Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

EU-buitenlandchef na uitlatingen Trump: NAVO is geen menukaart

EU-buitenlandchef na uitlatingen Trump: NAVO is geen menukaart

BRUSSEL (ANP/RTR) - De buitenlandchef van de Europese Unie Josep Borrell zegt dat de NAVO geen menukaart is waar lidstaten afspraken uit kunnen kiezen als ze dat goed uitkomt. Hij reageerde daarmee op uitspraken van de Amerikaanse oud-president Donald Trump, die zaterdag zei dat Rusland zijn gang kan gaan zolang NAVO-landen te weinig geld uitgeven aan defensie.

Daar is Borrell het niet mee eens. "De NAVO kan geen alliantie à la carte zijn, die afhankelijk is van het humeur van de Amerikaanse president." Trump zit sinds 2021 niet meer in het Witte Huis, maar hoopt komende november weer gekozen te worden tot president. Hij suggereerde bij een verkiezingsbijeenkomst dat de Verenigde Staten onder zijn leiding hun bondgenoten niet te hulp zullen schieten als ze worden aangevallen door Rusland.

Het idee dat een aanval op een NAVO-land een aanval is op alle lidstaten is een van de grondbeginselen van de alliantie. Trump klaagde tijdens zijn presidentstermijn al herhaaldelijk dat Europese landen van het bondgenootschap niet de afgesproken 2 procent van hun bruto binnenlands product uitgeven aan defensie. De Republikein dreigde zelfs de VS terug te zullen trekken uit de NAVO.

Het Witte Huis en NAVO-topman Jens Stoltenberg spraken zich al fel uit tegen de uitlatingen van Trump.

Meer uit Buitenland

Israël stelt in Zuid-Libanon 'gele lijn' in

BEIROET (ANP/AFP) - Het Israëlische leger heeft in het zuiden van Libanon een "gele lijn" ingesteld, vergelijkbaar met de denkbeeldige lijn waarmee het in Gaza zijn troepen scheidt van de door Hamas gecontroleerde gebieden. Het leger zei ook dat het een "terreurcel" had uitgeschakeld die langs deze grenslijn actief was.

43 minuten geleden
Schepen varen weer op de Schelde na zinken Nederlands vrachtschip

ANTWERPEN (ANP/BELGA) - Op de Schelde bij Antwerpen kunnen weer schepen varen, meldt de brandweer. Het scheepvaartverkeer was eerder op zaterdag gestremd, omdat een Nederlands vrachtschip was gezonken.

2 uur geleden
Procureur: schutter Kyiv was 58-jarige man uit Moskou

KYIV(ANP/AFP/DPA) - De schutter die zaterdag in Kyiv meerdere mensen doodschoot en zelf werd gedood door de politie, was een 58-jarige man geboren in Moskou, zegt procureur-generaal Roeslan Kravtsjenko. Hij maakte gebruik van een automatisch wapen. Over een motief is nog niks bekend.

2 uur geleden
Paus Leo reageert fel op uitbuiting van Afrika om grondstoffen

LUANDA (ANP/RTR) - Paus Leo zet zich fel af tegen de exploitatie en het uitbuiten van Afrikaanse landen om hun waardevolle grondstoffen. In het olierijke Angola, zijn derde stop op zijn Afrikaanse rondreis, stelde hij dat Afrika slachtoffer is van "despoten en tirannen" die rijkdom beloven, maar die belofte niet nakomen.

3 uur geleden
Wall Street Journal: VS willen Iraanse schepen enteren

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Amerikaanse strijdkrachten bereiden zich voor op het enteren van schepen die onder Iraanse vlag varen of die aan het land gelinkt kunnen worden, ook in internationale wateren. Dat schrijft de Wall Street Journal op gezag van anonieme VS-officials.

3 uur geleden
India eist opheldering van Iran over beschieting van schepen

NEW DELHI (ANP/RTR) - De Indiase autoriteiten willen opheldering van Iran over het beschieten van twee vrachtschepen in de Straat van Hormuz die, naar nu blijkt, onder Indiase vlag voeren. De Iraanse ambassadeur is ter verantwoording geroepen.

5 uur geleden
Schutter opent vuur in Kyiv, meerdere doden

KYIV (ANP/AFP/RTR) - Bij een schietpartij in Kyiv zijn zeker vijf doden gevallen, meldt de Oekraïense president Zelensky. De schutter werd gedood tijdens een poging om hem te arresteren.

5 uur geleden