Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

EU-buitenlandchef na uitlatingen Trump: NAVO is geen menukaart

EU-buitenlandchef na uitlatingen Trump: NAVO is geen menukaart

BRUSSEL (ANP/RTR) - De buitenlandchef van de Europese Unie Josep Borrell zegt dat de NAVO geen menukaart is waar lidstaten afspraken uit kunnen kiezen als ze dat goed uitkomt. Hij reageerde daarmee op uitspraken van de Amerikaanse oud-president Donald Trump, die zaterdag zei dat Rusland zijn gang kan gaan zolang NAVO-landen te weinig geld uitgeven aan defensie.

Daar is Borrell het niet mee eens. "De NAVO kan geen alliantie à la carte zijn, die afhankelijk is van het humeur van de Amerikaanse president." Trump zit sinds 2021 niet meer in het Witte Huis, maar hoopt komende november weer gekozen te worden tot president. Hij suggereerde bij een verkiezingsbijeenkomst dat de Verenigde Staten onder zijn leiding hun bondgenoten niet te hulp zullen schieten als ze worden aangevallen door Rusland.

Het idee dat een aanval op een NAVO-land een aanval is op alle lidstaten is een van de grondbeginselen van de alliantie. Trump klaagde tijdens zijn presidentstermijn al herhaaldelijk dat Europese landen van het bondgenootschap niet de afgesproken 2 procent van hun bruto binnenlands product uitgeven aan defensie. De Republikein dreigde zelfs de VS terug te zullen trekken uit de NAVO.

Het Witte Huis en NAVO-topman Jens Stoltenberg spraken zich al fel uit tegen de uitlatingen van Trump.

Meer uit Buitenland

VN-chef: einde nucleair pact VS en Rusland is 'ernstig moment'

NEW YORK (ANP/AFP) - VN-chef Antonio Guterres heeft de Verenigde Staten en Rusland opgeroepen snel een nieuw nucleair akkoord te sluiten. Het bestaande verdrag staat op het punt te verlopen, wat volgens hem een ​​"ernstig moment voor de internationale vrede en veiligheid" is.

2 uur geleden
Kroon van Louvre-inbraak wordt gerestaureerd

PARIJS (ANP/AFP) - Een kostbare kroon die dieven bij de kraak uit het Louvre probeerden te stelen, wordt volledig gerestaureerd, heeft het museum aangekondigd. De kroon van keizerin Eugénie, de vrouw van Napoleon III, viel toen de dieven het museum verlieten. Hij is vrijwel compleet, maar wel ernstig beschadigd.

6 uur geleden
Zelensky: 55.000 Oekraïense soldaten omgekomen in oorlog

KYIV (ANP/AFP) - Ongeveer 55.000 Oekraïense soldaten zijn sinds het begin van de oorlog tegen Rusland omgekomen, meldt president Volodymyr Zelensky in een interview met tv-zender France 2. Volgens hem wordt daarnaast ook een groot aantal mensen vermist. Oekraïne brengt normaal gesproken nauwelijks cijfers naar buiten over het aantal slachtoffers in de oorlog.

6 uur geleden
Trump: hoogste leider van Iran moet zich grote zorgen maken

WASHINGTON (ANP) - De hoogste leider van Iran moet zich grote zorgen maken, heeft de Amerikaanse president Donald Trump gezegd in een interview met NBC News. De president dreigt al langer met geweld en heeft ook schepen en gevechtsvliegtuigen naar het Midden-Oosten gestuurd.

6 uur geleden
Italië heeft verdachte in zaak 'sluipschutterstoerisme' Sarajevo

MILAAN (ANP/RTR) - De Italiaanse justitie doet onderzoek naar een man van 80 voor zijn rol in het organiseren van reizen naar Sarajevo in de jaren 90 om op mensen te schieten, meldt persbureau Reuters op basis van twee bronnen. Het onderzoek naar het zogenoemde "scherpschutterstoerisme" loopt al langer, maar voor het eerst is een verdachte in beeld.

6 uur geleden
Iraanse minister: vrijdag nucleaire gesprekken met VS in Oman

TEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse minister van Buitenlandse Zaken zegt dat vrijdag in Oman gesproken wordt met de VS over het kernprogramma van het land. Volgens de Amerikaanse nieuwssite Axios hebben leiders in het Midden-Oosten voorkomen dat de onderhandelingen zouden mislukken.

6 uur geleden
VN-chef: humanitaire situatie Cuba verslechtert door olietekorten

NEW YORK (ANP/AFP/RTR) - De humanitaire situatie in Cuba zal verslechteren, of zelfs instorten, als er niet in de oliebehoefte wordt voorzien, waarschuwt de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, António Guterres, volgens zijn woordvoerder. De Verenigde Staten dreigen met importheffingen voor landen die olie aan Cuba leveren.

7 uur geleden