EU-buitenlandchef vreest 'nieuw Gaza' op Westelijke Jordaanoever
CAÏRO (ANP/AFP) - EU-buitenlandchef Josep Borrell vreest dat het recente Israëlische geweld van de Westelijke Jordaanoever "een nieuw Gaza" maakt. De Israëlische overheid lokt geweld uit en stuurt aan op een annexatie van het gebied, zei Borrell bij een overleg van de Arabische Liga in Egypte.
Israël opent een nieuw front "met een duidelijk doel: de Westelijke Jordaanoever in een nieuw Gaza veranderen door het geweld op te voeren, de Palestijnse Autoriteit te ondermijnen en provocaties te stimuleren om met geweld op te reageren", zei Borrell. Israël zou bovendien open en bloot zeggen dat "de enige manier om tot een vreedzame schikking te komen, is door de Westelijke Jordaanoever en Gaza te annexeren".
Borrell vindt dat "radicale leden van de Israëlische regering" een toekomstige Palestijnse staat onmogelijk willen maken. Als daar niets tegenover wordt gesteld, voorziet hij meer geweld op de Westelijke Jordaanoever en nederzettingen in Gaza. Toch ziet hij ook dat andere landen er niet in slagen om Israël van gedachten te doen veranderen. "De internationale gemeenschap betreurt, voelt en veroordeelt maar vindt het moeilijk om op te treden."
Op de Westelijke Jordaanoever wonen ongeveer 3 miljoen Palestijnen, plus zo'n 490.000 kolonisten die zich daar volgens het internationaal recht niet hadden mogen vestigen. Bij de oorlog in Gaza kwamen in de voorbije elf maanden meer dan 40.000 mensen om.
Meer uit Buitenland
BERLIJN (ANP/RTR) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz stelt dat de Verenigde Staten, ondanks meningsverschillen, een centrale rol spelen binnen de NAVO en bagatelliseert de spanningen met president Donald Trump. Merz reageerde op de door Washington aangekondigde terugtrekking van Amerikaanse troepen uit Duitsland.
6 minuten geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Het Iraanse ministerie van Buitenlandse Zaken zegt dat de Verenigde Staten hebben gereageerd op een nieuw vredesvoorstel via bemiddelaar Pakistan. Iran is die reactie aan het bekijken, melden Iraanse media.
8 minuten geledenJEANTES (ANP) - In de Noord-Franse plaats Jeantes zijn drie Nederlanders omgekomen door een zwaar verkeersongeval. Ook raakten drie mensen gewond, van wie één ernstig, meldden lokale Franse media, waaronder de krant Le Courrier. Het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken bevestigt dat er drie Nederlanders zijn overleden: een 71-jarige vrouw en twee mannen van 58 en 74 jaar oud.
11 minuten geledenKYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky hoopt de samenwerking met Finland te versterken door een overeenkomst te sluiten over drones. Dat betekent onder meer dat Kyiv zijn technologie en gevechtsexpertise, ontwikkeld tijdens de vier jaar durende oorlog met Rusland, gaat delen met de Finnen.
49 minuten geledenNABLUS (ANP/AFP) - Het Israëlische leger heeft een 26-jarige man gedood in Nablus, in de door Israël bezette Westelijke Jordaanoever. Dat meldt het Palestijnse ministerie van Volksgezondheid. Vier anderen zouden gewond zijn geraakt.
1 uur geledenBOURGES (ANP/AFP) - De Franse minister van Binnenlandse Zaken Laurent Nunez heeft beloofd strenger te gaan optreden tegen illegale feesten. Nunez vloog zondag met een helikopter over een illegale rave in Zuid-Frankrijk, die vrijdag begon en waar tienduizenden bezoekers op afkwamen.
2 uur geledenISLAMABAD (ANP) - Al Jazeera meldt details over het nieuwste vredesvoorstel van Iran, dat via Pakistan aan de Verenigde Staten is voorgelegd. Volgens bronnen van de zender bestaat het plan uit drie fasen en is het erop gericht het bestand binnen dertig dagen om te zetten in een einde aan de oorlog.
2 uur geleden