EU-buitenlandchef maant Iran om medewerker vrij te laten
CÁDIZ (ANP) - EU-buitenlandchef Josep Borrell persoonlijk en heel de Europese Unie dringen er bij Iran op aan een medewerker van Borrell vrij te laten. "We zullen niet stoppen tot mijnheer Floderus vrij is", bezweert Borrell.
Iran houdt de Zweed Johan Floderus sinds 17 april vorig jaar gevangen. Hij is volgens zijn werkgever, de buitenlanddienst van de EU, een nieuw slachtoffer van de 'gijzeldiplomatie' die Iran bedrijft. Het regime in Teheran zou EU-burgers oppakken om als ruilmiddel te dienen voor gunsten van het Westen. Zo bedong Iran bij België eerder de uitlevering van een voor terrorismeplannen veroordeelde Iraanse diplomaat in ruil voor een gevangen hulpverlener.
Floderus "zit nu vijfhonderd dagen illegaal vast", zei Borrell voorafgaand aan overleg met de ministers voor Ontwikkelingssamenwerking van de EU-landen. "Ik wil benadrukken dat ik persoonlijk, mijn hele team, op alle niveaus, en de Europese instellingen, de Iraanse autoriteiten hebben gemaand om hem vrij te laten." Dat zullen ze ook "onafgebroken" blijven doen, verzekert hij.
De 33-jarige Floderus werd opgepakt toen hij als toerist door Iran reisde. Hij zit in de beruchte Evin-gevangenis, meldt de New York Times. De EU-buitenlanddienst wilde eerder niet kwijt om wie het ging. Daarop kreeg de dienst kritiek.
Meer uit Buitenland
BARINAS (ANP) - In de stad Barinas in het westen van Venezuela hebben honderden gedetineerden zondag een gevangenis overgenomen. Ze protesteerden tegen marteling en eisten het ontslag van de gevangenisdirecteur.
1 uur geledenLACANAU/LÈGE-CAP-FERRET (ANP) - Aan de Franse kust zijn twee zwemmers verdronken nadat zij door sterke stromingen werden meegesleurd in het water. Dat melden de autoriteiten in het departement Gironde in een verklaring.
1 uur geledenGENÈVE (ANP) - Het vermoedelijke aantal ebolabesmettingen in de Democratische Republiek Congo (DRC) is opgelopen tot 900. Dat meldt de baas van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus zondag. 101 ebolabesmettingen zijn inmiddels vastgesteld in de DRC, waar het virus uitbrak.
2 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR) - Een groep van acht Arabisch-islamitische staten heeft de acties veroordeeld van de extreemrechtse Israëlische minister van Nationale Veiligheid, Itamar Ben-Gvir, tegen buitenlandse flotilla-activisten die werden vastgehouden op een Israëlisch schip. Ben-Gvir bespotte activisten die tegen de grond waren gedrukt, zo is in een door hemzelf geplaatste video te zien. Enkele van de gedetineerden, die van plan waren humanitaire hulp naar Gaza te brengen, beweerden later dat zij tijdens hun detentie fysiek zijn mishandeld.
4 uur geledenNICOSIA (ANP/RTR) - Op Cyprus lijkt uiterst rechts bij de parlementsverkiezingen van zondag winst te boeken. Dit blijkt uit exitpolls die tevens wijzen op verlies voor de centrumpartijen die de onafhankelijke president Nikos Christodoulides steunen.
4 uur geledenJIUQUAN (ANP/RTR/AFP) - Drie Chinese ruimtevaarders zijn zondag met een raket vertrokken naar het Chinese Tiangong-ruimtestation. Het is de bedoeling dat een van de bemanningsleden daar een jaar blijft en dat is een primeur voor het land.
8 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft zondag gezegd dat hij en de Amerikaanse president Donald Trump het erover eens zijn dat elk definitief akkoord met Iran de nucleaire dreiging die uitgaat van Teheran, moet wegnemen.
8 uur geleden