EU-buitenlandchef: stuur Oekraïne nu eerst resterende munitie
BRUSSEL (ANP) - De EU-landen moeten nu eerst snel hun resterende munitievoorraden aanspreken om Oekraïne te helpen, stelt EU-buitenlandchef Josep Borrell. Het samen inkopen van munitie waar de EU nu aan werkt is volgens hem ook belangrijk, maar van later zorg.
Oekraïne zit dringend verlegen om nieuwe munitie om zich Rusland van het lijf te houden nu dat opnieuw de aanval lijkt te hebben ingezet. Het Oekraïense leger jaagt er lang niet zoveel granaten en kogels doorheen als zijn tegenstander, maar toch veel meer dan zijn bondgenoten kunnen aanleveren uit hun leeg rakende arsenalen. Ze zoeken koortsachtig naar manieren om te voorkomen dat Oekraïne zonder komt te zitten.
Het spant erom de komende weken en in dat tijdsbestek heb je nog niets aan nieuwe bestellingen bij de wapenindustrie, zegt Borrell. "Een tijdschaal van weken betekent: gebruiken wat we al hebben geproduceerd. Het is duidelijk dat de beste manier om Oekraïne de komende weken munitie te leveren is de al bestaande voorraden van Europese legers te delen. Het is nodig dat lidstaten Oekraïne voorrang geven wat hun reserves betreft" en dat zal hij de komende dagen ook de EU-defensieministers voorhouden.
Gezamenlijke aanschaf
Sommige bondgenoten van Oekraïne hebben niet alleen weinig meer op de plank, wat ze nog hebben houden ze soms graag zelf. Ze vrezen anders zelf weerloos te zijn.
Borrell wilde nog niets kwijt over de plannen voor gezamenlijke aanschaf en of de EU-landen daarvoor voelen. Hij legt hun defensieministers concrete voorstellen voor die ze over twee weken kunnen bespreken, zegt hij.
Meer uit Buitenland
BOGOTÁ (ANP/DPA) - Het dodental door de crash met een militair vliegtuig in Colombia loopt op. Tot dusver zijn zeker acht mensen overleden, zeggen regionale autoriteiten.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse regering van Donald Trump is twee nieuwe onderzoeken begonnen naar de universiteit Harvard. Het ministerie van Onderwijs gaat kijken of de gerenommeerde universiteit doet aan positieve discriminatie. Het bewust bevoordelen van achtergestelde of ondervertegenwoordigde groepen werd in 2023 door het Hooggerechtshof verboden.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Bahrein heeft een ontwerpresolutie opgesteld voor de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties waarmee landen gemachtigd zouden worden om "alle noodzakelijke middelen" in te zetten om het commerciële scheepvaartverkeer in de Straat van Hormuz te beveiligen. Dat blijkt uit een tekst die persbureau Reuters heeft ingezien.
3 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump denkt dat de oorlogsdoelen in de strijd met Iran ook bereikt kunnen worden via een overeenkomst. Dat verklaarde de Israëlische premier Benjamin Netanyahu na overleg met Trump in een videoboodschap.
4 uur geledenBOGOTÁ (ANP) - Bij de crash van een militair vliegtuig in Colombia is één persoon overleden, maakte president Gustavo Petro bekend op X. In totaal zijn 77 mensen in het ziekenhuis opgenomen.
4 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - Het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de Iraanse ambassadeur ontboden om vermeende spionage in Londen. Het Verenigd Koninkrijk spreekt van "roekeloze en ontwrichtende acties" van het Iraanse regime.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse vicepresident JD Vance heeft maandag met de Israëlische premier Benjamin Netanyahu gebeld over beoogde onderhandelingen met Iran. Dat zegt een ingewijde tegen de Amerikaanse nieuwssite Axios.
5 uur geleden