Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

EU-buitenlandchef na uitlatingen Trump: NAVO is geen menukaart

EU-buitenlandchef na uitlatingen Trump: NAVO is geen menukaart

BRUSSEL (ANP/RTR) - De buitenlandchef van de Europese Unie Josep Borrell zegt dat de NAVO geen menukaart is waar lidstaten afspraken uit kunnen kiezen als ze dat goed uitkomt. Hij reageerde daarmee op uitspraken van de Amerikaanse oud-president Donald Trump, die zaterdag zei dat Rusland zijn gang kan gaan zolang NAVO-landen te weinig geld uitgeven aan defensie.

Daar is Borrell het niet mee eens. "De NAVO kan geen alliantie à la carte zijn, die afhankelijk is van het humeur van de Amerikaanse president." Trump zit sinds 2021 niet meer in het Witte Huis, maar hoopt komende november weer gekozen te worden tot president. Hij suggereerde bij een verkiezingsbijeenkomst dat de Verenigde Staten onder zijn leiding hun bondgenoten niet te hulp zullen schieten als ze worden aangevallen door Rusland.

Het idee dat een aanval op een NAVO-land een aanval is op alle lidstaten is een van de grondbeginselen van de alliantie. Trump klaagde tijdens zijn presidentstermijn al herhaaldelijk dat Europese landen van het bondgenootschap niet de afgesproken 2 procent van hun bruto binnenlands product uitgeven aan defensie. De Republikein dreigde zelfs de VS terug te zullen trekken uit de NAVO.

Het Witte Huis en NAVO-topman Jens Stoltenberg spraken zich al fel uit tegen de uitlatingen van Trump.

Meer uit Buitenland

Finland probeert zorgen over toelaten kernwapens te sussen

HELSINKI (ANP/BLOOMBERG) - Finland probeert de zorgen te sussen over het schrappen van het verbod op het stationeren van kernwapens op zijn grondgebied. De Finse regering wil officieel verklaren dat de verwoestende wapens niet welkom zijn zolang het geen oorlog is.

14 minuten geleden
Israël ontzegt Spanje toegang tot Gaza-coördinatiecentrum

TEL AVIV (ANP) - Israël heeft Spanje de toegang tot het civiel-militair coördinatiecentrum (CMCC) ontzegd. Hier wordt de uitvoering van het Amerikaanse vredesplan voor de Gazastrook gecoördineerd. Volgens de Israëlische buitenlandminister Gideon Saar heeft Spanje een "openlijk anti-Israëlische houding" aangenomen en hierdoor "elk vermogen verloren om een constructieve rol te spelen".

17 minuten geleden
Macron wil met Trump dineren in paleis van Versailles

PARIJS (ANP) - De Franse president Emmanuel Macron heeft zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump uitgenodigd voor een uitgebreid diner in het beroemde paleis van Versailles. Trump wordt verwacht op de topconferentie van landen van de G7 die dit jaar in Évian-les-Bains wordt gehouden aan het Meer van Genève.

57 minuten geleden
Antwerpse haven hoopt binnen dag weer open te zijn na olielek

ANTWERPEN (ANP/AFP/BELGA) - Het Antwerpse havenbedrijf hoopt dat de haven van de Belgische stad binnen een dag weer volledig operationeel is. In de op een na grootste haven van Europa ontstond donderdagavond een groot olielek, waardoor het scheepvaartverkeer er zo goed als stil ligt.

1 uur geleden
Wereldvoedselprogramma waarschuwt voor voedselcrisis in Libanon

BEIROET (ANP/RTR) - Libanon stevent tijdens de onrust in het Midden-Oosten ook af op een voedselcrisis. Daarvoor waarschuwt het Wereldvoedselprogramma van de Verenigde Naties.

2 uur geleden
Orbán beticht oppositie van samenzwering rond verkiezingen

BOEDAPEST (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Hongaarse premier Viktor Orbán beschuldigt de oppositie ervan dat zij geen enkel middel schuwt om de macht in het land over te nemen. De regeringsleider beticht de oppositie er verder van "samen te zweren" met buitenlandse mogendheden en het bedreigen van kiezers met geweld.

3 uur geleden
Israël heropent Zikim-grensovergang naar Gaza

GAZA-STAD (ANP) - Israël zegt de Zikim-grensovergang in het noorden van de Gazastrook te hebben heropend. COGAT, de Israëlische militaire instantie die verantwoordelijk is voor humanitaire zaken, schrijft op X dat er via deze route donderdag hulpgoederen Gaza binnen zijn gebracht. De Zikim-overgang werd, net als andere toegangswegen, gesloten na de Amerikaanse en Israëlische aanvallen op Iran eind februari.

4 uur geleden