Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

EU-buitenlandchef: Russische graanblokkade is echte oorlogsmisdaad

EU-buitenlandchef: Russische graanblokkade is echte oorlogsmisdaad

LUXEMBURG (ANP) - Rusland moet worden afgerekend op de blokkade van graan uit Oekraïne, vindt EU-buitenlandchef Josep Borrell. Hij spreekt van een "echte oorlogsmisdaad" nu in arme delen van de wereld honger dreigt. "Dus ik kan me niet indenken dat dit nog veel langer zo doorgaat."

Sinds de Russische inval in Oekraïne laat Rusland geen Oekraïense schepen meer de Zwarte Zee op. De export van koren uit een van de belangrijkste graanschuren van de wereld, van levensbelang voor vooral kwetsbare landen in het Midden-Oosten en Afrika, ligt daardoor nagenoeg stil. De blokkade bracht minister Liesje Schreinemacher voor Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking er zondag ook al toe het woord oorlogsmisdaad in de mond te nemen.

De Verenigde Naties bemiddelen om met hulp van Turkije een vrije doorgang voor graanschepen uit Oekraïense havens te verkrijgen, maar dat wil maar niet lukken. Daarom wordt ook geopperd om het voedsel over land of zelfs via de lucht Oekraïne uit te krijgen. Toch ligt een 'corridor' over zee nog altijd "het meest voor de hand", zegt buitenlandminister Wopke Hoekstra voor aanvang van een vergadering met zijn EU-collega's en Borrell. Alleen bulkschepen kunnen werkelijk een hap nemen uit de graanvoorraden in de uitpuilende Oekraïense silo's.

"Voor Nederland is alles bespreekbaar zolang we maar niet door de Russen gechanteerd worden", zegt Hoekstra. De EU wees eerder een Russisch voorstel van de hand om Oekraïens graan uit te voeren via noorderbuur Belarus, een bondgenoot van Moskou. Minsk zou in ruil eisen dat de EU eerder opgelegde sancties intrekt.

Meer uit Buitenland

Hoofd van Amerikaanse inlichtingendiensten Tulsi Gabbard stapt op

WASHINGTON (ANP) - Het hoofd van de Amerikaanse inlichtingendiensten, Tulsi Gabbard, stapt op. Fox News meldt dat op basis van haar ontslagbrief. Haar man kreeg onlangs de diagnose van een zeldzame vorm van botkanker. Ze stopt op 30 juni om haar man te steunen.

2 uur geleden
Dodental instorting pand in Fez loopt op

FEZ (ANP/AFP) - Het dodental door het instorten van een pand in de Marokkaanse stad Fez is opgelopen tot vijftien. Dat meldden lokale autoriteiten. Onder de doden zijn twee kinderen. Ook zijn er nog enkele gewonden.

2 uur geleden
Cubanen demonstreren in Havana tegen aanklacht VS tegen Castro

HAVANA (ANP/RTR) - Duizenden mensen hebben zich bij de Amerikaanse ambassade in de Cubaanse hoofdstad Havana verzameld om te protesteren tegen de aanklachten tegen de voormalige president Raúl Castro. Volgens de VS was Castro betrokken bij het neerhalen van twee civiele vliegtuigjes dertig jaar geleden. Daarbij vielen vier doden.

3 uur geleden
Rubio: VS hebben hulp NAVO niet ingeroepen in Straat van Hormuz

HELSINGBORG (ANP) - De Verenigde Staten hebben "geen concreet beroep" op de NAVO gedaan om te helpen de geblokkeerde Straat van Hormuz weer open te krijgen, zegt buitenlandminister Marco Rubio. Maar als de blokkade voortduurt, kunnen Europese bondgenoten niet blijven wachten tot de strijd echt voorbij is voor ze in actie komen, waarschuwt hij.

4 uur geleden
Europese landen: Israël moet stoppen met bouwen nederzettingen

LONDEN (ANP) - Het Verenigd Koninkrijk, Frankrijk, Italië en Duitsland roepen Israël gezamenlijk op om te stoppen met het uitbreiden van illegale nederzettingen op de Westelijke Jordaanoever. Het land moet beschuldigingen tegen Israëlische troepen, die zouden bijdragen aan het toenemende geweld op de Westoever, onderzoeken, aldus de landen in een verklaring.

5 uur geleden
Oekraïense president Zelensky uitgenodigd voor NAVO-top Turkije

HELSINGBORG (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky komt naar de NAVO-top over zes weken in Ankara, zegt NAVO-topman Mark Rutte. Hij heeft Zelensky uitgenodigd en "hij zal er zijn". Net als vorig jaar in Den Haag schuift Zelensky volgens NAVO-diplomaten naar verwachting niet aan bij een vergadering van NAVO-leiders en ontloopt hij zo waarschijnlijk de Amerikaanse president Donald Trump.

7 uur geleden
Partijgenoot Macron stelt zich kandidaat bij presidentsverkiezing

RODEZ (ANP/AFP) - De Franse politicus en ex-premier Gabriel Attal heeft bevestigd dat hij zich kandidaat stelt voor de presidentsverkiezingen volgend jaar. De 37-jarige Attal komt uit de regio Parijs en is de leider van de politieke fractie of beweging Renaissance van president Emmanuel Macron in het parlement.

7 uur geleden