
EU-buitenlandchef: kolonisten Israëls grootste veiligheidsrisico
BARCELONA (ANP) - De baas van de diplomatieke dienst van de Europese Unie heeft op een conferentie in Barcelona fel uitgehaald naar de nederzettingenpolitiek van Israël. Josep Borrell noemt de Israëlische kolonisten in Palestijns gebied "Israëls grootste verantwoordelijkheid voor de veiligheid".
Borrell wees op het toegenomen geweld van Israëlische kolonisten in het Palestijns gebied op de Westelijke Jordaanoever, sinds de oorlog in Gaza op 7 oktober oplaaide. Dat dit geweld van kolonisten "vaak onder bescherming gebeurt van de Israëlische politie en het leger, maakt Israël er niet veiliger op", aldus Borrell. Hij voegde eraan toe dat hij "geschokt" is te horen dat Israël nog eens 43 miljoen dollar wil vrijmaken om de bouw van nederzettingen uit te breiden en te versterken. Volgens hem veroorzaakt Israël zo zijn eigen onveiligheid. De Israëlische nederzettingen en het gedrag van de kolonisten bezorgen de Palestijnen in het gebied een gevoel van onrecht en frustratie.
"Er zal geen vrede of veiligheid zijn voor Israël zonder een Palestijnse staat", benadrukte Borrell nog eens. Het standpunt van de Europese Unie over het probleem tussen Israël en de Palestijnen is sinds jaar en dag dat er een tweestatenoplossing moet komen in de regio. Met Gaza, de Westelijke Jordaanoever en Oost-Jeruzalem als erkend Palestijns gebied, naast Israël.
Borrell was eerder deze maand op reis in Israël, Palestijns gebied en verschillende Arabische buurlanden. Toen benadrukte hij zijn vriendschap met de Palestijnen en vroeg hij Israël om zelfbeheersing.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP/RTR/AFP) - Israël heeft een evacuatiebevel afgegeven aan Iraniërs die in de omgeving van reactoren wonen. De oproep geldt voor burgers in het hele land die in woonwijken in de buurt van wapenfaciliteiten wonen.
1 uur geledenBERLIJN (ANP/RTR/AFP) - Duitsland, Frankrijk en het Verenigd Koninkrijk zijn bereid tot onmiddellijke gesprekken met Iran over het nucleaire programma van Teheran in een poging om de situatie in het Midden-Oosten te de-escaleren. Dat heeft de Duitse minister van Buitenlandse Zaken Johann Wadephul gezegd tijdens een bezoek aan de regio.
4 uur geledenTEL AVIV (ANP/DPA/AFP) - Door een reeks nieuwe aanvallen van Iran op Israël zijn in de nacht van zaterdag op zondag meerdere doden gevallen. Ook raakten ongeveer tweehonderd mensen gewond.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - "We kunnen makkelijk een deal voor elkaar krijgen tussen Iran en Israël om een eind te maken aan dit rotconflict!" Dat schrijft de Amerikaanse president Donald Trump op Truth Social.
5 uur geledenTEL AVIV (ANP/AFP) - Israël heeft zondagochtend vroeg het hoofdkwartier van het Iraanse ministerie van Defensie en het hoofdkwartier van een project voor nucleaire wapens bestookt. Dat maakte de Israëlische legerleiding bekend.
8 uur geledenWASHINGTON/LOS ANGELES/NEW YORK (ANP/RTR) - Honderdduizenden Amerikanen zijn zaterdag in verschillende steden de straat opgegaan om te protesteren tegen president Donald Trump. De demonstraties worden gehouden onder het thema "No Kings", om te benadrukken dat niemand boven de wet staat, ook de president niet.
11 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Israël heeft met luchtaanvallen twee brandstofdepots in de Iraanse hoofdstad Teheran geraakt. Dat maakte het Iraanse ministerie van Olie zondagochtend plaatselijke tijd bekend. Kort daarvoor kondigde Iran nieuwe luchtaanvallen op Israël aan.
12 uur geleden