EU-buitenlandchef vreest 'nieuw Gaza' op Westelijke Jordaanoever
CAÏRO (ANP/AFP) - EU-buitenlandchef Josep Borrell vreest dat het recente Israëlische geweld van de Westelijke Jordaanoever "een nieuw Gaza" maakt. De Israëlische overheid lokt geweld uit en stuurt aan op een annexatie van het gebied, zei Borrell bij een overleg van de Arabische Liga in Egypte.
Israël opent een nieuw front "met een duidelijk doel: de Westelijke Jordaanoever in een nieuw Gaza veranderen door het geweld op te voeren, de Palestijnse Autoriteit te ondermijnen en provocaties te stimuleren om met geweld op te reageren", zei Borrell. Israël zou bovendien open en bloot zeggen dat "de enige manier om tot een vreedzame schikking te komen, is door de Westelijke Jordaanoever en Gaza te annexeren".
Borrell vindt dat "radicale leden van de Israëlische regering" een toekomstige Palestijnse staat onmogelijk willen maken. Als daar niets tegenover wordt gesteld, voorziet hij meer geweld op de Westelijke Jordaanoever en nederzettingen in Gaza. Toch ziet hij ook dat andere landen er niet in slagen om Israël van gedachten te doen veranderen. "De internationale gemeenschap betreurt, voelt en veroordeelt maar vindt het moeilijk om op te treden."
Op de Westelijke Jordaanoever wonen ongeveer 3 miljoen Palestijnen, plus zo'n 490.000 kolonisten die zich daar volgens het internationaal recht niet hadden mogen vestigen. Bij de oorlog in Gaza kwamen in de voorbije elf maanden meer dan 40.000 mensen om.
Meer uit Buitenland
CRANS-MONTANA (ANP/RTR) - De eigenaar van de Zwitserse bar waar de dodelijke brand heeft plaatsgevonden, meent dat zijn zaak drie keer in tien jaar is gecontroleerd en dat "alles volgens de normen is gedaan". Dat zei hij in gesprek met het Zwitserse nieuwsmedium 24 Heures.
1 uur geledenMADRID (ANP/AFP) - Het aantal migranten dat Spanje bereikte in 2025 is met meer dan 40 procent teruggelopen. Dat blijkt uit statistieken van het ministerie van Binnenlandse Zaken van dat land. Volgens het ministerie ging het om circa 37.800 migranten die het voorbije jaar Spanje bereikten, veelal over zee. In 2024 waren dat er nog zo'n 64.000.
1 uur geledenADEN (ANP/RTR/AFP) - Separatisten in het zuiden van Jemen willen binnen twee jaar een referendum houden over de onafhankelijkheid van dat deel van het land. Hun recente opmars in het zuiden van Jemen heeft geleid tot een conflict tussen Saudi-Arabië en de Verenigde Arabische Emiraten.
1 uur geledenHELSINKI (ANP/AFP/RTR) - Finland zegt al enige voortgang te hebben gemaakt in het onderzoek naar de beschadigde bekabeling in de Finse Golf. De autoriteiten in dat land legden woensdag beslag op de Fitburg, een vrachtschip dat met Russisch staal onderweg was van Sint-Petersburg naar Israël, om verdenkingen van betrokkenheid bij een sabotagepoging aan de bekabeling tussen Helsinki en Tallinn. Veertien opvarenden werden gearresteerd.
4 uur geledenCRANS-MONTANA (ANP) - De brand in het Zwitserse Crans-Montana op nieuwjaarsnacht lijkt te zijn ontstaan door het afsteken van ijsfonteinen op flessen champagne, meldt het OM op een persconferentie. Deze fakkels werden te dicht bij het plafond gehouden, waardoor het vuur zich kon verspreiden.
4 uur geledenCRANS-MONTANA (ANP) - De Zwitserse wintersportplaats Crans-Montana blijft na de dodelijke brand van nieuwjaarsnacht grotendeels open voor vakantievierders, aldus het lokale toerismekantoor. Dat herhaalt ook de oproep tot voorzichtigheid om onnodige druk op de ziekenhuizen te voorkomen.
5 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft een nieuwe stafchef aangesteld. Het gaat om Kyrylo Boedanov, hoofd van de inlichtingendienst. Afgelopen november stapte voormalig stafchef Andri Jermak op na een groot corruptieschandaal in de energiesector.
6 uur geleden