Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

EU-buitenlandchef na uitlatingen Trump: NAVO is geen menukaart

EU-buitenlandchef na uitlatingen Trump: NAVO is geen menukaart

BRUSSEL (ANP/RTR) - De buitenlandchef van de Europese Unie Josep Borrell zegt dat de NAVO geen menukaart is waar lidstaten afspraken uit kunnen kiezen als ze dat goed uitkomt. Hij reageerde daarmee op uitspraken van de Amerikaanse oud-president Donald Trump, die zaterdag zei dat Rusland zijn gang kan gaan zolang NAVO-landen te weinig geld uitgeven aan defensie.

Daar is Borrell het niet mee eens. "De NAVO kan geen alliantie à la carte zijn, die afhankelijk is van het humeur van de Amerikaanse president." Trump zit sinds 2021 niet meer in het Witte Huis, maar hoopt komende november weer gekozen te worden tot president. Hij suggereerde bij een verkiezingsbijeenkomst dat de Verenigde Staten onder zijn leiding hun bondgenoten niet te hulp zullen schieten als ze worden aangevallen door Rusland.

Het idee dat een aanval op een NAVO-land een aanval is op alle lidstaten is een van de grondbeginselen van de alliantie. Trump klaagde tijdens zijn presidentstermijn al herhaaldelijk dat Europese landen van het bondgenootschap niet de afgesproken 2 procent van hun bruto binnenlands product uitgeven aan defensie. De Republikein dreigde zelfs de VS terug te zullen trekken uit de NAVO.

Het Witte Huis en NAVO-topman Jens Stoltenberg spraken zich al fel uit tegen de uitlatingen van Trump.

Meer uit Buitenland

Zelensky: belangrijke Russische fabriek getroffen

KYIV (ANP/RTR) - Oekraïense troepen hebben dinsdag een belangrijke fabriek die raketonderdelen produceert getroffen in de Russische grensregio Bryansk, meldt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky.

3 uur geleden
Iran maakt melding van meer dan 1300 omgekomen burgers

NEW YORK (ANP/RTR) - Door de Amerikaanse en Israëlische luchtaanvallen sinds 28 februari zijn volgens de Iraanse ambassadeur bij de VN, Amir-Saeid Iravani, meer dan 1300 burgers gedood. Bijna 8000 woningen van burgers zijn verwoest volgens de gezant.

6 uur geleden
EU dreigt met sancties als Biënnale van Venetië Rusland toelaat

BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie wil dat de Biënnale van Venetië het besluit terugdraait om Rusland weer toe te laten tot de internationale kunsttentoonstelling. Doet de organisatie dit niet, dan zal de EU sancties opleggen, zeggen Henna Virkkunen, vicevoorzitter van de Europese Commissie, en Eurocommissaris Glenn Micallef.

6 uur geleden
Trump waarschuwt Iran tegen mijnen in Straat van Hormuz

WASHINGTON (ANP/RTR) - President Donald Trump heeft Iran gewaarschuwd voor ongekende militaire represailles als het land mijnen legt in de Straat van Hormuz. Hij zei dat indien er mijnen zijn gelegd, die onmiddellijk verwijderd moeten worden. Hij herhaalde evenwel dat de Amerikaanse inlichtingendiensten geen aanwijzingen hebben dat Iran mijnen zou hebben gelegd.

7 uur geleden
Axios: VS willen dat Israël oliesector Iran niet aanvalt

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse regering heeft Israël gevraagd geen verdere aanvallen uit te voeren op Iraanse energie-infrastructuur, daarbij vooral doelend op de oliesector. Dat zeggen drie bronnen tegen de Amerikaanse nieuwssite Axios.

8 uur geleden
Pentagon meldt 140 gewonde militairen door oorlog

WASHINGTON (ANP/RTR) - Zo'n 140 Amerikaanse militairen zijn gewond geraakt tijdens de oorlog met Iran. Het gaat vooral om lichte verwondingen, meldt een woordvoerder van het Pentagon aan Reuters.

9 uur geleden
Zelensky meldt inzet Oekraïense drone-experts in Midden-Oosten

KYIV (ANP/RTR/AFP) - Oekraïense militaire experts worden deze week verwacht in meerdere Golfstaten, waar ze gaan helpen bij het afslaan van Iraanse drone-aanvallen. "De eerste drie landen waarnaar we ze volgens onze afspraken hebben gestuurd, zijn Qatar, de Emiraten en Saudi-Arabië", meldt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky in een audiobericht aan journalisten. Later liet Oekraïne weten dat ook specialisten zijn gestuurd naar een Amerikaanse basis in Jordanië.

9 uur geleden