EU-buitenlandchef: stuur Oekraïne nu eerst resterende munitie
BRUSSEL (ANP) - De EU-landen moeten nu eerst snel hun resterende munitievoorraden aanspreken om Oekraïne te helpen, stelt EU-buitenlandchef Josep Borrell. Het samen inkopen van munitie waar de EU nu aan werkt is volgens hem ook belangrijk, maar van later zorg.
Oekraïne zit dringend verlegen om nieuwe munitie om zich Rusland van het lijf te houden nu dat opnieuw de aanval lijkt te hebben ingezet. Het Oekraïense leger jaagt er lang niet zoveel granaten en kogels doorheen als zijn tegenstander, maar toch veel meer dan zijn bondgenoten kunnen aanleveren uit hun leeg rakende arsenalen. Ze zoeken koortsachtig naar manieren om te voorkomen dat Oekraïne zonder komt te zitten.
Het spant erom de komende weken en in dat tijdsbestek heb je nog niets aan nieuwe bestellingen bij de wapenindustrie, zegt Borrell. "Een tijdschaal van weken betekent: gebruiken wat we al hebben geproduceerd. Het is duidelijk dat de beste manier om Oekraïne de komende weken munitie te leveren is de al bestaande voorraden van Europese legers te delen. Het is nodig dat lidstaten Oekraïne voorrang geven wat hun reserves betreft" en dat zal hij de komende dagen ook de EU-defensieministers voorhouden.
Gezamenlijke aanschaf
Sommige bondgenoten van Oekraïne hebben niet alleen weinig meer op de plank, wat ze nog hebben houden ze soms graag zelf. Ze vrezen anders zelf weerloos te zijn.
Borrell wilde nog niets kwijt over de plannen voor gezamenlijke aanschaf en of de EU-landen daarvoor voelen. Hij legt hun defensieministers concrete voorstellen voor die ze over twee weken kunnen bespreken, zegt hij.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump sluit een bestand in Iran uit. Volgens hem zijn Israël en de Verenigde Staten aan de winnende hand in de oorlog en is er dus geen reden om te stoppen.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten sturen 2500 extra mariniers naar het Midden-Oosten, meldden functionarissen aan persbureau Reuters. Het gaat om troepen die eventueel ook op land in Iran zouden kunnen worden ingezet, maar de functionarissen benadrukken dat daarover nog geen besluit is genomen.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse regering probeert met een gerechtelijke procedure miljarden dollars federaal belastinggeld terug te krijgen van de gerenommeerde Universiteit van Harvard bij Boston.
7 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - De Iraanse leider Mojtaba Khamenei heeft ontkend dat zijn land verantwoordelijk is voor raket- en droneaanvallen op Turkije en Oman. Volgens hem zijn die aanvallen "onder valse vlag" opgezet door Israël, bedoeld om verdeeldheid in het Midden-Oosten te zaaien.
7 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse jihadist Sabri Essid is bij verstek veroordeeld tot levenslang voor zijn rol bij de misdaden van Islamitische Staat (IS) tegen de Jezidi-minderheid in Irak. Hij werd schuldig bevonden aan onder meer genocide en misdaden tegen de menselijkheid, omdat hij deel zou hebben genomen aan de handel in tot slaaf gemaakte Jezidi's.
8 uur geledenHONOLULU (ANP/AFP) - Acteur Chuck Norris is op 86-jarige leeftijd overleden. Dat maakte zijn familie vrijdag bekend. Norris geldt als een van de grote actiehelden van de jaren tachtig.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft op sociale media hard uitgehaald naar bondgenoten die niet bijdragen aan het heropenen van de Straat van Hormuz. Hij maakte ze in hoofdletters uit voor lafaards. "We zullen dit onthouden."
9 uur geleden