal Atoomenergieagentschap (IAEA) heeft toegang gevraagd tot een laboratorium bij de kerncentrale Zaporizja in Oekraïne. Die staat onder controle van Rusland en werd zondag aangevallen met een drone.
3 uur geledenASJKELON (ANP/AFP) - Twee activisten van de Global Sumud Flotilla zijn voorgeleid in Israël. De rechter heeft hun detentie met twee dagen verlengd.
6 uur geledenVATICAANSTAD (ANP/AFP) - De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio reist komende week naar Italië en Vaticaanstad. Volgens Italiaanse media komt hij om de relatieschade te herstellen die vorige maand is ontstaan toen president Donald Trump meerdere malen de paus schoffeerde.
9 uur geleden