EU-buitenlandchef na uitlatingen Trump: NAVO is geen menukaart
BRUSSEL (ANP/RTR) - De buitenlandchef van de Europese Unie Josep Borrell zegt dat de NAVO geen menukaart is waar lidstaten afspraken uit kunnen kiezen als ze dat goed uitkomt. Hij reageerde daarmee op uitspraken van de Amerikaanse oud-president Donald Trump, die zaterdag zei dat Rusland zijn gang kan gaan zolang NAVO-landen te weinig geld uitgeven aan defensie.
Daar is Borrell het niet mee eens. "De NAVO kan geen alliantie à la carte zijn, die afhankelijk is van het humeur van de Amerikaanse president." Trump zit sinds 2021 niet meer in het Witte Huis, maar hoopt komende november weer gekozen te worden tot president. Hij suggereerde bij een verkiezingsbijeenkomst dat de Verenigde Staten onder zijn leiding hun bondgenoten niet te hulp zullen schieten als ze worden aangevallen door Rusland.
Het idee dat een aanval op een NAVO-land een aanval is op alle lidstaten is een van de grondbeginselen van de alliantie. Trump klaagde tijdens zijn presidentstermijn al herhaaldelijk dat Europese landen van het bondgenootschap niet de afgesproken 2 procent van hun bruto binnenlands product uitgeven aan defensie. De Republikein dreigde zelfs de VS terug te zullen trekken uit de NAVO.
Het Witte Huis en NAVO-topman Jens Stoltenberg spraken zich al fel uit tegen de uitlatingen van Trump.
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP) - De regio Parijs is zaterdagavond gestopt met het openbaar vervoer per bus. De menigtes, onder wie relschoppers, maken het voor personeel en reizigers onmogelijk veilig te rijden. De Parijse voetbalclub Paris-Saint-Germain (PSG) heeft in Boedapest na strafschoppen de Champions League gewonnen en in heel de Parijse regio zijn feestvierders de straat op gegaan.
1 uur geledenBOSTON (ANP) - In het oosten van de Amerikaanse staat Massachusetts is een enorme knal gehoord en hebben mensen de politie om opheldering gevraagd. Politiebureaus in de regio melden dat ze overstelpt zijn met telefoontjes maar geen antwoord weten.
2 uur geledenBOULOGNE-BILLANCOURT (ANP/AFP) - Rondom de finale van de Champions League tussen Paris-Saint-Germain (PSG) en Arsenal is het op meerdere plaatsen in Parijs tot schermutselingen gekomen tussen voetbalsupporters en oproerpolitie. Vooral rond het stadion van de Parijse club PSG in het Parc des Princes in Boulogne-Billancourt werd het onrustig en hebben agenten een tiental aanhoudingen verricht. Supporters die het stadion binnen wilden, hebben er enige tijd barricades opgericht, onder meer met opgestapelde fietsen. In het stadion was de wedstrijd op een scherm te zien voor de 48.000 mensen met toegangskaartjes.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - President Donald Trump is klaar met alle ophef rond de concertreeks ter ere van het 250-jarig bestaan van de VS. In een bericht op Truth Social laat hij weten in plaats van dat evenement mogelijk woensdag op The National Mall in Washington een "Amerika is terug-bijeenkomst" te willen houden.
4 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - De Libanese premier Nawaf Salam heeft "de gevaarlijke en ongekende escalatie" door Israël veroordeeld in een televisietoespraak. Het "beleid van de verschroeide aarde" gaat Israël geen veiligheid brengen, aldus de premier.
6 uur geledenEBBA (ANP) - Bij een "gerichte" Israëlische droneaanval zijn twee Libanese militairen ernstig gewond geraakt, meldt het Libanese leger. De drone zou een auto hebben geraakt op een openbare weg bij de plaats Ebba in het zuiden van Libanon. De militairen zijn overgebracht naar een ziekenhuis.
8 uur geledenBUNIA (ANP/RTR) - De topman van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO), Tedros Adhanom Ghebreyesus, is aangekomen in de Congolese regio Ituri, het epicentrum van de huidige ebola-uitbraak. Hij zegt te zijn gekomen om met lokale bewoners te overleggen over de aanpak. "De gemeenschappen begrijpen het probleem beter en kennen ook de oplossing", aldus Tedros.
10 uur geleden