EU-buitenlandchef maant Iran om medewerker vrij te laten
CÁDIZ (ANP) - EU-buitenlandchef Josep Borrell persoonlijk en heel de Europese Unie dringen er bij Iran op aan een medewerker van Borrell vrij te laten. "We zullen niet stoppen tot mijnheer Floderus vrij is", bezweert Borrell.
Iran houdt de Zweed Johan Floderus sinds 17 april vorig jaar gevangen. Hij is volgens zijn werkgever, de buitenlanddienst van de EU, een nieuw slachtoffer van de 'gijzeldiplomatie' die Iran bedrijft. Het regime in Teheran zou EU-burgers oppakken om als ruilmiddel te dienen voor gunsten van het Westen. Zo bedong Iran bij België eerder de uitlevering van een voor terrorismeplannen veroordeelde Iraanse diplomaat in ruil voor een gevangen hulpverlener.
Floderus "zit nu vijfhonderd dagen illegaal vast", zei Borrell voorafgaand aan overleg met de ministers voor Ontwikkelingssamenwerking van de EU-landen. "Ik wil benadrukken dat ik persoonlijk, mijn hele team, op alle niveaus, en de Europese instellingen, de Iraanse autoriteiten hebben gemaand om hem vrij te laten." Dat zullen ze ook "onafgebroken" blijven doen, verzekert hij.
De 33-jarige Floderus werd opgepakt toen hij als toerist door Iran reisde. Hij zit in de beruchte Evin-gevangenis, meldt de New York Times. De EU-buitenlanddienst wilde eerder niet kwijt om wie het ging. Daarop kreeg de dienst kritiek.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP/RTR) - De Iraanse Revolutionaire Garde (IRG) heeft donderdag laten weten dat ze een Amerikaanse luchtmachtbasis heeft aangevallen. Staatspersbureau Tasnim meldt dat dit zou zijn gebeurd naar aanleiding van een Amerikaanse aanval in de buurt van de zuidelijke stad Bandar Abbas.
2 uur geledenTEL AVIV (ANP/RTR) - De Israëlische krijgsmacht (IDF) meldt in de nacht van woensdag op donderdag te zijn begonnen met aanvallen op Hezbollah-infrastructuur in de Zuid-Libanese stad Tyrus.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De VS hebben sancties opgelegd aan de Persian Gulf Strait Authority, de instantie die Iran heeft opgericht om de Straat van Hormuz te beheren. Dat maakte het Amerikaanse ministerie van Financiën woensdag bekend.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse ministerie van Justitie is een strafrechtelijk onderzoek gestart naar E. Jean Carroll, de oud-columniste die de Amerikaanse president Donald Trump beschuldigde van seksuele aanranding. Dat meldt CNN op basis van meerdere bronnen die bekend zijn met de zaak.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De voormalige Amerikaanse first lady Jill Biden zegt dat ze tijdens het zwakke debatoptreden van haar man Joe Biden tegen Donald Trump in 2024 dacht dat hij een beroerte kreeg. Dat zegt ze in een interview met CBS News Sunday Morning, dat dit weekend wordt uitgezonden.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse leger heeft nieuwe aanvallen uitgevoerd op Iran. Dat heeft een Amerikaanse functionaris woensdag aan Reuters gemeld.
5 uur geledenTEHERAN (ANP) - In de nacht van woensdag op donderdag zijn drie explosies gehoord ten oosten van de Iraanse havenstad Bandar Abbas. Dat meldden Iraanse media donderdagochtend vroeg.
5 uur geleden