EU-buitenlandchef: kolonisten Israëls grootste veiligheidsrisico
BARCELONA (ANP) - De baas van de diplomatieke dienst van de Europese Unie heeft op een conferentie in Barcelona fel uitgehaald naar de nederzettingenpolitiek van Israël. Josep Borrell noemt de Israëlische kolonisten in Palestijns gebied "Israëls grootste verantwoordelijkheid voor de veiligheid".
Borrell wees op het toegenomen geweld van Israëlische kolonisten in het Palestijns gebied op de Westelijke Jordaanoever, sinds de oorlog in Gaza op 7 oktober oplaaide. Dat dit geweld van kolonisten "vaak onder bescherming gebeurt van de Israëlische politie en het leger, maakt Israël er niet veiliger op", aldus Borrell. Hij voegde eraan toe dat hij "geschokt" is te horen dat Israël nog eens 43 miljoen dollar wil vrijmaken om de bouw van nederzettingen uit te breiden en te versterken. Volgens hem veroorzaakt Israël zo zijn eigen onveiligheid. De Israëlische nederzettingen en het gedrag van de kolonisten bezorgen de Palestijnen in het gebied een gevoel van onrecht en frustratie.
"Er zal geen vrede of veiligheid zijn voor Israël zonder een Palestijnse staat", benadrukte Borrell nog eens. Het standpunt van de Europese Unie over het probleem tussen Israël en de Palestijnen is sinds jaar en dag dat er een tweestatenoplossing moet komen in de regio. Met Gaza, de Westelijke Jordaanoever en Oost-Jeruzalem als erkend Palestijns gebied, naast Israël.
Borrell was eerder deze maand op reis in Israël, Palestijns gebied en verschillende Arabische buurlanden. Toen benadrukte hij zijn vriendschap met de Palestijnen en vroeg hij Israël om zelfbeheersing.
Meer uit Buitenland
WARSCHAU (ANP/AFP) - De Poolse premier Donald Tusk heeft zaterdag gezegd dat de conservatieve en nationalistische oppositie de democratie en de rechtsstaat wil "vernietigen". Hij reageert daarmee op de onrust die is ontstaan rond het Constitutioneel Hof.
37 minuten geledenATLANTA (ANP/AFP) - De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio zegt dat Washington niet rechtstreeks betrokken was bij de vlucht van de Braziliaanse ex-presidentskandidaat Flávio Bolsonaro naar de VS. Amerikaanse media schreven eerder dat de vlucht was geregeld door een functionaris van het Witte Huis.
2 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA/AFP) - Aanvankelijk vreedzame protesten van tienduizenden jongeren verspreid over Duitsland zijn in rellen uitgemond. In meerdere steden kwam het tot confrontaties tussen politie en demonstranten.
2 uur geledenMADRID (ANP) - Met de inzet van de Spaanse reddingsdienst zijn het afgelopen etmaal meer dan vijfhonderd migranten aan land gebracht. Zij waren in drie boten op weg naar de Canarische Eilanden, melden het Spaanse persbureau EFE en nieuwskanaal RTVC.
4 uur geledenBERLIJN (ANP) - De onderhandelingen voor een linkse, progressieve coalitie in de Duitse deelstaat Berlijn kunnen beginnen. Zaterdag stemde ook Die Linke in met coalitiebesprekingen, nadat de SPD en de Groenen dat eerder al hadden gedaan.
4 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Bij de demonstraties in Frankrijk zijn zaterdag opnieuw rellen uitgebroken. Op verschillende plaatsen in het land waren er confrontaties tussen demonstranten en politie. Tot iets voor 20.00 uur waren 422 arrestaties verricht, meldt het ministerie van Binnenlandse Zaken.
4 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De Russische veiligheidsdienst (FSB) zegt Amerikaanse informatie te hebben ontvangen over een op handen zijnde grootschalige terreuraanslag in Moskou. De dienst neemt daarvoor passende voorzorgsmaatregelen, zo meldt het Russische persbureau RIA.
6 uur geleden