EU-buitenlandchef vraagt Israël om zelfbeheersing
BE'ERI (ANP) - De buitenlandchef van de Europese Unie maant Israël zich "niet te laten verteren door woede". Hoe begrijpelijk die woede na de bloedige verrassingsaanval van Hamas vorige maand ook is, zegt Josep Borrell op bezoek in Israël.
Borrell bezoekt Israël voor het eerst als hoge buitenlandvertegenwoordiger van de EU. Hij heeft een moeizame verstandhouding met Israël, dat Borrell, zijn staf en de EU verwijt dat zij te veel naar de Palestijnse zaak neigen. Eerder dan anderen benadrukte Borrell dat Israël zich aan internationale regels moet houden bij de tegenaanval op Hamas in de Gazastrook.
De "ene gruwel rechtvaardigt niet een andere", zei Borrell bij een ontmoeting met de Israëlische minister van Buitenlandse Zaken in de door Hamas verwoeste kibboets van Be'eri. Hij wees op de "onschuldige burgers, onder wie duizenden kinderen" die omkomen in Gaza. "Ik begrijp jullie woede. Maar laat me jullie vragen je daardoor niet te laten verteren."
Vriendendienst
Zulke kritiek is juist een vriendendienst, meent Borrell. Die houdt Israël immers bij de les dat "eerbied voor het leven het verschil uitmaakt tussen een beschaafde samenleving en een terroristische groep".
De hoogste diplomaat van de EU riep Hamas opnieuw op zijn honderden gijzelaars "onmiddellijk en onvoorwaardelijk" vrij te laten. Onder de mensen die in de kibboets werden gegijzeld is de Nederlander Ofir Engel.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP/AFP) - In Londen zijn zaterdag minstens 139 mensen gearresteerd omdat ze deelnamen aan een bijeenkomst ter ondersteuning van de organisatie Palestine Action. Deze pro-Palestijnse beweging is sinds juli 2025 in het Verenigd Koninkrijk verboden en wordt aangemerkt als terroristisch.
56 minuten geledenFRANKFURT (ANP/DPA) - De Duitse politie heeft zaterdagavond een belangrijke winkelstraat in het centrum van Frankfurt afgezet na plunderingen. Relschoppers hadden etalages ingeslagen, winkels leeggeroofd en agenten aangevallen.
2 uur geledenWARSCHAU (ANP/AFP) - De Poolse premier Donald Tusk heeft zaterdag gezegd dat de conservatieve en nationalistische oppositie de democratie en de rechtsstaat wil "vernietigen". Hij reageert daarmee op de onrust die is ontstaan rond het Constitutioneel Hof.
3 uur geledenATLANTA (ANP/AFP) - De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio zegt dat Washington niet rechtstreeks betrokken was bij de vlucht van de Braziliaanse ex-presidentskandidaat Flávio Bolsonaro naar de VS. Amerikaanse media schreven eerder dat de vlucht was geregeld door een functionaris van het Witte Huis.
4 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA/AFP) - Aanvankelijk vreedzame protesten van tienduizenden jongeren verspreid over Duitsland zijn in rellen uitgemond. In meerdere steden kwam het tot confrontaties tussen politie en demonstranten.
5 uur geledenMADRID (ANP) - Met de inzet van de Spaanse reddingsdienst zijn het afgelopen etmaal meer dan vijfhonderd migranten aan land gebracht. Zij waren in drie boten op weg naar de Canarische Eilanden, melden het Spaanse persbureau EFE en nieuwskanaal RTVC.
6 uur geledenBERLIJN (ANP) - De onderhandelingen voor een linkse, progressieve coalitie in de Duitse deelstaat Berlijn kunnen beginnen. Zaterdag stemde ook Die Linke in met coalitiebesprekingen, nadat de SPD en de Groenen dat eerder al hadden gedaan.
7 uur geleden