EU-buitenlandchef: Rusland enige verdachte van opblazen stuwdam
BRUSSEL (ANP/AFP) - De stuwdam in Oekraïne is opgeblazen en alles wijst erop dat Rusland daar de hand in had, zegt EU-buitenlandchef Josep Borrell. Hij verwijst andere theorieën over de verwoestende dambreuk naar de prullenbak.
Borrell en ook andere westerse kopstukken wezen al eerder naar Rusland, maar de hoogste diplomaat van de EU drukt zich nu ondubbelzinniger uit dan voorheen. "Alles lijkt erop te wijzen", zei Borrell op de Spaanse televisie. "Het is moeilijk te geloven dat het iemand anders geweest kan zijn." Hij wijst erop dat het gebied door Rusland is bezet.
De stuwdam van Nova Kachovka is in ieder geval niet kapotgeschoten of gebombardeerd, stelt Borrell. Rusland beticht Oekraïne daarvan, maar die beschuldiging wijst de Spanjaard van de hand. Ook een spontane breuk door bijvoorbeeld achterstallig onderhoud sluit hij uit. "De dam is vernietigd door explosieven die zijn aangebracht op de plaats waar de turbines staan. Die is in Russische handen." Borrell tekent wel aan dat hij niet zelf getuige was van de rampzalige dambreuk.
Het doorbreken van de stuwdam heeft een reusachtige watervloed op gang gebracht. Er zijn meer dan tien doden gevallen. Zuid-Oekraïne is getroffen door een natuurramp zonder weerga, zegt de Oekraïense regering.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse buitenlandminister Marco Rubio heeft aangekondigd dat hij volgende week met Denemarken praat over Groenland. President Donald Trump heeft de afgelopen dagen herhaald dat hij Groenland, onderdeel van het Deense koninkrijk, bij zijn land wil voegen.
38 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De VS hebben een plan voor Venezuela. Dat zei buitenlandminister Marco Rubio na afloop van een briefing met leden van de Amerikaanse Senaat. Volgens de bewindsman is van "improvisatie" geen sprake en willen de VS niet dat Venezuela "in chaos verzeild raakt".
39 minuten geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Republikeinse voorzitter van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden zegt dat naar diplomatieke manieren wordt gekeken voor een Amerikaanse overname van Groenland. "Ik denk niet dat iemand het heeft over het gebruik van militaire kracht", aldus voorzitter Mike Johnson.
1 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP) - Moskou heeft de inbeslagname door de VS van een olietanker die nabij IJsland voer onder Russische vlag sterk veroordeeld. Volgens het Kremlin heeft onder het maritiem recht "geen enkele staat het recht" zich te bemoeien met "vaartuigen die rechtmatig geregistreerd staan onder jurisdictie van andere staten". De Russische parlementariër Andrej Klisjas noemde de inbeslagname woensdag "regelrecht piraterij", aldus staatspersbureau Tass.
2 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP/RTR) - Rusland heeft een onderzeeër en andere marineschepen ingezet om een lege olietanker te beschermen tegen de Amerikaanse krijgsmacht. Amerikaanse media en persbureau Reuters melden dat de VS bezig zijn om het schip in beslag te nemen.
5 uur geledenALEPPO (ANP/AFP) - Het Syrische leger is begonnen met het bombarderen van Koerdische wijken in Aleppo. De regering had die gebieden eerder op de ochtend al tot 'militaire zones' verklaard, waarna duizenden burgers de wijken verlieten.
5 uur geledenTEHERAN (ANP/BLOOMBERG) - De Iraanse president Masoud Pezeshkian heeft de veiligheidstroepen opdracht gegeven geen actie te ondernemen tegen vreedzame betogers. Volgens mensenrechtenactivisten zijn minstens 36 doden gevallen bij protesten tegen de slechte economische situatie in Iran.
5 uur geleden